ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2008/02/19
    اردبیل
    13
    0

2 سوال در مورد دیود

با عرض سلام خدمت همه دوستان و خسته نباشید،

2 سوال از مبحث دیود داشتم.خواهشمندم اگر لینک مناسبی در این زمینه دارید،مرا راهنمایی بفرمایید:

1-با اتصال دو نیمه هادی نوع P و N به یکدیگر،یک میدان داخلی در ناحیه تهی بین این دو نیمه هادی ایجاد می شود.این میدان،باعث بوجود آمدن یک ولتاژ داخلی خواهد شد.آیا با استفاده از ولتمتر می توان این ولتاژ را اتدازه گرفت؟چرا؟

2-در بایاس معکوس یک دیود،عرض ناحیه تهی،کاهش می یابد.ولی هیچ گاه به صفر نمی رسد.چرا؟

با تشکر
    2005/08/30
    تبریز
    1,743
    18

پاسخ : 2 سوال در مورد دیود

سلام درمورد سوال دومت برعکس گفتی
    با افزایش ولتاژ معکوس عرض ناحیه تخلیه افزایش پیدا می کنه

در مورد سوال اولت هم جوابش نه نمیشه این رو اندازه گرفت
    پتانسیل داخلی به این معنی نیست که ناحیه تخلیه وظیفه یک منبع ولتاژ رو انجام میده
    بلکه منظور اینه که برای از بین بردن اون باید ولتاژ خارجی به صورت پتانسیل خارجی به دو سر دیود باید اعمال بشه

خواستی توضیح کامل می دم

موفق باشی
    2007/04/12
    همین نزدیکی ها
    107
    3

برای اطلاعات بیشتر کتاب قطعات و مدارات الکترونیکنوشته ی نشلسکی جلد اولش رو بخون.تو فصل اولش کامل توضیح داده.در ضمن جواب آقا رضا هم کامل بود.البته من از یکی شنیدم با ولتمترهای دیجیتال میشه اندازه گرفت. oo:
    Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
    Albert Einstein
    2008/02/19
    اردبیل
    13
    0

ببخشید....منظورم بایاس مستقیم بود.چرا در این حالت،عرض ناحیه تهی صفر نمی شه؟؟
    در مورد ولتاژ داخلی،لینک یا مقاله ای دم دست ندارین؟؟
    2005/08/30
    تبریز
    1,743
    18

دوست عزیز
    شما می تونی توضیح بدی که کریستال خالص نیمه هادی چیه؟؟
    بعدش وضعیت کریستال در برابر حرارت؟؟
    اضافه کردن ناخالصی به کریستال باعث چی میشه؟؟
    وضعیت نیمه های که ناخالصی داره در مقابل اعمال پتانسیل چطوریه؟؟
    جریان توی این حالت چه وضعیتی داره؟؟

وقتی دوتا نیمه هادی p و n بهم متصل می شن چطوری سد پتانسیل تشکیل میشه؟؟
    سد پتانسیل چه مفهومی رو می رسونه؟؟
    با توجه به وضعیت دیود چند نوع بایاس رو میشه اعمال کرد؟؟

وضعیت جریان و ولتاژ دو سر دیود چطوریه توی چند حالت بایاس؟؟
    توی هر حالت دیود از نظر فیزیکی چه وضعیتی داره؟؟

مدل سازی چیه؟؟ و با توجه به وضعیت جریان و ولتاژ دو سردیود چطوری در مورد وضعیت دیود بحث میشه؟؟
    از همه مطالب بالا چطوری میشه برای دیود مدلی کامل ارائه کرد
    تقریب زدن یعنی چی؟؟
    باتوجه به محدود های بایاس چطوری میشه مدل دیود رو تقریب زد؟

اینا رو جوابشو داشته باشی اتوماتیک خودت سوال خودتو جواب میدی

موفق باشی
    2008/02/19
    اردبیل
    13
    0

فکر نمی کردم برو بچه های این سایت این قدر کم سواد باشن...خودم جوابشو پیدا کردم...وقتی یکی سوالی مطرح می کنه،نباید سوالشو با سوال جواب داد.خیلی راحت بگین نمیدونیم....خلاص...
    من یه سوال هم تو درس اندازه گیری مطرح کردم....در مورد میرایی الکترومغناطیسی.اونجا هم هنوز جوابی نگرفتم. :biggrin:
    بهتره کسایی تو این جور سایت ها عضو بشن که واقعاً یه چیزی می دونن و بتونن آدمو راهنمایی کنن...عضو شدن فقط به خاطر دانلود جزوه یا گزارش کار،فقط فضای سایت رو تنگ تر می کنه :rolleyes:
    2007/04/12
    همین نزدیکی ها
    107
    3

دوست عزیز منظور آقا رضا از مطرح کردن این سوال ها طفره رفتن از پاسخ به سوال شما نبوده.منظورش اینه که اگه شما مفاهیم پایه رو درست متوجه بشی و بتونی اونارو برای خودت درست تحلیل کنی میتونی جواب خیلی از سوالات خودت رو به دست بیاری.
    فکر نمی کردم برو بچه های این سایت این قدر کم سواد باشن
    اگه بچه هایی که عضو این سایتن اینقدر کم سوادن پس چرا این سایت اینقدر طرفدار داره.پس حتما یه چیزی داره که بچه های برق رو به خودش جذب میکنه.
    بهتره کسایی تو این جور سایت ها عضو بشن که واقعاً یه چیزی می دونن و بتونن آدمو راهنمایی کنن...عضو شدن فقط به خاطر دانلود جزوه یا گزارش کار،فقط فضای سایت رو تنگ تر می کنه :rolleyes:
    اگه قرار باشه فقط کسایی که تو این رشته واردن عضو اینجور سایتها بشن مسلما دیگه کسی سوالی نمیپرسه که این افراد جوابشو بدن.درسته یا نه؟ در ضمن برای گرفتن جزوه از این سایت لازم نیست مثل بعضی از سایتها حتما عضو باشی.
    در مورد جواب سوالتون هم میتونید برید به سایت ویکی پدیا و کلمه دیود رو سرچ کنید.فکر کنم جوابتونو اونجا بتونید پیدا کنیدیا اینکه برید یه کتاب در مورد فیزیک الکترونیک پیدا کنید و بخونید.
    لینک زیر هم یه انیمیشن جالب در مورد نحوه ی عملکرد دیود تو بایاس مستقیم و معکوسه:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
    Albert Einstein
    2007/03/14
    شاهين شهر
    497
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط kpourang16
    فکر نمی کردم برو بچه های این سایت این قدر کم سواد باشن...خودم جوابشو پیدا کردم...وقتی یکی سوالی مطرح می کنه،نباید سوالشو با سوال جواب داد.خیلی راحت بگین نمیدونیم....خلاص...
    من یه سوال هم تو درس اندازه گیری مطرح کردم....در مورد میرایی الکترومغناطیسی.اونجا هم هنوز جوابی نگرفتم. :biggrin:
    سلام
    جناب طبیبی پاک پاسختون رو دادن.
    ایشون با مطرح کردن این سوالات همون طور که جناب طبیبی پاک فرمودن ،خواستن یه کم پیگیری هم کنید و 4تا چیز بیشتر یاد بگیرید نه فقط... هیچی بی خیال...!
    همیشه سعی کنیم اول طرفمون رو بشناسیم،بعد راجبش قضاوت کنیم!

2008/02/19
    اردبیل
    13
    0

همینه که ما ایرانی ها هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم و نخواهیم کرد.
    همیشه فکر می کنیم علامههستیم و دیگران چیزی نمی دونن.اکثر قسمت های این سایت هم همین طور هست.درست و حسابی به سوالات جواب داده نمی شه...
    در مورد جذب افراد هم بازم نظرم همون جزوه و گزارش کاره...
    برعکس سایت های خارجی که همیشه اساتید همون رشته،صاحب سایت هستند و به سوالات شما،اساتید کارکشته جواب می دن...اینجا یه سری که هنوز خودشونم نمی دونن قراره چی کاره بشن سخنرانی ایراد می فرمایند.
    من خودمم می دونستم که باید این مطلبو تو کتابای فیزیک الکترونیک پیدا کنم.همین طور هم شد.می خواستم ببینم به قول خودتون که این سایت این قدر طرفدار داره،واقعیه یا نه....دیدم اینم مثه بقیه کارای ما ایرانی هاست...فقط بلدیم اسم هر چیزی رو گنده کنیم.
    2005/12/28
    تبريز
    4,212
    1,142

همینه که ما ایرانی ها هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم و نخواهیم کرد.
    همیشه فکر می کنیم علامههستیم و دیگران چیزی نمی دونن.اکثر قسمت های این سایت هم همین طور هست.درست و حسابی به سوالات جواب داده نمی شه...
    کسی که سعی داره جواب شما رو بده علامه هست یا شمایی که اینطوری دارین ازش تشکر میکنین؟
    هیچ جا هیچ کس وظیفه جوابدادن به شما رو نداره و اگر کسی سعی در این مورد داره حق بر گردن شما میزاره چه درست باشه چه نه به هر حال سعی خوش رو داره میکنه که کمکتون بکنه .

در مورد جذب افراد هم بازم نظرم همون جزوه و گزارش کاره...
    برعکس سایت های خارجی که همیشه اساتید همون رشته،صاحب سایت هستند و به سوالات شما،اساتید کارکشته جواب می دن...اینجا یه سری که هنوز خودشونم نمی دونن قراره چی کاره بشن سخنرانی ایراد می فرمایند.
    من خودمم می دونستم که باید این مطلبو تو کتابای فیزیک الکترونیک پیدا کنم.همین طور هم شد.می خواستم ببینم به قول خودتون که این سایت این قدر طرفدار داره،واقعیه یا نه....دیدم اینم مثه بقیه کارای ما ایرانی هاست...فقط بلدیم اسم هر چیزی رو گنده کنیم.
    هدف کمک به دوستان برای نشان دادن مسیر صحیح هست پس اگر شما میدونید جواب سوالتون کجاست و باز هم میپرسید دیگه حرفی برا گفتن ندارم ! اینجا کسی نیاز به آزمایش شدن نداره که بیاین دوستان رو امتحان کنید !

دوست من متاسفانه به دلیل موقعیت خودم نمیتونم جواب کاملتری بهتون بدم!!! ولی قطعا اعضای واقعی این سایت با این چنین افراد و این چنین پست هایی از مسیر خودشون دور نمیشن.

موفق باشید.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15