اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استاندارد برق کشی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استاندارد برق کشی

سلام
    من خیلی جا ها دیدم که بجای اینکه برق کلیدها و پریزها جدا باشه برق هر اتاق جدا میزنن آیا اینکار استاندار هست؟مشکلی پیش نمیاره؟
    تو این منطقه ای که من هستم ندیدم پریز برای ماهواره بزنن .برای ماهواره بعدن صاحبخونه مجبوره خودش سیم از یه جای یا از زیر فرش رد میکنه که مشکلات و نازیبایی بوجود میاد .پریزی برای ماهواره هست که بزاریم(نخندید ندیدم تاحالا خوب کسی پریز بزنه اگه هست)

پاسخ : استاندارد برق کشی

نوشته اصلی توسط mohmmahd
    سلام
    من خیلی جا ها دیدم که بجای اینکه برق کلیدها و پریزها جدا باشه برق هر اتاق جدا میزنن آیا اینکار استاندار هست؟مشکلی پیش نمیاره؟
    تو این منطقه ای که من هستم ندیدم پریز برای ماهواره بزنن .برای ماهواره بعدن صاحبخونه مجبوره خودش سیم از یه جای یا از زیر فرش رد میکنه که مشکلات و نازیبایی بوجود میاد .پریزی برای ماهواره هست که بزاریم(نخندید ندیدم تاحالا خوب کسی پریز بزنه اگه هست)
    کلا مدار روشنایی باید جدا از پریز باشه و اگه از یک مداره اشتباه اجرا شده

تقریبا همه جا داره پریز ماهواره احرا میشه
    برق کاری که اون رو اجرا نکنه 2 تا مشکل داره 1- علم نداره 2- علم داره مشکل شرعی داره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

خوب حتی اونای که زیر نظر مهندس هستن بازم از همین روش استفاده میکنن برق هر اتاق با پریز وکلید تو یک خط قرار میدن ؟
      ممنون سوال شده بود برام :nerd:

دیدگاه

ببینید
        برای هر اتاق
        برا پیریز هاش فیوز جدا
        برا روشنایی هم پریز جدا
        من این قسمت رو متوجه نشدم یعنی چی « برق هر اتاق با پریز وکلید تو یک خط قرار میدن ؟ »

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohmmahd
          خوب حتی اونای که زیر نظر مهندس هستن بازم از همین روش استفاده میکنن برق هر اتاق با پریز وکلید تو یک خط قرار میدن ؟
          ممنون سوال شده بود برام :nerd:
          همه چی باید جدا باشه
          طبق مبحث 13 نظام مهندسی ( اونجا رو بخون بیشتر دستت میاد )
          واسه ماهواره هم باید پریز بزاره و لوله جدا
          برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
          راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
            ببینید
            برای هر اتاق
            برا پیریز هاش فیوز جدا
            برا روشنایی هم پریز جدا
            من این قسمت رو متوجه نشدم یعنی چی « برق هر اتاق با پریز وکلید تو یک خط قرار میدن ؟ »
            یعنی برای یه اتاق که چندتا کلید و پریز داره از یک فیوز استفاده میکنن .برق از فیوز میبرن به اولین کلید اتاق بعد از اون سیم میکشن به پریز تا به بقیه کلید پریزا برسه و از فیوز 16 هم استفاده میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohmmahd
              یعنی برای یه اتاق که چندتا کلید و پریز داره از یک فیوز استفاده میکنن .برق از فیوز میبرن به اولین کلید اتاق بعد از اون سیم میکشن به پریز تا به بقیه کلید پریزا برسه و از فیوز 16 هم استفاده میکنن
              نه به تعداد روشناییت برمیگرده ما معمولا برا 2 خواب از یه فیوز 10 استفاده میکردیم که یه مهتابی یه لامپ وسط(لوستر) و یه نور مخفی داشت هر اتاق
              و واسه پریزاشم جداگانه یه فیوز 10 میزاشتیم
              این استاندارد پارسال و بهمن ماهه جدیدا نمیدونم ولی فک کنم همون 16 شده جدیدا
              برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
              راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

به قول دوستمون ehsanajal بهتره شما استاندارد های نظام مهندسی برق ساختمان را از این سایت
                http://www.isiri.org/
                بخون :read:

دیدگاه

بر اساس مصوبات سازمان نظام مهندسی :
                  مدار مربوط به سیم کشی کلیدها و یا روشنایی از پریزها باید جدا باشد، حتی سطح مقطع سیم های مورد استفاده برای این دو با یکدیگر متفاوت است و همچنین فیوز متفاوت.
                  حالا می خواد هر جا باشه، اتاق و ... به قول شما بردن برق از فیوز به کلید و بعد به پریز اشتباه بوده، بعید می دونم کسی انجام بده، حتی برق کارهای تجربی و قدیمی هم رعایت می کنند.
                  پریز ماهواره، اگر منظورتون برای سیم آنتن اش هست، از این نوع پریزها داریم که به برق ربطی نداره.

دیدگاه

سلام
                    این که همه جا اجرا میشه
                    برق روشنای 1.5 جدا و برق پریزا 2.5 جدا
                    البته پریزهای آشپز خونه رو جدیدا 2.5 و تک تک میکشن (یعنی سری نیست جدا جدا کابل از تابلو میارن واسه هر پریز)

من خودم یک سوال داشتم از دوستان
                    کسی میدونه اگر برای روشنای از یک کابل با مقطع خوب مثلا 4 به صورت کلی (یعنی یک کابل سراسری برای تمام روشنایی بندازیم ) نظام مهندس ایراد میگیره؟ :twisted:
                    اینو میگم واسه اینکه تو مصرف سیم برای روشنایی خیلی کاهش پیدا میکنه.
                    ممنون
                    آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
                    آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtabavahdat

من خودم یک سوال داشتم از دوستان
                      کسی میدونه اگر برای روشنای از یک کابل با مقطع خوب مثلا 4 به صورت کلی (یعنی یک کابل سراسری برای تمام روشنایی بندازیم ) نظام مهندس ایراد میگیره؟
                      اینو میگم واسه اینکه تو مصرف سیم برای روشنایی خیلی کاهش پیدا میکنه.
                      ممنون
                      بله
                      طبق مبحث 13 در هر مدار نهایتا باید 12 چراغ موجود باشه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

استانداردش همینی هست که دوستان گفتند اما تجربیش فرق میکنه
                        تو واحدهای کوچیک میشه کلا 4 تا مسیر داشت یک مسیر 2.5 برای آشپزخونه
                        یه مسیر 2.5 برای سالن
                        یه مسیر 2.5 برای اطاقها و
                        یه مسیر 2.5 برای کولر

اگه لازم بود روشنایی از پریز جدا باشه تو لوله 2 تا سیم 2.5 و یه سیم 1.5 میندازی و تو تمام پریزها و روشنایی ها میچرخونی در اینجا نول مشترک و سیم 2.5 فاز پریز و سیم 1.5 فاز روشنایی میشه

-------------------
                        سیم ماهواره رو پریز بهش وصل میکنند اما مراقب باشید انتهای سیم تو پشت بام باید به اندازه ای بلند باشه که بدون وصله به دیش برسه دیگه مسیر و محل دیش طول اضافی سیمتون رو تعیین میکنه
                        برای صرفه جویی میشه 2 تا کابل آنتن و ماهواره رو تو یه لوله رد کرد فقط باید قبل از سیم کشی تاب سیم و گرفت و موقع سیم دادن هر کدوم و تو یه دست گرفت تا از تابیدن سیمها جلوگیری بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Toofan154
                          استانداردش همینی هست که دوستان گفتند اما تجربیش فرق میکنه
                          با تشکر از نظر شما
                          استفاده از این شیوه اصلا مجاز نیست و نباید اجرا بشه
                          شاید در یک ساختمان مسکونی که کارفرما از اون سر در نمیاره اجرا بشه ولی مطمئن باشید در ساختمان های بزرگ که یه ناظر برق اونجاست به هیچ عنوان نمیزاره با این روش اجرا بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X