اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی سخت افزاری آی سی DS1307

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی سخت افزاری آی سی DS1307

سلام به دوستان بنده قصد دارم یک ساعت با DS1307 راه اندازی کنم پروژه های مختلف رو دانلود کردم در شبیه ساز پروتئوس به خوبی کار میکنند ولی در عمل وقتی روی برد بورد پیاده سازی میکنم کار نمی کند بنده پایه های 1 و2 را به کریستال ساعت وصل کردم پایه چهار را زمین کردم پایه 5و6 را به یک مقاومت 10 کیلو به C0 , c1 وصل کردم و سر آن طرف مقاومت ها را به +5 ولت وصل کردم پایه 7 رو آزاد گذاشتم و پایه هشت رو به 5 ولت وصل کردم اما متاسفانه جواب نمیده ؟

و یک سوال دیگر اینکه چطوری میشه فهمید آی سی سالمه ؟
    بنده در این پروژه میخواهم از یک اتمگا 16 استفاده کنم .

ممنون میشم اگر کسی راه حلی داره بگه تا بلکه ما هم از این مشکل یک جوری راحت بشیم .
    یافته هایت را با باخته هایت مقایسه کن اگر خدا را یافتی هر چه باختی مهم نیست .

فریم ورک تحت وب ایرانی گتنا نسخه هشتم منتشر شد در این نسخه کتابخانه PDO اضافه شده است .

پاسخ : راه اندازی سخت افزاری آی سی DS1307

1) کریستال ساعت رو به پایه های 1و2 وصل کنید
    2) پایه 3 رو اگه باتری بکاپ 3 ولتی دارید به مثبت سه ولت وصل کنید ولی اگر نمیخواید از باتری بکاپ استفاده کنید این پایه رو حتما و حتما و حتما زمین کنید.
    3) پایه ی GND باتری (در صورت استفاده) و GND تغذیه مدار رو به پایه ی 4 وصل کنید.
    4) پایه ی 5 و 6 رو با یک مقاومت بین 1 کیلو اهم تا 4.7 کیلو اهم پول پ کنید.( 10 کیلو اهم زیاده)
    5) پایه 7 بستگی به خودتون داره ولی می تونید این پایه رو با یک مقاومت 220 اهم با یک ال ای دی به زمین وصل کنید.
    6) پایه ی 8 رو به مثبت 5 ولت وصل کن.
    ---------------
    جواب) برای تست سالم بودن آی سی اگر درست آی سی رو پیکر بندی کنید و اینکه پایه 7 رو با فرکانس 1 هرتز اگر فعال کنید .باید ال ای دی متصل به این پایه با فرکانس یک هرتز Blink کند.
    جواب) میکرو هم مهم نیست مهم این است که شما درست تنظیمات I2C رو پیکر بندی کنید.
    براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

دیدگاه

همون طور که دوستمون اشاره کردن پایه مربوطه به باطری (3) خیلی مهم هست و تنظیمات I2C
      البته من در عمل با مقاومت های 10 کیلو هم کار می کنم مشکلی نداشتم .
      - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

:surprised:
        راستی چه کریستالی بهش وصل کردین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mania59
          :surprised:
          راستی چه کریستالی بهش وصل کردین؟
          من کریستال 32768 وصل کردم پایه سه رو آزاد گذاشتم شاید برای این باشه چون روی ال سی دی مقادیر قاطی پاطی نشون میده پایه هفت هم آزاد گذاشتم واقعا جای تعجبه چرا اینطوریه ؟ در کل من خیلی ازتون متشکرم واقعا زحمت کشیدید من این چیزایی رو که گفتید تست میکنم ببینم چی میشه نتیجه رو اعلام ممیکنم

فریم ورک تحت وب ایرانی گتنا نسخه هشتم منتشر شد در این نسخه کتابخانه PDO اضافه شده است .

دیدگاه

سلام دوستان من همه این کار هایی که گفتید کردم پایه سه رو هم فعلا زمین کردم تا بعد به vbat نصب کنم ولی وقتی پایه هفتم رو با یک مقاومت 220 اهم زمین میکنم روشن نمیشه از پایه سه با آند ال ای دی وصل میکنم و از کاتد به یک مقاومت و سر دیگر مقاومت رو زمین میکنم اما ساعت به درستی داره کار میکنه خیلی عالی بود فقط یک نکته می مونه که بگم بقیه هم استفاده کنند من میکرو رو سرعت های 1 مگا هرتز - 2 مگاهرتز و هشت مگا هرتز داخلی تنظیم کردم 2 مگا هرتز که اصلا جواب نداد و صفحه ناقص نشون میداد و چندین بار هم تست کردم شاید از میکروی من باشه اما به هر حال 8 مگا هرتز از همه دقیقتر کار کرد اون رو با ساعت کامپیوترم ست کردم واقعا عالی جواب داد و در مورد یک مگا هرتز هم مشکلی پیش نیومد فقط احساس کردم ثانیه ها یک خورده سریع داره میره جلو بعد متوجه شدم که ثانیه رو نباید با ثانیه در محیط شبیه سازی پروتئوس مقایسه کنم برای همین با ساعت کامپیوترم ست کردم و دیدم مشکلی نداره در کل از همه دست اندرکارها متشکرم واقعا زحمت کشیدید انشالله که در همه مراحل زندگی موفقیت های روز افزون نصیبتون بشه

دیدگاه

دقیق کار کردن یا کار نکردن میکرو بستگی به فرکانس اسیلاتور نداره.
              پایه ی هفتم خروجی پالس کلاک آی سی هستش.توسط این پایه شما می تونید یک موج مربعی دلخواه رو تولید کنید.(باکانفیگ درست تنظیمات I2C )
              یک LED به این پایه وصل کنید و خروجی پالس تولید شده را ببینید.
              موفق باشید.

دیدگاه

سلام به همه مهندسین انجمن ببخشید دوباره مزاحم میشم اگر سواد داشتم که نمیومدم بپرسم خلاصه بگم من مدارمو راه اندازی کردم اما یک جایی برام سواله این که وقتی از پایه 3 آی سی به مثبت باطری سه ولتی می زنم پایه منفی باطری رو به GND منبع تغذیه اصلی وصل کنم ؟ این طوری با قطع منبع تغذیه آی سی درست کار میکنه دیگه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
                  3) پایه ی GND باتری (در صورت استفاده) و GND تغذیه مدار رو به پایه ی 4 وصل کنید.

دیدگاه

خیلی متشکرم این رو می دونستم منظورم پایه منفی باطری سکه ای بود او رو چی کار کنم آخه اونم زمین کردن

دیدگاه

بله دوست عزیز پایه منفی باتری رو هم به زمین مدار یا همون منبع تغذیه متصل کنید .

ببخشید دوباره مزاحم میشم اگر سواد داشتم که نمیومدم بپرسم
                      همه ما بعضی چیز ها رو می دونیم و بعضی چیزها رو هم نمی دونیم . مثلا من خودم در اینجا به شما پاسخی می دم ولی در جایی دیگر سوالی را عنوان می کنم .
                      دوست عزیز با همین پرسیدنهاست که مهارت ما یواش یواش زیاد میشه . رودروایسی رو بزارید کنار و سوالاتون رو راحت بپرسید .
                      البته باید بگم اونایی که بی سوادن اصلا نمی یان اینجا که سوال کنن :mrgreen:
                      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mania59
                        بله دوست عزیز پایه منفی باتری رو هم به زمین مدار یا همون منبع تغذیه متصل کنید .

همه ما بعضی چیز ها رو می دونیم و بعضی چیزها رو هم نمی دونیم . مثلا من خودم در اینجا به شما پاسخی می دم ولی در جایی دیگر سوالی را عنوان می کنم .
                        دوست عزیز با همین پرسیدنهاست که مهارت ما یواش یواش زیاد میشه . رودروایسی رو بزارید کنار و سوالاتون رو راحت بپرسید .
                        البته باید بگم اونایی که بی سوادن اصلا نمی یان اینجا که سوال کنن :mrgreen:
                        موفق باشید
                        از پاسخ کاملتون ممنونم خیلی لطف کردید (در دنیای علم قطره ای محسوب نمی شم ) امدیوارم که همیشه نزد خداوند دارای محبوبیت باشید :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtna
                          خیلی متشکرم این رو می دونستم منظورم پایه منفی باطری سکه ای بود او رو چی کار کنم آخه اونم زمین کردن
                          خب منظور منم دقیقا حرف جناب Mania59 بود .
                          یعنی اینکه هم دو زمین رو یکی کنید و به پایه ی 4 وصل کنید.
                          :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65

خب منظور منم دقیقا حرف جناب Mania59 بود .
                            یعنی اینکه هم دو زمین رو یکی کنید و به پایه ی 4 وصل کنید.
                            :job:
                            به طور کلی از شما متشکرم بهتره صحبت های شما را کامل کنم پایه gnd آیسی ds1307 رو همراه با پایه منفی باطری سکه ای به GND منبع تغذیه متصل کنید یک موقع جسارت نشه اینو گفتم که دیگران گمراه نشن . راستی دوستان یک اتفاق دیگه جدیدا رخ میده من چند تا ال ای دی دارم که موقع روشن شدن باعث میشه ساعت برای مدت کوتاهی بایسته که البته این طبیعی هست ولی مساله اینه که وقتی روی برد برد مدار رو می بندم زمانی که دستمو روی میکرو سوئیچ نگه میدارم ساعت می ایسته و بعد که بر میدارم کار میکنه و به همین ترتیب ال ایدی های بعد اما من PCB رو طراحی کردم و خلاصه بعد از مراحل لحیم کاری از این حرفا ساعت کار میکنه ولی وقتی دستم رو روی میکروسوئیچ نگه میدارم و بر میدارم سه تا 165:165:165 نشون میده ؟ جالب ایجاست که با روشن شدن ال ای دی اول مشکلی پیش نمیاد ولی از دوم به بعد ساعت میریزه به هم برای روشن و ریست کردن ال ای دی ها از دو تا وقفه استفاده کردم و زمانی که با میکرو سوئیچ دوم ال ای دی ها رو ریست یا خاموش میکنم ساعت عقب نیفتاده و داره کار میکنه اما واقعا چرا 165 رو نشون میده ؟

دیدگاه

من هم با این مسئله برخورد کردم فکر می کنم زمانی که به هر نحو ارتباط مسیر I2C تا آی سی ساعت قطع میشه و میکرو نمی تونه اونو درست بخونه این اعداد رو نشون میده . می تونی برای آزمایش آی سی ساعت رو برداری ببینی چی نشون میده ؟

خوب اگر نرم افزارتون رو طوری نوشته باشید که زمان تحریک شدن میکرو سوئیچ یا روشن نمودن LED ها وقفه ای در روند نمایش ساعت پیش بیاد طبیعی هست که ساعت چند ثانیه رو نمایش نده و یهو به پند ثانیه بعد بپره . پیشنهاد من اینکه اگر ثانیه براتون اهمیت نداره از نمایش ثانیه صرف نظر کنید .
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X