اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزشی]سیستم های امبدد چیه و چطوری یه مهندس امبدد خوب باشیم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[آموزشی]سیستم های امبدد چیه و چطوری یه مهندس امبدد خوب باشیم؟

سلام
    پدرم در اومد از بس بهم گفتن این سیستم های امبدد چیه و چطوری یه مهندس امبدد خوب باشیم! توی این تاپیک سعی میکنم یه جواب خود بدم به همه این سوالات. اول از همه اینکه سیستم های امبدد(Embedded system) چیه؟

اینم اصل مقاله:

embedded_Systems_900214.zip

پاسخ : [آموزشی]سیستم های امبدد چیه و چطوری یه مهندس امبدد خوب باشیم؟

حالا واسه اینکه یه مهندس خوب امبدد باشید به نظر من باید اینا رو بلد باشید:
    1- یادگیری C/C++ (زبان های دیگه رو ننوشتم چون با یادگیری این زبان دیگه فکر نکنم به چیز دیگه ای نیاز داشته باشید)(شی گرایی یادتون نره)
    2- الگوریتمها: search, sort, b-trees
    3- الگوهای طراحی : factory, observer, singleton etc
    4- RTOS (Real Time Operating Systems): مبانی(semaphore, mutex)، تکنیک های scheduling ، user/ kernel space
    5- اصول لینوکس، نوشتن درایور، shell
    6- اصول پردازنده ها: فرایند وقفه، ریجسترها، کد اسمبلی و...
    7- اصول مایکروکنترلرها(میکروکنترلرها): ADC, DAC, Timers, PWM, DMA, watchdog و غیره
    8- آشنایی و کار با حافظه ها: NOR, NAND, SRAM, DRAM و غیره
    9- اساس پروتکولها: I2C, SPI, UART, LIN و غیره
    10- پروتکول های پیشرفته: SATA, PCIE, USB, CAN, MOST و غیره
    11- پروگرمینگ موازی(Concurrent/ parallel programming): MPI for SMP و غیره
    12- شاید UML هم مفید باشه: class diagram, component diagram, state diagram, sequence diagram
    13- پرل(Perl) یا پیتون(Python) واسه اسکریپت نویسی (مثلا اصلاح یه فایل متنی)
    14- آشنایی با جاوا و اندروید
    15- آشنایی با مسائل اساسی الکترونیک: شماتیک خوانی، استفاده از اسیلوسکوپ و مولتی متر، لحیم کاری و...
    16- آشنایی با تکنیک های ویژه برنامه نویسی امبدد: مثلا دبانس کردن کلیدها، کلیدهای نردبانی مقاومتی و ...
    17- طراحی بر اساس FPGA/ ASIC و DSP
    18- مهندسی نرم افزار: SDLC, CMMI, agile methods e.g. SCRUM, version control (ClearCase, git, svn), bug tracking (JIRA?), static code checking, Lint, unit testing, continuous integration

یه عده ممکنه با چند تا از اینا کارشون راه بیفته ولی خب من سعی کردم کلیه موارد مهم رو بنویسم تا دیگه جایی برای خطا یا مشکل نداشته باشن. پس ممکنه لازم نباشه همه اینا رو یاد بگیرید.

پ.ن: اگه کسی بخواد بیشتر این قسمت ها رو سریع طی کنه بهترین راه استفاده از برد های آموزشی هستش که معمولا همین ECA خودمون می سازه و خیلی هم ارزون هستن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
      حالا واسه اینکه یه مهندس خوب امبدد باشید به نظر من باید اینا رو بلد باشید:
      1- یادگیری C/C++ (زبان های دیگه رو ننوشتم چون با یادگیری این زبان دیگه فکر نکنم به چیز دیگه ای نیاز داشته باشید)(شی گرایی یادتون نره)
      2- الگوریتمها: search, sort, b-trees
      3- الگوهای طراحی : factory, observer, singleton etc
      4- RTOS (Real Time Operating Systems): مبانی(semaphore, mutex)، تکنیک های scheduling ، user/ kernel space
      5- اصول لینوکس، نوشتن درایور، shell
      6- اصول پردازنده ها: فرایند وقفه، ریجسترها، کد اسمبلی و...
      7- اصول مایکروکنترلرها(میکروکنترلرها): ADC, DAC, Timers, PWM, DMA, watchdog و غیره
      8- آشنایی و کار با حافظه ها: NOR, NAND, SRAM, DRAM و غیره
      9- اساس پروتکولها: I2C, SPI, UART, LIN و غیره
      10- پروتکول های پیشرفته: SATA, PCIE, USB, CAN, MOST و غیره
      11- پروگرمینگ موازی(Concurrent/ parallel programming): MPI for SMP و غیره
      12- شاید UML هم مفید باشه: class diagram, component diagram, state diagram, sequence diagram
      13- پرل(Perl) یا پیتون(Python) واسه اسکریپت نویسی (مثلا اصلاح یه فایل متنی)
      14- آشنایی با جاوا و اندروید
      15- آشنایی با مسائل اساسی الکترونیک: شماتیک خوانی، استفاده از اسیلوسکوپ و مولتی متر، لحیم کاری و...
      16- آشنایی با تکنیک های ویژه برنامه نویسی امبدد: مثلا دبانس کردن کلیدها، کلیدهای نردبانی مقاومتی و ...
      17- طراحی بر اساس FPGA/ ASIC و DSP
      18- مهندسی نرم افزار: SDLC, CMMI, agile methods e.g. SCRUM, version control (ClearCase, git, svn), bug tracking (JIRA?), static code checking, Lint, unit testing, continuous integration

یه عده ممکنه با چند تا از اینا کارشون راه بیفته ولی خب من سعی کردم کلیه موارد مهم رو بنویسم تا دیگه جایی برای خطا یا مشکل نداشته باشن. پس ممکنه لازم نباشه همه اینا رو یاد بگیرید.

پ.ن: اگه کسی بخواد بیشتر این قسمت ها رو سریع طی کنه بهترین راه استفاده از برد های آموزشی هستش که معمولا همین ECA خودمون می سازه و خیلی هم ارزون هستن.
      عُمر َم کفاف نداد مُردم .
      از جمله ی رفتگان این راه دراز
      باز آمده ای کو که به ما گوید راز
      هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
      چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mori64
        عُمر َم کفاف نداد مُردم .
        بی انصاف نباش! :biggrin: بیشتر قسمت ها تکراریه. مثلا وقتی زبان برنامه نویسی اولی رو یاد میگری بقیه خیلی ساده تره!
        یا مسائل مربوط به میکروکنترلرها و پروسسورها یا DSP ها واقعا بیشترشون یکیه.

دیدگاه

بی انصاف نباش! :biggrin: بیشتر قسمت ها تکراریه. مثلا وقتی زبان برنامه نویسی اولی رو یاد میگری بقیه خیلی ساده تره!
          یا مسائل مربوط به میکروکنترلرها و پروسسورها یا DSP ها واقعا بیشترشون یکیه.
          واقعیت اینه که من تا به حال یه همچین موجودی ندیدم! و اساسا قرار نیست یک مهندس ، دولوپر ،........ یا هر چی، با تمام این مسائل آشنا باشه
          بهتره روی چند موضوع اکسپرت بشی تا اینکه به هر چیزی یه نوکی بزنی بعد ولش کنی ..............
          فراموش نکن تمام این امبدد هایی که میبینی کار یک تیمه نه[s] یک شخص[/s]
          از جمله ی رفتگان این راه دراز
          باز آمده ای کو که به ما گوید راز
          هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
          چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mori64
            واقعیت اینه که من تا به حال یه همچین موجودی ندیدم! و اساسا قرار نیست یک مهندس ، دولوپر ،........ یا هر چی، با تمام این مسائل آشنا باشه
            بهتره روی چند موضوع اکسپرت بشی تا اینکه به هر چیزی یه نوکی بزنی بعد ولش کنی ..............
            فراموش نکن تمام این امبدد هایی که میبینی کار یک تیمه نه[s] یک شخص[/s]
            می دونم ولی اینایی که گفتم از این قراره که هر چی می تونه باشه گفته شده. کار با پردازنده ها و میکروها و یه چند مورد دیگه که باید باشه. چون هسته کاره ولی اینایی هم که نوشتم توی بعضی موارد لازم شده. من منظورم از اینا این بود که همش بکار میاد. زیرش گفتم که ممکنه خیلی ها با یه چند گزینش کارشون تموم بشه و لازم نشه همشو یادبگیرن که البته زیادن ولی در کل بیشتر اینا وجود داره.

دیدگاه

با تشکرات فراوان از دوست گلم آقای Rohalamin
              اینیکه گفتین از این برد های آموزشی بخری همه اینارو اد میگیرین درسته :rolleyes:
              من تو شهرستانم برای همین هم می ترسم ریسک کنم به این بردا پول بدم بعد عین . . . تو گل گیر کنم شما تا چه حد از این بردها مطمئن هستین
              اگه تاثیری دارن کدومش از همه بهتره ممنون میشم منو راهنمایی کنین
              خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
              [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
                با تشکرات فراوان از دوست گلم آقای Rohalamin
                اینیکه گفتین از این برد های آموزشی بخری همه اینارو یاد میگیرین درسته :rolleyes:
                من تو شهرستانم برای همین هم می ترسم ریسک کنم به این بردا پول بدم بعد عین . . . تو گل گیر کنم شما تا چه حد از این بردها مطمئن هستین
                اگه تاثیری دارن کدومش از همه بهتره ممنون میشم منو راهنمایی کنین
                سلام
                فقط من اینو نمیگم. شما اگه هرجا توی اینترنت جستجو کنید می بینید همین توصیه رو کرده. اگه خواستین بگین تا نمونه بذارم.
                ببنید بردهای آموزشی از چند جهت خیلی خوبن:
                1- دیگه لازم نیست که فکر کنید چی لازمه واسه کار با اون وسیله یادبگیرین چون خودشون از قبل فکرشو کردن و شما فقط می خواد استفاده کنید(اگه همش نباشه حداقل مهمترینهاش هستش)
                2- موارد بالا خود به خود باعث میشه شما کارتون خیلی سریع بشه! خیلی راحت می تونید قسمت های مختلف رو راه اندازی کنید و یادش بگیرید!
                3- هر کار کنیم؛ زمین بریم، آسمون بیایم شما بخوای همه اینا رو یادبگیری باید پول رو پرداخت کنی(حتی ممکنه بیشتر!!!) و اون اجزا رو بخری. باید براشون برد طراحی کنید(در بیشتر موارد). لحیم کاری کنیم و تست کنی که تازه ببینی درسته یا نه! من می تونم خیلی راحت حدس بزنم که خریدنش خیییلللییی بهتره. مثلا برد آموزشی که جناب آراسته طراحی کرده و شرکت ECA داره می فروشه رو نگاه کنید:

برد آموزشی حرفه ای میکرو کنترلرهای AVR
                من حقیقتش نه محصولی توی ECA واسه فروش دارم و نه عضوشون هستم. ولی خودتون به این برد و امکاناتش دقت کنید. یه عده هم با بردبورد کار میکنن. مثلا من خودم واسه پروژه های خاص با برد بورد کار میکنم. وای به حالت که این بردبوردها از شما خوششون نیاد یا بخوان اذیتت کنن. یه بلایی سر آدم میارن که اون سرش ناپیدا.
                من خودم با بردهای آموزشی یادنگرفتم ولی اگه برگردم عقب و پول داشته باشم قطعا و بدون شک یکی می خرم.

دیدگاه

جناب 4850 ما همینجوری که صبح بلند میشیم کلافه ایم . این امضا چیه ؟ داغون میکنه آدمو .

برد آموزشی برای شروع خوبه .فقط برای اینکه بدون درگیر شدن با سخت افزار ، نرم افزار نویسیت خوب بشه و یه کم حال کنی :wow:

بعدا که راه افتادی باید خودت با سخت افزار درگیر شی .
                  مثلا باید آلتیوم رو یاد بگیری .
                  قطعا حین کار مشکلاتی بوجود میاد .اینکه مشکلات بوجود اومده رو چطور حل کنی رو وقتی میفهمی که خودت شروع کنی .
                  ******** یَاربَّ الحسَینِ ؛ بحَقٍِّ الحسَینِ ؛ اِشفِ صَدرَ الحسَینِ ؛ بِظُهوُرِالحجَّةِ *******
                  اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s.m.alavi
                    جناب 4850 ما همینجوری که صبح بلند میشیم کلافه ایم . این امضا چیه ؟ داغون میکنه آدمو .

برد آموزشی برای شروع خوبه .فقط برای اینکه بدون درگیر شدن با سخت افزار ، نرم افزار نویسیت خوب بشه و یه کم حال کنی :wow:

بعدا که راه افتادی باید خودت با سخت افزار درگیر شی .
                    مثلا باید آلتیوم رو یاد بگیری .
                    قطعا حین کار مشکلاتی بوجود میاد .اینکه مشکلات بوجود اومده رو چطور حل کنی رو وقتی میفهمی که خودت شروع کنی .
                    خداییش نیستیم دهنمون رو سرویس آبشاری کردن حالا هم که مدرکمون رو گرفتیم . . . بیکار :cry:
                    مرسی از راهنماییت ولی من هم با آلتیوم کار کردم هم غیره ولی بیشتر منظور من روی مباحثی که تلفیقی از الکترونیک و کامپیتر هستش ، هست مثلا گوشی های هوشمند اونارو می خوام بدونم چه طوره

سلام
                    فقط من اینو نمیگم. شما اگه هرجا توی اینترنت جستجو کنید می بینید همین توصیه رو کرده. اگه خواستین بگین تا نمونه بذارم.
                    ببنید بردهای آموزشی از چند جهت خیلی خوبن:
                    1- دیگه لازم نیست که فکر کنید چی لازمه واسه کار با اون وسیله یادبگیرین چون خودشون از قبل فکرشو کردن و شما فقط می خواد استفاده کنید(اگه همش نباشه حداقل مهمترینهاش هستش)
                    2- موارد بالا خود به خود باعث میشه شما کارتون خیلی سریع بشه! خیلی راحت می تونید قسمت های مختلف رو راه اندازی کنید و یادش بگیرید!
                    3- هر کار کنیم؛ زمین بریم، آسمون بیایم شما بخوای همه اینا رو یادبگیری باید پول رو پرداخت کنی(حتی ممکنه بیشتر!!!) و اون اجزا رو بخری. باید براشون برد طراحی کنید(در بیشتر موارد). لحیم کاری کنیم و تست کنی که تازه ببینی درسته یا نه! من می تونم خیلی راحت حدس بزنم که خریدنش خیییلللییی بهتره. مثلا برد آموزشی که جناب آراسته طراحی کرده و شرکت ECA داره می فروشه رو نگاه کنید:

برد آموزشی حرفه ای میکرو کنترلرهای AVR
                    من حقیقتش نه محصولی توی ECA واسه فروش دارم و نه عضوشون هستم. ولی خودتون به این برد و امکاناتش دقت کنید. یه عده هم با بردبورد کار میکنن. مثلا من خودم واسه پروژه های خاص با برد بورد کار میکنم. وای به حالت که این بردبوردها از شما خوششون نیاد یا بخوان اذیتت کنن. یه بلایی سر آدم میارن که اون سرش ناپیدا.
                    من خودم با بردهای آموزشی یادنگرفتم ولی اگه برگردم عقب و پول داشته باشم قطعا و بدون شک یکی می خرم.
                    واقعیتش من اصلا نمی دونم چه بردی خوبه
                    یه چند وقت پیش تو تلوزیون اونور آب دیدم یه مرده ازهمین برد ها صحت می کرد و می گفت هر کی بخواد برنامه واسه گوشی های هوشمند بنویسه می تونه از بردهای مبتنی بر arm و نمی دونم چی چی استفاده کنه یعنی این بردا اینقد مفیدن :surprised:
                    خداییش من هیچی در مورد اینا نمی دونم ولی یه نمونه واقعا کاملش که نمی دونم اندروید و غیره ذالک داشته باشه چقد میشه :question:
                    بازم به خاطر راهنماییتون تشکر
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
                      واقعیتش من اصلا نمی دونم چه بردی خوبه
                      یه چند وقت پیش تو تلوزیون اونور آب دیدم یه مرده ازهمین برد ها صحت می کرد و می گفت هر کی بخواد برنامه واسه گوشی های هوشمند بنویسه می تونه از بردهای مبتنی بر arm و نمی دونم چی چی استفاده کنه یعنی این بردا اینقد مفیدن :surprised:
                      خداییش من هیچی در مورد اینا نمی دونم ولی یه نمونه واقعا کاملش که نمی دونم اندروید و غیره ذالک داشته باشه چقد میشه :question:
                      بازم به خاطر راهنماییتون تشکر
                      دیگه واسه اونا باید بری سراغ Cortex-A نه AVR یا Cortex-M !
                      باید برنامه نویسی شما هم قوی باشه و از سیستم عامل ها آشنایی داشته باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
                        خداییش نیستیم دهنمون رو سرویس آبشاری کردن حالا هم که مدرکمون رو گرفتیم . . . بیکار :cry:
                        آقا الان باید تلاش کرد .
                        یعنی تا زنده ای باید تلاش کنی .
                        خیلی ها وسط راه میبرن
                        دوستم رفته مهدکودک زده :applause: میگه ماهی دو - سه تومن میمونه .
                        لیسانس الکترونیک با معدل 17 بود . تو این رشته جا برای کار هست اما ...
                        اما تجربه احتیاج داره
                        پارسال تو نمایشگاه دام و طیور فقط چند تا شرکت بودن کار اتوماسیون انجام میدادن بقیه دون مرغ میفروختن
                        امسال چند تا شرکت دون مرغ میفروختن بقیه اتوماسیون بودن :-)) :angry:

الکترونیکی ها مثل پلنگ منتظرن یه بازار کار پیدا کنن . خرابش کنن.

******** یَاربَّ الحسَینِ ؛ بحَقٍِّ الحسَینِ ؛ اِشفِ صَدرَ الحسَینِ ؛ بِظُهوُرِالحجَّةِ *******
                        اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

دیگه واسه اونا باید بری سراغ Cortex-A نه AVR یا Cortex-M !
                          باید برنامه نویسی شما هم قوی باشه و از سیستم عامل ها آشنایی داشته باشید.
                          ok خودشه
                          من اگه بخوام با اینا کار کنم پیشنهاد شما چیه ؟ برد آموزشی دارن ؟ من با این اطلاعاتی که در رابطه با avr کسب کردم می تونم باهاشون کار کنم ؟ کلا آیا چیز خوبی هستن ؟
                          بازم شرمنده که با سوالای زیادم کلا تاپیکو به یه مسیر دیگه انداختم :redface:
                          [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
                            ok خودشه
                            من اگه بخوام با اینا کار کنم پیشنهاد شما چیه ؟ برد آموزشی دارن ؟ من با این اطلاعاتی که در رابطه با avr کسب کردم می تونم باهاشون کار کنم ؟ کلا آیا چیز خوبی هستن ؟
                            بازم شرمنده که با سوالای زیادم کلا تاپیکو به یه مسیر دیگه انداختم :redface:
                            بردهای توی فروشگاه هست که دوباره مثل همیشه میگم بیگل بن!

Beaglebone Black BB-Black TI Cortex-A8 AM3359

ساخت شرکت تگزاس پدرسوخته! :evil: :twisted:
                            ولی باید خدمت شما عرض کنم کار کردن با این سری بردهای سیستم عاملی کار راحتی نیست. من خودم هم توی راه هستم. حالا توی این بین می خوام بهترین تجربیات فعلی خودم رو در اختیار شما بذارم. قبل از کار با سیستم عامل ها من می خوام بهترین کتاب آموزشی دنیا واسه آموزش رو معرفی کنم. به همه توصیه میکنم که فقط از این کتاب استفاده کنن. اون کتاب چیزی نیست جز کتاب اندرو تننباوم!!!
                            این عکس آقای تننباوم:

این عکس از کتاب مشهورش با دو جلد متفاوت:

این شکل آخری خیلی مشهور تره چون از تیراژ های آخرش هستش. حالا حتما میگین که آخه چی این کتاب خوبه!؟ من میگم اول صفحه ویکی اندرو رو نگاه کنید:

Andrew S. Tanenbaum

به بخش جوایز و... نگاه کنید تا بشناسیدش! و البته صفحه ویکی فارسیش رو هم بخونید:

اندرو تننبام

خوشبختانه می خوام بهتون این مژدگانی رو بدم که نسخه فارسی کتاب ایشون هم در دسترس هست. واسه نسخه انگلیسیش اینجا رو یه نگاه کنید:

طراحی و پیاده سازی سیستم عامل مینیکس

من جاهای زیادی رو دیدم واسه خرید کتابش، مثلا این دوتا:

http://www.adinehbook.com/gp/product...407429-7764899

http://www.adinehbook.com/gp/product...407429-7764899

ولی انگار هیچ کدوم به ارزونی این نیست:

http://www.fardabook.com/%D8%A7%D8%B...%85%D9%84.html

من خودم امروز یا فردا می خوام سفارشش بدم. به جرات می تونم بگم هیچ کتابی به خوبی این و مخصوصا این نسخه ارزون گیرتون نمیاد.

دیدگاه

تشکر تشکر تشکر
                              [hr]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X