اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل منبع تغذیه 110 به 220 ولت سویچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل منبع تغذیه 110 به 220 ولت سویچینگ

سلام
    من یه منبع تغذیه کوچیک 10W دارم ولی ورودی 110 ولت 2 آمپر نیاز داره باید چه تغییری تو مدارش ایجاد کنم تا 220 رو هم ساپورت کنه???

پاسخ : تبدیل منبع تغذیه 110 به 220 ولت سویچینگ

یه ترانس 220 به 110 بزار تو ورودیش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پویا نجارزاده
      سلام
      من یه منبع تغذیه کوچیک 10W دارم ولی ورودی 110 ولت 2 آمپر نیاز داره باید چه تغییری تو مدارش ایجاد کنم تا 220 رو هم ساپورت کنه???
      سلام.سوئیجینگه؟ اگه بله ببین با چه آی سی یا ماسفتی کار شده اگه جوابگو بود با یکسری تغییرات میتونی مثلا خازن ورودی باید با ولتاژ بالاتر عوض بشه و در مواردی شاید لازم باشه ترانس هم عوض بشه.
      ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
        یه ترانس 220 به 110 بزار تو ورودیش
        نه ترانس نمیتونم بزارم
        نوشته اصلی توسط ms2000
        سلام.سوئیجینگه؟ اگه بله ببین با چه آی سی یا ماسفتی کار شده اگه جوابگو بود با یکسری تغییرات میتونی مثلا خازن ورودی باید با ولتاژ بالاتر عوض بشه و در مواردی شاید لازم باشه ترانس هم عوض بشه.
        بله سوئیجینگه
        با ای سی KA3842B و با ترانزیستور FS3MK 99802

دیدگاه

خب جدی بشیم یه ذره!! ))
          هدف اصلی اینه که به ترانس دست نزنیم.

ولتاژ خازن ورودی رو زیاد بکن.
          مقاومت استارتاپ رو پیدا بکن و بزن در گوشش (دو برابرش بکن ) )
          متاسفانه شماره ترانزیستوری که دادی پیدا نشد. یه ترانزیستور حداقل 500 ولتی بزار جاش.
          اگه میخوای از بابت ولتاژ ترانزیستور خیالت راحت بشه!! ترانس رو در بیار به ورودیش یه سیگنال سینوسی با سیگنال ژنراتور بده و خروجیشو تو اسکوپ ببین. اینطوری به راحتی با تقسیم ولتاژ ورودی بر خروجی میتونی نسبت دور رو بدست بیاری. ولتاژ خروجی منبع تغذیه +0.7 رو ضربدر این نسبت تبدیله بکن بعلاوه 340 بکن. ولتاژ قابل تحمل ترانزیستور باید بیشتر از این مقدار باشه.
          ولتاژ معکوس دیود خروجی رو چک بکن. در فلایبک ولتاژ دیود اینطوری محاسبه میشه. ولتاژ ورودی تقسیم بر نسبت تبدیل بعلاوه ولتاژ خروجی منبع. اگر دیود خودش نتونه تحمل بکنه میسوزه. پس باید چک بکنی که یک وقت ولتاژش بیشتر نشه.(چون ولتاژ این دیود خیلی به ولتاژ ورودی منبع وابستگی داره)
          اگر در ورودی منبع از vdr استفاده شده باید کلکشو بکنی. یا اگر برات مهمه یه vdr 270 ولتی بزاری جاش.
          با دوبرابر شدن ولتاژ ورودی حداکثر دیوتی سایکل نصف قبل میشه. میتونی برای اینکه مدار از قبلش هم مطمئن تر کار بکنه به جای ic خودش از uc3844 استفاده بکنی. ولی باید اسیلاتورش رو هم دستکاری بکنی که فرکانسش دو برابر بشه. اگه قطعه رو عوض بکنی و اینو جاش بزاری فرکانس خروجی این نصف اونه و احتمال اسیب زیاد میشه. باید فرکانس مثل قبل بشه.

دیدگاه

خب جدی بشیم یه ذره!! ))
            هدف اصلی اینه که به ترانس دست نزنیم.

ولتاژ خازن ورودی رو زیاد بکن.
            مقاومت استارتاپ رو پیدا بکن و بزن در گوشش (دو برابرش بکن ) )
            متاسفانه شماره ترانزیستوری که دادی پیدا نشد. یه ترانزیستور حداقل 500 ولتی بزار جاش.
            اگه میخوای از بابت ولتاژ ترانزیستور خیالت راحت بشه!! ترانس رو در بیار به ورودیش یه سیگنال سینوسی با سیگنال ژنراتور بده و خروجیشو تو اسکوپ ببین. اینطوری به راحتی با تقسیم ولتاژ ورودی بر خروجی میتونی نسبت دور رو بدست بیاری. ولتاژ خروجی منبع تغذیه +0.7 رو ضربدر این نسبت تبدیله بکن بعلاوه 340 بکن. ولتاژ قابل تحمل ترانزیستور باید بیشتر از این مقدار باشه.
            ولتاژ معکوس دیود خروجی رو چک بکن. در فلایبک ولتاژ دیود اینطوری محاسبه میشه. ولتاژ ورودی تقسیم بر نسبت تبدیل بعلاوه ولتاژ خروجی منبع. اگر دیود خودش نتونه تحمل بکنه میسوزه. پس باید چک بکنی که یک وقت ولتاژش بیشتر نشه.(چون ولتاژ این دیود خیلی به ولتاژ ورودی منبع وابستگی داره)
            اگر در ورودی منبع از vdr استفاده شده باید کلکشو بکنی. یا اگر برات مهمه یه vdr 270 ولتی بزاری جاش.
            با دوبرابر شدن ولتاژ ورودی حداکثر دیوتی سایکل نصف قبل میشه. میتونی برای اینکه مدار از قبلش هم مطمئن تر کار بکنه به جای ic خودش از uc3844 استفاده بکنی. ولی باید اسیلاتورش رو هم دستکاری بکنی که فرکانسش دو برابر بشه. اگه قطعه رو عوض بکنی و اینو جاش بزاری فرکانس خروجی این نصف اونه و احتمال اسیب زیاد میشه. باید فرکانس مثل قبل بشه.
            یا علی!!!!!!!!!! پس فک کنم باید ترانس باید براش بذارم!!!!
            ولی جدی نمیشه چند تا دیود تو ورودی سری کرد؟؟؟ ولتاژ 110 ولت برسونیم؟؟؟

دیدگاه

بله با سری کردن 215 عدد 1n4007 در مسیر dc بین پل دیود و خازن ولتاژ رو تا حد قابل قبولی کاهش بدید ))))

دیدگاه

بله با سری کردن 215 عدد 1n4007 در مسیر dc بین پل دیود و خازن ولتاژ رو تا حد قابل قبولی کاهش بدید ))))
                حتما که نباید 1n4007 باشه!!! دیود هایی هستن که ولتاژ شکستشون 70 ولت باشه نه!!!!!

دیدگاه

همچین دیودهایی وجود ندارند. ولی دیود زنر در حالت معکوس ولتاژ شکست بالایی داره. میتونید با سری کردن تعدادی زنر ولتاژ رو کاهش بدید. باید حدود 150 ولت رو کاهش بدید.
                  توجه بکنید که وقتی از خروجی 10 وات تمام رو دریافت بکنید این توان ضربدر راندمان مثلا بشه 15 وات به همین میزان توان هم روی زنر ها تلف میشه. راندمان کل سیستم رو به زیر 50 درصد میرسونه.
                  مثلا همون 10 وات بعلاوه تلفات خود سیستم بشه 15 وات توان ورودی سیستم 15 وات هم روی زنر ها تلف میشه که باید توان تحمل این توان رو داشته باشند.

دیدگاه

با سلام به اساتید محترم ،بنده یک ست طبقاتی دارم که برق ۱۱۰ هست ،میخوام دیگه از ترانس کاهنده استفاده نکنم چه راهی وجود داره چه چیزی رو اگر عوض کنم میتونم مستقیمن از برق ۲۲۰ استفاده کنم ،ایا ترانس داخل امپ هست که باید اونو عوض کنم یا خازنی مقاومتی چیز خاصی داره که برقش بشه ۲۲۰

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X