اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

xmega or arm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

xmega or arm

سلام بنده حدود یکسال است که با میکرویarm کار می کنم
    از کسانی که xmega و arm را می شناسند می خواهم توضیحی بدهند که آیا xmegaنسبت به armمزیتی دارد .

اگر مزیتی هست که حتما هست در چه قسمتهایی می باشد.

البته از نظر بنده برای اینکه مقایسه کنیم بهتره از روی قیمتی که در ایران است رفرنس قرارگیرد
    مثلا یه آرم سری stm103 یا سری lpc23xx با یه xmega در همین رنج 15 تا 20
    البته به نظرم stm بالاتر از بقیه ی آرم ها ی در رنج خودش است ولی خوب پورتش 16 تایی
    دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
    وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
    او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

پاسخ : xmega or arm

نوشته اصلی توسط 011
    ...از کسانی که xmega و arm را می شناسند می خواهم توضیحی بدهند که آیا xmegaنسبت به armمزیتی دارد ...
    قطعا نه!!!!
    بذار یه STM32F103RET6 رو با یه ATxmega128A3U مقایسه کنیم:
    قیمت ST حدودا 15 تومن هستش ولی XMEGA حدودا 31 تومان!
    حالا سرعت: این ST تا 72 مگا کلاک می خوره ولی XMEGA تا 32 تازه اینو حساب نکردیم که ST 32بیتی هستش در حالی که XMEGA فقط یه 8بیتی لعنتیه!
    از لحاظ پریفرالها(اجزائ جانبی) نه تنها این ARM کم نداره بلکه صد برابر هم بهتره(حافظه و رم رو هم خودتون نگاه کنید).
    چی شد که فکر کردین یه ARM رو با یه XMEGA مقایسه کنید. تازه فقط XMEGA نیست! شما یه نگاه به Atmega2560 بندازه با اون قیمت نجومیش!

دیدگاه

قبلا اینجا مفصلا درباره این موضوع بحث شده
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41710
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

ببخشید که بدون سرچ کردن تاپیک زدم
        من فکر می کردم به علت اینهمه طرفدارانی که xmega دارد حتما مزیت های خاصی دارد
        احتمالا مزیتش شباهت رجیسترهایش نسبت به avr هستش
        دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
        وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
        او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

Xmega چند سال پیش ارزون بود و به صرفه. 2-3 سال پیش که کار می کردم تو اون قیمت فقط LPC2103 هم ترازش بود که PWM چند کاناله و DAC نداشت و Xmega ازش سر بود. مثلاً من با Xmega چهار تا سروو موتور رو راه انداختم چون PWM چند کاناله و با فرکانس متغیر داره (چیزی که AVRهای معمولی عمراً ندارن!).

اما الآنه میکروهای ST با قیمت ارزون فراگیر شده و اصاً قابل مقایسه با Xmega نیست. Xmega هشت بیتیه. دو تا جمع عدد صحیح بزرگ نمی تونی باهاش انجام بدی چه برسه به عملیات محاسباتی و پردازشی. ADC و DACش با اینکه می گه 12 بیتیه، ولی خیلی غیرخطیه و آفست داره.
          بعدشم AVR بیخودی گرونه. من نمی دونم چرا ملت میرن میکروی با 128 یا 256KB فلش رو می خرن 25-30 هزار تومن! الآن ارزون ترین STM32 با 128 کیلوبایت فلش قیمتش فقط 9 هزار تومنه.

میکروهای ARM همه 32 بیتی هستند. کامپایلرهاشون واقعاً قوی هستند. راههای پروگرام کردنشون آسونه (اکثرشون با پورت سریال به راحتی پروگرام می شن). حتی ارزون ترینشون واسط USB داره. بیشترشون واسط Ethernet دارن. سرعتشون به 200MHz هم رسیده.
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 011
            من فکر می کردم به علت اینهمه طرفدارانی که xmega دارد حتما مزیت های خاصی دارد
            احتمالا مزیتش شباهت رجیسترهایش نسبت به avr هستش
            اگر به تعداد طرفدار باشه که باید بگیم mega16 از همه میکروها قوی تره!! طرفداریش بخاطر ساده تر بودنشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X