اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای میکروکنترلر از کجا شروع کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای میکروکنترلر از کجا شروع کنم؟

من چیزی در مورد میکروکنترلر ها نمیدونم. هرچقدر هم سعی کردم با کتاب و تور های آنلاین شروع کنم نشد. دوستان شما که به خوبی کار کردید به من پیشنهاد بدید از کجا شروع کنم :nerd:

اطلاعات اضافی در مورد وضعیت فعلیم:
    من دانشجوی ترم ۳ برق هستم.
    برنامه نویسی به زبان C و ++C رو به خوبی بلدم. کمی هم پایتون کار کردم.
    یه کاربر حرفه ای گنو/لینوکس هستم و هیچ اعتقادی به ویندوز و محصولاتش ندارم.

پاسخ : برای میکروکنترلر از کجا شروع کنم؟

نوشته اصلی توسط nixmd
    من چیزی در مورد میکروکنترلر ها نمیدونم. هرچقدر هم سعی کردم با کتاب و تور های آنلاین شروع کنم نشد. دوستان شما که به خوبی کار کردید به من پیشنهاد بدید از کجا شروع کنم :nerd:

دقیقا شرایطت مشابه منه.
    اول هدفتو مشخص کن، بعد متناسب با هدفت یک میکروکنترلر مناسب (واسه شروع همه از AVR یا PIC ) استفاده میکنند. من خودم با اولی شروع کردم. بعدشم اگه رفتی ای وی آر بنا به تجربه خودم میگم بهترین منبع همین اینترنته. کتاب آقای علی کاهه رو اصلا دوروبرش نرو که از اول تا آخر خذعبلات نوشته این مرتیکه عینا اطلاعات دیتاشیت ها رو کپی کرده داخل کتابش! کتاب بادامی نجات رو میگن که بد نی اما من ندیدم.
    ضمنا اینجا c++ به دردت نمیخوره. فقط از دستورات بسیار سطح پایین c استفاده میشه. بهتره شروع کنی و کم کم اسمبلی روهم یاد بگیری. یکم معماری کامپیوتر هم باید بلد باشی که همون حین کار با میکرو به یک دانش نسبی ازش میرسه. داشتن اطلاعات قبلی از مدار منطقی هم واقعا کارتو تسهیل میکنه. موفق باشی. آها راسی کاربر لینوکس بودن مشکلاتتو دو چندان میکنه چون اصلا نباید انتظار پشتیبانی فارسی داشته باشی. (من مجبور شدم یک ویندوز هم در کنار اپن سوزه و گنوسنس داشته باشم). شاد باشی.
    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
      دقیقا شرایطت مشابه منه.
      اول هدفتو مشخص کن، بعد متناسب با هدفت یک میکروکنترلر مناسب (واسه شروع همه از AVR یا PIC ) استفاده میکنند. من خودم با اولی شروع کردم. بعدشم اگه رفتی ای وی آر بنا به تجربه خودم میگم بهترین منبع همین اینترنته. کتاب آقای علی کاهه رو اصلا دوروبرش نرو که از اول تا آخر خذعبلات نوشته این مرتیکه عینا اطلاعات دیتاشیت ها رو کپی کرده داخل کتابش! کتاب بادامی نجات رو میگن که بد نی اما من ندیدم.
      ضمنا اینجا c++ به دردت نمیخوره. فقط از دستورات بسیار سطح پایین c استفاده میشه. بهتره شروع کنی و کم کم اسمبلی روهم یاد بگیری. یکم معماری کامپیوتر هم باید بلد باشی که همون حین کار با میکرو به یک دانش نسبی ازش میرسه. داشتن اطلاعات قبلی از مدار منطقی هم واقعا کارتو تسهیل میکنه. موفق باشی. آها راسی کاربر لینوکس بودن مشکلاتتو دو چندان میکنه چون اصلا نباید انتظار پشتیبانی فارسی داشته باشی. (من مجبور شدم یک ویندوز هم در کنار اپن سوزه و گنوسنس داشته باشم). شاد باشی.
      دما گرم خیلی حال دادی. ولی خب باز من هنوز نمیدونم از چه مرجعی استفاده کنم. چون تور های آنلاین و سایت های مختلفی رو مرور کردم اما هیچ کدوم رو حالیم نشد.از طرف دیگه مشکل با پشتیبانی زبان فارسی چیه دیگه؟ مگه قراره با زبان فارسی چی کار کنیم که توی گنو/لینوکس ساپورت نمیشه؟

دیدگاه

دوست من ،منم تجربه تلخ وشیرینم بهت میگم.
        من کسی نبود راهنمایی درس درمون کنه تا خودم همه چیرو تجربه کنم
        شروع کن با ارم
        ارم فیلیپس ویکی از بهتریناش1768هستش.زیاد به فروم وابسته نشو چون بچه ها کمکت نخواهند کرد درست حسابی البته اگه یک ماه تاپیکت رو اپ کنی اون موقع کمکت خواهند کرد!
        برو دی وی دی اموزش ارم اقای زرین کوب رو بگیر به نظرم راه اندازه!خودشونم توفروم هستن اگه کمکی بخوای.
        سراغ کتاب اقای سپاس یار هم برای شروع نرو!
        [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
          کتاب آقای علی کاهه رو اصلا دوروبرش نرو که از اول تا آخر خذعبلات نوشته این مرتیکه عینا اطلاعات دیتاشیت ها رو کپی کرده داخل کتابش!
          دوست عزیز درسته ایشون کتابش ، کتاب جالبی نیست ولی خوب نیست اینطوری ایشون رو مورد خطاب قرار بدید

نوشته اصلی توسط nixmd

در مورد کار با میکروکنترلرها باید چند تا مطلب رو برای شروع نه عالی ولی در حد خوبی یاد داشته باشی
          1- درک خوبی از مدارات منطقی یا همون دیجیتال داشته باشی ( اگه در این ضمینه ضعیف هستین حتما پیگیرش باشین و سعی کنین اطلاعات خودتون رو بیشتر کنین )
          2- توی دروس بچه های الکترونیک درسی به نام معماری کامپیوتر هست نمی دونم شما الکترونیک هستین یا نه ولی این درس رو بهتره یاد بگیرین تو این ضمینه به دردتون می خوره
          3- برنامه نویسی که شما از منم بهتر بلدین ( البته برای هر میکرو یه زبان از طرف شرکت سازنده به عنوان زبان ایده آل برای میکرو معرفی شده که اکثرا C هستش که شما هم بلدین )
          4- یه نکته دیگه دوستان اشاره نکردن داشتن اطلاعات پایه الکترونیکی هست که این رو دیگه باید با کار کردن و کسب تجربه بدست بیارین البته میشه در موردش مطالعه کنین و اطلاعاتی به دست بیارین ولی تجربه و مهارتی تو عمل به دست میارین یه چیز دیگه هست
          و اما اینکه چه میکرویی خوبه برای شروع به نظر من بهترین میکرو AVR هستش که اگه شما نمی گفتین به C مسلطم می گفتم برای شروع برو سراغ بیسیک و نرم افزار بسکام ولی چون شما سی بلدین ( زبان پیشنهادی از طرف سازنده AVR هم سی هستش ) برین سراغ همون سی و نرم افزار Code Vision و برای کتاب هم کتاب آقای امیر ره افروز کتاب خوبیه ضمنن یادت نره بهترن رفرنس برای هر میکرو کنترلری همون دیتا شیتی هست که خود شرکت سازنده برای میکرو میده
          خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
          [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
            دوست عزیز درسته ایشون کتابش ، کتاب جالبی نیست ولی خوب نیست اینطوری ایشون رو مورد خطاب قرار بدید
            در مورد کار با میکروکنترلرها باید چند تا مطلب رو برای شروع نه عالی ولی در حد خوبی یاد داشته باشی
            1- درک خوبی از مدارات منطقی یا همون دیجیتال داشته باشی ( اگه در این ضمینه ضعیف هستین حتما پیگیرش باشین و سعی کنین اطلاعات خودتون رو بیشتر کنین )
            2- توی دروس بچه های الکترونیک درسی به نام معماری کامپیوتر هست نمی دونم شما الکترونیک هستین یا نه ولی این درس رو بهتره یاد بگیرین تو این ضمینه به دردتون می خوره
            3- برنامه نویسی که شما از منم بهتر بلدین ( البته برای هر میکرو یه زبان از طرف شرکت سازنده به عنوان زبان ایده آل برای میکرو معرفی شده که اکثرا C هستش که شما هم بلدین )
            4- یه نکته دیگه دوستان اشاره نکردن داشتن اطلاعات پایه الکترونیکی هست که این رو دیگه باید با کار کردن و کسب تجربه بدست بیارین البته میشه در موردش مطالعه کنین و اطلاعاتی به دست بیارین ولی تجربه و مهارتی تو عمل به دست میارین یه چیز دیگه هست
            و اما اینکه چه میکرویی خوبه برای شروع به نظر من بهترین میکرو AVR هستش که اگه شما نمی گفتین به C مسلطم می گفتم برای شروع برو سراغ بیسیک و نرم افزار بسکام ولی چون شما سی بلدین ( زبان پیشنهادی از طرف سازنده AVR هم سی هستش ) برین سراغ همون سی و نرم افزار Code Vision و برای کتاب هم کتاب آقای امیر ره افروز کتاب خوبیه ضمنن یادت نره بهترن رفرنس برای هر میکرو کنترلری همون دیتا شیتی هست که خود شرکت سازنده برای میکرو میده
            دوست عزیز وقتی ایشون به خودش اجازه میده که مخاطبش رو در این حد تحقیر کنه و زمان و هزینه اون رو اینچنین نادیده بگیره (و به خاطر جیب خود کماکان کتابش بدون تغییر در دست چاپ و انتشاره) ، من این اجازه رو به خودم میدم که بدتر ازین هم ایشون رو مورد خطاب قرار بدم.
            از طرف دیگه مشکل با پشتیبانی زبان فارسی چیه دیگه؟ مگه قراره با زبان فارسی چی کار کنیم که توی گنو/لینوکس ساپورت نمیشه؟
            پشتیبانی زبان فارسی که نه
            ازون جهت که کدویژن، بسکام و اتمل استودیو هرسه با ویندوز کار میکنه.
            یکی از کامپایلرهای معروفش AVRGCC هستش که البته میتونی واسه لینوکس دانلودش کنی و به یک IDE اضافش کنی. مثلا با Emacs. منتهای مراتب یک مقداری کارت سخت میشه دیگه...خصوصا زمان شروع که درک چندانی از نحوه تغییر دادن فیوز بیتها نداری.خلاصه ازون جهت گفتم که هر آموزشی به زبان فارسی با زبان سی هست با کدویژنه که بدردت نمیخوره. بعضیا میگن میشه با ویرچوال باکس کدویژنو اونجا نصبش کرد که من اصلا به این سمبل کاریا اعتقادی ندارم.
            کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X