اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش دامنه جریان و ولتاژ (تقویت)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

با عرض سلام وخسته نباشی
    من قصد دارم یه ولتاژ ac حدود 13 ولت رو با جریان 500 میلی آمپر البته با فرکانس متغیر بالا حدود چند کیلو هرتز به یه ولتاژ با جریان 5 آمپر ویا بیشتر و با دامنه 220 ولت تبدیل کنم.نمیدونم برای این کار دقیقا چه روشی استفاده میشه ولی یه جایی دیدم که آی سی هایی هستنند که میتونند این کار را انجام بدهند البته زیاد مطمئن نیستم چون مال چند وقت پیشه و دقیقا یادم نمیاد کجا دیدمش.
    خواستم بدونم این کار رو با موازی کردن ترانزیستور هم میشه انجام داد. یا احیانا روش دیگری وجود داره.
    اگر دوستان در این باره اطلاعاتی دارن خیلی ممنون میشم اگر کمک کنن.

سلام دوست ارجمند
    در مورد سوالتان نکته اول اینکه ابتدا باید توان ورودی و خروجی در بهترین حات برابر باشد(در اصل اینور نیست و قسمت قابل توجی از توان ورودی تلف میشود(
    نکته دوم اینکه میتوان با سویچینگ اینکاررو انجام داد که اگر بخواهید ولتاژ دقیق و بدون ریپل بگیرید باید روی smps با فیدبک کار کنید و گر نه میتوانید با یک مولد پالس و تعدادی ترانزیستور قدرت و یک ترانسفورمر 13به 220 حداقل 5 آمپری در ثانویه می توانید )که البته توصیه نمی کنم(
    اگه وقت دارید روی smps کار کنید می توانید از کتاب منابع تغذیه سویچینگ ترجمه رضا خوش کیش استفاده کنید)ناقصه ولی نسبتا خوبه)
    البته توان ورودی رو هم در نظر بگیر Ii=220*5/13=84.5A حداقل و بدون تلفات
    خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
    چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
    ژان پل سارتر
    [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

سلام

ترانسفورمر انتقال دهنده توان میباشد ، البته با مقداری کاهش به علت تلفات .

تنها کاری که میکند اینست که جریان و ولتاژ را تغییر میدهد و گاهی اوقات هم Z را ( امپدانس)

ترانسفورماتور مولد نیست ، بنابر این اگر به ورودی آن همانطور که گفته بودید 13 ولت 500 میلی آمپر وصل کنید ( 13*0.5 = 6.5 وات ) چگونه میخواهید از ثانویه آن 1100 وات توان بگیرید ؟( 220*5=1100 وات ) .

علی آقا براتون حساب کردن، اگر ولتاژ ورودی 13 ولت باشه ، جریان ورودی حد اقل باید 84.5 آمپر باشه تا شما در خروچی 220 ولت 5 آمپر داشته باشید .

پاینده باشید .
      گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
      وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoomat
        سلام

ترانسفورمر انتقال دهنده توان میباشد ، البته با مقداری کاهش به علت تلفات .

تنها کاری که میکند اینست که جریان و ولتاژ را تغییر میدهد و گاهی اوقات هم Z را ( امپدانس)

ترانسفورماتور مولد نیست ، بنابر این اگر به ورودی آن همانطور که گفته بودید 13 ولت 500 میلی آمپر وصل کنید ( 13*0.5 = 6.5 وات ) چگونه میخواهید از ثانویه آن 1100 وات توان بگیرید ؟( 220*5=1100 وات ) .

علی آقا براتون حساب کردن، اگر ولتاژ ورودی 13 ولت باشه ، جریان ورودی حد اقل باید 84.5 آمپر باشه تا شما در خروچی 220 ولت 5 آمپر داشته باشید .

پاینده باشید .
        چرچیل

ژان پل سارتر
        [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

از توجه شما دوستان عزیز ممنونم
          استفاده از ترانسفورمر منتفیه چون هم شکل موج ورودی مربعی مثبت است و هم توان ورودی خیلی پایینه و من در کل میخوام توان رو بالا ببرم .فکر کنم این کار فقط با ترانزیستور امکان پذیر باشه ولی من ترانزیستوری که این توان رو بتونه انتقال بده نمیشناسم در ضمن من رشتم قدرته و زیاد از الکترونیک سر در نمیارم اگر دوستان بتونن بیشتر راهنمایی کنن ممنون میشم کسی نیست یه مدار به من معرفی کنه.

دیدگاه

میتونین کاملا توضیح بدین

شما می خواهید دامنه موج را با یک مدار دیگر ویک منبع تغذیه دیگر افزایش دهید یا میخواهید موج را به تنهایی افزایش دهید)بدون منبه ولتاژ دیگری)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :?:
            چرچیل

ژان پل سارتر

دیدگاه

من میخوام با یک منبع دیگر این کار رو انجام بدم بدون منبع دیگر که اصلا این کار امکان پذیر نیست.

دیدگاه

راحت می تونین با ترانزیستور های switchin این کار رو انجام بدین بسته اینکه تو چه فرکانسی میخواهید کار کنید میتوانید از fet یا bjt استفاده کنید و بسته به دقت می تونید با feedback استفاده کنید
                چرچیل

ژان پل سارتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X