اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای تقویت low level voltage

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای تقویت low level voltage

سلام
    برای پایان نامم یاید ولتمتری بسازم که 0 تا 1میکرو ولت رو با دقت 10 نانو ولت اندازه بگیره
    لطفا راهنمایی کنید با این دامنه خیلی کم ولتاژ (نانو ولت) چطور باید تقویت سیگنال رو انجام داد که سیگنال تقویت شده نویزی نشه ؟
    راه و روشی واسه این کار هست؟ :arrow:
    *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

پاسخ : راهنمایی برای تقویت low level voltage

نوشته اصلی توسط 0121takpa
    سلام
    برای پایان نامم یاید ولتمتری بسازم که 0 تا 1میکرو ولت رو با دقت 10 نانو ولت اندازه بگیره
    لطفا راهنمایی کنید با این دامنه خیلی کم ولتاژ (نانو ولت) چطور باید تقویت سیگنال رو انجام داد که سیگنال تقویت شده نویزی نشه ؟
    راه و روشی واسه این کار هست؟ :arrow:
    دوست عزیز به نظر من این پایان نامه چیزی شبیه به یک شوخیست
    شما یه مدار الکی بساز و بده استاد ،چون حتی بعید می دونم استادتون بتونه این ولتمتر رو تست کنه ،چه برسه شما که بخوای طراحی کنی و عمل هم کنه

شما چه حسگری میخوای بذاری که 10 نانو ولت رو سنس کنه
    و اما از همه مهمتر شما اگر ولتاژ به این کوچکی رو بخوایید تقویت کنید مسلما جز پارازیت چیزی عایدتون نمیشه

توجه:
    "اینها تماما استدلال شخصی بنده بوده و هیچگونه مبنای علمی و تایید شده ندارد"
    ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

برادر شوخی چیه
      استاد خودش این دستگاه رو همین تابستون که آمریکا بود ،خریده ، آورده
      البته مال استاد از 0 تا اگه اشتباه نکنم 10 ولت بود نه 0 تا 1 میکرو ولت
      تازه یا دقت 1 نانو ولت اندازه میگرفت نه 10 نانویی که من باید درست کنم
      سواد میخواد سواد :arrow:
      *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

اول یه آیسی ADC خیلی توپ بگیر، بعد ولتازتا با یه پ امپ تقویت کن تا با Adc بتونی اندازش بگیری. ولی قضیه به این راحتی ها هم نیست. این فقط یه ایدست. 10 نانو ولت مساوی با نویزه!!!
        Weakness of attitude becomes weakness of character
        Albert Einstein

دیدگاه

من دقیقترین اپ امپی که میشناسم tlc272 هستش)
          مسلما از این دقیق تر هم هست.
          ولی برای همین اپ امپ هم که فکر میکنم میبینم حساسیتی که شما نیاز دارید یه از یک ده هزارم خطای این بیشتره.

دیدگاه

خب شاید نباید همون اول از op-amp استفاده کرد شاید باید اول از ... :read:

دیدگاه

یکی از اساتید امیرکبیر گفته میشه
              گفته تلاشتو بکن منم مدار و با جزئیاتش برات میارم
              شما دوستان نظر جدیدی ندارید پیش استاد رفتیم مثل بچه های خوب ساکت نباشیم :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 0121takpa
                برادر شوخی چیه
                استاد خودش این دستگاه رو همین تابستون که آمریکا بود ،خریده ، آورده
                البته مال استاد از 0 تا اگه اشتباه نکنم 10 ولت بود نه 0 تا 1 میکرو ولت
                تازه یا دقت 1 نانو ولت اندازه میگرفت نه 10 نانویی که من باید درست کنم
                سواد میخواد سواد :arrow:
                میتونید یه عکس از ولتمتر استادتون بگیرید تا ما هم ببینیم
                .......
                و اما همونطور که گفتم بسیار بعید به نظر میرسه ساخت چنین ولتمتری چرا که
                در محیط اطراف ما از باد و جذر و مد دریا و نور خورشید و امواج منتشر شده در هوا همچون BTS موبایل و رادیو و تلوزیون و ماهواره و ... گرفته ،تا حتی مدارات داخلی ولتمترتون و تغییرات بسیار جزیی باطری ولتمتر،می تونند برای عملکرد دستگاهتون اختلال ایجاد کنند البته به شرط آنکه این ولتاژ روی پروپ ولتمترتون افت نکنه!

♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

حالا دقت 10 نانو به کنار، اصلا منطقی هست که ولتاژ 0 تا 1 میکرو ولت رو با ولتمتر اندازه گیری کنیم! استاد محترم درکی از کلمه میکرو داره اصلا! (با توجه به اینکه تو ایران هستیم و باید دستگاه ساخته بشه این رو می گم)
                  به عبارت دیگر : ولتاژ 0 تا 1000 نانو ولت با دقت 10 نانو ولت اون هم با ولت متر و قطعات موجود تو بازار! شما تو نت nanovoltmeter رو سرچ کن، شاید به زور بتونی یه شماتیکی پیدا کنی و البته قیافه دستگاه هم ببین، برای خودش یه پا اسکوپ دیجیتاله.
                  شما دستگاه استاد رو باز کن، برو تو کار مهندسی معکوس. اگر قطعات تو ایران موجود بود!
                  http://www.meshgad.com/index.php?opt...A7%D9%86%D9%88

تو لینک زیر یه نگاه به قیمت دستگاه بنداز، خودت متوجه میشی چه خبره.
                  http://www.tequipment.net/Keithley2182A.html
                  طراحی: بدون تعارف این کار خیلی فراتر از سواد کارشناسی هست.
                  ساخت : باز هم فراتر از بازار ایران
                  از من به شما نصیحت: شما با استاد صحبت کن، موضوع رو عوض کن.

دیدگاه

دوست گرامی

اگر مدار را صد در صد درست شیلد کنید و جلو همه نویزهای محیطی را سد کنید باز سطح نویز حرارتی در مدار شما به حدیه که موانع جدی ایجاد کنه

http://en.wikipedia.org/wiki/Johnson%E2%80%93Nyquist_noise

در مدارهای مولتی متر دستگاهی دیدم که تا 20 نانو آمپر اندازه میگرفت ولی شدت جریان کلا با ولتاژ تفاوت اساسی داره ... برای انداز گیری ولتاژی به این کوچکی لازمه مقاومت ورودی بسیار زیاد داشته باشید CA3130 ( یا بعضی از OpAmp های Cmos ) از این نظر ممکنه مناسب باشه ولی سطح نویز در اون خیلی زیاده و احتمالا باید از نوع فلزیش استفاده کنید ... مدار باید بسیار دقیق شیلد بشه ( در چنین مواقعی حتی سیمهای پروب اندازه گیر به عنوان آنتن عمل میکنند ) همینطور ولتاژهایی در بدن انسان ایجاد میشوند میتواند در اندازه گیری تاثیر داشته باشد
                    البته به طور اصولی برای چنین اندازه گیری هایی از قفس فاراده استفاده میشود ولی نمونه مورد نظر شما باید بتواند در محیط عادی حداقل ولتاژهای نمونه را اندازه بگیرد
                    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sherlock
                      حالا دقت 10 نانو به کنار، اصلا منطقی هست که ولتاژ 0 تا 1 میکرو ولت رو با ولتمتر اندازه گیری کنیم؟ :nerd:
                      خب شما بفرمایین 0 تا 1 میکرو ولت رو با ولتمتر اندازه گیری نکنم پس با چی اندازه گیری کنم؟

نوشته اصلی توسط sherlock
                      استاد محترم درکی از کلمه میکرو داره اصلا! (با توجه به اینکه تو ایران هستیم و باید دستگاه ساخته بشه این رو می گم)
                      استاد سال ها تو چیپ ست سازی امریکا در مقیاس میکرو و نانو به عنوان مهندس کار کرده

نوشته اصلی توسط sherlock
                      شما دستگاه استاد رو باز کن، برو تو کار مهندسی معکوس. اگر قطعات تو ایران موجود بود!
                      دستگاه استاد حدود 100 میلیون تومان قیمتشه

دیدگاه

منطق اش رو تو پرانتز توضیح دادم قبلا، باز هم اشاره کنم تو یک جمله "اینجا ایران است، صدای جمهوری اسلامی"
                        من که تو لینکی که قرار دادم، به قیمت بالای دستگاه اشاره کردم. حالا شما می خوای این همه هزینه کنی دستگاه رو بسازی :eek: اصلا تا حالا رفتی قطعه بخری، وضع بازار دستت بیاد!!
                        استاد هم باید بدونه آمریکا با ایران اختلاف های فاحشی داره، به دانشجو نگه برو دستگاه رو بساز بیار، پروژه مدرک کارشناسی مگه نیست!!
                        یا اینکه دانشجو باید زیرک باشه دیگه طراحی به کنار، زیر بار ساخت نره.
                        شما هم تا حالا باید به این نتیجه رسیده باشی که این پروژه آب تو هاون کوبیدنه، مگر اینکه از حمایت مادی و معنوی جمعی استفاده کنی که تو کشور ما پیدا نمیشه.

دیدگاه

با سلام
                          دوست عزیز به فرض محال شما بتوانید مدار را طراحی کنید یا شماتیک آنرا از جایی بدست آورید چگونه میخواهید آنرا بسازید؟ آیا فکر میکنید بتوانید قطعات آنرا در بازار ایران پیدا کنید؟ قطعاتی که در این حد دقت بتواند کار کند حتما در استاندارد نظامی است و محال است کسی بتواند آنرا در ایران بیابد و یا به ایران وارد کند چون در حالت عادی بخاطر تحریمها به ایران ارسال نمیگردد و اگر هم کسی به سرش بزند بخواهد آنرا با خود به صورت مسافری به ایران بیاورد در جا در فرودگاه آمریکا بازداشت و به جرم شکستن تحریم مثل اون استاد دانشگاه شریف که چندی پیش آزاد شد باید چند سالی را در زندان آب خنک بخورد از نظر من این استاد شما را سرکار گذاشته شما هم باید بهش رودست بزنید بگویید مدار من از نظر طراحی آماده است شما لطف کنید با امکاناتی که دارید قطعات آنرا برایم بیاورید تا من دستگاه آماده را تحویل دهم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                            برای انداز گیری ولتاژی به این کوچکی لازمه مقاومت ورودی بسیار زیاد داشته باشید CA3130 ( یا بعضی از OpAmp های Cmos ) از این نظر ممکنه مناسب باشه ولی سطح نویز در اون خیلی زیاده

مهندس یکی از دوستان ، قول یه op با امپدانس ورودی 10 به توان 14 رو داده که از امپدانس ورودی CA3130 که 1.5 در 10 به توان 12 هست تقریبا 66 برابر بهتره ببینم چی کار میکنه

دوستان
                            این جا ایرانه ولی کار علمی مرز نمیشناسه هر چقدر هم تحریم باشیم
                            اگه ایران تجهیزات کافی نبود طراحی میکنم میدم جایی دیگه بزنن این دیگه ...
                            من مشکلات تحریم رو میدونم اتفاقا چند ماه پیش یکی از آشناهای رفیقم که یه IC رو میخواست از امریکا واسم بفرسته بازجویی کردن حتی اسمش رو تو روزنامه محلی نوشتن و کلی آبروریزی شد و واسه ما شرمندگی موند ولی خلاصه من IC رو گرفتم

حرف نشد و نمیشه رو نزنید چون مفهموم نشد و نمیشه رو هیچ وقت نتونستم درک کنم
                            :arrow:
                            شاید واسه همینه که حدیث پایین رو خیلی دوست دارم :nerd:

دیدگاه

ما که بخیل نیستیم، نانو ولتمتر رو ساختی تو انجمن هم قرار بده، خوشحال میشیم، هدف من و دیگر دوستان بیان برخی واقعیت ها و همچنین راهنمایی جنابعالی بود برای جلوگیری از اتلاف وقت با ارزش.
                              یک سوال هم برای من ایجاد شد : انشاالله بعد از ساخت دستگاه رو به چه طریقی تست می کنید؟ (ولتاژ نانو ای که به پروب ها متصل می شود، از چه منبعی بوجود می آید)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X