اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ای سی opamp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ای سی opamp

با سلام خدمت دوستان گل
    ای سی های اپ امپ مثل LM324 و.... تغذیه اونها باید منبع تغذیه دوبل باشه.ولی تو دیتا شیتش مشخص کرده که برای استفاده میشه از منبع غیر دوبل استفاده کرد.ولی من مدار را بستم(یه مدار ساده مثل تقویت کننده معکوس) ولی جواب نداد.در حالی که وقتی از منبع تغذیه دوبل برای تغذیه اش استفاده میکنی مدار جواب میده.میشه راهنماییم کنید
    یا اینکه ایا ای سی اپ امپ وجود داره که نیازی به منبع تغذیه دوبل نداشته باشه و بشه ازش استفاده کرد

پاسخ : ای سی opamp

دوست عزیز
    پ امپ ها یا تک تغذیه هستند یا دوبل.
    اونهایی که دوبل هستند رو نمیتونید با یک تغذیه ببندید. اگر با یک تغذیه ببندید تو آی سی مثل LM324 شما ولتاز صفر هم دارید ، اما با OP07 به جای صفر ولتاژی در حدود 2 ولت دارید.
    مداری که شما میخواین با پ امپ تک تغذیه ببندید ، باید مطمئن باشید که ولتاژش منفی نمیشه، چون در اون صورت به اشباع منفی که در اینجا صفر ولت هست میره.
    امیدوارم متوجه شده باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
      دوست عزیز
      پ امپ ها یا تک تغذیه هستند یا دوبل.
      اونهایی که دوبل هستند رو نمیتونید با یک تغذیه ببندید. اگر با یک تغذیه ببندید تو آی سی مثل LM324 شما ولتاز صفر هم دارید ، اما با OP07 به جای صفر ولتاژی در حدود 2 ولت دارید.
      مداری که شما میخواین با پ امپ تک تغذیه ببندید ، باید مطمئن باشید که ولتاژش منفی نمیشه، چون در اون صورت به اشباع منفی که در اینجا صفر ولت هست میره.
      امیدوارم متوجه شده باشید.
      سلام
      مرسی از راهنماییتون.ولی من کاتالوگ همین ای سی lm324 گرفتم .که اونجاهم یه مداری با یه منبع تغذیه را بسته .چطور میشه اونوقت

دیدگاه

LM324 هم میتونه تک تغذیه استفاده بشه و هم میتونه دوبل.
        منتها شما مداری که استفاده کردی خروجیش منفی هست. نمیتونه بدون تغذیه منفی به شما خروجی منفی بده که! :read:

دیدگاه

وقتی پ امپ ها رو بصورت تک ؛ تغذیه میکنید عملا ولتاژ 0 مدارتون میشه وسط ولتاژ GND و VCC
          جدای از اون ولتاژ خروجی هم بین GND و Vcc میتونه تغییرات داشته باشه (البته در عمل تا نزدیکیهای این دو میتونه برسه و حدود 1 ولت از بالا و پایین رو نمیرسه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
            LM324 هم میتونه تک تغذیه استفاده بشه و هم میتونه دوبل.
            منتها شما مداری که استفاده کردی خروجیش منفی هست. نمیتونه بدون تغذیه منفی به شما خروجی منفی بده که! :read:
            سلام
            خوب من هم همینو میگم.LM324 را میشه با تغذیه معمولی بست(کاری به این هم که خروجیش منفی بشه ندارم فقط میخوام یه سیگنال مثبتی را تقویت کنه)ولی مدارو که بستم جواب نمیده میشه شکل مدارو برام بذاری

دیدگاه

با سلام-اگر تقویت کننده معکوس بسته باشید جواب نخواهد داد زیرا در معکوس کننده خروجی منفی خواهید داشت و با تغذیه تکی چنین چیزی نخواهد شد.و به جای منفی صفر خواهد داد.در صورتی میتوانید استفاده کنید که ورودی را با یک ولتاژ مثبت جمع کنید.چیزی مثل دادن سیگنال به بیس بایاس شده رانزیستور با خازن کوپلینگ.البته فرکانس کاری هم نقش بسیار زیادی دارد و نباید از رنج کاری اپ امپ بیشتر باشد که انرا هم slew rate اپ امپ تعیین میکند.
              در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

من هم مشکلی مشابه دارم با آی سی LF356N
                من میخوام این آی سی رو با تغذیه تک راه اندازی کنم . v+ یعنی پایه شماه 7 رو به 12 و v- یعنی پایه شماره 4 رو به زمین وصل میکنم . بدون اینکه هیچ گونه ورودی به مدار اعمال کنم آی سی سریع داغ میشه در حد سوختن و مجبور میشم سریع تغذیه رو قطع کنم. توی Datasheet گفته که تا مثبت و منفی 22 ولت رو قبول میکنه !
                یکم جستجو کردم بعضی جاها یه موردی رو توضیح داده بودن به نام زمین مجازی که با مقسم ولتاژ مقاومتی به دست میاد و مثلن به جای صفر ولت پایه منفی رو به vss/2 وصل کنیم. این روش جواب میده آیا ؟؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ای سی opamp

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                  با سلام-اگر تقویت کننده معکوس بسته باشید جواب نخواهد داد زیرا در معکوس کننده خروجی منفی خواهید داشت و با تغذیه تکی چنین چیزی نخواهد شد.و به جای منفی صفر خواهد داد.در صورتی میتوانید استفاده کنید که ورودی را با یک ولتاژ مثبت جمع کنید.چیزی مثل دادن سیگنال به بیس بایاس شده رانزیستور با خازن کوپلینگ.البته فرکانس کاری هم نقش بسیار زیادی دارد و نباید از رنج کاری اپ امپ بیشتر باشد که انرا هم slew rate اپ امپ تعیین میکند.
                  سلام
                  میشه شکل مدارشو برام بذارین لطفا

دیدگاه

مثال:
                    آی سی 4558 : پایه 8 ولتاژ مثبت و پایه 4 ولتاژ منفی و 3 و 5 معمولاً گراند میشه. خوب این برای 15 ولت متقارن.
                    آی سی 4558: پایه 8 ولتاژ مثبت و پایه 4 به گراند وصل میشه و پایه 3 و 5 با 2 عدد مقاومت یک مگا اهم به پایه 8 و 4 وصل میشه. این برای ولتاژ 30 ولت تک.
                    در واقع گراند مجازی مسیازید.
                    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X