اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جهت قرار دادن فن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جهت قرار دادن فن

سلام بنظر شما در یک دستگاه برای خنک سازی باید جهت فن به سمت بیرون باشد یا به سمتی که هوای بیرون را به داخل هدایت کند و از محفظه های دستگاه خارج شود؟؟
    یا فرقی نمیکند؟؟

پاسخ : جهت قرار دادن فن

بستگی داره که چی رو می خواد خنک کنه و کجا قرار داره.مثلا فن CPU کامپیوتر رو به بیرون هوا رو پرت میکنه چون اگه مثلا هوا رو به طرف هیت سینک پرت کنه، هوا پس از گرم شدن توسط هیت سینک به طرف قطعات توی مادر برد میره و باعث داغ شدن اونا میشه که نهایتا باعث سوختن قطعات یا کاهش عمرشون میشه(خصوصا واسه بعضی قطعات مثل خازن الکترولیت و رگولاتورها و چند نمونه دیگه). شما عکسی یا چیزی دارید از بردتون؟ شما باید از مکانیک سیالات هم سررشته داشته باشید که البته من دارم. اگه می خوایید بگید تا کمکتون کنم. معمولا مادربردها و کیس کامپیوترها رو با CFD طراحی میکنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
      بستگی داره که چی رو می خواد خنک کنه و کجا قرار داره.مثلا فن CPU کامپیوتر رو به بیرون هوا رو پرت میکنه چون اگه مثلا هوا رو به طرف هیت سینک پرت کنه، هوا پس از گرم شدن توسط هیت سینک به طرف قطعات توی مادر برد میره و باعث داغ شدن اونا میشه که نهایتا باعث سوختن قطعات یا کاهش عمرشون میشه(خصوصا واسه بعضی قطعات مثل خازن الکترولیت و رگولاتورها و چند نمونه دیگه). شما عکسی یا چیزی دارید از بردتون؟ شما باید از مکانیک سیالات هم سررشته داشته باشید که البته من دارم. اگه می خوایید بگید تا کمکتون کنم. معمولا مادربردها و کیس کامپیوترها رو با CFD طراحی میکنن.

همیشه باید طوری باشه که جهت باد پشتش به قصعه مورد نظر بخوره
      واگرنه بعد ی مدت قطعه مورد نظر رو همچین گرد و خاکی میگیره که تهویه رو کلا مخطل میکنه :NO:

و در مورد کیس ها و قابها هم همیشه باید هوا به بیرون دمیده بشه تا هوای تازه از محفظه ها وارد بشن تا هم قطعات دیگه خنک بشن و هم قطعه مورد نظر. فن رو باید نزدیک قطعه اصلی بزارید تا بیشترین برخورد هوارو داشته باشه.

موفق باشید
      زکات علم نشر آن است
      بیشتر با من اشنا بشین :
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
      ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
        سلام بنظر شما در یک دستگاه برای خنک سازی باید جهت فن به سمت بیرون باشد یا به سمتی که هوای بیرون را به داخل هدایت کند و از محفظه های دستگاه خارج شود؟؟
        یا فرقی نمیکند؟؟
        اکثرا به بیرونه دیگه (البت به نوع کارت فرق میکنه مثلا دماش ،یا کل دستگاه و... )
        برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
        راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m

همیشه باید طوری باشه که جهت باد پشتش به قصعه مورد نظر بخوره
          واگرنه بعد ی مدت قطعه مورد نظر رو همچین گرد و خاکی میگیره که تهویه رو کلا مخطل میکنه :NO:

و در مورد کیس ها و قابها هم همیشه باید هوا به بیرون دمیده بشه تا هوای تازه از محفظه ها وارد بشن تا هم قطعات دیگه خنک بشن و هم قطعه مورد نظر. فن رو باید نزدیک قطعه اصلی بزارید تا بیشترین برخورد هوارو داشته باشه.

موفق باشید
          ما که نفهمیدیم باید از کجا بیاد و چطور به قطعه بخوره! من هنوز به حرف خودم پایبندم.

دیدگاه

اینا به ذهن من رسید
            1- مسیر هوا در پشت فن باز تر از جلوی فن هست یعنی چی اگه دستت رو بگیری جلوی فن فشار باد رو حس میکنی اما اگه بگیری پشت فن خب این اتفاق نمی افته (اگه بخوای قطعت بیشتر خنک شه باید فن رو بگیری روش)
            2- هوا هم مثل جریان الکتریکی مسیر با مقاومت کمتر رو انتخاب میکنه یعنی چی اگه فن پشت دستگاه باشه و به سمت بیرون بدمه؛ مدارت کف دستگاه باشه و سوراخها بالای کیس باشن اصولا باد به مدارت نمیخوره؛ از همون بالا میاد میره بیرون
            3- مسئله گرد و خاک همواره وجود داره
            4- اگه بخوایم باد به سمت داخل یه فضای بسته (یا تقریبا بسته مثل کیس کامپیوتر) جریان پیدا کنه؛ بیشتر انرژی ذرات در برخورد با خودشون از بین میره؛ یعنی چی ؟ یا یه جور جریانهای گردشی داخل کیس بوجود میاد
            در کل فکر میکنم
            اگه یه طرف کیس سوراخ باشه؛ مسیر جریان از روی سطح مدار بگذره و باد به سمت بیرون باشه برای خنک کاری عمومی (مثل کیس کامپیوتر)بهتره
            و اگه خنک کاری موضعی میخوایم (مثل CPU) فن باید دقیقا روی قطعه و به سمت اون بدمه

دیدگاه

همه میدونن که اگه یه اتاق دوتا پنجره روبه روی هم داشته باشه سریع تر تهویه میشه تا وقتی که فقط یه دونه پنجره داره.

پس باید یه فن باشه که هوا رو به داخل جعبه بدمه و یه فن دیگه رو به روی اون که هوا رو به بیرون جعبه بدمه.

این جوری هوا از یه طرف میاد تو و از طرف دیگه میره بیرون.

و کلا جعبه ی قطعات زود تر خنک میشه.
              [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
              درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

پس چرا تو قوانین ساده فیزیک درجا میزنید
                شما میخواییند چایی تونو خنک کنید مگه بهش فوت نمیکنید ؟؟؟؟
                پس جهت باد فنم همونه مهم اینه که مولوکولهای هوا تراکمشون اطراف شیئ گرم زیاد شه تا انتقال حرارت صورت بگیره این بهترین راه خنک کردنه اگه جهت بادو برعکس کنیم و تو هوای مکیده شده جای گزین مشکلی به وجود بیاد فن مثل دستگاه وکوم عمل میکنه وقطعه بیشتر گرم میشه در ضمن هر کس خنک کنندگی بیشتری میخواد باید با گردو خاک هوا هم کنار بیاد که چاره ای نیست
                یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

اینی که شما میگین درست . ولی برای کارهای موقت
                  شکا فکر کن ی دستگاهی میسازی میدی دست ی بنده خدایی که تا حالا هیتسینک رو از نزدیک هم ندیده چه برسه بخواد گرد و خاکش رو تمیز کنه !

اینکه میگید پشت فن جریان هوای کمتری هست میشه بفرمایید هوایی که طرف جلو فن با فشار میاد از کجا میاد ؟ هوا که خود به خود تولید نمیشه که. از همون پشت فن میاد ولی با گستردگی بیشتر. یعنی جای اینکه فن مستقیم بزنه به ی نقطه و فقط اون نقطه رو مورد عنایت قرار بده هوای پشتش رو از یک نیم کره کلی دریافت میکنه و میده جلو که باعث میشه هوایی که پشتش در جریانه با کل هیت سینک برخورد کنه و بهتر باعث خنک کاری بشه

و برای اینکه میگید هوا به قطعه نمیخوره اینجاس که هنر طراح مشخص میشه که تونسته مسایل ایرودینامیکی رو طوری در نظر بگیره که قطعه مورد نظر خنک بشه یا نه فن بیهوده واسه خودش میچرخه ؟

برای گرد و خاک هم میشه بفرمایید چرا گرد و خاک همچنین پا برجاست ؟
                  وقتی مستقیم باد میزنه به قطعه یعنی با سرعت ذرات هوا با قطعه برخورد میکنن که خوب اگه این قطعات درشت باشن (همون غبار هوا ) میشینه رو قطعه و باعث کاهش بازده دستگاه میشه
                  در حال که اگه فن پشتش به قطعه باشه این ذرات بجای اینکه با سرعت به قطعه برخورد کنن با سرعت به صورت مماس از کنار قطعه رد میشن که باز همین سرعت مانع نشستن اونا روی قطعه میشه و بوسیله ی فن از خود قطعه جدا میشه !

البته بجز مواردی خاص مثل پاور کامپیوتر و ... که اونم دلایل خودش رو داره برای برعکس بودن جهت فن
                  زکات علم نشر آن است
                  بیشتر با من اشنا بشین :
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                  ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

ب شما باید از مکانیک سیالات هم سررشته داشته باشید که البته من دارم. اگه می خوایید بگید تا کمکتون کنم. معمولا مادربردها و کیس کامپیوترها رو با CFD طراحی میکنن.
                    سلام کمک کن
                    ممنون
                    من یکسری موارد رو تست کردم اینکه اگه باکس کوچکی برای دستگاه باشه و دمای دستگاه بالا باشه
                    باکس کوچک باشه و دمای دستگاه متوسط باشه
                    باکس کوچک باشه دما زیاد و گرد و خاک موثر باشه
                    باکس بزرگ باشه و دفع حرارت برای قطعه ای خاص نیاز باشه (کیس کامپیوتر)
                    نظرات دوستان تقریبا همه درسته در مواردی اگر جهت فن به بیرون باشه و باد از محفظه ها وارد و از فن خارج بشه پاسخ خوبی میده ولی عمر فن کوتاه میشه و دلیلش برخورد گرما به اون هست
                    اگر هیتسینک نزدیک و مماس با فن باشه فکر کیکنم بهتره به سمت بیرون بزنه
                    برای گرد و خاک خیلی مشکل هست و اینکه فیبر و هر چند وقت باد بگیری و تمیز کنی و فیبر های که در فرکانس بالاتری کار میکنن در جایی باشه که کمتر دچار گردو خاک بشه
                    ولی الان فکر میکنم با وجود دو فن پاسخ بهتری میده یا فن دور تند و جهت باد به سمت داخل و و خروج از محفظه ها

دیدگاه

جناب تیبا
                      اصلا اگه خیلی مهمه از سیستم کولینگ کیس های جدید استفاده کن.

دیدگاه

جناب تیبا
                        اصلا اگه خیلی مهمه از سیستم کولینگ کیس های جدید استفاده کن.
                        رو این هم فکر کرده بودم اما نمیدونم تویه فضایه کم و همچنین از نظر هزینه و نگهداری به چه صورته؟؟
                        تجربه ای دارید؟؟؟
                        ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                          رو این هم فکر کرده بودم اما نمیدونم تویه فضایه کم و همچنین از نظر هزینه و نگهداری به چه صورته؟؟
                          تجربه ای دارید؟؟؟
                          ممنون
                          انگار هر چی بذارید بازم یه دردسر جدید داره.
                          من تجربه این سیستم های جدید رو ندارم ولی اینو می دونم که شما هر چیزی رو توی یه مدت زیاد توی حتی یه محیط آرم هم بذارید بازم خاک میگیره. واسه سایز شما یه بررسی بکنید نمونه های زیادی هست. شاید سایز مورد نیازتون رو پیدا کردید.

دیدگاه

یکی از دوستان فرمودند من هم میگم. بستگی داره. اگر گرما موضعی است مثل cpu باید فن باد رو به قطعه بزنه. فن cpu باد رو به هیت سینگ میزنه و هوای گرم از بین پره های هیت سینگ خارج میشه.
                            اما اگر هدف تخلیه گرمای حاصل از قطعات مختلفه و باید تهویه عمومی صورت بگیره مثل دستگاهای ups یا آمپلیفایرها باید فن هوا رو به بیرون بدمه. وقتی فن هوا رو به بیروم میدمه گرد و غبار کمتری هم وارد سیستم میشه. در مورد کاهش طول عمر فن به دلیل گرما هم این حرف کاملاً غلطه. مگر اینکه گرما به طور موضعی و خیلی شدید باشه. در حد سرخ شدن قطعه. البته گردوخاک میتونه عمر فن رو کم کنه. به همین خاطر قسمت بلبرینگ فن رو در مسیر خروج فن طراحی میکنند تا کمتر آسیب ببینه.
                            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X