HDMI چیست؟
قابلیت HDMI توضیح قابلیت HDMI در پخش کننده ها و بررسی کابل اچ دی ام آی و پورت HDMI در انتقال صدا و تصویر با استفاده از HDMI و معرفی رابط HDMI و درگاه HDMI

HDMI مخفف High Definition Multimedia Interfaceیک درگاه ورودی است که قابلیت پخش تمامی استاندارهای صوتی و تصویری را دارا می باشد. یعنی با استفاده از این درگاه و قابلیت HDMI می توانید به راحتی از استانداردهای SD تا HD بهره برده و تمام فرمت های صوتی را نیز به همراه آنها داشته باشید.

با دستگاههایی که از قابلیت HDMI پشتیبانی می کنند می توان اطلاعات تصویر و صدا را با کیفیت عالی در حجم زیاد و فاصله های زیاد منتشر کرد. یعنی با استفاده از کابلهای HDMI می توانید صدا و تصویر را بدون اینکه خللی در کیفیت آنها رخ دهد ، به فاصله های زیاد منتقل کنید .

رابط HDMI می تواند بدون انجام فشرده سازی بر روی تصاویر و صدا ها ، به انتقال اطلاعات بین دستگاههایی از قبیل DVD-Player ، کنسول های بازی ، سیستم های حرفه ای صوتی و تصویری ، دوربین ها دیجیتال ، موبایل ها یا هر وسیله ی دیگری بپردازید. پورت HDMI برای دستگاههایی که اندازه ی کوچکتری دارند در اندازه ی کوچکتر و با نام mini HDMI وجود دارد.

رابط استانداردی که برای درگاه HDMI در نظر گرفته شده است کابل HDMI نامیده می شود. هر کابل HDMI در واقع معادل سه کابلComponent Video و شش کابل صدای آنالوگ کار انجام می دهد. سرعت انتقال دیتا در اچ دی ام آی بسیار زیاد است (در کابلهای جدید چیزی در حدود 10 گیگابیت بر ثانیه) از همین رو برای صداهای دالبی یا تصاویر سه بعدی بسیار مناسب هستند. مثلا در مورد صدا ، این قابلیت را دارد که صدا را در هشت کانال مجزا منتقل کند و صدای دالبی را نیز فراهم کند. نکته ای که درباره اچ دی ام آی بسیار اهمیت دارد اینست که برای این پورت هیچ تبدیلی از آنالوگ به دیجیتال و یا هیچ فشرده سازی روی اطلاعات اعمال نمی شود و اطلاعات بصورت استاندارد منتقل می شوند که همین موضوع باعث حفظ کیفیت صدا و تصویر در سیستم اچ دی ام آی می شود. تمای این مراحل فقط توسط یک کابل HDMI و درگاه آن انجام شده تا شما از کابل کشی های متعدد بی نیاز کند.

هنگامی که یک دستگاه پخش کننده دیجیتال را به یک صفحه نمایش آنالوگ وصل می کنیم ، سیگنالهای دیجیتال مجبور هستند در انتها تبدیل به آنالوگ شوند. مثلا تصویری را با روشهای آنالوگ بین دو منبع دیجیتال منتقل کنیم. در اینجا دوبار عملیات تبدیل صورت می گیرد . این تبدیل ها هرچند بار که باشند باعث افت کیفیت بیشتری در صدا و تصویر خواهند شد.

برای استفاده از قابلیت اچ دی ام آی یک شرط کلی وجود دارد و آن اینست که هر دو دستگاه ( فرستنده و گیرنده ) باید به این سیستم مجهز باشند وگرنه امکان بهره گرفتن از آن نخواهد بود. بهترین روش برای تشخیص این موضوع نگاه کردن است که آیا دستگاه شما دارای پورت HDMI می باشد یا خیر. در تصویر زیر نمونه ای از این پورت را بر روی دستگاه می توانید مشاهده کنید.

پورت HDMI قابلیت نشان دادن تصاویر در ابعاد 1290*1080 پیکسل را به همراه هشت کانال صدا با فرکانس 192 کیلوهرتزی دارد. در تلویزیون های HD که به آنها HDTV هم می گویند این تلویزیون ها در این سالها پیشرفت زیادی کرده اند و شما فقط به یک کابل HDMI با کیفیت خوب نیاز دارید.

منبع: http://www.zanbil.ir/article/42