اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از چه سنسوری استفاده کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از چه سنسوری استفاده کنم؟

سلام
    میخواهم با میکرو فرمان بدهم که یک قطعه به اندازه مثلا 3 سانتی متر یا یک عدد دیگه جابجا شود
    از چه سنسوری برای اینکه به همان اندازه مورد نظر جابجا بشود باید استفاده کنم؟
    ممنون

پاسخ : از چه سنسوری استفاده کنم؟

مکانیزم حرکتتیون چیه؟
    نوار نقاله؟ یه شیئ که خودش حرکت میکنه و از بیرون میخواید بهش دستور بدید؟
    AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
      مکانیزم حرکتتیون چیه؟
      نوار نقاله؟ یه شیئ که خودش حرکت میکنه و از بیرون میخواید بهش دستور بدید؟
      سلام
      الان با دست قطعه را روی صفحه حرکت میدهم که یک متر هم دارد تا قطعه به عدد میخاهم برسدبعد روی ان کار انجام میدهم
      فک کنم نوار نقاله هزینه ساختش بالا باشد اینطور نیست؟
      در کل میخاهم با کیبرد یک عدد بزنم و قطعه به اندازه همون اندازه به وسیله یک موتور که بهش وصله جلو رود

دیدگاه

خب چند تا کار میشه کرد
        یکی اینکه عین یه روبات معمولی یه قوطی درست کنی و موتور رو با تایر به اون قوطی ببندی تا اونا برات حرکت رو انجام بدن
        اگه از موتور مینی استفاده کنی با تایر و جعبه مناسب یه 30 35 تومن فقط همین چنتا قطعه میشه
        که در اینصورت شما یه ماژول برای انتقال دیتا به روبات میخوای یا اینکه میتونی از سیم استفاده کنی. یا روی خود ربات یه کی پد ببندی . و برای اندازه گیری مسافت طی شده هم از انکودر استفاده کنی. که با چرخش موتور بهت برحسب زاویه چرخش پالس میده و با داشتن محیط تایر میشه مسافت رو بدست آورد
        میتونی هم از نوار نقاله استفاده کنی که در اون صورت محدودیت طول داری و همچنین طراحیش به قطعات خاص نیاز داره که روش خوبی نیست
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          خب چند تا کار میشه کرد
          یکی اینکه عین یه روبات معمولی یه قوطی درست کنی و موتور رو با تایر به اون قوطی ببندی تا اونا برات حرکت رو انجام بدن
          اگه از موتور مینی استفاده کنی با تایر و جعبه مناسب یه 30 35 تومن فقط همین چنتا قطعه میشه
          که در اینصورت شما یه ماژول برای انتقال دیتا به روبات میخوای یا اینکه میتونی از سیم استفاده کنی. یا روی خود ربات یه کی پد ببندی . و برای اندازه گیری مسافت طی شده هم از انکودر استفاده کنی. که با چرخش موتور بهت برحسب زاویه چرخش پالس میده و با داشتن محیط تایر میشه مسافت رو بدست آورد
          میتونی هم از نوار نقاله استفاده کنی که در اون صورت محدودیت طول داری و همچنین طراحیش به قطعات خاص نیاز داره که روش خوبی نیست
          ممنون
          ببینید در توضیح کار باید بگم فرض کنید یک قطعه به وزن حداکثر 30 کیلو داریم میخاهیم مثلا در 80 سانتی متری بعد 50 سانتی متری این قطعه برش بزنیم که این اعداد با کی برد وارد میشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kendab
            سلام
            الان با دست قطعه را روی صفحه حرکت میدهم که یک متر هم دارد تا قطعه به عدد میخاهم برسدبعد روی ان کار انجام میدهم
            فک کنم نوار نقاله هزینه ساختش بالا باشد اینطور نیست؟
            در کل میخاهم با کیبرد یک عدد بزنم و قطعه به اندازه همون اندازه به وسیله یک موتور که بهش وصله جلو رود
            سیستم ارزان یا گران بیشتر به طراحی مربوط می شود!

به هر حال برای انتقال شی مورد نظر یا باید بکشیدش، یا باید هُلش(املا؟) بدید، یا سُرش بدید یا یا یا

چه محدودیت هایی دارید؟
            همواره يادمان باشد:
            1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
            2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
            3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
              سیستم ارزان یا گران بیشتر به طراحی مربوط می شود!

به هر حال برای انتقال شی مورد نظر یا باید بکشیدش، یا باید هُلش(املا؟) بدید، یا سُرش بدید یا یا یا

چه محدودیت هایی دارید؟
              sسلام
              ممنون
              مشکل زیادی نیست هم میتوانم هل بدهم هم بکشم ولی اندازه ام باید دقیق باشد

دیدگاه

خیلی کارها می شه کرد! باید فکر کنید و بهترین سیستم رو بسازید.

چیزی که من الان همین طوری به ذهنم می آید، این است که:

خب یک چیزی مثل یک ربات، با موتورهای استپر، که بیاد و بر اساس پالسهایی که بهش داده میشه حرکت کنه، تا ما که پالسها رو بهش دادیم دقیقاً بدونیم چه قدر حرکت کرده! این سیستم حرکتی خوبی هست! یعنی برای دقت متوسط خوبه!

اما اگر بخواهید دقیق مسافت طی شده را اندازه بگیرید و به میزان دقیقی جلوتر بروید باید به یک نحو دیگر از مکان ربات یا حالا سیستم مطلع بشوید.
                مثلا
                می توانید از سنسورهای فاصله سنج فاصله ی ربات رو با یک دیواره اندازه بگیرید و با استفاده از این فیدبک ، دیگه 100% به محل مورد نظر رسیده اید.

راه حل زیاده، گفتم باید خودتون ، فکر کنید و بهترین حالت رو با توجه به محدودیت ها و ... طراحی کنید.
                همواره يادمان باشد:
                1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                  خیلی کارها می شه کرد! باید فکر کنید و بهترین سیستم رو بسازید.

چیزی که من الان همین طوری به ذهنم می آید، این است که:

خب یک چیزی مثل یک ربات، با موتورهای استپر، که بیاد و بر اساس پالسهایی که بهش داده میشه حرکت کنه، تا ما که پالسها رو بهش دادیم دقیقاً بدونیم چه قدر حرکت کرده! این سیستم حرکتی خوبی هست! یعنی برای دقت متوسط خوبه!

اما اگر بخواهید دقیق مسافت طی شده را اندازه بگیرید و به میزان دقیقی جلوتر بروید باید به یک نحو دیگر از مکان ربات یا حالا سیستم مطلع بشوید.
                  مثلا
                  می توانید از سنسورهای فاصله سنج فاصله ی ربات رو با یک دیواره اندازه بگیرید و با استفاده از این فیدبک ، دیگه 100% به محل مورد نظر رسیده اید.

راه حل زیاده، گفتم باید خودتون ، فکر کنید و بهترین حالت رو با توجه به محدودیت ها و ... طراحی کنید.
                  ممنون
                  مشکل من اینجاست که وقتی عدد 87 را وارد میکنم مثلا استپ موتور 8 درو باید بزند اگر شد 88 دور بعد کامل نمیشود این را باید چطور حل کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kendab
                    ممنون
                    مشکل من اینجاست که وقتی عدد 87 را وارد میکنم مثلا استپ موتور 8 درو باید بزند اگر شد 88 دور بعد کامل نمیشود این را باید چطور حل کنم
                    منظورتون چیه؟ درست شرح بدید که میخواید چکار کنید تا راهنمایی درست رو بگیرید
                    دقیقا اون کاری رو که میخواید بکنید رو بگید اینطوری اصلا معلوم نیست شما دقیقا میخوای چکار کنی ما هم هی روش های مختلف رو میگیم آخرش هم شما نمیفهمی باید چکار کنی
                    AYRIC

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                      برای این کار می تونی از یک پیچ انتقال حرکت استفاده کنی که بهش یک اینکودر وصله .
                      به کمک پیچ می تونی با یک موتور کوچیک یک وزن زیادی رو جابه جا کنی و موتورت ارزون در میاد و دقت حرکتش هم خیلی خوبه چون با گام پیچ تنظیم می شود مثلا گام پیچ 5mmاست و این پیچ 3cmرو با 6دور تامین میکنه و شمارش این دور با تاکومتر یا اینکودر خیلی ساده است و می تونی بایک کانتر تو برنامت هرچقدر که خواستی جابه جایی رو تنظیم کنی.هزینه نوار نقاله هم لازم نداره دقتش و سرعتش هم کاملا مناسبه.

دیدگاه

سلام
                        ممنون
                        کاری که من میخاهم انجام بدهم اینکه ما یکسری قطعه به طول مشخص داریم حداکثر طول 12 متر و وزن 30 کیلو گرم
                        حال میخاهیم به اندازه عددی که با کی پد وارد میکنیم قطعه جلو رود وماعملیات خودمان را انجام دهیم بعد عدد بعدی را وارد میکنیم

دیدگاه

پس می تونی از پیچ های بلند شبیه اونهایی که تو دستگاه تراش هست استفاده کنی و اگر سرعت بالایی خواستی از پیچ ها چند راهه می تونی استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mechaboy
                            پس می تونی از پیچ های بلند شبیه اونهایی که تو دستگاه تراش هست استفاده کنی و اگر سرعت بالایی خواستی از پیچ ها چند راهه می تونی استفاده کنی.
                            ممنون
                            امکان داره بیشتر توضیح بدهید تا حالا کار نکردم اینجوری با پیچ

دیدگاه

این پیچ ها در ابعاد بزرگ و با نوع رزوه های مربعی شکل و ذوزنقه ای ساخته می شودند.این پیچ ها به دو صورت می توانن کار کنند:1.این که پیچ به موتور متصل باشه و مهره آن به جسم متحرک که در اکثر موارد به این شکل به کار میرود مثل دستگاه های تراش و جک ماشین

2.مهره به موتور متصل است و پیچ به جسم متحرک متصل است.
                              این پیچ ها رو با تراشکاری تولید می کنندو قابلیت هایی بالایی دارند مثلا درجک اتومبیل با یک گشتاور 2N.m که با دست تامین می شود یک وزنه 300kgرو بلند کرد.مثل این که بانیرو دو کیلویی یک وزنه سیصد کیلویی رو بلند کرد!این وسیله از معجزات مکانیک است!
                              برای دستگاه شما میشه موتور رو به پیچ متصل کرد و یک قطعه که قرار اون قطعات 12متری رو جابه جا کنه به مهره متصل باشه.اینکودر هم به سردیگر پیچ متصل است که دور هایی که پیچ میزنه رو بشمره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X