اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهره جریان و امپدانس ورودی و امپدانس خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهره جریان و امپدانس ورودی و امپدانس خروجی

سلام خدمت دوستان.
    یک سوال در مورد ترانزیستورها دارم. چطور میشه بهره جریان و امپدانس ورودی و امپدانس خروجی یک تقویت کننده امیترمشترک رو با استفاده از اسیلوسکوپ به طور عملی در آزمایشگاه به دست آورد؟؟ یعنی روش عملی این کار رو میخوام برام توضیح بدید.
    اگه سریع کمکم کنید ممنون میشم.
    منتظر راهنمایی هاتون هستم.
    خیلی ممنون.

پاسخ : بهره جریان و امپدانس ورودی و امپدانس خروجی

این که خیلی راحته
    مدار را میبندی بایاس DC را چک میکنی اگه موردی نداشت میری و بهش سیگنال میدی
    برای Rout توی خروجی نسبت ولتاژ به جریان را محاسبه میکنی..
    برای Rin هم همین تور توی ورودی مدار...
    قنديل، تنديس قطره هايي است كه تسليم جاذبه زمين نشدند. "چگوآرا"

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسخ شما. ولی به نظرم این تقریبا میشه حالت تئوری!

دیدگاه

درس تئوری که عملی نشه، فایده نداره. درس عملی هم که تئوری نداشته باشه، پایه نداره! خب؟

حالا:
        شما یه مدار ترانزیستوری رو صحیح بایاس میکنین.با اعمال سیگنال مناسب به ورودی مدار، سیگنال خروجی رو دریافت میکنین.از تقسیم دامنه ی خروجی به دامنه ی ورودی، بهره ولتاژ بدست میاد.
        تو خروجی، بار مصرف کننده قرار میدی.از تقسیم ولتاژ خروجی به بار، جریان خروجی بدست میاد. امپدانس منبع(سیگنال ژنراتور) روی دستگاه نوشته شده. یه مقاومت به همون اندازه با ورودی سری کن و افت ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگیر.تقسیم بر مقدار مقاومت میشه جریان ورودی. حاصل تقسیم جریان خروجی به جریان ورودی میشه بهره ی جریان.
        واسه محاسبه ی امپدانس ورودی: ولتاژ منبع تقسیم بر جریان ورودی.اگه مقاومت سری با ورودی رو هم ازش کسر کنی، میشه امپدانس ورودی از دید بیس.

امیدوارم قانع کننده باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
          درس تئوری که عملی نشه، فایده نداره. درس عملی هم که تئوری نداشته باشه، پایه نداره! خب؟

حالا:
          شما یه مدار ترانزیستوری رو صحیح بایاس میکنین.با اعمال سیگنال مناسب به ورودی مدار، سیگنال خروجی رو دریافت میکنین.از تقسیم دامنه ی خروجی به دامنه ی ورودی، بهره ولتاژ بدست میاد.
          تو خروجی، بار مصرف کننده قرار میدی.از تقسیم ولتاژ خروجی به بار، جریان خروجی بدست میاد. امپدانس منبع(سیگنال ژنراتور) روی دستگاه نوشته شده. یه مقاومت به همون اندازه با ورودی سری کن و افت ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگیر.تقسیم بر مقدار مقاومت میشه جریان ورودی. حاصل تقسیم جریان خروجی به جریان ورودی میشه بهره ی جریان.
          واسه محاسبه ی امپدانس ورودی: ولتاژ منبع تقسیم بر جریان ورودی.اگه مقاومت سری با ورودی رو هم ازش کسر کنی، میشه امپدانس ورودی از دید بیس.

امیدوارم قانع کننده باشه!
          بابت توضیح کاملی که دادید خیلی ممنونم ازتون.
          فقط سوال دیگه ای که دارم اینه که بار مصرف کننده ای که در خروجی باید بذارم تا جریان خروجی رو به دست بیارم در چه حدی باید باشه؟ یعنی باید در حد مقاومت کلکتور باشه؟؟؟ چون یه جایی خونم که نوشته بود باید برابر با مقاومت کلکتور باشه و یه جای دیگه هم مقاومت دلخواهی گذاشته بود؟؟
          سوال دیگه اینکه: روی سیگنال ژنراتور دو تا مقاومت در قسمت ورودی نوشته شده یکی 50 اهم و یکی 600 اهم . برای به دست آوردن جریان ورودی که گفتید یه مقاومت به اندازه امپدانس منبع رو با ورودی سری بکنم حالا باید 50 اهم بذارم یا 600 اهم؟؟؟
          منتظر جوابتون هستم
          با سپاس

دیدگاه

با توجه به قضیه تطبیق امپدانس برای انتقال حداکثر، و از اونجایی که مقاومت دیده شده از کلکتور، با تقریب قابل قبولی همون مقاومت Rc هست؛ پس بهتره مقاومت بار با مقاومت کلکتور برابر باشه.
            من اون 50 اهم رو یادم میاد که رو دستگاه ها میدیدم،ولی دقت نکرده بودم که ببینم 600 اهم هم نوشته شده یا نه؟ فکر کنم اون 600 اهم برای حالت تضعیف شده ی خروجی فانکشن باشه(تو بعضی از فانکشن ها، ولوم تنظیم دامنه به طرف بیرون کشیده میشد و دامنه یه مرحله دیگه هم کمتر میشد.)

هدف اصلی از اینکار، بدست آوردن جریان ورودی تو ماکزیمم حالت ممکن هست.(تطبیق امپدانس) میتونین با هر مقاومت دلخواهی تست کنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X