ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2009/05/01
    129
    0

بهره جريان و امپدانس ورودي و امپدانس خروجي

سلام خدمت دوستان.
    يک سوال در مورد ترانزيستورها دارم. چطور ميشه بهره جريان و امپدانس ورودي و امپدانس خروجي يک تقويت کننده اميترمشترک رو با استفاده از اسيلوسکوپ به طور عملي در آزمايشگاه به دست آورد؟؟ يعني روش عملي اين کار رو ميخوام برام توضيح بديد.
    اگه سريع کمکم کنيد ممنون ميشم.
    منتظر راهنمايي هاتون هستم.
    خيلي ممنون.
    2011/08/22
    217
    1

پاسخ : بهره جريان و امپدانس ورودي و امپدانس خروجي

این که خیلی راحته
    مدار را میبندی بایاس DC را چک میکنی اگه موردی نداشت میری و بهش سیگنال میدی
    برای Rout توی خروجی نسبت ولتاژ به جریان را محاسبه میکنی..
    برای Rin هم همین تور توی ورودی مدار...
    قنديل، تنديس قطره هايي است كه تسليم جاذبه زمين نشدند. "چگوآرا"
    2009/05/01
    129
    0

خيلي ممنون از پاسخ شما. ولي به نظرم اين تقريبا ميشه حالت تئوري!
    2007/11/22
    تبریز
    2,485
    457

درس تئوري که عملي نشه، فايده نداره. درس عملي هم که تئوري نداشته باشه، پايه نداره! خب؟

حالا:
    شما يه مدار ترانزيستوري رو صحيح باياس ميکنين.با اعمال سيگنال مناسب به ورودي مدار، سيگنال خروجي رو دريافت ميکنين.از تقسيم دامنه ي خروجي به دامنه ي ورودي، بهره ولتاژ بدست مياد.
    تو خروجي، بار مصرف کننده قرار ميدي.از تقسيم ولتاژ خروجي به بار، جريان خروجي بدست مياد. امپدانس منبع(سيگنال ژنراتور) روي دستگاه نوشته شده. يه مقاومت به همون اندازه با ورودي سري کن و افت ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگير.تقسيم بر مقدار مقاومت ميشه جريان ورودي. حاصل تقسيم جريان خروجي به جريان ورودي ميشه بهره ي جريان.
    واسه محاسبه ي امپدانس ورودي: ولتاژ منبع تقسيم بر جريان ورودي.اگه مقاومت سري با ورودي رو هم ازش کسر کني، ميشه امپدانس ورودي از ديد بيس.

اميدوارم قانع کننده باشه!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/05/01
    129
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقيمي
    درس تئوري که عملي نشه، فايده نداره. درس عملي هم که تئوري نداشته باشه، پايه نداره! خب؟

حالا:
    شما يه مدار ترانزيستوري رو صحيح باياس ميکنين.با اعمال سيگنال مناسب به ورودي مدار، سيگنال خروجي رو دريافت ميکنين.از تقسيم دامنه ي خروجي به دامنه ي ورودي، بهره ولتاژ بدست مياد.
    تو خروجي، بار مصرف کننده قرار ميدي.از تقسيم ولتاژ خروجي به بار، جريان خروجي بدست مياد. امپدانس منبع(سيگنال ژنراتور) روي دستگاه نوشته شده. يه مقاومت به همون اندازه با ورودي سري کن و افت ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگير.تقسيم بر مقدار مقاومت ميشه جريان ورودي. حاصل تقسيم جريان خروجي به جريان ورودي ميشه بهره ي جريان.
    واسه محاسبه ي امپدانس ورودي: ولتاژ منبع تقسيم بر جريان ورودي.اگه مقاومت سري با ورودي رو هم ازش کسر کني، ميشه امپدانس ورودي از ديد بيس.

اميدوارم قانع کننده باشه!
    بابت توضیح کاملی که دادید خیلی ممنونم ازتون.
    فقط سوال دیگه ای که دارم اینه که بار مصرف کننده ای که در خروجی باید بذارم تا جریان خروجی رو به دست بیارم در چه حدی باید باشه؟ یعنی باید در حد مقاومت کلکتور باشه؟؟؟ چون یه جایی خونم که نوشته بود باید برابر با مقاومت کلکتور باشه و یه جای دیگه هم مقاومت دلخواهی گذاشته بود؟؟
    سوال دیگه اینکه: روی سیگنال ژنراتور دو تا مقاومت در قسمت ورودی نوشته شده یکی 50 اهم و یکی 600 اهم . برای به دست آوردن جریان ورودی که گفتید یه مقاومت به اندازه امپدانس منبع رو با ورودی سری بکنم حالا باید 50 اهم بذارم یا 600 اهم؟؟؟
    منتظر جوابتون هستم
    با سپاس
    2007/11/22
    تبریز
    2,485
    457

با توجه به قضيه تطبيق امپدانس براي انتقال حداکثر، و از اونجايي که مقاومت ديده شده از کلکتور، با تقريب قابل قبولي همون مقاومت Rc هست؛ پس بهتره مقاومت بار با مقاومت کلکتور برابر باشه.
    من اون 50 اهم رو يادم مياد که رو دستگاه ها ميديدم،ولي دقت نکرده بودم که ببينم 600 اهم هم نوشته شده يا نه؟ فکر کنم اون 600 اهم براي حالت تضعيف شده ي خروجي فانکشن باشه(تو بعضي از فانکشن ها، ولوم تنظيم دامنه به طرف بيرون کشيده ميشد و دامنه يه مرحله ديگه هم کمتر ميشد.)

هدف اصلي از اينکار، بدست آوردن جريان ورودي تو ماکزيمم حالت ممکن هست.(تطبيق امپدانس) ميتونين با هر مقاومت دلخواهي تست کنين.

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6