اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رمز سرعت ربات های مسیر یاب در سر پیچ ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رمز سرعت ربات های مسیر یاب در سر پیچ ها

سلام به همه
    من ربات ساختم ولی سر پیچ نمیتونه با سرعت زیاد بپیچه
    من تو مسابقات دیدم که برخی ربات ها با سرعت وحشتناک میپیچند :eek:
    من چند تا حدس زدم شما هم کمک کنید :rolleyes:
    1-میتونه از درایور های قوی (آمپر بالا) باشه ،چون موتورها سر پیچ و در سرعت زیاد تغییر حالت میدن و این جریان زیادی میکشه(l298 به خوبی نمیتونه این جران رو تامین کنه و به شدت داغ میکنه و در مواردی میسوزه) :cry2:
    2-میتونه از تعداد سنسور ها باشه که من نمیدونم که چرا از این همه سنیور استفاده میکنن oo:
    3-میتونه از ابعاد ربات باشه که من از این هم سر در نمیارم oo:
    4-میتونه از مقایسه کننده ها باشه،که من یا از lm324 ویا آی دی سی میکرو استفاده میکنم(البته برا تنظیم مقایسه کننده ها در ولتاژ مورد نظر من از یه pot برای همه مقایسه کننده ها استفاده میکنم آیا این مشکلی داره؟ :biggrin:)
    5-میتونه از عدم استفاده از کریستال خارجی باشه(من همیشه از کریستال داخلی استفاده میکنم)
    6-میتونه از چرخ ها باشه
    7-میتونه از تغذیه میکرو باشه(من همیشه ورودی رو میدم به رگولاتور 7805 و خروجی رو میدم به میکرو بدون هیچ خازن و دیودی :redface
    به این موارد نگاه کنید و بگید کدوم بی ربطه و کدوم باربط و اگه شما هم نظری دارین بگین :read:

پاسخ : رمز سرعت ربات های مسیر یاب در سر پیچ ها

نوشته اصلی توسط arm_avr
    سلام به همه
    من ربات ساختم ولی سر پیچ نمیتونه با سرعت زیاد بپیچه
    من تو مسابقات دیدم که برخی ربات ها با سرعت وحشتناک میپیچند :eek:
    من چند تا حدس زدم شما هم کمک کنید :rolleyes:
    1-میتونه از درایور های قوی (آمپر بالا) باشه ،چون موتورها سر پیچ و در سرعت زیاد تغییر حالت میدن و این جریان زیادی میکشه(l298 به خوبی نمیتونه این جران رو تامین کنه و به شدت داغ میکنه و در مواردی میسوزه) :cry2:
    2-میتونه از تعداد سنسور ها باشه که من نمیدونم که چرا از این همه سنیور استفاده میکنن oo:
    3-میتونه از ابعاد ربات باشه که من از این هم سر در نمیارم oo:
    4-میتونه از مقایسه کننده ها باشه،که من یا از lm324 ویا آی دی سی میکرو استفاده میکنم(البته برا تنظیم مقایسه کننده ها در ولتاژ مورد نظر من از یه pot برای همه مقایسه کننده ها استفاده میکنم آیا این مشکلی داره؟ :biggrin:)
    5-میتونه از عدم استفاده از کریستال خارجی باشه(من همیشه از کریستال داخلی استفاده میکنم)
    6-میتونه از چرخ ها باشه
    7-میتونه از تغذیه میکرو باشه(من همیشه ورودی رو میدم به رگولاتور 7805 و خروجی رو میدم به میکرو بدون هیچ خازن و دیودی :redface
    به این موارد نگاه کنید و بگید کدوم بی ربطه و کدوم باربط و اگه شما هم نظری دارین بگین :read:
    1- آره مهمه
    2- بیشتر به آرایش سنسور برمیگرده تا تعداد سنسور
    3-زیاد مهم نیست
    4- هیچ فرقی نمیکنه که از چی استفاده کنی چون به هر حال سرعت این جور قطعات خیلی بیستر از اونیه که ما نیاز داریم
    5- ربطی نداره به دلیل قبلی. با همون کریستال داخلی هم اونقدر سرعت زیاده که فرقی برای اینجور رباتا نمیکنه
    6- بیشتر گشتاور و شتاب موتور مهمه تا تایر البته تایر هم باید طوری باشه که گشتاور موتور رو از بین نبره
    7- هیچ ربطی نداره
    AYRIC

دیدگاه

سلام
      ممنون از شما که سوالات رو دونه به دونه با حوصله جواب دادید
      حالا اگه اینا رو هم جواب بدین دیگه زبان از تشکر بر نخواهد آمد :nice:
      1- حالا که درایور مهمه شما چی پیشنهاد میکنید(قیمت هم مهمه :cry2؟
      2-آرایش سنسور رو چی پیشنهاد میکنید،اصلا آرایش رو چه جوری انتخواب میکنند؟ oo:
      3-چه نوع تایری گشتاور موتور رو از بین میبره؟ oo:
      4-موتور رو چی پیشنهاد می کنید؟آیا این موتور های گیربکس خورشیدی که تو roboeq هست خوبه؟البته پیشنهاد خودتون هم بگین :read:

دیدگاه

منتظرم مهندس :cry2:

دیدگاه

بازم منتظزم :cry2: :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm_avr
            سلام
            ممنون از شما که سوالات رو دونه به دونه با حوصله جواب دادید
            حالا اگه اینا رو هم جواب بدین دیگه زبان از تشکر بر نخواهد آمد :nice:
            1- حالا که درایور مهمه شما چی پیشنهاد میکنید(قیمت هم مهمه :cry2؟
            2-آرایش سنسور رو چی پیشنهاد میکنید،اصلا آرایش رو چه جوری انتخواب میکنند؟ oo:
            3-چه نوع تایری گشتاور موتور رو از بین میبره؟ oo:
            4-موتور رو چی پیشنهاد می کنید؟آیا این موتور های گیربکس خورشیدی که تو roboeq هست خوبه؟البته پیشنهاد خودتون هم بگین :read:
            سلام
            ببخشید امروز کلاس داشتم تازه اومدم توی سایت
            l6203 خوبه اما اورجینالش حدود 15 تومنه
            آرایش خطی با یکم شیب آرایش خوبیه. این آرایش با آزمون و خطی کشف شده :mrgreen: اینقدر بستیم تا فهمیدیم این آرایش خوب جواب میده
            تایر اگر قطر مناسبی نداشته باشه یعنی بزرگ باشه ققاعدتا سرعت رو بالا میبره و گشتاور رو هم کم میکنه و تازه شما مجبورید سرعت رو کم کنید و برای اینکار ولتاژ موتور رو کم میکنید پس بازم گشتاور موتور رو میارید پایین
            موتور hv155 موتور خوبیه اما ظاهرا دیگه گیر نمیاد و در مورد اون خورشیدی ها نمیدوم کدوم رو میگید اما هرچی که هست باید سرعت حدود 500 تا 700 rpm داشته باشه
            مثلا این فکر کنم خوب باشه البته خودم باهاش کار نکردم:
            http://roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%20%DA%AF%DB%8C%D8%B 1%D8%A8%DA%A9%D8%B3%2012%20%D9%88%D9%84%D8%AA%2067 0%20%D8%AF%D9%88%D8%B1%20%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4% DB%8C%D8%AF%DB%8C%20ZGX28/

این موتور هم هست:
            http://roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%2012%20%D9%88%D9%84 %D8%AA%201050%20%D8%AF%D9%88%D8%B1%2011%20%D9%88%D 8%A7%D8%AA%20MAXON/

که چون rpm بالایی داره گشتاورش پایینه و نمیتونه جوابگو باشه. چون توی سرعت های بالا شما مجبوری به تایرت چسب دوطرفه بزنی و موتور باید زور این رو داشته باشه که از اون چسب رو بکنه به اضافه باید از شیب هم بتونه بره بالا

به هر حال شما فعلا دنبال چسب نرو و با تایر معمولی یه چیز خوب در بیار تا بعد به چسب هم برسی :nice:
            AYRIC

دیدگاه

سلام
              ممنون از پاسخ خوب شما :applause:
              تایر با چه قطری خوبه؟اگه نمونه اون توی roboeq یا هر جای دیگه هست لطفا لینکش رو بزارین؟
              پس اگه همه موارد رو رعایت کنم بازم یه موتور گرون قیمت برای پیچیدن سرعتی لازم دارم؟ :angry:
              اگه ممکنه یه پی سی بی از برد سنسور برای من بزارین ممنون میشم (یه جور باشه که بشه پرینتش بگیرم :mrgreen: )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm_avr
                سلام
                ممنون از پاسخ خوب شما :applause:
                تایر با چه قطری خوبه؟اگه نمونه اون توی roboeq یا هر جای دیگه هست لطفا لینکش رو بزارین؟
                پس اگه همه موارد رو رعایت کنم بازم یه موتور گرون قیمت برای پیچیدن سرعتی لازم دارم؟ :angry:
                اگه ممکنه یه پی سی بی از برد سنسور برای من بزارین ممنون میشم (یه جور باشه که بشه پرینتش بگیرم :mrgreen: )
                برای اون موتوری که گفتم دیگه 4 یا 5 خوبه. بهتره که تایر رو بدی به تراشکاری با تفلون برات بتراشه
                آره با این موتور بیخودی ها خیلی بد میشه البته به الگوریتم pwm دادنت هم بستگی داره که دارم خودم روش کار میکنم
                AYRIC

دیدگاه

سلام
                  لطفا اگه میشه اون pcb برد سنسور رو برام بزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm_avr
                    سلام
                    لطفا اگه میشه اون pcb برد سنسور رو برام بزارین
                    یه چندتا پست بگذره میگی یه روبات برام با پست بفرست
                    کاش کانان که عیب من جستند رویت ای دلستان بدیدندی
                    تا به جای ترنج در نظرت، بی خبر دست ها بریدندی

موسسه پژوهشگران علوم نوین لنجان
                    http://lenjantech.blog.ir/

دیدگاه

سلام
                      شما لطف دارین ولی منطور من این نبود که آماده خوری کنم :cry2:
                      چون نمیدونم شیبی که گفتید چقدره و تا حالا خودم این آرایش رو نساختم از شما درخواست کردم تا درگیر آزمون و خطا نشم و نخوام هزینه زیادی کنم :redface:
                      من رباتم رو ساختم و منتظر کمک شما در مورد بورد سنسور هستم :read:

دیدگاه

الین فایل پروتئوس همون چیزیه که میگم
                        http://s5.picofile.com/file/8103639934/sensour.lyt.html
                        AYRIC

دیدگاه

ممنون
                          فقط یه سوال و اون هم این که در این آرایش نیازی به نوشتن برنامه خاصی برای لوپ هست یا با همون برنامه زاویه میپیچه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arm_avr
                            ممنون
                            فقط یه سوال و اون هم این که در این آرایش نیازی به نوشتن برنامه خاصی برای لوپ هست یا با همون برنامه زاویه میپیچه؟
                            اگه pwm هایی که برای هر سنسور به موتورها میدید درست باشه لوپ رو هم راحت رد میکنید
                            AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X