اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مهندسی الکترونیک یعنی چه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مهندسی الکترونیک یعنی چه؟

ین سوال را نمی تونم توی بخش انتخاب رشته ها بزارم چون باید متخصص هاش جواب بدن.
    مدت مدیدی هست که به رشته برق خصوصا الکترونیک برای تحصیل وکار مد نظرم هست .اما برای اشنایی با این رشته یا مطلب تخصصی اش بهم می رسه که سر ازش در نمی ارم یا مطالب تکراری که الکترونیک علم ساخت قطعات و طراحی مدار است ولی این خیلی کلی هست . می خواستم یکی به ما که چیزی نمی دانیم چراغی روشن کن تا من هرچه بیشتر با این رشته و منظورش و کارش اشنابشم که اگر ببینم مناسبم هست انتخاب کنم اول از استعدادم بگم که بنده در انالیز کردن کارها و بعد طراحی و بعد بسط و ریشه دادن یه چیز استعداد دارم و خلاقیت در سطح متوسط است اینو با تستهایی که دادم متوجه شدم همچنین به اختراع و تنوع و فناوری که توی روزنامه ها یا تلویزیون نشان می دن علاقه دارم . مثلا نمونه های زیر:
    - موبایل و صنعتش
    - یا خودکاری که با اسکن یه متن و ترجمه ان متن و انعکاس ترجمه روی متن کار می کنند و از این قبیل که در روزنامه کلیک جام جم است
    - تکنولوژی ماهواره در قسمتهایی که کار مهندسیش به تیپ کارهای بالا است.
    - ربات
    ظاهرا اینها یا کار مهندسان الکترونیک است یا نقش بسزایی دارند درش . اما خوب تعریف مهندسی الکترونیک که طراحی قطعات و مدار است که توی ذهن من یک سری قطعات خشک و غیر جذاب است را نمی فهمم که چطور باعث کار موبایل یا ربات و دیگر اختراعات می شه . ظاهرا جواب در متن زیر باشه:
    در یک نگاه ساده, یک سیستم الکترونیکی را میآ‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

ورودیآ‌: حسگرهای الکترونیکی و مکانیکی (یا مبدلآ‌های انرژی) . این تجهیزات سیگنالآ‌ها یا اطلاعات را از محیط خارج دریافت کرده و سپس آنها را به جریان, ولتاژ یا سیگنالآ‌های دیجیتال تبدیل میآ‌کنند.

پردازشگر سیگنال: این مدارها در واقع وظیفه اداره کردن, تفسیر کردن و تبدیل سیگنالآ‌های ورودی برای استفاده آنها در کاربرد مناسب را بر عهده دارند. معمولاً در این بخش پردازش سیگنالآ‌های مرکب بر عهده پردازشگر سیگنالآ‌های دیجیتال است.
    خروجی: فعال کنندهآ‌ها یا دیگر تجهیزات (مانند مبدلآ‌های انرژی) که سیگنالآ‌های ولتاژ یا جریان را به صورت خروجی مناسب در خواهند آورد (برای مثال با ایفای یک وظیفه فیزیکی مانند چرخاندن یک موتور).

کاش می شد بیشتر با مهندسی الکترونیک و کاربردشهای به صورت کاربردیتر اشنا بشم :question:

پاسخ : مهندسی الکترونیک یعنی چه؟

سلام دوست عزیز خیلی خوب که دارید با اشنای با رشته الکترونیک دارید تحقیق می کنید باید در کل بگم الکترونیک ان چیزی که دیگران فکر میکنند نیست در اولین بار باید بدویند که برق فرق داره با الکترونیک و دوم الکترونیک به این چیزای که شما گفتید فقط گفته نمیشه ولی در کل می خوام بگم ان چیزی که واقعا دوستش داری و میفهمی برو در پایان هم بگم که استعداد در هر رشته ای همرا به علاقه هست بعدا این هم نشانه ای خوب نمیتونه باشه که شما به اختراع و نوع اوری علاقه داری حتما فقط تو الکترونیک میتونی نوع اوری داشته باشید بعد فن اوری و موبایل و صنعت چیزی هستند که همه علاقه بهش نشون میده ولی متوجه نمیشن ازش پس تا سعی داری نگاه کن علاقه واقعی کجاست شاید راحت اشتباه باشه یا درست
    الکترونیک بیشتر مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف هست مثل نیمهآ‌ رساناها مقاومتآ‌ها القاگرها و خازنآ‌ها و آثار آن است الکترونیک همچنین به عنوان شاخهآ‌ای از فیزیک نظری شناخته میشه طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک هست

در برخی موارد هم مطالعه المانآ‌های جدید نیمهآ‌رسانا و فنآ‌آوریآ‌های نزدیک به آن، شاخهآ‌ای از فیزیک در نظر گرفته میآ‌شود.مثل الکترونیک
    !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
    نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad-admin
      سلام دوست عزیز خیلی خوب که دارید با اشنای با رشته الکترونیک دارید تحقیق می کنید باید در کل بگم الکترونیک ان چیزی که دیگران فکر میکنند نیست در اولین بار باید بدویند که برق فرق داره با الکترونیک و دوم الکترونیک به این چیزای که شما گفتید فقط گفته نمیشه ولی در کل می خوام بگم ان چیزی که واقعا دوستش داری و میفهمی برو در پایان هم بگم که استعداد در هر رشته ای همرا به علاقه هست بعدا این هم نشانه ای خوب نمیتونه باشه که شما به اختراع و نوع اوری علاقه داری حتما فقط تو الکترونیک میتونی نوع اوری داشته باشید بعد فن اوری و موبایل و صنعت چیزی هستند که همه علاقه بهش نشون میده ولی متوجه نمیشن ازش پس تا سعی داری نگاه کن علاقه واقعی کجاست شاید راحت اشتباه باشه یا درست
      الکترونیک بیشتر مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف هست مثل نیمهآ‌ رساناها مقاومتآ‌ها القاگرها و خازنآ‌ها و آثار آن است الکترونیک همچنین به عنوان شاخهآ‌ای از فیزیک نظری شناخته میشه طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک هست

در برخی موارد هم مطالعه المانآ‌های جدید نیمهآ‌رسانا و فنآ‌آوریآ‌های نزدیک به آن، شاخهآ‌ای از فیزیک در نظر گرفته میآ‌شود.مثل الکترونیک
      من هم مشکلم همینه که نمی دانم این همان رشته ای هست که دنبالش هستم یا نه . تا اینجا که میام ازاینجا به بعد راهی نمی بینم که چطور به جواب این سوالم برسم . به قول شما شاید خیلی درست باشه انتخابم یا خیلی غلط. فکر می کنم برای رسیدن به این سوال باید راهی یا کاری که یه مهندس الکترونیک می کنه را ببینم
      چیه و بیشتر با عملش نه تئوری اشنا بشم . اما چطوری ؟

دیدگاه

سلام شما بیشتر دنبال چی هستید از رشته اینده خودتون چه انتظاری دارید دقیقا چه انتظاری از الکترونیک دارید بگید شاید تونستم راهنمای کنم ؟ یک مهند س الکترونیک هر کاری انجام میده حتما نباید الکترونیکی باشه دقیقا بگید چی می خواید ؟
        نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

دیدگاه

الکترونیک یعنی آوارگی بدون توقف

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soltanfarid
            الکترونیک یعنی آوارگی بدون توقف
            سلام واسه کسی که علاقه داشته باشه این کلمه غریبه دادا کسی هم که این رشته رو دوست داشته باشه یا به هر کاری علاقه داشته باشه خسته نمیشه پس اواره هم نمیشه

دیدگاه

عشق یعنی دربه دری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soltanfarid
                عشق یعنی دربه دری
                نمی دونم شاید عشق یعنی در به دری ولی میشه از عشق قصه نوشت

دیدگاه

اینکه من بخوام از طریق تعاریف به این نتیجه برسم که الکترونیک این و ان هست فایده ای برای تشخیص اینکه این همان رشته ای که می خوام و بش علاقه داشته باشم نداره . فکر می کنم باید لمسش کنم که ببینم مثلا یه مهندس الکترونیک چه کارایی می تونه بکنه . برای اینکه هرچه بیشتر با مهندس الکترونیک اشنا بشم و لمسش کنم چه راهی به نظرتون می رسه . مثلا انجام یه نمونه کار مهندس الکترونیک یا اگر در توانم نیست شرح ان یا مثلا خواندن کتابی از چارت درسی یا غیر درسی مربوط به مهندسان الکترونیک خلاصه بنده را به عنوان کسانی که این راه را رفتن راهنمایی کنید

خودم بعدا انچه بش علاقه دارم یا از رشته ام چه انتظاراتی دارم را می نویسم .

یه سوال دیگم دارم اینکه محیط کار مهندسان الکترونیک چطوری است از پایین ترین تا بالاترین سطحش مثلا مثل مهندس مکانیک که می تونه با روغن و کارخانه می تونه سرکار داشته باشه و می تونه در یه دفتر فقط صرف طراحی باشه . ممنون :wow:

دیدگاه

سلام شما میتونید کیت های اموزشی الکترونیک بخرید و مونتاژ کنید به قول خودتون لمس کنید تا شاید علاقه مند شوید ولی در کل شما مشکلت این هست که نمی دونید چی می خواید که این خود مشکل هست کار یک مهندس الکترونیک هم میتونه تعمیرات لوازم الکترونیک باشه هم ساخت وسایل الکترونیک هست
                    من زیاد نمیتونم کمک کنم ولی من علاقه الکترونیک مثل نماز و روزه تو خونم یعنی خودم این علاقه رو تو خودم حس کردم شما هم باید ببیند اول چه کاری انجام میدید که خیلی خوشحالتون میکنه

http://www.daneshjookit.com/

در ازمایشگاه مهندس الکترونیک میتونید به ولت متر-منبع تغذیه-بردبرد-اسید برای برد-برد هزار سوارخ-برد خام-انواع خازن ها و قطعات الکترونیک و.........................خیلی خیلی چیزهای دیگه باشه که من یادم نیستم

دیدگاه

من طراحی خوشحالم می کنه که هرچه این طراحی ترسیمی تر باشه بیشتر دوست دارم طراحی یعنی از نقاشی گرفته تا انیمیشن سازی و تا طراحی مهندسی مثل معماری و ماشین و ماهواره و حتی دکوراسیون داخلی که همه اینها به همان طراحی و رسم مربوط می شه شاید اینها به مهندسی معماری یا مکانیک یا طراحی صنعتی مربوط بشه اما علتی که امدم سراغ بررسی رشته الکترونیک این بود که چیزدیگه ای هم من را خوشحال می کنه و ان ابداع و اختراع خصوصا در فناوری های دیجیتال هستش علتشم اینه که به اخباری که مثلا در صفحه فناوری دیجتال کلیک جام جام هست یا موبایل علاقه دارم .بخاطر همین می خوام ببینم ایا الکترونیک همان رشته ای هست که می خوام

برای اینکه ببینم باید بیشتر توش وارد بشم حالا اگه با کیت های اموزشی می شه یا پروژه های عملی که باید این کار را بکنم و اگه راه حل دیگه دارید که مهندسی الکترونیک را بیشتر بم بشناسونه ممنون می شم :wow:

دیدگاه

البته چیزایی که از پرستیژ مهندسی الکترونیک می کاهد اینه که همه جا هست منظور اینه که توی خانه و جاهایی که عموم مردم باش سروکار دارند نه مثل مثلا فیزیک هسته ای که توی نیروگاه هست یا حتی مکانیک و یه دلیل دیگه هم اینکه بیشتر واسطه برای رشته های مهندسی دیگه است و خدمات بشون می ده که توی این کار مثل رشته مهندسی کامپیوتر است مثل قطعات و سیستمهای الکترونیکی که تمام مهندسیها برای انجام کارشون مختصش طراحی شده.

البته یه سوال برای من ایجاد شده که مهندسین الکترونیک که به طراحی قطعه یا مداری که برای انجام کار خاصی مشغول می شن اطلاعات اولیه ان چیز را از کجا می ارند یا بهشون می دن . مثلا در مورد مدار دروغ سنج که ظاهرا با بررسی ولتاژ پوست کار می کنه اینکه مدار را الکترونیکیا طراحی می کنند ولی دانستن اینکه فرضا هنگام دروغ گفتن ولتاژ پوست کم می شه را باید در بیارن یا بهشون می گنداگر اینطور باشه یه مهندس الکترونیک باید برای خلاقیت نسبت به علوم فیزیک و غیره شناخت داشته باشه تا هم ایده بده و هم بدانه مدار یا قطعه طراحی شده اش چطوری کار کنه

دیدگاه

سلام :smile: دوست عزیز ساخت هر نوع وسیله به دانستنی های نیاز داره نه فقط تو الکترونیک توی همه رشته ها بعد الکترونیک همه بیشترین چیزی که درش کاربرد داره فیزیک هست
                          در اول هم گفتم شما به الکترونیک علاقه زیاد نداری شما رو طراحی و نوع آوری خوش حال میکنه حالا طراحی هر چیزی میتونه باشد
                          طراحی و نوع اوری فقط تو الکترونیک نیست اینجوری که شما دارید پیش میرد فکر کنم برید یک رشته دیگه خیلی بهتر باشه یا راحت تر بگم برید ان چیزی که وقعا خوشحالتون میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad-admin
                            سلام :smile: دوست عزیز ساخت هر نوع وسیله به دانستنی های نیاز داره نه فقط تو الکترونیک توی همه رشته ها بعد الکترونیک همه بیشترین چیزی که درش کاربرد داره فیزیک هست
                            در اول هم گفتم شما به الکترونیک علاقه زیاد نداری شما رو طراحی و نوع آوری خوش حال میکنه حالا طراحی هر چیزی میتونه باشد
                            طراحی و نوع اوری فقط تو الکترونیک نیست اینجوری که شما دارید پیش میرد فکر کنم برید یک رشته دیگه خیلی بهتر باشه یا راحت تر بگم برید ان چیزی که وقعا خوشحالتون میکنه
                            :applause: احسن بنده به طراحی و نواوری علاقه دارم. منتها این را در چه کاری یا رشته ای می تونم پیدا کنم (حتی اگر ترکیب دوتا رشته باشه) نتونستم به نتیجه ای برسم . علت اینکه سراغ الکترونیک امدم این بود که باش اشنا بشم و ببینم این همان چیزی هست که می خوام یا نه . علتشم این بود که حس می کردم در فناوری ها یا نواوری ها مثل ماهواره ، موبایل، اتومبیلهای پیشرفته و... دخالت داره . مشکل من اینه که می دانم چی خوشحالم می کنه اما نمی دانم چطوری و ازچه رشته ای ان را ادامه بدم

دیدگاه

شما گزینه برای رشته یا حتی مشاغل می شناسید که گزینه طراحی و نواوری توش باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X