اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار کنترل فن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار کنترل فن

سلام بچه ها یه مدار کنترل فن دارید که وقتی دما از حدی بیشتر شد فن رو روشن کنه وقتی برگشت به همون دما خاموش کنه؟!آ‌
    میگن یه نخ سیگار به آدم ارامش میده!
    به اندازه یه سیگار نبودی!

پاسخ : مدار کنترل فن

یعنی چی مگه دوباره فن روشن میشه دما به همونجایی که بوده برمیگرده؟ :eek:

دیدگاه

سلام اروین
      نگا من مثلا میخوام فن تو ۶۰ درجه روشن شه بعد تا مثلا ۵۹ درجه خاموش شه این شدنیه دیگه !آ‌

دیدگاه

داداش یه ذره انجمن رو میگشتی پیدا میکردیا!!
        پست من توی این تاپیک رو ببین:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1256#msg431256
        الان چند ساله ساختمش مثل ساعت کار میکنه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
          داداش یه ذره انجمن رو میگشتی پیدا میکردیا!!
          پست من توی این تاپیک رو ببین:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1256#msg431256
          الان چند ساله ساختمش مثل ساعت کار میکنه!
          اره مهدی متاسفانه بعد از ایجاد تاپیک پیداش کردم شرمنده شرمنده !! :redface: :cry2:

دیدگاه

سلام اینم یه مداریه که یکی از دوستان زحمت طراحیش رو کشید با مقاومت r1 میشه زمان روشن شدنش رو کنترل کرد اینم داشته باشید بد نیست

دیدگاه

مصطفی جان این مدار بدرد کنترل فن نمیخوره با دوستان هم درموردش توی یکی از تاپیک ها صحبت کردیم. اولا این که خود ترانزیستورش گرم میشه ما مداری میخوایم بسازیم که گرمارو دفع کنه نه خودش تازه برامون گرما تولید کنه! دلیل مهم تر و بعدیش اینه که فن ها توی ولتاژ پایین هوادهی خوبی ندارن و عمده کارایی یه فن مثلا 12 ولت از 9 ولت به بعده. بعدشم فن مثلا 12 ولت از حدود 5 تا 6 ولت تازه شروع به کار میکنه و قبلش این مدار ولتاژ رو که اروم اروم میبره بالا عملا به هیچ دردی نمیخوره. بهترین مدار کنترل فن همون مداراییه که با اپ امپ بسته شده و فن رو از یه دمایی وصل و قطع میکنه. این بهترین استفاده از تمام کاراییه فنه
              اگه به جای رله توی اون مدار از یه ماسفت استفاده شه که دیگه خیلی عالی میشه دیگه مشکل صدا و عمر محدود رله هم برطرف میشه

دیدگاه

من هنوز این مدار رو نساختم ولی قصد دارم که بسازم نظر شما درسته ولی به نظر من فن باید اروم اروم شروع به کار کنه و از یه جایی تو دمای بالا به سرعت اخر خودش برسه اینطور بهتره
                من یه ضبط سونی دارم فن اونم همینطوره البته اون وقتی ضبط روشن میشه فن شروع به کار میکنه با سرعت پایین و اگه دما بره بالا به سرعت اخرش میرسه
                حالا اگه مداری در این باره باشه خیلی خوبه

دیدگاه

این مدار رو من روی برد بورد بستم و کامل در همه ی شرایط امتحانش کردم. اخرش به نتیجه رسیدم اون مدار اپ امپی یه چیز دیگس و بازدهیش خیلی بهتره.
                  بعد یه فکری به ذهنم رسید! بعضی فن هارو دیدی که 4 تا سیم دارن 2 تاش به تغذیه وصل میشه و 2 تای دیگش رو اگه بهم متصل کنی فن میره روی دور اروم خودش و اگه از هم جدا باشن با حداکثر سرعت کار میکنه؟ (همه فن ها این قابلیت رو ندارن مثل بیشتر فن های کوچیک و فن های ارزون غیر بلبرینگی)
                  میشه مداری طرح کرد با استفاده از یه Comparator دوبل مثل LM393 که مقایسه کننده اولی از دمای مثلا 60 فن رو روشن کنه و مقایسه کننده دومی از دمای همون 60 تا 70 به واسطه مثلا یه اپتوکوپلر 2 تا سیم کنترل دور فن رو وصل نگه داره بعد اگه به جریان هوای بیشتری برای خنک سازی بیشتر احتیاج بود مقایسه کننده دومی از دما 70 درجه اپتوکوپلر رو خاموش کنه تا فن تا حداکثر خودش دور بگیره و باد بیشتری تولید کنه. اینجوری خیلی عالی میشه طراحیشم کاری نداره فقط حوصله + حس میخواد که من فعلا ندارم و فعلا مشغول چند تا مدار دیگم بعد که سرم خلوت شد این مدار رو طراحی میکنم و میسازم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                    سلام اینم یه مداریه که یکی از دوستان زحمت طراحیش رو کشید با مقاومت r1 میشه زمان روشن شدنش رو کنترل کرد اینم داشته باشید بد نیست
                    چیز جالبیه ها یکم روش کار کنی و عیب هاش رو بگیری مدار خوبی میشه
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

منظورتون از برطرف کردن عیب هاش چیه؟!! مدار خیلی ساده ایه عیبی نداره که برطرف بشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                        مصطفی جان این مدار بدرد کنترل فن نمیخوره با دوستان هم درموردش توی یکی از تاپیک ها صحبت کردیم. اولا این که خود ترانزیستورش گرم میشه ما مداری میخوایم بسازیم که گرمارو دفع کنه نه خودش تازه برامون گرما تولید کنه! دلیل مهم تر و بعدیش اینه که فن ها توی ولتاژ پایین هوادهی خوبی ندارن و عمده کارایی یه فن مثلا 12 ولت از 9 ولت به بعده. بعدشم فن مثلا 12 ولت از حدود 5 تا 6 ولت تازه شروع به کار میکنه و قبلش این مدار ولتاژ رو که اروم اروم میبره بالا عملا به هیچ دردی نمیخوره. بهترین مدار کنترل فن همون مداراییه که با اپ امپ بسته شده و فن رو از یه دمایی وصل و قطع میکنه. این بهترین استفاده از تمام کاراییه فنه
                        اگه به جای رله توی اون مدار از یه ماسفت استفاده شه که دیگه خیلی عالی میشه دیگه مشکل صدا و عمر محدود رله هم برطرف میشه
                        همینا دیگه :smile:
                        البته بسته به کاری که می خواییم برای ما انجام بده باید ببینیم چه عیبی داره مدار ساده ای برای دستگاه جوجه کشی به نظر می آد ولی خب برای این دستگاه باید بهینه بشه
                        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                        [hr]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X