اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد حل ولتاژ dc در خروجی مدار آمپلی فایر ( مشکل حل شد )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد حل ولتاژ dc در خروجی مدار آمپلی فایر ( مشکل حل شد )

حدود یک ماه پیش با قطعات دم دستی که داشتم یک مدار آمپلی فایری را مونتاژ کردم اما تا امروز وقت نشده بود که تستش کنم . امروز مدار رو با یک ترانس 24 ولت 3 آمپر که پس از دی سی شدن به 35 ولت می رسد تست کردم . با کمال تعجب در خروجی ولتاژ دی سی داشتم که یک بلندگوی دم دستی را تا مرز سوختن پیش برد. تمام قطعات از جمله ترانزیستورهای خروجی و درایور سالم هستند . منبع مدار در لینک زیر موجود هست :
    http://construyasuvideorockola.com/p...ner_100w_1.php

لینک نقشه مدار :
    http://construyasuvideorockola.com/d...mono_cuasi.pdf

یه چیزی که فکر منو بهش مشغول کرده اینه که ولتاژ راه اندازی مدار 47 ولت دوبل دی سی هست ولی من 35 ولت دوبل دی سی به مدار ولتاژ میدم آیا احتمال داره که بایاس مدار بهم خورده باشه و تو خروجی ولتاژ دی سی ظاهر بشه ؟؟؟
    یادآور شوم من به جای ترانزیستور خروجی مدار که c5200 است از ترانزیستور d1047 استفاده کردم همچنین به جای مقاومت های 0.47 پنج وات از مقاومت های 0.22 اهم پنج وات بهره بردم . بقیه قطعات مدار مشابه قطعات ذکر شده در نقشه می باشد

با تشکر

پاسخ : راهنمایی در مورد حل ولتاژ dc در خروجی مدار آمپلی فایر

نوشته اصلی توسط mohammad1365
    حدود یک ماه پیش با قطعات دم دستی که داشتم یک مدار آمپلی فایری را مونتاژ کردم اما تا امروز وقت نشده بود که تستش کنم . امروز مدار رو با یک ترانس 24 ولت 3 آمپر که پس از دی سی شدن به 35 ولت می رسد تست کردم . با کمال تعجب در خروجی ولتاژ دی سی داشتم که یک بلندگوی دم دستی را تا مرز سوختن پیش برد. تمام قطعات از جمله ترانزیستورهای خروجی و درایور سالم هستند . منبع مدار در لینک زیر موجود هست :
    http://construyasuvideorockola.com/p...ner_100w_1.php

لینک نقشه مدار :
    http://construyasuvideorockola.com/d...mono_cuasi.pdf

یه چیزی که فکر منو بهش مشغول کرده اینه که ولتاژ راه اندازی مدار 47 ولت دوبل دی سی هست ولی من 35 ولت دوبل دی سی به مدار ولتاژ میدم آیا احتمال داره که بایاس مدار بهم خورده باشه و تو خروجی ولتاژ دی سی ظاهر بشه ؟؟؟
    یادآور شوم من به جای ترانزیستور خروجی مدار که c5200 است از ترانزیستور d1047 استفاده کردم همچنین به جای مقاومت های 0.47 پنج وات از مقاومت های 0.22 اهم پنج وات بهره بردم . بقیه قطعات مدار مشابه قطعات ذکر شده در نقشه می باشد

منبع : http://www.irantk.ir/showthread.php?t=396&page=68#ixzz2llusNEVI
    با تشکر
    سلام من تا حالا هر موقع به این مشکل برخوردم متوجه شدم که حتما یه قطعه تقلبی (اشغال چینی) تو مدارم وجود داره که نظم ذاتی مدارمو به هم میریزه شما هم دنبال یه چنین قطعه ای بگرد
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
      سلام من تا حالا هر موقع به این مشکل برخوردم متوجه شدم که حتما یه قطعه تقلبی (اشغال چینی) تو مدارم وجود داره که نظم ذاتی مدارمو به هم میریزه شما هم دنبال یه چنین قطعه ای بگرد
      سلام
      sstk جان می دونی اگر مثلا" تو خروجی دی سی داشته باشیم احتمال می دیم که ترانزیستورهای اوت پوت یا درایور سوخته باشند . ولی جالب اینجاست که هیچ کدوم از ترانزیستورها نسوختند oo: حالا من نمی دونم مشکل داشتن دی سی در خروجی می تونه دلیل دیگه ای هم غیر از این داشته باشه یا نه ؟

دیدگاه

محمد جان همونطور که خودت گفتی 90 درصد مشکل مربوط به ترانزیستور های درایور میشه. یه چیز جالب که من و gh.kh جان باهم تجربش کردیم این بود که بعضی ترانزیستور ها توی تست دیود درست نشون میدن اما در تست اهمی اشتباه دارن و نشونه اینه که یا تقلبیه یا میشه گفت نیم سوز شده (کلمه نیم سوز زیاد درست نیست به کار بردنش)
        یه چیز دیگه که بهش رسیدم و خیلی اذیت کرد خازن خرابه!! که چقدر منو زجر داده این خازن های خراب تقلبی!
        این مورد روهم حتما تست کن
        من وقتی مشکل تورو داشتم عموما اشکال از این 2 تا بود.
        درضمن مشکل اصلا مربوط به ولتاژ کاری امپ که بهش دادی نیست امپ سالم به هیچ وجه ولتاژ DC توی خروجی نباید داشته باشه توی هر ولتاژ کاری (البته نه بیشتر ولتاژ ماکزیمم!)

دیدگاه

سلام
          sstk جان می دونی اگر مثلا" تو خروجی دی سی داشته باشیم احتمال می دیم که ترانزیستورهای اوت پوت یا درایور سوخته باشند . ولی جالب اینجاست که هیچ کدوم از ترانزیستورها نسوختند oo: حالا من نمی دونم مشکل داشتن دی سی در خروجی می تونه دلیل دیگه ای هم غیر از این داشته باشه یا نه ؟
          سلام تا حالا که تجربه کردم بیشترین نوع ترانزیستور های تقلبی شبیه کیس تولیدی ترانزیستورBD139 هست حتی یه بار یکی از طرف حسابام یه بسته از این نوع کیس از ترانزیستورها داشت که حتی یادشون رفته بود شماره روشون حک کنند که اینا تو چین که تولید میشه با دستگاه لیزر حکاکی هر نوع شماره ای که بخواند روش حک میکنند ومشکلات زیادی به وجود میارند مثلا یه دفه یه ترانزیستور بین ترانزیستورهام پیدا کردم که موقع کار متوجه شدم که طبق شماره حک شده روش که باید PNP می بود متوجه شدم NPN هستش :eek: :angry:حالا دیگه خودت تصورشو کن که پارامتر های بتا وولتاژ وجریان مختلف که برای کاربرد ضروریه یعنی پشم :angry:

دیدگاه

سلام
            دوستان من اومدم ترانزیستور های خروحی رو از مدار بیرون کشیدم اما بازم دی سی تو خروجی دارم :angry: oo:

دیدگاه

سلام
              دوستان من اومدم ترانزیستور های خروحی رو از مدار بیرون کشیدم اما بازم دی سی تو خروجی دارم :angry: oo:
              درود اگه ممکنه یه عکس از شماتیک مدارت یا نوع وشماره قطعات مدارت قرار بده تا ببینم مشکل چی میتونه باشه :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
                درود اگه ممکنه یه عکس از شماتیک مدارت یا نوع وشماره قطعات مدارت قرار بده تا ببینم مشکل چی میتونه باشه :read:
                سلام
                بفرمایید
                http://construyasuvideorockola.com/downloads/zener_100W_mono_cuasi.pdf

دیدگاه

به نظر من مشکل از tip41 و 42 باید باشه.
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام
                    بفرمایید
                    http://construyasuvideorockola.com/downloads/zener_100W_mono_cuasi.pdf
                    درود بر محمد عزیز

محمد جان اون جدول را هم ترجمه و کنکاش کردی؟ :-?
                    این از طرح های QUASI هست نباید مشکلی داشته باشه.
                    حالا SSTK جان هم وارد هست میتونه کمک کنه
                    من به اون طبقه یکم مشکوکم.

یک پرسش هم دارم . تو ترانس کجا میدی بپیچن ؟ چون احساس میکنم این آشنایی که دارم گرون میده . برای نمونه
                    ترانس همین آمپلی را چند گرفتی و مشخصاتش چی هست؟ البته در بخش قطعات مشخصات را گفته . همانند همون تهیه کردی؟
                    خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

محمد جان به نظر من هم یه قطعه تقلبی تو مدارت داری بگرد اونو پیدا کن
                      من با نظر اشک عزیز موافقم
                      من pa300 رو خیلی وقت پیش ساختم همین مشکل رو داره تمام قطعات هم سالمه ولی تو خروجی dc داره ولی حالم رو که گرفت دیگه نرفتم سراغش همونطور مونده یکی از قطعاتش حتما تقلبیه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمایی در مورد حل ولتاژ dc در خروجی مدار آمپلی فایر

نوشته اصلی توسط ashk
                        به نظر من مشکل از tip41 و 42 باید باشه.
                        استاد اشک عزیز
                        یه سوال اگر tip ها رو از مدار جدا کنم باید dc خروجی صفر بشه؟؟؟؟؟
                        چون من الان تمام ترانزیستور ها به غیر از ورودی تفاضلی رو باز کردم اما بازم dc هست. :sad: دو تا خازن هم داشت عوض کردم اما موثر نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام-سیروس
                          درود بر محمد عزیز

محمد جان اون جدول را هم ترجمه و کنکاش کردی؟ :-?
                          این از طرح های QUASI هست نباید مشکلی داشته باشه.
                          حالا SSTK جان هم وارد هست میتونه کمک کنه
                          من به اون طبقه یکم مشکوکم.

یک پرسش هم دارم . تو ترانس کجا میدی بپیچن ؟ چون احساس میکنم این آشنایی که دارم گرون میده . برای نمونه
                          ترانس همین آمپلی را چند گرفتی و مشخصاتش چی هست؟ البته در بخش قطعات مشخصات را گفته . همانند همون تهیه کردی؟
                          درود بر سام عزیز
                          من این ترانس برای آمپلی فایر ماسفتم بود که دارم این مدار رو باهاش تست می کنم. جدید نخریدم چند سالی هست که دارمش.

دیدگاه

اگه نظر من رو میخوای بگرد دنبال اتصالی روی برد. من این مشکل رو داشتم قبلا که مس تو اسید موقع چاپ کامل خورده نشده بود و مس مونده بود و باعث اتصالی شده بود
                            یا فوقش ی بار اهمی بزار تو خروجی بزار قطعه ای که باعث اتصالی شده گرم بشه تا قطعه معیوب پیدا بشه !
                            البته جریان رو حتما با یک لامپ کم وات محدود کن تا به اصل مدار اسیبی نرسه
                            مثلا چراغ 20 وات
                            زکات علم نشر آن است
                            بیشتر با من اشنا بشین :
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                            ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

سلام سوالی که برام پیش اومده اینه که ولتاژ DC تو خروجی مدارت چند ولته ؟؟و کدوم قطعات مدارت شدید داغ میکنه ؟؟و یا تا حالا فیوز تو لاین تغذیه اگه قرار دادی سوخته یا نه ؟؟؟
                              واما چند تا راه کار
                              1-تمامی ترانزیستورهاو دیودها رو در بیار و خارج از مدار با مولتی متر دیجیتالی رو تست دیود امتحان و از لحاظ درست قرار گرفتن پایه های B-C-E چک کن ( ممکنه قرارگیری ترتیب پایه های بعضی ترانزیستورها هم شماره به دلیل تولید کنندگان متفاوت با هم مشابه نباشند)
                              2- میتونی ترانزیستورهای درایورو TIP 41,42 رو بانوع مشابه اونBD 243, 244 تعویض کنی ونتیجه رو مشاهده کنی
                              3- میتونی با قرار دادن یه مولتی متر دیجیتالی در حالت ولت DC در خروجی آمپلی فایر همزمان باسنجش ولتاژ DC نشتی از روی پلاریته ولتاژ DC ظاهر شده ( منظور همون +و - ) و نحوه قرار گیری ترانزیستور های قدرت جهت عبور جریان و تقویت 180 درجه از نیم سیکل اعمالی نیمه معیوب مدار رو شناسایی کنی و مشکلو حل کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X