اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

سلام به همگی
    من یه مدار دارم که حدود 2 امپر جریان میکشه و 24 ولت هست, من میخوام ورودی مدار رو در مواقعی با میکرو قطع کنم و مثل یک رله مثل کلید عمل کنه
    چند بار امتحان کردم یه جا ولتاژ کم میومد (12 ورودی میدادم ترانزیستور 8 خروجی میداد!!) یه جا کلا درایو نمیشد و...
    میخوام ولتاژ کم نشه و تا 2 امپر جواب بده
    ممنون میشم کمک کنید و یک ارایش برای 24 ولت 2 امپر بهم معرفی کنید
    یکی از بچه ها اینو معرفی کرد که تو پروتعوس جواب نمیده

عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : کمک ارایش ترانزیستور به عنوان کلید قطع و وصل

نوشته اصلی توسط armin_gera
    سلام به همگی
    من یه مدار دارم که حدود 2 امپر جریان میکشه و 24 ولت هست, من میخوام ورودی مدار رو در مواقعی با میکرو قطع کنم و مثل یک رله مثل کلید عمل کنه
    چند بار امتحان کردم یه جا ولتاژ کم میومد (12 ورودی میدادم ترانزیستور 8 خروجی میداد!!) یه جا کلا درایو نمیشد و...
    میخوام ولتاژ کم نشه و تا 2 امپر جواب بده
    ممنون میشم کمک کنید و یک ارایش برای 24 ولت 2 امپر بهم معرفی کنید
    یکی از بچه ها اینو معرفی کرد که تو پروتعوس جواب نمیده
    دوست عزیز
    فکر میکنم بین بیس Q4 و خط مثبت تغذیه یه مقاومت باید باشه
    ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

سلام.
      ترانزیستور به عنوان سینک جریان قراره کار بکنه یا سورس؟
      اگه میخوای تلفات خیلی کمی داشته باشی و از شر اینهمه قطعه تو مدارت خلاص بشی، یه دونه Power MOSFET خوشگل بنداز تو مدار، لذت یه سوئیچ با تلفات ناچیز رو لمس کن!

دیدگاه

برای ایجاد سوئیچ میتوان از یک BJT استفاده کرد که در ناحیه قطع و اشباع کار میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
          سلام.
          ترانزیستور به عنوان سینک جریان قراره کار بکنه یا سورس؟
          اگه میخوای تلفات خیلی کمی داشته باشی و از شر اینهمه قطعه تو مدارت خلاص بشی، یه دونه Power MOSFET خوشگل بنداز تو مدار، لذت یه سوئیچ با تلفات ناچیز رو لمس کن!
          متوجه منظورتون از سینک جریان یا سورس نشدم, ولی من میخوام فقط مثل یک کلید منبع تغذیه رو از مدار قطع کنه 24ولت 2 امپر و تلفاتشم خیلی کم باشه چون منبع باتری هست و نمیخوام تلفات داشته باشم
          اگه ممکنه شماتیکشو برام بکشید ممنون میشم

نوشته اصلی توسط cortex-m3
          برای ایجاد سوئیچ میتوان از یک BJT استفاده کرد که در ناحیه قطع و اشباع کار میکنه.
          شماره bjt چیه؟ با چه مشخصاتی از بازار بگیرمش؟
          و اگه ممکنه شما هم شماتیک بزارید ممنون میشم چون تاحالا با ماسفت کار نکردم
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

پاسخ : کمک ارایش ترانزیستور به عنوان کلید قط&

منظور از سینک جریان اینه که جریان مصرف کننده، اول وارد مصرف کننده میشه، بعد از طریق ترانزیستور خارج میشه.
            منظور از سورس جریان اینه که جریان مصرف کننده، اول وارد ترانزیستور میشه، بعد از طریق مصرف کننده خارج میشه.

(اینکه ترانزیستور تامین کننده جریان ورودی به بار باشه، سورس گفته میشه.)

فقط مدراتی که توشون ماسفت دارن، معمولا درایور گیت برای ماسفت استفاده میشه.این درایور میتونه به شکل یه IC جداگانه باشه یا خودت با ترانزیستور ببندی.اگر هم که ماسفت لاجیک استفاده کنی،تو جریان های پایین(مثل همین مدار شما) درایور لازم نیست.
            مطمئن باش ماسفت بهترین گزینه س مخصوصا که منبع تغذیه ت باطری هست و نباید اتلاف توان زیادی داشته باشی.
            (تجربه ی شخصی:ماسفتی که تقریبا کامل روشنش کرده بودم، تو عبور جریان 7 آمپری تحت ولتاژ 12 ولت، فقط 0.5 ولت روی درین-سورس افت ولتاژ داشت)
            شماتیک هم ان شاء الله به زودی میذارم.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک ارایش ترانزیستور به عنوان کلید قط&

منظور از سینک جریان اینه که جریان مصرف کننده، اول وارد مصرف کننده میشه، بعد از طریق ترانزیستور خارج میشه.
              منظور از سورس جریان اینه که جریان مصرف کننده، اول وارد ترانزیستور میشه، بعد از طریق مصرف کننده خارج میشه.

(اینکه ترانزیستور تامین کننده جریان ورودی به بار باشه، سورس گفته میشه.)

فقط مدراتی که توشون ماسفت دارن، معمولا درایور گیت برای ماسفت استفاده میشه.این درایور میتونه به شکل یه IC جداگانه باشه یا خودت با ترانزیستور ببندی.اگر هم که ماسفت لاجیک استفاده کنی،تو جریان های پایین(مثل همین مدار شما) درایور لازم نیست.
              مطمئن باش ماسفت بهترین گزینه س مخصوصا که منبع تغذیه ت باطری هست و نباید اتلاف توان زیادی داشته باشی.
              (تجربه ی شخصی:ماسفتی که تقریبا کامل روشنش کرده بودم، تو عبور جریان 7 آمپری تحت ولتاژ 12 ولت، فقط 0.5 ولت روی درین-سورس افت ولتاژ داشت)
              شماتیک هم ان شاء الله به زودی میذارم.
              بله این سورس جریانه
              اره منبع باطریه هرچی تلفات کمتر باشه بهتره
              شماره این ماسفت چیه برم بگیرم؟
              برا 2 امپر درایور نمیخواد؟
              درایورش با ترانزیستور باشه بهتره چون تو پی سی بی جا کم دارم :-P

دیدگاه

آقا من یه نکته رو اضافه کنم اینکه ولتاژم که 24 ولت هست تا 6 ولت میاد پایین!!! باطریم دوتا 3.7 هست که میشه 7.4 ولت و تا 6 ولت پایین میاد و 2 امپر
                اون یکی باطریم 24 ولته و بعضا ورودی از باطری 24 ولتی تامین میشه و بعضی وقتا 24 رو کلا میزارم کنار و منبع از 7.4 استفاده میکنم
                اینو برا این گفتم چون ظاهرا ماسفتا ولتاژ تحریکشون بالاست

دیدگاه

راستی یه سوال اساسی!
                  چرا از رله استفاده نمیکنی؟ ارزونتر تموم میشه واست و البته راحت تر.

اما...اگه تونستی ماسفت به شماره ی FDS4435 رو پیدا کنی، بدون که کارت راه افتاده.
                  درایور نمیخواد.مستقیم با میکرو بهش دستور بده.
                  الان همچنان نقشه واست لازمه؟ اگه ماسفت کانال P از نوع لاجیک پیدا کنی، کار تمومه.اما اگه پیدا نشه،مدار ساده ی درایو کردن ماسفت کانال P با ترانزیستور یه کوچولو سرچ زدن لازم داره.واسه کانال N راحت پیدا میشه.

دیدگاه

جوان الکترونیک موجودی نداره. این سایت هم پیدا کردم،البته یه خرده گرون میده، اما بهتر از نبودن قطعه هست.

دیدگاه

والا رله بهترین گزینه برا کارم هست والا نیدونم شاید بهتر باشه رله بزارم
                      اگه ماسفت سخت بود و اذیتم کرد بیخیال میشم میرم رله میزارم خلاص
                      این شماره ماسفت رو گیر نیاوردم آخرین راه حل از سایت میخرم
                      من با درایو p کانال فک کنم مشکلی نداشته باشم فقط با میکرو یا زیر 6.5 ولت تحریک شه :P
                      هر ماسفت p کانالی میشه؟

دیدگاه

اگه ماسفت غیر لاجیک باشه:
                        1-با 5 ولت درست روشن نمیشه
                        2-موقع روشن یا خاموش شدن،پیک جریان لحظه ای نسبتا زیادی وارد گیت میشه.(یا خارج میشه موقع خاموش کردن) در نتیجه احتمال صدمه دیدن پایه میکرو وجود داره.
                        3-با فرض اینکه هیچ کدوم از موارد بالا اتفاق نیفته،چون جریان دهی پایه میکرو محدود هست،زمان گذر از ناحیه قطع به اشباع و برعکس طولانی میشه،در نتیجه وقتی ماسفت تو ناحیه خطی هست،مقاومت درین-سورس مقدار قابل توجهی داره، پس اتلاف توان تو ماسفت افزایش پیدا میکنه.

دیدگاه

اگه ماسفت غیر لاجیک باشه:
                          1-با 5 ولت درست روشن نمیشه
                          2-موقع روشن یا خاموش شدن،پیک جریان لحظه ای نسبتا زیادی وارد گیت میشه.(یا خارج میشه موقع خاموش کردن) در نتیجه احتمال صدمه دیدن پایه میکرو وجود داره.
                          3-با فرض اینکه هیچ کدوم از موارد بالا اتفاق نیفته،چون جریان دهی پایه میکرو محدود هست،زمان گذر از ناحیه قطع به اشباع و برعکس طولانی میشه،در نتیجه وقتی ماسفت تو ناحیه خطی هست،مقاومت درین-سورس مقدار قابل توجهی داره، پس اتلاف توان تو ماسفت افزایش پیدا میکنه.
                          والا دلیل اینکه از رله استفاده نمیکنم به خاطر تلفاتشه!الان تست میکردم رله 60 میلی امپر جریان میکشه! منم تو مدار دوتا سویچ دارم یکی همینی که تو شماتیک گذاشتم یکی هم در آخر گذاشتم که مدارو از خروجی قطع کنه, یعنی در کل 2 تا رله میشه نزدیک 120 میلی امپر جریان اضافه!برای باطری 120 میلی هم رقمیه حالا خود میکرو و ای سی دی هم با هم یه 100 میلی جریان بکشن و ... کل مدار 300 میلی مصرف خواهد داشت که خیییییلی زیاده!!چون مدار به خروجی میره و اونور مصرف کنندهم 500 میلی جریان باید بکشه در کل 800 میلی و باطری فک نکنم دووم بیاره
                          فک کنم بهتره از همون سایت ماسفتی که گفتینو بخرم
                          ماسفت مصرفش چه قدره؟چه قدر جریان میکشه؟
                          این ترانزیستور چه طور؟تلفات و مصرفش چه قدره؟

دیدگاه

اگه همین ماسفت رو بخرین، چون لاجیک هست، پس مستقیم با میکرو درایو میشه و فقط تو لحظه ی تغییر حالت ماسفت، مختصر جریانی کشیده یا تزریق میشه به گیت ماسفت و بعد اون هم جریان نشتی گیت هست که تو این ماسفت 100nA هست.
                            بعد اون هم اتلاف توان بعدی تو درین-سورس اتفاق میفته که اجتناب ناپذیره و مقدارش اگه اشتباه ندیده باشم،حداکثر حدود2.5 وات هست.

ترانزیستور اتلاف توان بیشتری خواهد داشت.به خاطر جریان دائمی بیس و اتلاف توان روی کلکتور-امیتر

دیدگاه

اقا من با این ارایش 0.7 ولت افت دارم دلیلش چیه؟ ورودی هرچی میدم خروجی 0.7 ولت کمتر میده!! کمک کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X