اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل کننده محدوده ولتاژ خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل کننده محدوده ولتاژ خروجی

با سلام

من دنبال یه مدار ساده میگردم که بتونه ولتاژی رو که بهش میدم رو به اینصورت خروجی بهم بده : وقتی ولتاژ کمتر از 6 ولت بود خروجی قطع بشه و وقتی بالای 10 ولت بود خروجی وصل بشه . خودم یه مدار با تبدیل کننده آنالوگ به دیجیتال یه میکرو ساختم که خیلی هم دقیق نشد ( البته زیاد روش کار نکردم ) . آیا دوستان راه حل شاده تر و بهتری دارن ؟ مثلا یه آیسی که خودش این کارا رو بکنه و ... . ؟؟

پاسخ : کنترل کننده محدوده ولتاژ خروجی

سلام
    به نظر میاد ساده ترین و ارزون ترین راه همون میکرو باشه...
    اما با opamp هم می تونی مقایسه کننده ولتاژ داشته باشی... می تونی Voltage comparator circuit رو سرچ کنی... که فکر می کنم مشکلت رو حل میکنه.
    موفق باشی
    همیشه بزرگوار تر از آن باشید که برنجید
    و نجیب تر از آن باشید که برنجانید!

دیدگاه

ممنون از پاسختون

پ امپ یه مشکل دوتا مشکل داره : یکی اینکه دقیق نمیشه و بسته به شرایط دمایی مقداری که محاسبه میکنه به علت وجود خود پ امپ و هم مقاومتهای تنظیم کننده تغییر میکنه و دوم اینکه نمیشه سناریویی رو که گفتم باهاش پیاده کنی ، مثلا تو ولتاژ هشت ولت چی اتفاقی میفته؟؟؟

دیدگاه

اینو باید تو صورت مسئله تعیین کنید دیگه، در ولتاژ 8 ولت قرار چی بشه؟ خروجی باید قطع باشد یا اینکه مثلا اگر ولتاژ قبلا بیشتر از 10 بوده و الان خروجی وصله، خروجی باید وصل بمونه حتی اگر ولتاژ کمتر از 10 شد و تنها در صورتیکه ولتاژ به زیر 6 رسید خروجی قطع بشه؟ و برعکس تا زمانی که ولتاژ بیشتر از 10 نشده حتی اگر بیشتر از 6 باشد.. خروجی باید قطع باشد؟

و یه مسئله دیگه: چه دقتی لازم دارید مثلا اگر 10 شد 9.9 مشکله؟

دیدگاه

سلام

من که همینارو گفتم منتهی خیلی ساده تر ، یه بار دیگه بخونید .

آره ، اگه در حد دهم ولت باشه خیلی بهتره .

دیدگاه

سلام

فکر می کنم راه حل مدارات اشمیت تریگر باشه (Schmitt triger). دنبالش رفتین؟
            البته نمی دونم چه دقتی می تونه داشته باشه در عمل. ولی احتمالا به امتحانش می ارزه.

دیدگاه

همون میکرو بهترینه
              از مقاومت های یک درصد هم برای تقسیم مقاومتی استفاده کن
              اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
              پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
              در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

بهترین و قابل اطمینان ترین و دقیق ترین روشی که میتونید به کار ببرید استاده از اپ امپ به صورت اشمیت تریگره. مقاومت ها رو با یک مولتی ترن سری بکنید که بتونید به مقادیر دقیقی برسید.
                استفاده از میکرو لقمه رو دور سر چرخوندنه.
                یه سرچی بکنید یه سری برنامه های انلاین هستن که مقادیر مقاومت های اشمیت تریگر رو حساب میکنن و میگن بهتون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X