اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فریت بید یا سلف بید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فریت بید یا سلف بید

آقا این فریت بید یا همون سلف بید به چه دردی میخوره و کاربردش کجاست؟
    مرسی
    ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است.

پاسخ : فریت بید یا سلف بید

سلام
    فریت بید(Ferrite Bead) = فریت + بید
    فریت یک نوع ماده است که نفوذپذیری مغناطیسیش یک عدد مختلط و وابسته به فرکانسه ... ، خلاصه اش اینه که در فرکانسهای کم مثلا چند صد کیلوهرتز، شبیه یک سلف عمل میکنه ولی در فرکانسهای بالا (مثلا چند ده مگاهرتر بسته به جنس ماده) بیشتر خاصیت مقاومتی نشون میده. یعنی فرکانسهای بالا رو به شکل حرارت در خودش اتلاف میکنه. پس این ماده فرکانسهای بالا رو حذف میکنه و بنابراین میتونه به عنوان فیلتر استفاده بشه.
    اما منظور از بید(Bead) چیه؟ بید یعنی دانه تسبیح، یعنی این ماده رو طوری میسازند که مثل دانه تسبیح، سیم از داخلش رد میشه. پس شیوه استفادش از اسمش معلومه. یعنی سیم باید از داخلش رد بشه.
    اما کاربردش چیه؟ برای مثال فرض کنید یک کارت ابزار دقیق ساخته اید که قراره ولتاژ DC رو بهش وصل کنید. اگر سیمهای تغذیه DC رو از توی فریت بید عبور بدید، نویزی منبع تغذیه رو کاهش میده، البته عملکرد فریت بید دو طرفه هست. یعنی نه اجازه میده نویز از بیرون وارد مدار بشه و نه از مدار به بیرون درز کنه
    کاربردهای آشنا هم داره. اون زایده هایی که بعضاً در سر کابلهای ارتباطی دیده میشه(مثل کابل ارتباط دوربین یا موس به PC) اونها هم فریت بید هستند.

مدار معادلش هم عملاً یک مقاومت سری شده با یک سلف هست که با افزایش فرکانس، مقدار مقاومت افزایش و مقدار سلف کاهش پیدا میکنه.
    اما فریت بید دقیقاً از چه فرکانسی به بالا رو حذف میکنه؟ جواب اینه که ماده فریت بستگی دارد. مواد مختلفی در ساخت فریت استفاده میشه که عبارتند از: 73 و 31 و 43و 46 و ... که از لحاظ فرکانس و عملکرد با هم تفاوت دارند. ولی معمولاً در حد مگاهرتز هستند.
    شرکت Fair Rite یکی از تولید کننده فریت بید است.
    در ضمن فیلم جالب زیر رو هم ببینید تا به عینه مشاهده کنید فریت بید چه کاری انجام میده:
    http://www.aparat.com/v/HEzxF

دیدگاه

سلام آقا
      مرسی خیلی عالی بود
      اون قسمتی که گقتید سر کابل ها فریت بید داره همینه؟

مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hzohani
        سلام آقا
        مرسی خیلی عالی بود
        اون قسمتی که گقتید سر کابل ها فریت بید داره همینه؟

مرسی
        بله همونه!
        معلومه لینکی که دوستمون گذاشتن رو ندیدی ها وگرنه نمیپرسیدی :mrgreen:
        [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
          بله همونه!
          معلومه لینکی که دوستمون گذاشتن رو ندیدی ها وگرنه نمیپرسیدی :mrgreen:
          چرا دوست من _ من تقریبا دیدم _ ولی کامل نه
          واسه این پرسیدم که به قول معروف کار از محکم کاری عیب نکنه :mrgreen:

دیدگاه

سلام

از فریت بید ها میشه در خروجی منابع تغذیه سوییچینگ هم استفاده کرد ؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rez4
              سلام

از فریت بید ها میشه در خروجی منابع تغذیه سوییچینگ هم استفاده کرد ؟؟؟؟؟؟
              باسلام
              بله دوست عزیز

دیدگاه

دوستان کسی میتونه در مورد انتخاب هسته و فریت منابع تغذیه سوییچینگ کمک کنه؟؟؟

هسته فریت هایی که نرم افزار داره داخل بازار گیر نمیاد (داخل بازار فقط اندازه داره که با مدل های نرم افزار فرق داره )

ممنون میشم کمک کنید

دیدگاه

سلام من یه مدار دارم که تو شماتیکش گفته از فریت بدی استفاده کنید که حداکثر 100ma جریان بکشه.
                  من نمیدونم الان چه فریت بدی بگیرم

دیدگاه

سلام فریت بید باید در ماکزیمم فرکانس نویز شما بیشترین امپدانس رو داشته باشه از این طریق فریت بید مناسب رو انتخاب کنید جریان معمولا توسط پکیجشون(اگه اشتباه نکنم)مشخص میشه . و بعد از روی دلتای ولتاژ (بیشترین و کمترین ولتاژ منبع تغذیه ) و دلتای جریان امپدانس منبع رو بدست بیارید و از فرمول
                    z^2=lc
                    مقدار خازن رو تعیین کنید .
                    تو طراحی این مدارات نکات زیادی رو باید درنظر بگیرید توصیه میکنم سری به این pdf بزنید.

اگه کسی اطلاعات بیشتری داشت لطفا shareکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X