اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت خروجی

سلام دوستان یه سوال داشتم که خیلی برام مهمه
    این دوتا مدار مقاومت خروجیش از چه راهی به دست میاد؟
    مقاومت خروجی منظورم از دید امیتر است
    http://uploadkon.ir/?file=ggh.jpg
    گر جهنم میروی
    مـــردانـــه رو
    www.gitinet.org

پاسخ : مقاومت خروجی

مطمئن هستین از دید امیتر؟ (میخواییم بدونیم از امیتر تا زمین چه امپدانسی داریم؟)
    اگه اینطوره:
    مدار سمت راست که امیتر به زمین وصله! پس صفر.

مدار سمت چپ،مقاومتهای R1وR2 با هم موازی میشن. طبق قانون انتقال امپدانس از بیس به امیتر؛حاصل این دومقاومت موازی، تقسیم بر 1+بتا میشه.عدد بدست اومده با مقاومت موجود در امیتر موازی میشه.

دقیقتر بخواییم نگاه بکنیم، مقاومت rO (همون مقاومت بین کلکتور-امیتر هست) نهایتا با این مقدار مقاومت موازی میشه.اما به خاطر بزرگ بودن rO، ازش صرف نظر میشه.

اما من فکر میکنم منظور از این عکس، امپدانس از دید کلکتور تا زمین هست!

دیدگاه

شما درست میگین من اشباه نوشتم :redface: :redface: :redface: :redface:
      منظورم از دید کلکتور بوده
      میشه یه کم توضیح بدید؟ :cry2:
      گر جهنم میروی
      مـــردانـــه رو
      www.gitinet.org

دیدگاه

برای این کار 2 راه وجود داره که شما سعی کنین راه دوم رو برای درک بیشتر و دائمی یاد بگیرین و بهتر بگم، راه دوم رو بفهمین.راه اول هم برای کارهای عجیب و غریبی مثل کنکور و تست و... به درد میخوره که فقط یه مدت کوتاهی تو ذهن میمونه!
        راه اول اینه که فرمول مقاومت خروجی این تیپ مدارها رو حفظ کنین!! که میشه rO ضرب در(1+ (بتا* RE / نمیدونم چی چی !! ) ) :mrgreen: تو کتابهای تست کاردانی به کارشناسی و ارشد پیدا میشه.

راه دوم: مدار معادل سیگنال کوچیک ترانزیستور رو بکشین.با استفاده از تکنیک های بدست آوردن مقاومت معادل(قرار دادن منبع Vt و محاسبه ی Vt/It ) اون رو حل کنین.

پیشنهاد:

اینکار رو حتما همین الان انجام بدین و نتیجه ی تحلیلتون رو اینجا قرار بدین تا خودتون به بهترین وجه یاد بگیرین.در صورت نیاز، من هم کمکتون میکنم.

دیدگاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            برای این کار 2 راه وجود داره که شما سعی کنین راه دوم رو برای درک بیشتر و دائمی یاد بگیرین و بهتر بگم، راه دوم رو بفهمین.راه اول هم برای کارهای عجیب و غریبی مثل کنکور و تست و... به درد میخوره که فقط یه مدت کوتاهی تو ذهن میمونه!
            راه اول اینه که فرمول مقاومت خروجی این تیپ مدارها رو حفظ کنین!! که میشه rO ضرب در(1+ (بتا* RE / نمیدونم چی چی !! ) ) :mrgreen: تو کتابهای تست کاردانی به کارشناسی و ارشد پیدا میشه.

راه دوم: مدار معادل سیگنال کوچیک ترانزیستور رو بکشین.با استفاده از تکنیک های بدست آوردن مقاومت معادل(قرار دادن منبع Vt و محاسبه ی Vt/It ) اون رو حل کنین.

پیشنهاد:

اینکار رو حتما همین الان انجام بدین و نتیجه ی تحلیلتون رو اینجا قرار بدین تا خودتون به بهترین وجه یاد بگیرین.در صورت نیاز، من هم کمکتون میکنم.
            ممنون از اینکه وقت گذاشتین ولی من تو یه مورد شک دارم
            چون استاد دانشکده یه فرمول نهایی داده که کفته برید تحقیق کنید ببینید چه جوری به این رسیدیم
            ولی تو فرمولش ازVt/Itاستفاده نکرده فرمولش اینه:
            Ro1=ro1(1+gmR’E)
            R’E= rπ||R3

مدارشم همون مدار اولیه هست :rolleyes:
            گر جهنم میروی
            مـــردانـــه رو
            www.gitinet.org

دیدگاه

رابطه استاد شما ساده شده همون رابطه ای است که من گذاشتم.نحوه تقریب زدنش رو تو عکس زیر گذاشتم.

درضمن کلی ترین رابطه مقاومت دیده شده از کلکتور رو هم برات گذاشتم.

دیدگاه

جناب hesan کار من و شما رو راحت کردن.دستتون درد نکنه.

اما همچنان توصیه میکنم با Vt/It حل کنین و یاد بگیرین.بهتر از حفظ کردن فرمول هست.فرمول شاید از یاد بره، اما روش حل رو بلد باشی، هروقت لازمت شد، اثبات میکنی و به نتیجه نهایی میرسی.

اگه سخت نباشه واستون، ازتون میخوام همین کار رو انجام بدین و عکسش رو بذارین.

دیدگاه

اما همچنان توصیه میکنم با Vt/It حل کنین و یاد بگیرین.بهتر از حفظ کردن فرمول هست.فرمول شاید از یاد بره، اما روش حل رو بلد باشی، هروقت لازمت شد، اثبات میکنی و به نتیجه نهایی میرسی.

خواهش میکنم شاهرخ جان.
                  من هم شدیداً توصیه میکنم salimio2 از روش Vt/It استفاده کنی. کسی خیر درازمدتی از فرمول های حفظی ندیده.اگر میخوای حفظ کنی ، اول راه بدست آوردن فرمول رو یاد بگیر. :biggrin:

دیدگاه

خیلی ممنون از هر دوتاتون
                    من امروز میانترم مدار مجتمع خطی داشتم و با کمک شما تونستم به خوبی ازش رد شم :دی
                    (اینم بگم که تو یزد یه استاد مدار مجتمع بیشتر نیس اون هم قبلا دبیر جشنواره بوده و خیلی خیلی خیلی سخت گیره)
                    ولی من از روش منبع تست حل کردم به نتیجه رسیدم
                    مداری من کارش داشتم مقاومت های خروحی منابع جریان بود که خدا روشکر با روش پیشنهادی شما دوستان به خوبی گذشت :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :job: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
                    گر جهنم میروی
                    مـــردانـــه رو
                    www.gitinet.org

دیدگاه

سلام آقای شاهرخ مستقیمی
                      ممنون از توضیحاتتون. راستش من هم دنبال راه حل Vt/It هستم و هر کاری میکنم مقادیری که بدست میارم با فرمولها یکی در نمیاد!
                      میخواستم از شما خواهش کنم که اون دوتا مدار رو یه روش Vt/It حل کنید و جوابش رو بصورت یک تصویر یا فایل PDF بگذارید تا بقیه بتونند استفاده کنند.
                      باز هم ممنونم :wow:
                      حاصلظرب توان در ادعا مقداری ثابت است.هرچه توان انسان کمتر باشد ادعای او بیشتر است و هرچه توان انسان بیشتر شود ادعایش کمتر میگردد.(دکتر حسابی)

دیدگاه

سلام hesan عزیز
                        یه سوال دارم که شاید جاش اینجا نباشه! :mrgreen: ولی از قدیم گفتن پرسیدن عیب نیست ندانستن عیبه! :mrgreen:
                        میخواستم بدونم چطوری یه تصویر رو به متن اضافه میکنی؟ چون وقتی آیکن تصویر رو میزنم یه همچین چیزی میاد که نمیدونم باید چیکارش کنم! :icon_razz:
                        " [img] [img] "
                        فقط میدونم باید آدرس تصویر بین اون دوتا کروشه بیاد! حالا چطوری نمیدونم
                        ممنون میشم اگه توضیح بدید.
                        حاصلظرب توان در ادعا مقداری ثابت است.هرچه توان انسان کمتر باشد ادعای او بیشتر است و هرچه توان انسان بیشتر شود ادعایش کمتر میگردد.(دکتر حسابی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid reza_1364
                          سلام آقای شاهرخ مستقیمی
                          ممنون از توضیحاتتون. راستش من هم دنبال راه حل Vt/It هستم و هر کاری میکنم مقادیری که بدست میارم با فرمولها یکی در نمیاد!
                          میخواستم از شما خواهش کنم که اون دوتا مدار رو یه روش Vt/It حل کنید و جوابش رو بصورت یک تصویر یا فایل PDF بگذارید تا بقیه بتونند استفاده کنند.
                          باز هم ممنونم :wow:
                          سلام.
                          روش حل خودتون رو بذارین تا ببینیم ایرادش از کجا هست؟

نوشته اصلی توسط hamid reza_1364
                          سلام hesan عزیز
                          یه سوال دارم که شاید جاش اینجا نباشه! :mrgreen: ولی از قدیم گفتن پرسیدن عیب نیست ندانستن عیبه! :mrgreen:
                          میخواستم بدونم چطوری یه تصویر رو به متن اضافه میکنی؟ چون وقتی آیکن تصویر رو میزنم یه همچین چیزی میاد که نمیدونم باید چیکارش کنم! :icon_razz:
                          " [img] [img] "
                          فقط میدونم باید آدرس تصویر بین اون دوتا کروشه بیاد! حالا چطوری نمیدونم
                          ممنون میشم اگه توضیح بدید.
                          عکس مورد نظرتون رو تو یه فضای پلود عمومی مثل پیکوفایل و پرشین گیگ و... پلود کنین و آدرس فایل رو بین اون دوتا کروشه ی [img] قرار بدین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X