اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد توان فلای بک و جریان خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد توان فلای بک و جریان خروجی

سلام
    این طور که من متوجه شدم منبع تغذیه با توپولوژیه فلای بک می تونه توان هایی بین 100 تا 200 وات رو به خوبی بده
    ولی طبق شکل موج هایی که من دیدم باید دیود خروجی جریانی چند برابر جریان خروجی رو تحمل کنه
    و به نظرم اگه بخوایم یه منبع 12 ولت 8.5 آمپری بسازیم اصلا این منبع مناسب نیست

به نظرتون درست می گم

و چیز دیگه ای که فهمیدم اینه که ترانسی که داخل فلای بک استفاده میشه بیشتر سلف هست تا ترانس (((ایا این مقدار هانری جزو سلف نشتی حساب میشه)))
    به دلیل اینکه وقتی دو سر یک ترانس ولتاژی اعمال میشه در حالت ایده ال تا در ثانویه اش باری نباشه جریانی کشیده نمیشه
    ولی تو فلای بک وقتی سوییچ زده میشه جریانی از ترانسش می گذرد تا انرژی داخل سیم پیچش ذخیره بشه تا زمانی که سوییچ خاموشه این جریان معکوس می شه و با بالعکس شدنش حالا جریان ثانویه وارد بار میشه منظورم خازن و بار هست

باز هم به نظرتون درسته
    دوستان
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : سوال در مورد توان فلای بک و جریان خروجی

میتونیم فلایبک رو از دو جهت بررسی بکنیم.
    توپولوژی فلایبک و اصول فلایبک. همونطور که میدونید کلا فلایبک یک اصوله که در باک بوست و باکبوست و حتی pfc بکار میره. ولی یه توپولوژی هم داریم به اسم فلایبک نامگذاری شده.
    اگه منظورتون توپولوژی فلایبکه که فکر کنم همین باشه چون از نشتی اسم بردید در نظر داشته باشید این توپولوژی هم محدودیت توان داره هم محدودیت جریان. غالبا از این توپولوژی بیشتر از 5 امپر نمیگیرن. راندمان به شدت افت میکنه و تضمین میدم که حتی با راندمان پایین هم به زحمت میتونید 8.5 امپر بگیرید. میشه توان 200 رو ازش گرفت و حتی بیشتر هم میشه. ولی بحث صرفه هم پیش میاد. توپولوژی های نوع فوروارد از قبیل پوشپول و فوروارد دو سوییچ و هالف بریدج و فول بریدج صرف اقتصادی و حتی نحوه طراحی ساده تر و ساختمان ساده تری دارند. برای این توانها بهتره از اونها استفاده بشه تا هسته کوچک بشه.(تو این گرونی)
    بله کلا در نوع فلایبک(چه ایزوله و چه غیر ایزوله) ما از خاصیت سلفی و ذخیره توان سلف استفاده میکنیم. این سلف نشتی نیست. سلف نشتی سلفیه که در اثر عدم کوپل شدن دو سیم پیچ ایجاد میشه. یعنی اگر دو سر ثانویه اتصال کوتاه باشه. اون سلفی که دیده میشه اون نشتیه. معمولا این سلف نشتی به صورت غیر وابسته به ثانویه در اولیه ظاهر میشه و باعث اسیب دیدن سوییچ میشه. وگرنه سلف اصلی داره از طریق ثانویه تخلیه میشه و دلیلی نیست که به صورت ولتاژ بالا در اولیه تخلیه بشه.
    در مورد نحوه کارکرد دقیقا همینطوره که شما گفتید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
      میتونیم فلایبک رو از دو جهت بررسی بکنیم.
      توپولوژی فلایبک و اصول فلایبک. همونطور که میدونید کلا فلایبک یک اصوله که در باک بوست و باکبوست و حتی pfc بکار میره. ولی یه توپولوژی هم داریم به اسم فلایبک نامگزاری شده.
      . ولی بحث صره هم پیش میاد. توپولوژی های نوع فوروارد از قبیل پوشپول و فوروارد دو سوییچ و هالف بریدج و فول بریدج صرف اقتصادی و
      در مورد نحوه ارکرد دقیقا همینطوره که شما گفتید.
      سلام
      خیلی ممنون
      البته شما انقدر تند تایپ کردین که بعضی از کلمات مهم درست تایپ نشدن و من نفیمدم منظورتون چیه
      البته فکر کنم یه قسمت صحبت سرعت بود که تو نرم افزار pi expert که همش هم در مورد فلای بک هست سرعت های 120 کیلوهرتز و حتی بالاتر هم داره

یه سوال دیگه
      اگه تا به حال سایت www.poweresim.com
      رفته باشین اون جا هم میشه شبیه سازی کرد و وقتی توپولوژی های غیر از فلای بک رو انتخاب می کنیم و سایت شبیه سازی میکنه
      و وقتی با موس روی ترانس اصلی نگه می داریم مقدار سلف ترانس رو می نویسه ایا این سلف سلف نشتی است یا چیز دیگه ای هست

سوال آخر برای همین توان و ولتاژ از چه توپولوژی استفاده کنم بهتره

ممنون
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

معذرت میخوام. ویرایش کردم. نه حرفی از سرعت نزدم.
        تا به حال این سایت رو ندیده بودم. یه کم کار کردم باهاش چیز جالبی بود.
        فکر نمیکنم نشتی رو بنویسه. ما وقتی برای ترانس اصله هوایی در نظر نمیگیریم یعنی عملا در تئوری براش نشتی هم در نظر نمیگیریم. نشتی میتونه از کیفیت پایین هسته و بد پیچیده شدن بد بشه.

دیدگاه

البته منظورشون باید صرفه اقتصادی باشه
          توی این توان و جریان میتونی از فوروارد تک ترانزیستوری استفاده کنی
          در مقایسه با فلای بک سوییچ و دیود با جریان پایین تری لازم داره
          سایز ترانسم کوچکتر میشه مثل فلای بک فقط نیاز به یک سوییچ داره (دردسر های ساید تو هالف بریج یا 2 ترانزیستور رو نداره)
          فقط نیاز به یک سیم پیچ اضافه برای تخلیه هسته داره (اگر اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن)
          تو این پاورا کامپوتر تا توان 300 400 وات با جریان خروجی تا 30 آمپر هم استفاده شده
          تو لینک زیر یه سری شماتیکشون هست (نمونه های پایین صفحه که با سری uc384x طراحی شدن)
          http://danyk.cz/s_atx_en.html
          الببته یسریشون اون قضیه سیم پیچ اضافرو با تلف شدن ولتاژ برگشتی رو اسنابر سر هم آوردن .

دیدگاه

معذرت میخوام. ویرایش کردم. نه حرفی از سرعت نزدم.
            تا به حال این سایت رو ندیده بودم. یه کم کار کردم باهاش چیز جالبی بود.
            فکر نمیکنم نشتی رو بنویسه. ما وقتی برای ترانس اصله هوایی در نظر نمیگیریم یعنی عملا در تئوری براش نشتی هم در نظر نمیگیریم. نشتی میتونه از کیفیت پایین هسته و بد پیچیده شدن بد بشه.
            اگه نشتی نیست پس منظورشون چیه

کلا می خوام یه منبع 100 وات بسازم
            بعد از طرفی اگه منابع تغذیه تو بازار رو دیده باشین حتی برای 100 وات هم از هاف بریج استفاده کردن
            و این یعنی گرون شدن منبع تغذیه با این توان ایا حرفم درسته یا نه
            چرا به جای هاف بریج به قول دوستمون از فوروارد تک ترانزیستوری استفاده نکردن
            و اصلا کلا چرا ؟؟؟؟؟

دیدگاه

فکر میکنم میزان سلف دیده شده از اولیه در صورت باز بودن ثانویه س.
              خب هالف بریدج هسته کوچیکتری میخواد. تلفاتش کمتره. همچنین امنیت بیشتری نیست به فوروارد داره. فوروارد توپولوژی ه که عملا من ندیدم تو دستگاههای کار کن و صاحب دار استفاده بشه. راستش تا حالا از این توپولوژی به دلیل یه دسته سیم پیچ بیشتر و کلا نداشتن حس خوبی بهش استفاده نکردم. اقا جون اصلن نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم. ازش خوشم نمیاد. همون هالف بریدج بهتره ))))

ولی در مورد دلیل منطقی!! راستش همن چند مورد اول بیشتر به ذهنم نمیرسه. البته فکر کنم بزرگترینش همون امنیت کمتر این توپولوژیه. احتمال اشباع شد هسته بیشتره. چون فقط از یه سمت هسته رو میشارژیم.

دیدگاه

فکر میکنم میزان سلف دیده شده از اولیه در صورت باز بودن ثانویه س.
                خب هالف بریدج هسته کوچیکتری میخواد. تلفاتش کمتره. همچنین امنیت بیشتری نیست به فوروارد داره. فوروارد توپولوژی ه که عملا من ندیدم تو دستگاههای کار کن و صاحب دار استفاده بشه. راستش تا حالا از این توپولوژی به دلیل یه دسته سیم پیچ بیشتر و کلا نداشتن حس خوبی بهش استفاده نکردم. اقا جون اصلن نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم. ازش خوشم نمیاد. همون هالف بریدج بهتره ))))

ولی در مورد دلیل منطقی!! راستش همن چند مورد اول بیشتر به ذهنم نمیرسه. البته فکر کنم بزرگترینش همون امنیت کمتر این توپولوژیه. احتمال اشباع شد هسته بیشتره. چون فقط از یه سمت هسته رو میشارژیم.
                پس به نظرتون برای 100 وات البته اگه آمپر خروجیش بیش تر از 5 آمپر بود بهترین راه فول بریجه
                فوروارده تک ترانزیستوری چی البته من طرز کارش رو نفهمیدم

یک سوال مهم تر اینه که وقتی می خوایم سلف رو هسته تروییدی بپیچیم از چه فرمولی استفاده کنیم و مقادیری که معمولا معلوم هستن و ما از این طریق می خوایم مقدار سیم پیچی رو پیدا کنیم چه قدر هستند مثلا ضریب نفوذ پذیری هسته و از این جور حرفا
                راستی من به پی دی اف درست و حسابی پیدا نکردم تا توش اندازه هسته ها چه برای ترانس چه برای ترویید توش باشه هر دفعه باید برم بازار نگاه کنم بعد بخرم بیام
                با کولیس اندازه بزنم اگه چیزی در این رابطه دارین ممنون میشم

دیدگاه

خیر. فوروارد 2 ترانزیستوری با هالف بریدج (نه فولبریدج) در یک رده هستن تو این توان. البته نظر منه!!. هر دو یک مقدار سوییچ میخوان. هر دو های ساید دارن. ولی فوروارد 2 ترانزیستوری دو تا دیود هم بیشتر داره. و با کنترولر های تک خروجی هم قابل راه اندازیه.

همون فورمول همیشگی. تو هسته های ریزه میزه 0.2. تو هسته های متوسط 0.3 و تو خیلی بزرگا 0.4 میگیریم.
                  عموما 100 وات هسته ای میخواد که با 0.3 کارش راه میفته. اگز کار خیلی مهم و صنعتیه 0.25 یا 0.2 بگیر که ظریب اطمینان خیلی بالا باشه.

خیلی گشتی؟؟ واقعا هیچی پیدا نکردی؟؟ والا ما هم مث شماییم دوره بیفت بگو هسته ee33 میخوام. دقیقا هر فروشنده ای 6 مدل هسته بهت میده. یه سری این کارو کردم نزدیک 14 تا هسته متفاوت خریدم )
                  بهترین راه تو این مملکت همون کولیس به دست بودنه واسه خرید هسته. قبل از خرید حساب کن چقدر سطح مقطع و پنجره نیاز داری برو نزدیکترین به نیازتو پیدا کن و بخر. البته تا خرید تعدا بالا رو انجام ندادی pcb نکش واسش چون ممکنه اون هسته یه دفه نسلش منقرض بشه و دیگه پیدا نکنی.

دیدگاه

سطح مقطع رئ می فهمم ولی پنجره رو نمیدونم از کجا باید بفهمم چقدر باید باشه
                    برای سلف پیچیدن روی هسته ترویید نگفتین چه فرمولی استفاده میشه
                    همین فرمول زیریست یا نه
                    L=u*(N^2)*A/d
                    اگه همینه مقدار u چقدر هست

دیدگاه

کاری نداره که. ببین سیم پیچت چقدر فضا نیاز داره. پنجره باید بزرگ تر از فضای مورد نیاز سیم پیچ باشه.
                      الان به غیر از L باقی چی هستن ؟؟
                      من واسه محاسبه سلف و این چیزا هیچوقت دستی حساب نکردم. تا نرمافزارا حساب میکنن چرا خودتو خسته میکنی؟؟؟ یه بار تو دانشگا خوندی بسه دیگه. کلیاتشو باید بدونیم که میدونیم. حالا این u چی هست؟ بگو بلکه دوزاریم افتاد

دیدگاه

کاری نداره که. ببین سیم پیچت چقدر فضا نیاز داره. پنجره باید بزرگ تر از فضای مورد نیاز سیم پیچ باشه.
                        الان به غیر از L باقی چی هستن ؟؟
                        من واسه محاسبه سلف و این چیزا هیچوقت دستی حساب نکردم. تا نرمافزارا حساب میکنن چرا خودتو خسته میکنی؟؟؟ یه بار تو دانشگا خوندی بسه دیگه. کلیاتشو باید بدونیم که میدونیم. حالا این u چی هست؟ بگو بلکه دوزاریم افتاد
                        بدبختانه ما تو دانشگاه اینا رو هم نخوندیم
                        مثلا دانشگاه ما از این درجه ده ها بودش
                        u همون میکرو صفره
                        فرمول اصلی اینه

u صفر هم
                        اشتباه گفتم u رو نمی خوام k رو می خوام

حالا اگه نرم افزار هم باشه خیلی خوبه

دیدگاه

سلام....شکر میون کلام ببخشید اگه بحث رو عوض میکنم.
                          واسه فلایبک تو قسمت خروجی کدام فیلتر مناسب است؟ معیار ما برای گذاشتن فیلتر خروجی حذف هارمونیک هاست خب تو چه فرکانسی و کدوم توپولوژی هارمونیک بوجود میاد؟ یکی اینو ساده توضیح بده شاید مشکل دوستان هم رفع شد
                          خیلی ممنون
                          تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                            بدبختانه ما تو دانشگاه اینا رو هم نخوندیم
                            مثلا دانشگاه ما از این درجه ده ها بودش
                            u همون میکرو صفره
                            فرمول اصلی اینه

u صفر هم
                            اشتباه گفتم u رو نمی خوام k رو می خوام

حالا اگه نرم افزار هم باشه خیلی خوبه
                            N به توان 2 می رسه .
                            نماد D هم اینجا موضوعیت زیادی نداره ، بهتره Lm یا طول مسیر مغناطیسی باشه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                            سلام....شکر میون کلام ببخشید اگه بحث رو عوض میکنم.
                            واسه فلایبک تو قسمت خروجی کدام فیلتر مناسب است؟ معیار ما برای گذاشتن فیلتر خروجی حذف هارمونیک هاست خب تو چه فرکانسی و کدوم توپولوژی هارمونیک بوجود میاد؟ یکی اینو ساده توضیح بده شاید مشکل دوستان هم رفع شد
                            خیلی ممنون
                            همه ی توپولوژی ها هارمونیک دارند ، ولی یکسری از اونها ، هارمونیک کمتر و یکسری مثل فلایبک هارمونیک زیادتری تولید می کنند .
                            هارمونیکها محدود به فرکانس خاصی نمی شه یعنی تمام طیف فرکانسی شامل طیف گسترده ای از هارمونیک هاست .
                            اگر منظور از فیلتر خروجی ،خازن صافی باشه ، این خازن با کاهش هارمونیک های خروجی دامنه ی رایپل رو تا حد زیادی کاهش می ده ،البته این یک استدلال دو طرفه است به عبارتی اینطور هم می شه گفت که خازن خروجی با کاهش دامنه ی رایپل ، طیف هارمونی های ایجاد شده در خروجی هم کاهش می ده .
                            از اونجایی که فرکانس های بالاتر ، هارمونی هایی با فرکانس های بسیار بالا تر از فرکانس اصلی را با دامنه های نزدیک به دامنه ی فرکانس اصلی تولید می کنند ، قرار دادن خازن با ظرفیت کمتر و ESR حداقل ، می تونه تو تضعیف یا گاها حذف این هارمونی ها بیشتر از یک خازن با طرفیت بالاتر ، موثر واقع بشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
                              N به توان 2 می رسه .
                              نماد D هم اینجا موضوعیت زیادی نداره ، بهتره Lm یا طول مسیر مغناطیسی باشه
                              سلام
                              اقا شما یه فرمول بگو تا باهاش سلف ترویید بپیچیم
                              البته من فرمولش رو پیدا کردم ولی
                              برای ضریب نفوذپذیری چی بزارم
                              هسته سبز و مشکی و رنگ های دیگه چه فرقی با هم دارند
                              Al چیه (نانو هانری بر توان دوی دور ) به چه درد می خوره
                              :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X