اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیمولینک ماشین dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیمولینک ماشین dc

با سلام خدمت دوستان
    کلاس آز ماشین 1 دارم که استادمون گفته باید چند تا آزمایش رو با متلب سیمولینک کنیم
    مثلا گفته که موتور سری رو سیمولینک کنیم
    حالا شرح آزمایش اینه که مثلا یه موتور سری رو بهش ولتاژ میدیم بعد بوسیله دینامومتر گشتاور رو اندازه گیری می کنیم ظمنا با همون دینانومتر سرعت رو هم اندازه گیری می کنیم حالا قراره انقدر ولتاژ بدیم نا سرعت به مفدار مورد نظر برسه بعد گشتاور رو مرتب زیاد کنیم و سایر مقادیر موتور رو اندازه گیری کنیم
    در نهایت می خوایم نمودار سرعت گشتاور رو رسم کنیم
    لطفا یکی راهنماییم کنه که چیکار باید بکنم؟

پاسخ : سیمولینک ماشین dc

سلام
    من قبلا این کارها رو با متلب کردم ولی الان تاجایی که یادم میاد توی سیمولینک مدار موتور رو کامل میکنی بعد ورودی موتور رو سرعت تعیین میکنی و یه نمودار شیب بهش اعمال میکنی که مقدارش از صفر تا ماکس سرعت زاویه ای در طول چند ثانیه تغییر کنه، (ورودی موتور میتونه سرعت یا گشتاور باشه) بعد از خروجی m و یه مالتی پلکسر دو پارامتر سرعت و گشتاور رو استخراج می کنی و میدی به یه xy graph و سیمولینک رو اجرا میکنی و تمام نمودار ترسیم میشه.

دیدگاه

همونطور که گفتم اول قراره با اعمال ولتاژ سرعت رو به 3000 rpm برسونیم بعد گشتاور رو بخونیم که مثلا میشه 0.01 n.m بعد باید با پله های 0.1 تا ده مرتبه گشتاور رو زیاد کنیم و سرعت رو بخونیم
      حالا من نمیدونم اینجا ولتاژ باید ورودی باشه سرعت یا گشتاور ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و بعدش من به چه طریقی باید گشتاور رو زیاد کنم؟؟؟؟؟!!!!!!!!
      ممنون

دیدگاه

نمیدونم با سیمولینک کار کردید یا نه اما موتورهای توی سیمولینک علاوه بر سیم های قدرت ورودی، یه ورودی سیگنالی دارند که میتونید یه مقدار ثابت یا متغیر بهش بدید و این مقدار میتونه تعیین کننده گشتاور یا سرعت موتور باشه تو بخش تنظیمات مشخص میکنید کدوم باشه،
        یه خروجی m هم داره که اون رو به یه ابزار مخصوص اندازه گیری موتور میدید و تعیین می کنید کدوم پارامترهای موتور رو لازم دراید و اونها رو به صورت سیگنال های مجزا بهتون میده.

دیدگاه

دوست عزیز ممنون
          اما مشکل من بطور دقیق در انتخاب المان ها و مقدار ورودی خروجی هاس و چون بار اولمه یه ذره سختمه
          عکس زیر مدار مورد نظر هست که باید سیمولینکش کنم
          قراره که ولتاژ دو سر موتور رو به آرامی افزایش بدیم تا موتور به سرعت نامی برسه بعد پس از تولید شدن ولتاژ توسط ژنراتور ، با ثابت نگه داشتن سرعت موتور ،مقدار رئوستای تحریک رو افزایش داده و اعداد مربوط به منحنی برگشت رو که در عکس زیر گذاشتم کامل کنیم
          حالا نمیدونم که چه المانهایی باید بکار ببرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

متاسفانه الان متلب رو سیستمم نصب نیست وگرنه با تصویر توضیح میدادم اما تمام این المان ها توی سیمولینک موجوده و از مسیر زیر میتونید پیداش کنید:
            تو محیط متلب گوشه سمت چپ پایین یه دکمه هست که روش نوشته matlab رو اون کلیک کنید بعد مسیر زیر:
            ********-->sim power systems
            توی پنجره باز شده المان ها به تفکیک وجود داره مثل موتورها، مقاومت وسلف و خازن، وسایل اندازه گیری، المان های شبکه و... با کلیک روی هرکدوم پنجره جدید باز میشه و المان مورد نظر رو از اونجا کپی میکنید به فایل سیمولینک

دیدگاه

دوستان برای مدار بالا خودم سیمولینک زیر رو طراحی کردم ولی نمیدونم کجاش مشکل داره ؟؟؟؟؟؟
              لطفا راهنماییم کنید

دیدگاه

الان اشکالش دقیقا چیه؟
                ورودی موتور رو نباید به خروجی ژنراتور وصل کنی، فکر میکنم باید ورودی موتور رو سرعت تنظیم کنی، بعد یه مقدار ثابت بهش بدی، خروجی گشتاور مکانیکی موتور رو بگیری و به ژنراتور وصل کنی

دیدگاه

مشکل اینجاست که وقتی سیمولینک می کنم نمودار سرعت-گشتاورم هیچی تولید نمی کند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X