اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قاط زدن میکرو هنگام وصل رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قاط زدن میکرو هنگام وصل رله

سلام دوستان
    من یه مدار با atmega32 ساختم که دارای 4تا رله و یه ال سی دی گرافیکیه
    بعضی وقتا که یه رله وصل میشه میکرو قاط میزنه و صفحه نمایش بهم میریزه. بعضی وقتا هم فقط صفحه تمایش قاطی میکنه اما میکرو به کار خودش ادامه میده
    به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟

سوال دومی که دارم اینه که من برای گرفتن جرقه، دو سر کنتاکت no رله یه خازن 400 ولت 100 نانو فاراد گذاشتم(طبق جستجویی که در فروم در این مورد کردم). حالا که مدارو ساختم و قطعاتو لحیم کردم میبینم که کنتاکت no همیشه به 220 ولت وصله فارغ از اینکه رله تحریک شده باشه یا نه.(کنتاکت مشترک به 220 ولت وصله) به نظرتون برای حل این مشکل باید چیکار کنم؟ خازنو بردارم؟ بعد جرقه رو چجور بگیرم؟(حوصله و زمان برای قرار دادن مدار تشخیص عبور از صفر رو ندارم)

پاسخ : قاط زدن میکرو هنگام وصل رله

سلام.
    احتمالا دیود هرزگرد نذاشتین واسه رله.
    برای جلوگیری از جرقه زدن هم بهتره مدار R-C استفاده کنین تا فقط خازن.

دیدگاه

سلام دوست عزیز من این مشکل رو با 555 داشتم و با موازی کردن یک دیود به صورت برعکس با رله درست شد
      "زمان خط است نه دايره" چه ايده بدي بوده گرد ساختن ساعت. احساس ميکني هميشه فرصت تکرار است.
      ساعت دروغ ميگويد. دروغ. زمان بر گرد يک دايره نمي چرخد! زمان بر روي خطي مستقيم ميدود. و هيچگاه، هيچگاه، هيچگاه باز نميگردد.
      ساعت خوب، ساعت شني است! هر لحظه به تو يادآوري ميکند که دانه اي که افتاد ديگر باز نميگردد.
      پس بهتره يکم به ثانيه هايي که داريم فکر کنيم تا به راحتي از دستشون نديم....

دیدگاه

دیود گذاشته بودم.
        این شماتیک مداره:

دیدگاه

تغذیه کنتاکتهای رله رو قطع کنین و برنامه رو تغییر بدین تا هر 1 ثانیه رله روشن و خاموش کنه.ببینین چه اتفاقی میفته؟ اگه باز هم میکرو قاطی کنه، بدونین که اشکال از رله هست و بخش مربوط به سولونوئید رله.اگه نه، اون موقع ایراد از قطع و وصل جریان بالای کنتاکتها هست که باید با اسنابر حلش کنین.مثلا اون خازنC5 رو با یه مقاومت سری کنین و سایر مدارات اسنابر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            تغذیه کنتاکتهای رله رو قطع کنین و برنامه رو تغییر بدین تا هر 1 ثانیه رله روشن و خاموش کنه.ببینین چه اتفاقی میفته؟ اگه باز هم میکرو قاطی کنه، بدونین که اشکال از رله هست و بخش مربوط به سولونوئید رله.اگه نه، اون موقع ایراد از قطع و وصل جریان بالای کنتاکتها هست که باید با اسنابر حلش کنین.مثلا اون خازنC5 رو با یه مقاومت سری کنین و سایر مدارات اسنابر...
            از راهنماییتون ممنونم
            من خازنو 100نانوی 400ولت گذاشتم
            ممکنه بگید چه مقاومتی باهاش سری کنم؟
            بارم یه شیر برقیه که توانش ماکزیمم 20-30 واته

دیدگاه

خب بنده خدا زودتر اینو بگو!!

مقاومت 1 کیلو و خازن 100 پیکو فاراد

ضمنا، پیشنهاد میکنم از ترایاک+اپتوترایاکMOC3061 استفاده کنی. شاید ظاهرا گرونتر دربیاد، ولی یه عمر مثل خ...ر :mrgreen: کار میکنه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cyber68
                سلام دوستان
                من یه مدار با atmega32 ساختم که دارای 4تا رله و یه ال سی دی گرافیکیه
                بعضی وقتا که یه رله وصل میشه میکرو قاط میزنه و صفحه نمایش بهم میریزه. بعضی وقتا هم فقط صفحه تمایش قاطی میکنه اما میکرو به کار خودش ادامه میده
                به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟
                دوست گرامی
                من در یک مداری چنین مشکلی داشتم و زمانی که رله روشن میشد میکرو ریست میکرد . اشکال از جریان کشیدن رله بود که با جدا کردن تغذیه رله از میکرو حل شد البته شاید با گذاشتن خازن قوی در خروجی تغذیه بشه این مشکل رو حل کرد . والبته وجود خازن های عدسی 100 nf کنار تغذیه میکرو و LCD . موفق باشید
                - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

در کل د رمداراتی که از موتور یا این جور قطعات مثل رله استفاد میکنید پیشنهاد من اینه که این دو بخش را از هم ایزوله کنید .
                  چيزي را بگو که بتواني بنويسي
                  چيزي را بنويس که بتواني امضا کني
                  چيزي را امضا کن که بتواني به آن عمل کني (ناپلئون)

دیدگاه

از کمک دوستان خیلی منونم.
                    تا اینجا 3 تا راه حل ارائه شده:

1) بین کنتاکت های رله مدار اسنابر بذارم.
                    2) تغذیه قطعات جریانکش مثل رله رو از تغدیه میکرو جدا کنم
                    3) اصلا قید رله رو بزنم و بجاش از تریاک و اپتوتریاک استفاده کنم

یه منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت دارم که بی کار افتاده. اونو یه تست کنم اگه نشد برم سراغ اسنابر.
                    بازم ازتون ممنونم

دیدگاه

این عکس واسه مدار راه انداز با تریاک و اپتو ترایاک هست:

دیدگاه

سلام
                        منم یه بار همچین مشکلاتی رو با رله داشتم که دوستان راه حل ها رو گفتند.
                        یه نکته ای که من درگیرش بودم، پایه ریست میکروکنترلره. با یه مقاومتِ کم به ولتاژ تغذیه وصلش کنید (Pull-up قوی) و حتماً حتماً از ریست یه خازن معمولی مثلاً 100nF به زمین بزنید.
                        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

دوست عزیز
                          من خودم مداری ساختم که توش 5 تا رله رو قطع و وصل میکنه و بینشون شیربرقی هم وجود داره. بهترین راه جدا کردن تغذیه رله ها از میکرو هست. البته استفاده از تریاک هم گزینه مناسبی است. حتما خازن سری با مقاومت رو هم در دو سر کنتاکت رله بذار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                            خب بنده خدا زودتر اینو بگو!!

مقاومت 1 کیلو و خازن 100 پیکو فاراد

ضمنا، پیشنهاد میکنم از ترایاک+اپتوترایاکMOC3061 استفاده کنی. شاید ظاهرا گرونتر دربیاد، ولی یه عمر مثل خ...ر :mrgreen: کار میکنه!
                            امروز یه تستی زدم که جواب نداد. تغذیه ی مدارو از یه منبع سوئیچینگ 24ولت و بعدشم رگولاتور و خازن و ... گرفتم
                            تغذیه ی رله ها رو از یه منبع سوئیچینگ دیگه که 12 ولت بود گرفتم
                            فقط زمین دو تا منبع رو به هم وصل کردم
                            بازم هنگام وصل رله میکرو ریست می شد :angry:

قدم بعدی قرار دادن اسنوبر در دوسر کنتاکت های رله هستش(بوردم رو زدم و الان امکان تغییر کلی ندارم به همین خاطر نمیتونم از ترایاک استفاده کنم :sad: )
                            سوالی که برام پیش اومده اومده اینه که مقاومت 1K باید چند وات باشه؟وچه نوعی؟ همینطورخازن باید چه نوعی باشه؟ خازن 400 ولت خوبه؟ :question:
                            بعدش اسنوبری که توی اون مدار ترایاک استفاده شده با چیزی که گفتین فرق داره. اشکال نداره؟
                            ضمنا بار رله هم یه شیر برقی هست که آب رو قطع و وصل میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط cyber68
                              امروز یه تستی زدم که جواب نداد. تغذیه ی مدارو از یه منبع سوئیچینگ 24ولت و بعدشم رگولاتور و خازن و ... گرفتم
                              تغذیه ی رله ها رو از یه منبع سوئیچینگ دیگه که 12 ولت بود گرفتم
                              فقط زمین دو تا منبع رو به هم وصل کردم
                              بازم هنگام وصل رله میکرو ریست می شد :angry:

قدم بعدی قرار دادن اسنوبر در دوسر کنتاکت های رله هستش(بوردم رو زدم و الان امکان تغییر کلی ندارم به همین خاطر نمیتونم از ترایاک استفاده کنم :sad: )
                              سوالی که برام پیش اومده اومده اینه که مقاومت 1K باید چند وات باشه؟وچه نوعی؟ همینطورخازن باید چه نوعی باشه؟ خازن 400 ولت خوبه؟ :question:
                              بعدش اسنوبری که توی اون مدار ترایاک استفاده شده با چیزی که گفتین فرق داره. اشکال نداره؟
                              ضمنا بار رله هم یه شیر برقی هست که آب رو قطع و وصل میکنه
                              ببینید دوست عزیز
                              بهترین راه در اینجور کارها استفاده از اپتوکوپلر و تغذیه جداگانه برای رله ها و مدار میکرو هست. یه طرف اپتوکوپلر با یک منبع تغذیه و طرف دیگر که رله ها هستن با منبع تغذیه کاملا مستقل کار میکنه و در این حالت دیگه حتی نیازی به وصل کردن زمین ها هم نیست.
                              بحث دیگه ای که وجود داره، تقسیم ستاره ای زمین هست که تاثیر بسیار زیادی در اینجور مدارات میذاره. یعنی زمین قطعات جریان کش مانند رله ها رو باید دقیقا از نقطه ای که تغذیه وارد مدار میشه بگیری. در اینصورت، جریان کشیدن رله تاثیر کمی بر روی قطعات دیگر خواهد گذاشت چون مسیر زمین آن از نقطه ورود تغذیه هست و بر روی قطعات دیگر تاثیر کمی میگذارد.
                              من خودم از همین تدابیر استفاده کردم و بارهایی بزرگتر از اون چیزی که شما دارین رو بدون هیچ مشکلی قطع و وصل میکنم. اگر باز مشکلی بود در خدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X