اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در رابطه با جدا کردن یه تصویر با سه تا graylevel مجزا؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در رابطه با جدا کردن یه تصویر با سه تا graylevel مجزا؟

سلام دوستان،
    یه تصویر داریم که شامل اسمون و کشتی ودریا میشه،میخواهیم یه برنامه بنویسیم که در نهایت هر کودوم از این سه تا شکل رو با یه graylevel نشون بده؟
    یعنی در نهایت تو تصویر جدیدمون اسمونو کشتی دریا هر کدوم با یه graylevel از هم مجزا شده باشند.فایل تصویر رو هم آقای مهندس نحوی دارند ،اگه کسی میتونه، کمکم کنه.ممنو ن میشم.

پاسخ : سوال در رابطه با جدا کردن یه تصویر با سه تا graylevel مجزا؟

سلام.
    این لینک تصاویری هستکه حمیدرضا جان در اختیار من گذاشتن

http://www.4shared.com/file/39135796/cc2191fb/pics.html

موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام.
      حمیدرضا جان با مشتق امتحان کردید؟ مرزی که دریا رو از آسمون جدا میکنه در کل طول تصویر (به جز اون قسمتی که کشتی وجود داره) امتداد داره، از تصویر مشتق بگیری و پیکسل ها رو سطری جمع بزنید عددی که از همه بزرگتر میشه اون مرز دریا و آسمون گرفت. حالا حوالی اون مرزی بگردید دنبال یه حفره ای که مثلا یه مرز سفید دورش هست اون میشه کشتی.
      البته این چیزی که من گفتم کد نویسیش زمانبره، دوستان دیگه ایده بدن چیکار میشه کرد؟
      موفق باشید.

دیدگاه

سلام،
        محمد جان ممنونم از راهنماییت، ببین من از تصویر مشتق گرفتم،تو تصویر خروجی ام هم لبه ی کشتی مشخص شده + مرز آسمونو دریا هم تا حدی ...ولی چند جا گیرم!!!
        1) این که گفتی جمع سطری پیکسلها و عددی که بزرگتره مرز دریا وآسمون؟میشه بگی چه جوری؟آخه در نهایت بزرگترین جمع پیکسلها یه عدد هست اونو چیکار باید کرد؟؟؟؟
        2) چگونه داخل مرز کشتی رو یا همان حفره رو بتونم جدا کنم یعنی این که میگید:( دنبال یه حفره ای که مثلا یه مرز سفید دورش هست اون میشه کشتی)؟
        3) میشه یه جور تصویر اولیه رو هموارتر کرد چون وقتی مشتق میگیری تو دریا کلی پیکسلهای سفید بوجود میاد(احتمالا به خاطر ناهموارتر بودن دریا نسبت به اسمون بخاطر امواجش)؟
        ممنون میشم راهنماییم کنی(من باید این پروژه را تا یه هفته دیگه به استادم تحویل بدم :sad

دیدگاه

سلام.
          1- ببینید شما مقدار هر پیکسل های هر سطر رو با هم جمع میکنید، بنابر این به تعداد سطر ها عدد دارید، هر عددی که بزرگتر بود اونجا مرز دریا و آسمون هست.
          2-برای تشخیص کشتی میتونید مرز آسمون و دریا رو مشخص کنید، بعد یه نوار از اون به بالا در نظر بگیرید، مثلا از مرز دریا و آسمون 20 تا سطر بیایید بالاتر توی این کادر سطری حرکت کنید تا لبه های عمودی کشتی رو قطع کنید، بین این دو تا کشتی قرار داره .
          3- به نظرم اول مشتق بگیرید بعد الگورتیم های smooth (سرچ کنید توی متلب پیدا میکنید) تصویر رو نرم کنید و نویز رو حذف کنید.
          موفق باشید.

دیدگاه

سلام،آقای نحوی من تقریبا با همین الگوریتمی که گفتید پیش رفتم برای بسیاری از عکس ها که وضوح خوبی دارند به نتیجه رسیدم (مانند عکس های m1 و m2 ونتایجشون r1 وr2 که در لینک زیر موجودند) اما در مورد عکسهای با وضوح کم ، پیدا کردن مرز دریامشکل میشه. چگونه میشه با هیستوگرام روی بخشی از تصویر که مرز رو شامل میشه این مشکل رو حل کرد؟(مثل تصویر 9).

http://www.4shared.com/file/39603761/aa130d23/New_Folder.html

دیدگاه

سلام.
              نمیتونید برای تصاویری که تغییرات لبه اش قابل تشخیص نیست، اول کشتی رو پیدا کنید، بعد در حوالی کشتی دنبال مرز بگردید؟
              ---
              یه مطلب دیگه که الان به ذهنم رسید، روشی که من بالا گفتم اگه مرز دریا و آسمون به صورت افقی کامل نباشه نسبت به تصویری، جواب نخواهد داد. این مشکل رو چطوری حل کردید؟

دیدگاه

سلام.
                دقیقا درست میگید اگه مرز افقی باشد ..جمع کردن پیکسلها نتیجه ای نمیده چون تمام مرزها بشکل مورب هست من از دو نقطه ی خط استفاده کردم وخط ورسم کردم و بعد رفرش روی خط و پیدا کردن کشتی ،البته قبلش با استفاده از یه فیلتر گوسی به تصاویری رسیدم که وقتی از بالای تصویر رفرش میکنی به اولین نقاطی که میرسی نقاط روی خط است...البته نقطه ی اسیب پذیر این روش اینه که کافیه یه نقطه بالای مرز سریعتر پیدا بشه اون موقع خط اشتباه رسم میشه و همه چی بهم میخوره...!بنابراین اگه اول پس از لبه گیری کشتی پیدا بشه که یه کشتی مایل هست اون موقع اگه خط کف کشتی رو پیدا کنید ،خط مماس بر کف کشتی میشه خط دریا...حالا دو تا مشکل دارم:
                1)وقتی لبه میگیرم حتی اگه تصویر ماتم باشه که مرز پیدا نشه کشتی تقریبا مشخص است و مهمتر خط کف کشتی حالا چه جوری این کشتی که یه سری از نقاط با چگالی و تراکم بیشتر هست رو پیدا کنم و بعد فقط در همون محدوده سرچ کنم و کشتی رو پیدا کنم..
                2)استادم برنامه ی منو دید و گفته که میخواد با هیستوگرام کشتی و مرز پیدا بشه ایشون میگه: مثلا میدونیم یه سری پیکسل هایی که بالای تصویرن حتما مربوط به آسمونند اون پایین عکسم که تیرهتر هست حتما دریاست این محدودهی وسط رو که کشتی و مرزدریا رو هم شامل میشه بیایم با استفاده از هیستوگرام یه جور local enhancement انجام بدیم!!این هیستوگرامی که میگن به نظرتون چه معنی داره و با چه دستوراتی؟؟؟؟؟میگفتن سه دسته graylevel .....یا مثلا کلاسه بندی کردن تصویر، یه کلاس از پیکسلها مربوط به دریا یه کلاس مربوط به آسمون یه کلاسم کشتی؟؟؟!!!!، باید این پروژه رو خوب نتیجه بگیرم.
                ضمنا به خاطر توجه تون واقعا ممنونم.

دیدگاه

سلام.
                  حمید جان شماره تلفنم رو براتون فرستادم تماس بگیرید صحبت کنیم

دیدگاه

همینجا جواب میدادین ما تازه کارام بفهمیم :sad:
                    انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
                    فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

پيامبر اکرم(ص)فرمودند بهترين مردم کساني هستند که خيرشان به ديگران برسد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X