اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولوم تلویزیون چگونه کار می کند؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولوم تلویزیون چگونه کار می کند؟

سلام امروز تو مدرسه پتانسیومتر رو خوندیم وگفتن کاربردش تو تلویزیون ها قدیمی ورادیو هاو... است.
    اما در تلویزیون های جدید که باکنترل هست چطوری صدا کم میشه؟
    سينا اکبري مدير سايت www.weandyou.ir
    طالب علم و شيفته ي الکترونيکم(ديونه الکترونيکم)

پاسخ : ولوم تلویزیون چگونه کار می کند؟

سلام
    تو تلویزیون هایی که قدیمی بود وکنترل نداشتن با دست اون پتانسومتر رومیچرخوندی وانالوگ بود
    اما تو تلویزیون های جدید پتانسیومتر به اون معنا وجود نداره بلکه دیجیتاله.
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

ایشالله وقتی اومدی دیجیتال می فهمی که با IR و چند تا پارامتر باینری قراردادی این کارا رو انجام میدن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
        ایشالله وقتی اومدی دیجیتال می فهمی که با IR و چند تا پارامتر باینری قراردادی این کارا رو انجام میدن.
        سلام
        کم و زیاد تلویزیون های جدید که با ریموت هستند همون pwm هست دیگه درسته ؟؟
        !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
        نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

با سلام
          سینا جان پتانسیومتر تنها کاری که میکنه اینه که ولتاژ بیس ترانزیستور تقویت صدا رو تغییر میده (حالا یه خورده پیچیده تر !)
          حالا تو TV های جدید که از میکرو کنترلر استفاده میکنن(ای سی هایی که برنامه میخورن مثل AVR و PIC)
          شما وقتی دکمه ریموت رو فشار میدی یه تعداد کد به گیرنده مادون قرمز دستگاه ارسال میشه (تو این خیلی خیلی جدیدا از فرکانس رادیویی استفاده میشه)
          میکرو کنترلر این کد رو میخونه و اگه کد مربوط به تغییر صدا بود , همزمان با نمایش تصویر مربوطه (نمودار صدا) ولتاژ اعمال شده به تقویت کننده صوتی رو تغییر میده

حالا این که ای سی چطور ولتاژ رو تغییر میده بحث مفصلیه
          یه راهش PWM هست (باید خودت در موردش تحقیق کنی!) که زیاد کاربرد نداره راه دوم DAC هست که در واقع تبدیل مقدار دیجیتال به انالوگه! یعنی کد رو میگیره ولتاژ میده!

برای درک بهتر به پتانسیومتر دیجیتال اشاره میکنم:

http://www.iran-module.ir/product_info.php/products_id/142/pname/%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%8A%D9%88%D9%85%D 8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%8A%D8%AC%D9%8A%D8%AA%D8%A7%D9%84-10-%D9%83%D9%8A%D9%84%D9%88-%D8%A7%D9%87%D9%85-MCP4131

این ای سی مقدار مقاومت رو از رابط سریال دریافت میکنه و نسبت بهش مقاومت رو تغییر میده
          مثل اینکه دسته پتانسیومتر رو دادی دست یکی بهش هر مقداری میگی رو همون تنظیم میکنه
          یعنی شما با کمی زحمت میتونی یه رادیو قدیمی رو با همین ای سی ریموت دار کنی

البته این قسمت عموما داخل خود ای سی قرار داره

اگه رشته ات به کامپیوتر یا الکترونیک ربط داره توصیه میکنم حتما از الان بری سراغ AVR و وقتی خوب یاد گرفتی ARM!
          موفق باشی

دیدگاه

سلام
            در تلویزیونهای کنترلی پالسهای دریافت شده از ریموت توسط ایسی سیستم(میکروکنترل برنامه ریزی شده) دیکد شده و توسط خط I2C Bus به ایسی جانگل وارد میشود. سیگنال صوت دریافتی از تیونر داخل ایسی جانگل توسط خط I2C Bus کم و زیاد میشود.
            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X