اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پ امپ چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پ امپ چیست؟

سلام
    ببخشید میشه یک نفر توضیح بده پ امپ چیه و کارش چیه؟(ببخشید اگه خیلی سادس)
    با تشکر oo: :biggrin:
    چه زود دير مي شود.

پاسخ : پ امپ چیست؟

یه قطعه الکترونیکی هست ( آی سی) که از آرایشی از ترانزیستور ها تشکیل شده و این قطعه کارهای مختلفی رو انجام میده(انتگرال گیر ، مشتق گیر ، جمع کننده ، تقویت کننده لگاریتمی و . . . ) مثلا ما از این قطعه می تونیم به عنوان یک تقویت کننده استفاده کنیم البته برای هر کاری که ما می خواییم برامون انجام بده باید توی یه غالب خواص ازش استفاده کنیم مثلا مداری که در اون پ امپ به عنوان تقویت کننده استفاده شده زمین تا زیر زمین با مداری که به عنوان انتگرال گیر استفاده شده فرق میکنه یه خورده بحثش مفصل هست (به اندازه پاس کردن درس الکترونیک 2 )
    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
    [hr]

دیدگاه

op-amp مخفف کلمه ی operational amplifier هست.به معنی تقویت کننده ی عملیاتی. لزوما نمیتونه یک قطعه باشه.چون اینجا فروم مدارات مجتمع هست این رو عرض میکنم و میتونه به عنوان یک زیر مدار در سایر مدارات استفاده بشه(به صورت مجتمع).اپ امپ انواع متفاوتی داره از لحاظ مداری. مثلا میتونه rail to rail باشه یا folded cascode ویا telescopic و... .هر کدوم از این حالت ها، ویژگی هایی دارن که میتونه اون ها رو نسبت به هم متمایز کنه.مثل بهره.پهنای باند.سوئینگ ورودی خروجی.نویز پذیری.توان مصرفی و ...
      کلا این اپ امپ اگه در قالب یک سیمبل بهش نگاه کنیم.یک سیمبلی هست که دوتا ورودی و دوتا خروجی داره.و با اعمال یک سیگنال ورودی (حالا میتونه بصورت تفاضلی هم باشه) ، تقویت شده ی اون رو (که باز هم میتونه به صورت تفاضلی باشه)در خروجی دریافت کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید قانعی
        یک سیمبلی هست که دوتا ورودی و دوتا خروجی داره.
        دوتا خروجی !!!!
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

منظور از سیمبل یک نماد هست.
          بله دوتا خروجی.پ امپ تمام تفاضلی رو ندیدین مگه؟دید قطعه ای نداشته باش. بیشتر بهشون میگن ota .

دیدگاه

دوست گرامی :
            دوستان توضیحات خیلی خوبی ارائه کردند ولی اگر کمی هم به زبان ساده تر خواسته باشید :

- تقویت کننده عملیاتی یا به اختصار op amp موجودیه که غیر از پایه های تغذیه و و برخی تنظیمهای دارای سه پایه اصلی یعنی دو ورودی و یک خروجی میباشد
            - هر تقویت کننده عملیاتی ولتاژ یکی از ورودی ها را ضربدر عددی مثل N مینماید که از نظر تئوری هر چه N بزرگتر باشد بهتر است
            - یکی از ورودی ها مثبت و دیگری منفی میباشد به این معنی که در صورتی به ورودی مثبت ولتاژی اعمال نماییم در خروجی از نظر پلاریته همان ولتاژ ( ضربدر N ) خواهیم داشت و اگر به ورودی منفی ولتاژی اعمال نماییم ولتاژ خروجی با جهت مخالف خواهد بود به طور مثل ولتاژ 0.1 در خروجی مثبت سبب ایجاد ولتاژ 10 در خروجی میگردد و ولتاژ 0.1 در خروجی منفی سبب ایجاد 10- در خروجی میگردد ( با فرض ضریب تقویت 100 )
            - در صورتی که به هر دو ورودی ولتاژی اعمال گردد اختلاف آنها با در نظر گرفتن جهت صربدر N میگردد به طور مثال اگر به وروذی مثبت 0.1 و به ورودی منفی 0.15 ولت اعمال گردد در خروجی با فرض ضریب تقویت 100 ولتاز 5- خواهیم داشت
            - تقویت کننده عملیاتی ایده آل دارای ضریب تقویت بینهایت ، پهنای باند بینهایت ، امپدانس ورودی بینهایت و امپدانس خروجی صفر میباشد و میزان تغییر جهت ولتاژ خروجی در آن میتواند بینهایت ولت در ثانیه باشد
            - از مدارهایی مشابه تقویت کننده های عملیاتی قبل از تکمیل و گسترش کامپیوترهای دیجیتال به منظور تحلیل ریاصی برخی پدیده های فیزیکی در ابزارهایی موسوم به کامپیوتر آنالوگ استفاده میگردید زیرا به کمک چنین مدارهایی به راحتی میتوان توابع ریاضی حتی پیچیده را پیاده نمود
            پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام
              ببخشید میپرم وسط بحثتون منم چندتاسوال دارم
              خود پ امپ یا نقشه داخلیشونو که نگاه میکنیم میبینیم دوتا ورودی +v & V- داره و دوتا input که به ورودی طبقه اول(تفاضلی) اعمال میشه...
              هرکد.م از اینها باید بهشون چطوری مقدار بدیم؟ کدوم ac کدوم dc ؟
              من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی
              ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

دیدگاه

آفست پ امپ چیه و چه کاربردی داره؟
                برای آشنایی کاربردی با پ امپ چه کتابی رو معرفی میکنید؟
                اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                ...بگين که
                [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadmard
                  سلام
                  ببخشید میپرم وسط بحثتون منم چندتاسوال دارم
                  خود پ امپ یا نقشه داخلیشونو که نگاه میکنیم میبینیم دوتا ورودی +v & V- داره و دوتا input که به ورودی طبقه اول(تفاضلی) اعمال میشه...
                  هرکد.م از اینها باید بهشون چطوری مقدار بدیم؟ کدوم ac کدوم dc ؟
                  اینجوری که شما میگی 4 تا ورودی داره!!!!
                  من نمیدونم در مورد چه نقشه ای صحبت میکنی.ولی فکر کنم منظورت از +v و -V ، همون تغذیه مدارته. تو ورودی تقاضلی هم شما باید تغذیه dc داشته باشی و هم ac . یعنی منابع ac و dc رو باید با هم سری کنی و به هرکدوم از ورودیهات بطور مجزا اعمال کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط montaghed
                    آفست پ امپ چیه و چه کاربردی داره؟
                    برای آشنایی کاربردی با پ امپ چه کتابی رو معرفی میکنید؟
                    آفست در واقع مقدار dc ی هست که توی هر گره میتونه موجود باشه و سیگنال بر روی اون سوار شده و نوسان خودش رو انجام میده. مثلا تو پ امپ های هایی که از 2 تا تغذیه استفاده میکنن (مثبت و منفی) ، آفست در خروجی یه معضل محسوب میشه. چون ماکزیمم سوئینگ رو خراب میکنه و کارهای زیادی هم برای حذف اون کردن.اما تو یه پ امپی که تغذیه اش بین 0 تا 1.8 ولت هست، برای داشتن ماکزیمم سوئینگ باید افست داشته باشیم.

کتاب زیاده:
                    رضوی (پیشنهاد میشه)
                    گری و میر
                    جنز و مارتین

البته من نمیدونم دقیقا میخوای چیکار کنی. cmos کارکنی یا bjt .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید قانعی
                      آفست در واقع مقدار dc ی هست که توی هر گره میتونه موجود باشه و سیگنال بر روی اون سوار شده و نوسان خودش رو انجام میده. مثلا تو پ امپ های هایی که از 2 تا تغذیه استفاده میکنن (مثبت و منفی) ، آفست در خروجی یه معضل محسوب میشه. چون ماکزیمم سوئینگ رو خراب میکنه و کارهای زیادی هم برای حذف اون کردن.اما تو یه پ امپی که تغذیه اش بین 0 تا 1.8 ولت هست، برای داشتن ماکزیمم سوئینگ باید افست داشته باشیم.

کتاب زیاده:
                      رضوی (پیشنهاد میشه)
                      گری و میر
                      جنز و مارتین

البته من نمیدونم دقیقا میخوای چیکار کنی. cmos کارکنی یا bjt .
                      از پاسخ ممنون.
                      راستش چون رشتم سخت افزاره هیچ اشنایی با پ امپ ندارم و میخواستم اطلاعاتم یکم بالا بره. احتمالا باید راجب به هردو یکم مطالعه کنم. رضوی اسم نویسنده ی کتابه؟
                      نام کامل کتاب چیه؟ کدوم ناشر؟
                      اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                      اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                      اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                      ...بگين که
                      [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط montaghed
                        از پاسخ ممنون.
                        راستش چون رشتم سخت افزاره هیچ اشنایی با پ امپ ندارم و میخواستم اطلاعاتم یکم بالا بره. احتمالا باید راجب به هردو یکم مطالعه کنم. رضوی اسم نویسنده ی کتابه؟
                        نام کامل کتاب چیه؟ کدوم ناشر؟
                        http://book.lianportal.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%84%DA%A9%D 8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%81%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D8%A8/
                        اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
                        مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
                        مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
                        اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
                        هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                          مطلب خوب و آموزنده ای بود
                          لطفا منم راهنماییم کنید
                          من میخوام ضربانهای قلبی رو که ولتاژش حدود 2.5 میلی ولت هست رو به 2.5 ولت تبدیل کنم.
                          درضمن میخوام جریان مصرفی اش خیلی خیلی کم باشه درحد میکرو آمپر یا دهم میکروآمپر
                          لطفا راهنماییم کنید.
                          راستی شکل موج خروجی اصلا واسم مهم نیست فقط میخوام میزان تقویتش به اندازه ای باشه که وجود و عدم وجو ضربان رو تشخیص بدیم

دیدگاه

lm324 4تا تقویت ننده داره از دو تاش استفاده کنید میتونید گین 1000 داشته باشید.ولی نویز خیلی زیادی خواهید داشت.
                            ضربان قلب رو چطور به سیگنال الکتریکی تبدیل کردید؟
                            اسمم بابا برقيه مي دونين کارم چيه دلم مي خواد همه جا که با کمک شما
                            مصرف برق کم بشه تا برقمون قطع نشه
                            مصرف بي رويه کار خيلي بديه موقع پخش کارتون برق تلويزيون
                            اگه يه دفعه بره حوصله مون سر مي ره
                            هرگز نشه فراموش لامپ اضافي خاموش

دیدگاه

بچه ها راپ امپ رو چگونه باید تست کنم لطفا کمک کنید.تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X