ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2008/02/18
    43
    0

ترانزیستور کار نمی کند

کمک
    بعد از این که میکرو رو با برنامه ی زیر پروگرام کردم دیدم که جریان ال ای دی های پرت سی
    0.3ولت و 9میلی آمپره در مقابل اون جریان ال ای دی های پرت دی 2.12ولت و 78میلی آمپره
    برای افزایش جریان ونور ال ای دی های پرت سی از ترانزیستور های s8050,BD139و
    درنهایت از mostfet ها استفاده کردم اول کلکتور ترانزیستور رو به 5ولت وبعدش به12 وصل
    کردم امیتر ترانزیستور هم که به پایه ی مثبت اال ای دی وصل بود بیس ترانزیستور هم که به میکرو
    با این روش هم جواب نگرفتم بعد گفتم شاید منبع تغذیه ام نویز داره و به جای اون از پاور کامپیوتر استفاده کردم
    باز هم جوا ب نگرفتم بعد گفتم شاید جریان تو بیس ترانزیستور زیاده و ترانیستور داره اشباه میشه
    و یه پتانسیومتر رو بین میکرو وبیس قرار دادم باز هم جواب نداد بعد گفتم شاید جریان بیس ترانزیستور کمه
    اول جریان رو به یه 8050وبعداز تقویتشدن به 139 دادم باز هم جواب نداد.اخرین احتمالی که دادم این بود که
    از لحاظ فرکانس کاری مشکل داشته باشه که اون رو هم چک کردم فرکانس هیچکدوم زیر 80مگا هرتز نیست
    در بهترین حالت ولتاژ امیتور ترانزیستور (بدون وصل بودن ال ای دی)0.9ولت و20 میلی آمپر بود

$regfile = "m32def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Portc = Output
    Config Portd = Output
    Portd = 255
    Dim I As Byte
    I = &B00000001
    Do
    Portc = I
    Waitms 1
    Rotate I , Left , 1
    Loop
    End

2008/01/04
    158
    3

پاسخ : ترانزیستور کار نمی کند

سلام
    دوست عزيز شما پورت سي رو مالتيپلكس كردي و ديگري مستقيم است زماني كه ديود روشن است يك ميلي ثانيه است اگه بخواهي جريان هر دو پورت مساوي بشه در يك ميلي ثانيه روشن بودن led روي پورت سي بايد 78 ميلي آمپر ازش عبور بدي .من فكر ميكنم ترانزيستور خروجي را به صورت دارلينگتون ببندي بتوني جواب بگيري.چون فركانس سوئيچ بالا نيست1khz
    موفق باشي
    2008/02/18
    43
    0

از توجهتون ممنون
    دوست عزیز دقیقا همین طوره ترانزیستور های دارلینگتون خصوصا سری TIP میتونن جریان عبوری از ال ای دی رو افزیش بدن ولی من تا این لحظه نزدیک به 40 تا مدار ترانزیستوری رو بستم و به این نتیجه رسیدم که ترانزیستور فقط میتونه جریان رو افزایش بده نه ولتاژ رو
    2006/02/20
    مشهد
    542
    6

دوستان من تعجب ميكنم.
    مگه يك ال اي دي معمولي چقدر جريان لازم داره كه شما بخواي TIP و دارلينگتون و از اين جور كار ها بكني. يك ال اي دي معمولي براي اينكه نور خوب داشته باشه همش ده ميلي آمپر جريان لازم داره. ترانزيستور C945 هم براش زياده حالا اين مقدار رو بر بتا ترانزيستورتم تقسيم بكني 230 (معمولا براي c945( ميشه جريان بيس.
    شما اين مدار رو كه گذاشتم ببيند. بجاب ترانزستورش هم هر چي دوست داشتي بذار مثلا c945 or BC237 اون قسمتي كه نوشته MCU رو دستي وصل ميكني به پنج ولت اگر روشن شد كه مدرا ترانزيستوريت درسته. حالا اگر وصلش كردي به ميكرو ديدي درست كار نميكنه بي برو برگد از نرم افزارته اينكه فلان پرت جريان ميده يا نميده هم ربطي نداره.
    الان اين برنامه اي كه شما نوشتي كاري كه ميكنه ال اي دي رو يك ميلي ثانيه روشن ميكنه 7 ميلي ثانيه خاموش ميكنه درسته? كه به چشم شما hw,gh بايد كم نور باشه. )] چون 7 ميلي ثانيه خاموشه اون 1 ميلي رو بكن 50 ميل درست ميشه.
    اگر نشد احتمال داره تايمينگ ميكروت يكجا درست ست نكرده باشي. مثلا اونجايي كه مي گي ميكرو با چه فركانسي كار كنه. (اين اول برنامت رو نمي گم، اون جايي كه بايد Flag ها رو ست كني)
    به هر حال مشكل از برنامته، ربطي به اين ترانزيستور هاي بدبخت هم نداره.

راستي تو اين نقشه اي كه گذاشتم، اگر ال اي ديت مقاومت داخلي داره بايد اون 220 اهم رو نذاري.
    http://www.4shared.com/file/40127655/f06b488b/SimpleLED.html

شهريار
    Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!
    2008/02/18
    43
    0

سلام
    دوست عزیز
    ببینید من کلکتور یه ترانزیستور - رو دادم به 12 پاور کامپیوتر و بیس اون رو هم دادم به 5 پاور اون وقت تو امیتر فقط 5 ولت داشتم
    نتیجه : ترانزیستور نمی تونه ولتاژ رو تقویت کنه
    من مداری می خوام که مثلا یه تغذیه 12v داشته باشه و یه ورودی 5 که میکرو اون رو تامین می کنه و در نهایت یه خروجی حداقل 10v
    2008/02/18
    43
    0

سلام

چطوری میشه خروجی 5v میکرو رو به 10v تبدیل کرد در صورتی که یه منبع تغذیه 15v داشته باشیم
    2008/02/20
    939
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط mojee
    سلام

چطوری میشه خروجی 5v میکرو رو به 10v تبدیل کرد در صورتی که یه منبع تغذیه 15v داشته باشیم
    برای این کار راههای زیادی هست. من یک فرم راحتش رو برات انتخاب کردم که فقط از یک اپمپ 741 و دو تا مقاومت استفاده کنی. البته مقدار خروجی 10.5 ولت هست که اگه خواستی مبتونی با تغییر مقاومت R2 به هر ولتاژی که تو خروجی خواستی برسی. مثلا اگه با R2 یک مقاومت 4.7 کیلو موازی کنی ولتاژ خروجیت به 10.2 ولت میرسه.

دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی
    2008/02/20
    939
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط mojee
    سلام
    دوست عزیز
    ببینید من کلکتور یه ترانزیستور - رو دادم به 12 پاور کامپیوتر و بیس اون رو هم دادم به 5 پاور اون وقت تو امیتر فقط 5 ولت داشتم
    نتیجه : ترانزیستور نمی تونه ولتاژ رو تقویت کنه
    من مداری می خوام که مثلا یه تغذیه 12v داشته باشه و یه ورودی 5 که میکرو اون رو تامین می کنه و در نهایت یه خروجی حداقل 10v
    در مورد این مدارتون هم بگم که مداری که شما بستید به صورت کلکتور مشترک بوده. در حالت کلکتور مشترک ترانزیستور فقط جریان رو تقویت می کنه. نه ولتاژو.

در صورتی که شما به صورت امیتر مشترک ببندید یعنی بخواهید خروجی رو از کلکتور بگیرید ترانزیستور شما باز هم جریان رو تقویت می کنه اما میتونید به ولتاژ تبدیلش کنید. یعنی در مسیری که جریان می گذره یک مقاومت قرار بذاری و از اختلاف پتانسیل دو سر مقاومت استفاده کنی.

البته چون یک سر مقاومت همیشه به قطب مثبت وصل میشه وقتی جریان داخلش می افته باعث افت پتانسیل پایه کلکتور میشه. نتیجه اینکه هروقت ترانزیستور روشن میشه ولتاز کلکتور کم میشه. به قولی ترانزیستور در فاز منفی تقویت می کنه.

برای رفع این مشکل میتونید کلکتور ترانزیستورتون رو به امیتر یک ترانزیستور دیگه بدید تا اون هم همین اتفاقها براش بیقته و اون هم در فاز منفی تقویت کنه و در مجموع خروجی شما فازش مثبت بشه.

در طبقه دوم حتی میتونید از ترانزیستور مثبت هم استفاده کنید. راحت تره.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی
    2006/03/27
    85
    1

با سلام
    اگر امکان داشته باشه تو مدارتون امیتر ترانزیستور npn روو زمین کنید و پایه منفی led رو به کلکتور و پایه مثبتش رو هم به vcc یا 12 ولت ( باز جریان رو حساب کنید تا زیاد نباشه )) شما باید ترانزیستورتون رو بصورت سویچ بایاس کنید یعنی وقتی بیس 5 ولت میشه باید ترانزیستور به اشباع بره لازم نیست بصورت خطی بایاس کنید فکر کنم همین تغییرات مشکل شومارو حل کنه موفق باشید
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9