اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شتاب سنج MMA7361 فروشگاه [فیلم+توضیحات]

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شتاب سنج MMA7361 فروشگاه [فیلم+توضیحات]

با سلام.
    ماژول شتاب سنج سه محوره آنالوگ MMA7361 رو می توانید از فروشگاه خریداری نمایید:
    http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...1-mma7260.html

البته دوستان مشهدی،نیز می توانند در مشهد نیز از طریق نمایندگی ECA در مشهد این ماژول رو خریداری نمایند.
    2 رنج اندازه گیری قابل انتخاب (1.5g , ±6g±)
    جریان مصرفی 400 میکرو آمپر
    جریان مصرفی حالت sleep تنها 3 میکروآمپر
    ولتاژ تغذیه 3.3 یا 5 ولت
    حساسیت بالا,(800mV/g at 1.5g )
    آشکار سازی شتاب 0 در حالت سقوط
    قابلیت تحمل شتاب تا ±5000g
    کاربردها:
    بازی های 3 بعدی: آشکار سازی شیب و جابجایی
    آشکار سازی سقوط و ...
    جابجایی متن ، چرخش تصویر ، جهت یابی و بازی های مبتنی بر حرکت در تلفن همراه
    تشخیص حرکت ربات

کلیپ معرفی و تست در پارات:
    http://www.aparat.com/v/AWLVx
    http://dl.roboticngo.com/uploads/MMA7361-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84.pdf

با تشکر S_Ahmad
    همواره يادمان باشد:
    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

پاسخ : شتاب سنج MMA7361 فروشگاه [فیلم+توضیحات]

با سلام میخواستم بدونم میشه با این ای سی زاویرو هم اندازه گرفت؟؟؟؟ :rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam200
      با سلام میخواستم بدونم میشه با این ای سی زاویرو هم اندازه گرفت؟؟؟؟ :rolleyes: :rolleyes:
      بله همان طور که در فیلم گویا هست ! می شود زاویه انحراف یا کجی را به کمک شتاب استاتیک بدست آورد.
      همواره يادمان باشد:
      3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

با سلام
        جناب مهندس موسوی من یه سوال دارم
        بعد از دبدن فیلم من متوجه شدم که ولتاژ اندازگیری شده بعد از زاویه دار کردن ماژول به مقدار قبلی خودش بازنگشت یعنی عددی که میده متناسب با زاویه هست، پس چطور به این ماژول شتاب سنج گفته می شه؟؟
        اگه شتاب رو اندازه میگرفت باید به مقدار قبلی خودش برمیگشت، مثال می زنم: فرض کنید در حالت معمولی عدد مربوط به x=1.6 باشد موقع که ما ماژول رو در حول محور x بچرخونیم عدد باید یک لحطه بزرگ بشه و لحظه ای که ماژول رو در اون زاویه به صورت ثابت نگه داشتیم عدد همون 1.6 بشه. این ذهنیت بنده نسبت به شتاب سنج
        لطفا منو روشن کنید که چرا اینطور نیست....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi92io
          با سلام
          جناب مهندس موسوی من یه سوال دارم
          بعد از دبدن فیلم من متوجه شدم که ولتاژ اندازگیری شده بعد از زاویه دار کردن ماژول به مقدار قبلی خودش بازنگشت یعنی عددی که میده متناسب با زاویه هست، پس چطور به این ماژول شتاب سنج گفته می شه؟؟
          اگه شتاب رو اندازه میگرفت باید به مقدار قبلی خودش برمیگشت، مثال می زنم: فرض کنید در حالت معمولی عدد مربوط به x=1.6 باشد موقع که ما ماژول رو در حول محور x بچرخونیم عدد باید یک لحطه بزرگ بشه و لحظه ای که ماژول رو در اون زاویه به صورت ثابت نگه داشتیم عدد همون 1.6 بشه. این ذهنیت بنده نسبت به شتاب سنج
          لطفا منو روشن کنید که چرا اینطور نیست....
          شتاب سنج های MEMS ترکیبی از دو شتاب رو ارائه می دهند، شتاب استاتیک + شتاب دینامیک

شتاب استاتیک یعنی شتاب اندازه گیری شده از گرانش زمین (g=9.8m/s^2)
          شتاب دینامیک یعنی شتاب ناشی از شتاب حرکت

لذا قالباً با توجه به حرکت آهسته در فیلم ها و ... شتاب دینامیک به خوبی در فیلم دیده نشده است. تغییرات مشاهده شده در فیلم بیشتر ناشی از شتاب استاتیک است. ولی اگر خودتون ماژول رو داشته باشید و راه اندازی کنید ، با تکان های شدید یا شتاب دادن لحظه ای به اون ، تاثیرش رو روی خروجی می بینید که اون تغییرات و تاثیر ناشی از همون شتاب دینامیک است.

نیاز به توضیح بیشتر هست؟
          همواره يادمان باشد:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
            شتاب سنج های MEMS ترکیبی از دو شتاب رو ارائه می دهند، شتاب استاتیک + شتاب دینامیک

شتاب استاتیک یعنی شتاب اندازه گیری شده از گرانش زمین (g=9.8m/s^2)
            شتاب دینامیک یعنی شتاب ناشی از شتاب حرکت

لذا قالباً با توجه به حرکت آهسته در فیلم ها و ... شتاب دینامیک به خوبی در فیلم دیده نشده است. تغییرات مشاهده شده در فیلم بیشتر ناشی از شتاب استاتیک است. ولی اگر خودتون ماژول رو داشته باشید و راه اندازی کنید ، با تکان های شدید یا شتاب دادن لحظه ای به اون ، تاثیرش رو روی خروجی می بینید که اون تغییرات و تاثیر ناشی از همون شتاب دینامیک است.

نیاز به توضیح بیشتر هست؟
            بسیار عالی، خوب آیا میشه فقط همون شتاب دینامیک رو اندازگیری کرد؟ یعنی میشه این دو رو از هم تفکیک کرد؟؟

دیدگاه

بسیار عالی، خوب آیا میشه فقط همون شتاب دینامیک رو اندازگیری کرد؟ یعنی میشه این دو رو از هم تفکیک کرد؟؟
              ببیند یک جور دیگه هم می شه شتاب سنج رو تعریف کرد:
              شتاب سنج همانند یک موج سینوسی سوار بر یک موج DC هست، موج سینوسی رو همون شتاب دینامیک و موج DC رو همون شتاب استاتیک فرض کنید.
              اگر جهت شتاب سنج رو تغییر بدید در واقع دارید مقدار DC رو تغییر می دهید. حال ممکن است شما سنسور را با زاویه 45 درجه نگاه داشته و شتاب دینامیک به سنسور اعمال کنید، در واقع متناسب با شتاب دینامیکی که اعمال می کنید شتاب با خروجی قبلی جمع میشه!

خب اگر شما از منظر موقعیت و وضعیت سنسور تغییری ایجاد نکنید، و اگر شتاب دینامیک وارد کنید شتاب متناسب با اون تغییر خواهد کرد.

فیلم زیر رو مشاهده بفرمایید:
              http://dl.roboticngo.com/uploads/MEMS-Accelerometer-with-LED-bar-display-Car-Test.mp4
              در این فیلم فقط شتاب دینامیک که توسط خودرو به کل ماشین اعمال می شود، دیده می شود. و شتاب استاتیک به خاطر ثابت بودن وضعیت نصب سنسور ، ثابت است.
              همواره يادمان باشد:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شتاب سنج MMA7361 فروشگاه [فیلم+توضیحات]

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                ببیند یک جور دیگه هم می شه شتاب سنج رو تعریف کرد:
                شتاب سنج همانند یک موج سینوسی سوار بر یک موج DC هست، موج سینوسی رو همون شتاب دینامیک و موج DC رو همون شتاب استاتیک فرض کنید.
                اگر جهت شتاب سنج رو تغییر بدید در واقع دارید مقدار DC رو تغییر می دهید. حال ممکن است شما سنسور را با زاویه 45 درجه نگاه داشته و شتاب دینامیک به سنسور اعمال کنید، در واقع متناسب با شتاب دینامیکی که اعمال می کنید شتاب با خروجی قبلی جمع میشه!

خب اگر شما از منظر موقعیت و وضعیت سنسور تغییری ایجاد نکنید، و اگر شتاب دینامیک وارد کنید شتاب متناسب با اون تغییر خواهد کرد.

فیلم زیر رو مشاهده بفرمایید:
                http://www.aparat.com/v/94xMe
                در این فیلم فقط شتاب دینامیک که توسط خودرو به کل ماشین اعمال می شود، دیده می شود. و شتاب استاتیک به خاطر ثابت بودن وضعیت نصب سنسور ، ثابت است.
                ممنون از این که به سوالاتم با صبر و حوصله پاسخ میدید. این سوالات رو از شما می پرسم چون تو تمام منابع فارسی که جستجو کردم شما فعال ترین کسی هستین که دیدم، می خوام از تجربیات شما بهره ببرم.
                ببیند من در کل می خوام به این برسم که آیا میشه کلا با این ماژول ها( نه فقط این ماژول MMA7361 بلکه حتی ماژول های حرفه ای تر برای مثال mpu9150 ) میشه مسافت طی شده رو اندازگیری کرد ؟؟؟ با توجه به این که ما با یک فاصله زمانی خاص در حال اندازگیری شتاب هستیم پس با دوبار انتگرال گیری باید مسافت بدست بیاد البته در صورتی که بتونیم شتاب حرکت رو از طربق این ماژول بدست بیاریم، به نظر شما همچین چیزی عملی؟؟

راستی لینک ویدئو مشکل داشت(video not found) اگه میشه دوباره لینکشو بدید
                با تشکر

دیدگاه

سلام. بنده معذرت می خوام از اینکه پریدم وسط بحث اساتید اما بنده نیز اطلاعاتی دارم که شاید یه درد بخورد.

همانطور که گفته شد شتابسنج مجموع شتاب دینامیک و استاتیک برای ما اندازه گیری می کند. مقدار شتاب استاتیک ثابت است چون همه ما روی زمین هستیم این مقدار همان 9.8 است ولی با توجه به زاویه های مختلف شتابسنج در موقعیت های مختلف شتابسنج برای ما مقادیر متفاوتی را بر می گرداند. چون بردار شتاب زمین با آن زاویه های مختلفی می سازد. از این رو باید با استفاده از یک زاویه سنج مثلا یک ژیروسکوپ زاویه کنونی را بدست بیاوریم. اکنون با ترکیب این دو مقدار می توانیم شتاب استاتیک یا دینامیک را خارج کنیم. اگر شتاب دینامیک را می خواهیم باید با استفاده از قوانین جمع بردار ها مقدار شتاب کنونی که از طرف زمین به شتابسنج وارد می شود را محاسبه کنیم و از مقدار داده شده کم کنیم. و با استفاده از همان زاویه ای که داریم میزان شتاب دینامیک را در محوری که می خواهیم بدست آوریم و برای این کار باید از هر 3 محور شتابسنج استفاده کینم. بعد از اینکه شتاب دینامیک بدست آمد باید با همان انتگرال گیری مسافت را بدست آوریم.

این چیز هایی که من گفتم در حد حرف بسیار ساده است ولی در عمل نیازمند طراحی الگوریتم های بسیار پیچیده ای است که انواع خطا های موجود را برطرف کنند. اما بنده IMU هایی را دیده ام که قادر به این کار هستند اما قیمت های ملیونی دارند.

دیدگاه

ممنون از این که به سوالاتم با صبر و حوصله پاسخ میدید. این سوالات رو از شما می پرسم چون تو تمام منابع فارسی که جستجو کردم شما فعال ترین کسی هستین که دیدم، می خوام از تجربیات شما بهره ببرم.
                    ببیند من در کل می خوام به این برسم که آیا میشه کلا با این ماژول ها( نه فقط این ماژول MMA7361 بلکه حتی ماژول های حرفه ای تر برای مثال mpu9150 ) میشه مسافت طی شده رو اندازگیری کرد ؟؟؟ با توجه به این که ما با یک فاصله زمانی خاص در حال اندازگیری شتاب هستیم پس با دوبار انتگرال گیری باید مسافت بدست بیاد البته در صورتی که بتونیم شتاب حرکت رو از طربق این ماژول بدست بیاریم، به نظر شما همچین چیزی عملی؟؟

راستی لینک ویدئو مشکل داشت(video not found) اگه میشه دوباره لینکشو بدید
                    با تشکر
                    ببینید با جایرو و شتاب همه کار می شه کرد! ولی توانایی بالایی برای اینکار لازم هست! در حد یک پروفسور!
                    با دانشی که ما در اختیار داریم اینکار گرچه از منظر تئوری همون طور که دوستمون گفتن، قابل اجراست، ولی در عمل به دلیل مشکلاتی که به وجود می یاد این کار رو به یک امر محال تبدیل کرده!

ولی توسط برخی محققان خارجی اینکار انجام شده، می توانید با جستجو Gait tracking with IMU یا Motion tracking with IMU شاخه ای از اینکار رو مشاهده کنید.

به شخصه خودم خیلی مایل و در تلاش هستم که ردیابی حرکت رو با یک IMU انجام بدم.
                    همواره يادمان باشد:

دیدگاه

سلام.
                      ببخشید مطلبی که توی این ارسال مینویسم مربوط به موضوع این تاپیک نیست، ولی چون دوستان بحث هایی رو در رابطه با اندازه گیری مسافت با شتاب سنج مطرح کردند و جوابهای خیلی خوبی هم داده شد، منم یه مطلب کاملاً نامربوط به ذهنم رسید:

آسان ترین روش برای بدست آوردن موقعیت و همچنین اندازه گیری مسافت از یک نقطه تا نقطه دیگر، استفاده از گیرنده های gps است. البته در مسافت های کوچیک به خاطر خطای gps ، مسافت اندازه گیری شده خیلی هچل هفته. در بعضی از گیرنده های gps حرفه ای، در مواقعی که سیگنال های دریافتی ضعیف هستن و یا اصلاً دریافت نمیشن، از روشی به نام Dead Rec****ng یا ناوبری کور استفاده میشه. در این روش با استفاده از سنسورهایی که سرعت، شتاب، جهت حرکت رو اندازه گیری میکنند و همچنین با داشتن آخرین موقعیت معلوم، موقعیت و مسافت فعلی رو بدون دریافت سیگنال های gps حساب میکنن.

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                        ببینید با جایرو و شتاب همه کار می شه کرد! ولی توانایی بالایی برای اینکار لازم هست! در حد یک پروفسور!
                        با دانشی که ما در اختیار داریم اینکار گرچه از منظر تئوری همون طور که دوستمون گفتن، قابل اجراست، ولی در عمل به دلیل مشکلاتی که به وجود می یاد این کار رو به یک امر محال تبدیل کرده!

ولی توسط برخی محققان خارجی اینکار انجام شده، می توانید با جستجو Gait tracking with IMU یا Motion tracking with IMU شاخه ای از اینکار رو مشاهده کنید.

به شخصه خودم خیلی مایل و در تلاش هستم که ردیابی حرکت رو با یک IMU انجام بدم.
                        دقیقا همین سایت هایی که فرمودین رو دیدم و خیلی قضیه برام جذاب شده و می خوام به جد دنبالش رو بگیرم
                        میشه مشکلات اصلی پیش رو بگین، نمی خوام راه رفته رو تکرار کنم می خوام از قبل یه دید خوب داشته باشم بعد به سمتش برم
                        من فک می کنم مشکل اصلی محاسبات فیزیکی باشه نه ضعف برنامه نویسی و یا محدودیت ماژول، درسته؟
                        لطفا چیزایی اولیه و نیاز هایی که لازمه این کار هست رو بگید تا از همین الان دنبالش باشم
                        ممنون میشم از تجربیاتتون بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A F S
                          سلام.
                          ببخشید مطلبی که توی این ارسال مینویسم مربوط به موضوع این تاپیک نیست، ولی چون دوستان بحث هایی رو در رابطه با اندازه گیری مسافت با شتاب سنج مطرح کردند و جوابهای خیلی خوبی هم داده شد، منم یه مطلب کاملاً نامربوط به ذهنم رسید:

آسان ترین روش برای بدست آوردن موقعیت و همچنین اندازه گیری مسافت از یک نقطه تا نقطه دیگر، استفاده از گیرنده های gps است. البته در مسافت های کوچیک به خاطر خطای gps ، مسافت اندازه گیری شده خیلی هچل هفته. در بعضی از گیرنده های gps حرفه ای، در مواقعی که سیگنال های دریافتی ضعیف هستن و یا اصلاً دریافت نمیشن، از روشی به نام Dead Rec****ng یا ناوبری کور استفاده میشه. در این روش با استفاده از سنسورهایی که سرعت، شتاب، جهت حرکت رو اندازه گیری میکنند و همچنین با داشتن آخرین موقعیت معلوم، موقعیت و مسافت فعلی رو بدون دریافت سیگنال های gps حساب میکنن.

موفق باشید.
                          ممنونم اگه خدا بخواد ما هم می خوایم همین کار رو انجام بدیم، این ویدئو رو ببینید واقعا جالبه:
                          http://www.x-io.co.uk/gait-tracking-with-x-imu/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X