اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا دیود زنر داغ میکنه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا دیود زنر داغ میکنه؟

با سلام خدمت سروران محترم،
    همکارم در تعمیر مانیتور دچار مشکلی شد، گفتم شاید بتوانم از تجربیات شما اساتید برای کمک با وی استفاده کنم و اما صورت مسئله:
    ایشان بخش های ولتاژ یک مانیتور LCD را با بورد اینورتر موجود در بازار تعویض و تعمیر کردند. ولی هنگامیکه مانیتور را خاموش میکرد لامپ "بک لایت" روشن میموند. متوجه شد که در حالت خاموش بودن در ورودی 11 ولت و هنگام روشن بودن 14 ولت وجود دارد. من پیشنهاد دادم یک دیود زنر در ابتدای ورودی بگذارد که چنانچه کلید در وضعیت خاموش بود، دیگر ولتاژی عبور نکنه و لامپ "بک لایت" هم خاموش شود. اینکار رو با یک دیود زنر 13 ولت 1 واتی انجام داد و جواب گرفت. اما مشکل اینه که دیود داغ میکنه ، بفرمایید روش کار درست بوده و چگونه آنرا بهبود ببخشیم.
    با تشکر فراروان

پاسخ : چرا دیود زنر داغ میکنه؟

من که نفهمیدم برای چی همچین کردین ولی برای اینکه زنر داغ نکنه اینجوری مدار ببندید:
    برای D4 زنر 12 ولتی بزارید و برای ترانزیستور هم میتونید از TIP41 و یا بسته به جریان از ترنزستور دیگه بزارین.
    مقاومت هم 1 کیلو کافی هست و خازن 10 میکرو.
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

دیدگاه

با سلام

شما باید ببینید چرا لامپ بک لایت روشن میماند و نباید بجای اینکه مشکل را حل کنید قطعه یا مداری را اضافه نمایید ، اصولا دیود های زنر را باید با یک مقاومت حدود 1 کیلو اهم سری کرد . علت داغ شدن زنر هم جریان زیادی است که از آن عبور میکند تا ولتاژ کاتدش را به ولتاژ شکستش برساند این کار شما ممکن است به سوختن منبع تغذیه بیانجامد
      .

دیدگاه

پاسخ : چرا باید زنر رو با یک مقاومت سری کرد؟

سلام و وقتتون بخیر...چرا باید دیدود زنر رو با یک مقاومت حدود یک کیلو سری کرد؟

دیدگاه

با سلام
          همانطور که قبلا هم متذکر شدم بعلت جریان بالایی که از دیود زنر میگذرد داغ میکند بنابراین برای محدود کردن این جریان باید مقاومتی را با آن سری کرد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X