اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در رابطه با یک محافظ تلویزیون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در رابطه با یک محافظ تلویزیون

سلام خدمت دوستان

ببخشید دوستان ، ما یک محافظ قدیمی تلویزیون داریم ، که در درون ان یک ترانسفورماتور بسیار بزرگ و فیوز قرار دارد ، این محافظ دقیقه چه کاری انجام میدهد ؟
    باتشکر.

پاسخ : سوالی در رابطه با یک محافظ تلویزیون

با سلام
    البته تا مدار را نبینم نمیتوان قضاوت درست انجام دهم ولی اصولا محافظ ها چند کار انجام میدهند:
    1- محافظت در مقابل قطع و وصل سریع برق ورودی با گذاشتن یک تایمر در مدار وصل خروجی تا از نوسانات بسیار سریع که سبب آسیب مدار های متصل به خروجی آنهاست جلوگیری کند.
    2- جلوگیری از کاهش یا افزایش ولتاژ در خروجی با قرار دادن یک ترانسفورماتور در خروجی .این روش نیز خود به دو دسته تقسیم میشود :
    - استفاده از ترانسهایی که بصورت پله ای (با پله های 20 ولت) سبب کاهش یا افزایش ولتاژ خروجی میشوند.
    -- استفاده از هسته های سریع الاشباع که خروجی ثابت در رنج وسیعی از ولتاژ ورودی دارند.

دیدگاه

سلام بر شما دوست من
      ممنون از پاسختون

اینم چهار عکس

این محافظ دو خروجی دارد ، TV با خروجی 118 ولت. و خروجی video با خروجی 109 ولت . فیوز این محافظ 2.5 امپریست .
      با این توصیفات این محافظ جزو کدام دسته از محافظه هاست ؟ و ایا بهتر از محافظ ها دیجیتالیست ؟ (اگر میشه بصورت تخصصیش رو بفرمایید)
      باتشکر.

دیدگاه

با سلام
        ظاهرا این وسیله شما یک ترانسفورماتور کاهنده برای مصرف کننده های 110 ولت است نگاه کنید ببینید ورودی آن چند ولت است اگر 220 ولت بود این وسیله همانست که ذکر شد و بعنوان محافظ نمیتوان از آن استفاده کرد.

دیدگاه

سلام بر شما دوست من
          ممنون از بابت پاسخ .

این محافظ خیلی قدیمست شاید حدود 17 تا 18 سال .
          اون زمان که این رو خریده بودیم ، شخص فروشنده گفته بود ، این از سوختن تلویزیون جلوگیری میکنه ( اون زمان به خاطر افت و کاهش ولتاژ ، تا حدودی سوختن تلویزیون بالا بود..!!)
          تلویزیونی که اون زمان ازش استفاده میکردم ، با ولتاژ 220 ولت هم کار می کرد ..
          متوجه منظورتون در رابطه با ولتاژ ورودی نشدم !؟ (در ایران همه جا ولتاژ 220 ولته)
          شما واقعا مطمعا این محافظ کاری انجام نمیده ؟

باتشکر.

دیدگاه

دوستمون راست میگه این دستگاه بیشتر بهش می خوره یه ترانس کاهنده باشه تا یه محافظ :mrgreen:
            - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

با سلام
              همانطور که در پست قبلی عرض کردم چیزی که عکسهای شما نشان میده این یک ترانس کاهنده 220 به 1120 ولت است ، احتمالاً تلویزیون قدیمی شما 110 ولت بوده و از این دستگاه برای کاهش ولتاژ 220 به 110 قابل استفاده برای تلویزیون استفاده میشده .

دیدگاه

سلام و ممنون از پاسخ شما

چند سوال فرعی

به نظرتون با این ترانس میشه چه کارهای انجام داد ؟ (در همین حالت ) و اگر در این حالت نمیشه ، من پیچ و مهر و اهن هاش رو دربیارم و از دوبار سیم پیچیش کنم (برای یک کاری در اینده) با توجه به طول عمر بالایی ترانس ، ارزش دارد ؟
                دلایل اینکه در گذشته محافظ ها در بسته بندی اهنین بود چیست ؟

و ببخشید که سوالات زیاد شد ، و به عنوان اخرین سوال ، قیمت این ترانس (با چنین ابعاد) در بازار چقدر است ؟

باتشکر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X