اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک به تشخیص قطعه سلف یا مقاومت؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک به تشخیص قطعه سلف یا مقاومت؟؟؟

سلام به همه اساتید :smile:
    من در حال تعمیر یه استابلایزر برق هستم که به لطفه یکی از دوستان یکی از قطعات آن گم شده :angry:
    که حال من نمیدانم این قطعه سلف بوده یا مقاومت :question:
    این قطعه با یک ترانس ct و یک پتانسیومتر 10kبه صورت موازی کار شده و از آن به یکی از ورودی های آی سی lm324 وصل شده که کار این مجموعه برای خواندن آمپر دستگاه میباشد.
    حال با تست چند مقاومت و سیم به این نتیجه رسیدم که اگر یک مقاومت 200 اهم به کار ببریم دستگاه err میده و هم چنین اگر مقاومت رو کم کنیم و دستگاه کار نمیکند یا باعث پریدن فیوز میشود :angry:
    بجای این قطعه من یک تیکه سیم 5 سانتیمتری خیلی نازک زدم و مدار کار کرد ولی متاسفانه بعد از چند ساعت مجددا err میده oo:
    تنها چیزی که من به خاطر دارم رنگهای روی این قطعه بود که عبارتند از
    مشکی قرمز نارنجی مشکی مشکی قهوه ایی ویا باید خواند قهوایی مشکی مشکی نارنجی قرمز مشکی که بنظر من خواندن به صورت طریقه دوم اشتباه است
    دوستان اگر کمکی میتوانید بکنید ممنون میشوم

انسان خود کرده افکار خویش است.

پاسخ : کمک به تشخیص قطعه سلف یا مقاومت؟؟؟

رنگ خود المان یادته؟
    منظورم رنگ زمینس اگه سبز بود سلفه واگه قهوه ای بود مقاومته.
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

معمولا زمینه های سبز و ابی کم رنگ برای سلف و قهوه ای هم واسه مقاومت به کار می ره و سلف ها یه کن از مقاومت ها توپول ترند
      به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lord sky
        سلام به همه اساتید :smile:
        من در حال تعمیر یه استابلایزر برق هستم که به لطفه یکی از دوستان یکی از قطعات آن گم شده :angry:
        که حال من نمیدانم این قطعه سلف بوده یا مقاومت :question:
        این قطعه با یک ترانس ct و یک پتانسیومتر 10kبه صورت موازی کار شده و از آن به یکی از ورودی های آی سی lm324 وصل شده که کار این مجموعه برای خواندن آمپر دستگاه میباشد.
        حال با تست چند مقاومت و سیم به این نتیجه رسیدم که اگر یک مقاومت 200 اهم به کار ببریم دستگاه err میده و هم چنین اگر مقاومت رو کم کنیم و دستگاه کار نمیکند یا باعث پریدن فیوز میشود :angry:
        بجای این قطعه من یک تیکه سیم 5 سانتیمتری خیلی نازک زدم و مدار کار کرد ولی متاسفانه بعد از چند ساعت مجددا err میده oo:
        تنها چیزی که من به خاطر دارم رنگهای روی این قطعه بود که عبارتند از
        مشکی قرمز نارنجی مشکی مشکی قهوه ایی ویا باید خواند قهوایی مشکی مشکی نارنجی قرمز مشکی که بنظر من خواندن به صورت طریقه دوم اشتباه است
        دوستان اگر کمکی میتوانید بکنید ممنون میشوم
        بنظرم سلف بوده اخه مقاومت کد رنیگش اول و اخرش سیاه نداره

از کاربرد های این نرم افزار می توان به پیدا کردن مقدار و اندازه مقاومت از طریق خواندن رنگ های آن و هم چنین پیدا کردن رنگ از طریق دادن مقدار خود مقاومت اشاره کرد .

جهت دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید. (1.37MB)

http://projects.m32.ir/195/

کد رنگی الکترونیک

کد رنگی الکترونیک مجموعهآ‌ای از رنگها هستند که برای تعین مقدار مقاومت الکتریکی ابزار الکترونیکی خصوصا مقاومت و همینطور خازن و سلف بکار میآ‌رود. این کد رنگ ها برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ بدست انجمن سازندگان رادیو توسعه داده شد. استفاده از کد رنگی مزایای زیادی از جمله راحتی خوانده شدن و مقاومت در برابر فرسایش را دارد.

نحوهٔ بدست آوردن مقدار مقاومتها از روی کد رنگی

نخستین نوار رنگی از سمت چپ به معنای یک عدد ویژه است . مثلا رنگ قهوهآ‌ای یعنی (۱) یا رنگ آبی یعنی (۶) این شماره را نوشته و شمارهآ‌ای که نوار رنگی بعدی به ما نشان میآ‌دهد را نیز جلوی عدد نخست میآ‌نویسیم( این نوار بیان کننده شمارهآ‌ی رقم دوم مقاومت است).

نوار رنگی سوم تعداد صفرهایی را که باید جلوی دو شمارهآ‌ی قبلی گذاشته شود را مشخص میآ‌کند.

مثال : اگر نوارهای رنگی روی یک مقاومت از سمت چپ به ترتیب : نارنجی – قرمز –آبـــــی باشد. مقدار مقاومت چقدر است؟

ج: با توجه به جدول رنگهای یاد شده به ترتیب اعداد ۳ – ۲ و ۶ را نمایش میآ‌دهند پس:

مقدار مقاومت ۳۲۰۰۰۰۰۰ اهم میآ‌باشد.

تلرانس ( ضریب خطا): رنگ چهارم بیان کننده اندازهآ‌آ‌ی خطای یک مقاومت است . برای نمونه اگر این نوار به رنگ طلایی باشد اندازهآ‌ی خطای مقاومت ۵ درصد و اگر هیچ رنگی در نوار چهارم نباشد یعنی بیآ‌رنگ باشد خطای آن ۲۰ درصد و اگر نقرهآ‌ای باشد مقدار خطای آن ۱۰ درصد خواهد بود. جدول زیر رنگها و رقمآ‌ها را نشان میآ‌دهد.

جدول رنگها و رقمآ‌ها

تلرانس رقم رنگ
        ----- ۰ سیاه
        ----- ۱ قهوه ای
        ----- ۲ قرمز
        ----- ۳ نارنجی
        ----- ۴ زرد
        ----- ۵ سبز
        ----- ۶ آبی
        ----- ۷ بنفش
        ----- ۸ خاکستری
        ----- ۹ سفید
        ۵٪ ---- طلایی
        ۱۰٪ ---- نقره ای
        ۲۰٪ --- بی رنگ

به خاطر سپردن کدها و رنگها

برای اینکه بتوان رنگها و رقمآ‌ها را سریعآ‌تر به خاطر سپرد میآ‌توان برای آن یک رمز گذاشت . بهتر است بیت زیر را ازآ‌ بر کنید.

ساقی قدحی قرار نه زیر سبو/آبی بفشان خانهٔ سنبل به نکو

در این سروده (س) ساقی حرف اول رنگ سیاه ، (ق) قدحی حرف اول قهوهآ‌ای، حرف اول قرار یعنی قرمز، حرف اول (نه) یعنی نارنجی، حرف اول (زیر) یعنی زرد، حرف اول ( آبی ) یعنی آبی، حرف اول ( بفشان ) یعنی بنفش، حرف اول ( خانه) یعنی خاکستری و حرف اول سنبل یعنی سفید.

با توجه به اینکه به خاطر سپردن این بیت نیز کمی دشوار است راه حل ساده دیگری نیز که به راستی مبنای این رنگها نیز بوده در دسترس است: رنگآ‌های رنگین کمان را می نویسیم

بنفش نیلی آبی سبز زرد نارنجی قرمز

نیلی را حذف می کنیم به جهت اینکه فرق رنگ نیلی با آبی کم است . سپس به ابتدای این طیف سفید و خاکستری و به انتهای آن نیز قهوه ای و سیاه را اضافه می کنیم و از ۹ تا صفر شماره گذاری می کنیم

دیدگاه

سلام من یه بالاست لامپ دارم تعمیر میکنم ولی نمیدونم مقدار سلف مقاومتی که بکار رفته چنده چون ارقامش معلوم نیست باید چیکار کنم
          سپاس

دیدگاه

سلام
            ضمن احترام به تمامی اساتید
            نکته ی مهم : ثانویه ی ترانس CT باید اتصال کوتاه باشد وگرنه ترانستون میسوزه.
            حدس من اینه که مقاومتی که شما گم کردید یک مقاومت شنت (Shunt resistor) بوده.
            میتونید به جاش یک سیم قوی با مقاومت پایین یا از شنت آمپر متر استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirjahan1367 نمایش پست ها
              سلام من یه بالاست لامپ دارم تعمیر میکنم ولی نمیدونم مقدار سلف مقاومتی که بکار رفته چنده چون ارقامش معلوم نیست باید چیکار کنم
              سپاس
              لطفا یه عکس از بردتون قرار بدید؛
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X