اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید محافظ جان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید محافظ جان

با عرض سلام خدمت همه دوستان
    بالاترین رنج آمپر کلید محافظ جان (RCD) چنده؟ فکر کنم 125 آمپر باشه درسته؟ توی تابلوی های صنعتی که آمپر مصرفیشون بالاست کاربرد داره؟

والا واحد ایمنی مجبورمون کردن برای تابلومون کلید محافظ جان بزاریم بنظرتون محافظ جان چند آمپر استفاده بشه و چند تا و کجا قرار بگیرن؟
    تابلو ، دو واحد مجزا رو که هرکدوم چندتا مصرف کننده موتوری دارن رو تغذیه میکنه
    سه فاز ورودی تابلو وارد یک کلید فیوز 250 آمپر می شود و خروجی آن برای تغذیه دو واحد به 2 کلید اتوماتیک 160 آمپر میروند. خروجی هر فاز کلید های اتوماتیک به فیوزهای مینیاتوری c40 رفتند.
    بنظرتون بهترین حالت تجهیز تابلو به کلید محافظ جان چجوریه؟ امکان استفاده از یک محافظ جان هست؟

پاسخ : کلید محافظ جان

کلید محافظ جان باید آخرین وسیله حفاظتی قبل مصرف کننده باشه.یعنی بعد از کلیه کلید های خودکار و فیوز ها(البته نوع سه فازش میتونه قبل فیوزهای تکفاز باشه!)
    این کلید در حالتیکه سیستم ارتینگ نداشته باشه کارایی نخواهد داشت
    در انتخاب این کلید باید به حداقل جریان نشتی که باعث قطع کلید میشه هم توجه کنید(رنج جریان نشتی از 30 تا 500 میلی آمپر هستش)یعنی اگه یکی اتفاقا با یه فاز تماس داشته باشه تا 30 میلی آمپر ازش عبور کنه کلید قطع میشه.
    ظاهرای جریان نامی بالای125آمپر نداره
    بهتره به این لینک هم یه سر بزنید

http://www.omron-electric.ir/article/farticledetail.aspx?code=MTE=&cat=

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadg846
      کلید محافظ جان باید آخرین وسیله حفاظتی قبل مصرف کننده باشه.یعنی بعد از کلیه کلید های خودکار و فیوز ها(البته نوع سه فازش میتونه قبل فیوزهای تکفاز باشه!)
      این کلید در حالتیکه سیستم ارتینگ نداشته باشه کارایی نخواهد داشت
      در انتخاب این کلید باید به حداقل جریان نشتی که باعث قطع کلید میشه هم توجه کنید(رنج جریان نشتی از 30 تا 500 میلی آمپر هستش)یعنی اگه یکی اتفاقا با یه فاز تماس داشته باشه تا 30 میلی آمپر ازش عبور کنه کلید قطع میشه.
      ظاهرای جریان نامی بالای125آمپر نداره
      بهتره به این لینک هم یه سر بزنید

http://www.omron-electric.ir/article/farticledetail.aspx?code=MTE=&cat=
      ممنون فقط نگفتین کلید حفاظت جان چند آمپر باید استفاده بشه؟

دیدگاه

والا من اونقدرها هم که شما فکر میکنید تجربه ندارم که از اینجا راهنماییتون کنم.(اون مطالبی که بالا گفتم از بدیهیات استفاده rcd هست)
        ولی با توجه به توضیحاتتون (فیوز 40آمپر)فکر کنم 40 آمپر کافی باشه

دیدگاه

رنج کلید های محافظ جان مارک اشنایدر
          2 پل = تکفاز
          25
          40

4 پل = 3 فاز

25
          40
          63
          100
          125
          160

بالاتر از اون باید دنبال کلید های نشت جریان باشید

در هر مدل اختلاف جریا 30 میلی و 300 میلی داره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید باقرانی
            رنج کلید های محافظ جان مارک اشنایدر
            2 پل = تکفاز
            25
            40

4 پل = 3 فاز

25
            40
            63
            100
            125
            160

بالاتر از اون باید دنبال کلید های نشت جریان باشید

در هر مدل اختلاف جریا 30 میلی و 300 میلی داره

امکانش هست آقای باقرانی کمی در مورد کلید نشت جریان توضیح بدین چون اولین بار هست که اسمش رو میشنوم.

دیدگاه

بهتره برای کاربرد های صنعتی از حساسیت های بالاتر استفاده کنید و اگر از چند کلید استفاده کنید خیلی بهتر است تا در صورت قطع کلید بقیه مصرف کننده ها قطع نشوند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m6788
                امکانش هست آقای باقرانی کمی در مورد کلید نشت جریان توضیح بدین چون اولین بار هست که اسمش رو میشنوم.
                این کلید ها همون کلید های FI در کتابها هستن
                در واقع با یک ترانس جریان دقیق میزان جریان داخلی و اندازه می گیرن اختلاف این دو جریان برای ما مهمه نه میزان جریان
                مثلا از فاز 10 آمپر عبور می کنه اگه از نول محدوده ای کمتر یا بیشتر از 9.97 یا 10.03 عبور کنه این کلید قطع می کنه ( برای کلید های 30 میلی آمپر )
                آستانه برق گرفتگی در بدن انسان 30 میل آمپره و این کلید ها رو هم با همون رنج ساختن
                برای کابرد های صنعتی از کلید ها 100 - 300 یا 500 میلی یآمپر هم استفاده می شه

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سلام.
                  برای استفاده از کلید محافظ جان حتما باید سیستم ارتینگ وجود داشته باشه یا نه ؟
                  اگه ارتینگ نباشه هیچ گونه حفاظتی در برابر تماس با فاز صورت نمی گیره ؟

تو این حالت که اتصالی به بدنه رخ داده اگه سیستم ارت وجود داشته باشه حتی قبل از اینکه شخص با بدنه تماس پیدا کنه کلید برق را قطع می کنه و اگه ارت وجو نداشته باشه بدنه برق دار می مونه تا زمانی که شخص با بدنه تماس پیدا کنه در این صورت جریان نشتی از بدن فرد و از طریق مقاومت بدن و مقاومت زمین زیر پای شخص به زمین و از اونجا به سیم نول ترانس که زمین شده می رسه حال اگه این جریان از میزان جریانی قطع کلید بیشتر بشه باز هم کلید عملکرد صحیح خودشو انجام میده .

در مورد تماس مستقیم در دو حالت با سیم ارت و بدون سیم ارت

در هر دو حالت کلید باید عمل کنه .
                  البته این نظر من هست .
                  اگه اشتبه هست و یا نیاز به توضیحات بیشتری هست لطفا دوستان راهنمایی کنن.

دیدگاه

ما تو کارگاهمون ارت نداریم و به هر روشی که فکرشو کنید کلید محافظ جان سه فاز رو تست کردیم اما جواب نداد. البته کسی جرات نمیکنه خودش امتحان کنه و در تمام دفعات با مقاومت های مختلف آزملیش رو انجام میدادیم. از چند مدل کلید مثلا هیوندا ، LS ، AEG ... با حساسیت های مختلف امتحان کردیم بازم جواب نداد. یه کلید تست رو خودش داره وقتی اون رو میزنیم کار میکنه اما از خارج وقتی بهش مقاومت وصل میکنیم جواب نمیده!
                    حتی یه کلید رو باز کردیم و مقاومت زیر کلید تست رو هم خوندیم که 3.9 کیلو اهم 0.5 وات بود. با همچین مقاومتی هم امتحان کردیم بازم جواب نداد.
                    به نظر من حتما باید سیستم ارت وجود داشته باشه.
                    در کل فک کنم بهترین راه برای حفاظت استفاده از ترانس ایزوله یک به یک باشه!
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام.
                      نوشته اصلی توسط hosein1371
                      ما تو کارگاهمون ارت نداریم و به هر روشی که فکرشو کنید کلید محافظ جان سه فاز رو تست کردیم اما جواب نداد. البته کسی جرات نمیکنه خودش امتحان کنه و در تمام دفعات با مقاومت های مختلف آزملیش رو انجام میدادیم. از چند مدل کلید مثلا هیوندا ، LS ، AEG ... با حساسیت های مختلف امتحان کردیم بازم جواب نداد. یه کلید تست رو خودش داره وقتی اون رو میزنیم کار میکنه اما از خارج وقتی بهش مقاومت وصل میکنیم جواب نمیده!
                      حتی یه کلید رو باز کردیم و مقاومت زیر کلید تست رو هم خوندیم که 3.9 کیلو اهم 0.5 وات بود. با همچین مقاومتی هم امتحان کردیم بازم جواب نداد.
                      به نظر من حتما باید سیستم ارت وجود داشته باشه.
                      در کل فک کنم بهترین راه برای حفاظت استفاده از ترانس ایزوله یک به یک باشه!
                      مقاومت رو چه طور قرار دادین؟ باید یه سرش رو به یکی از فازها و یکیش رو به زمین وصل کنید. البته یه زمین کم اهم.
                      برای اینکه مطمئن بشین حداقل جریان آستانه قطع از اون مقاومت میگذره، یه آمپرمتر هم با هاش سری کنید. اگه جریان آستانه واقعا از ش عبور کنه و عمل نکنه، اصلا جالب نیست. :surprised:
                      خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

من که هر چی بیشتر به این موضوع فکر می کنم بیشتر به این باور می رسم که نیازی به سیستم ارت نیست.
                        مگه نه اینکه این کلید اساس کارش بر اساس اندازه گیری جریان نشتی هستش . یعنی یه جریانی از فاز به سمت مصرف کننده میره و قاعدتا همون جریان از طریق سیم نول برمی گرده .
                        موقع برق گرفتگی مستقیم که سیم فاز مستقیم به بدن متصل میشه ، اتفاقی که می افته اینه که جریانی از سیم فاز وارد بدن میشه و از طریق زمین خارج میشه . حالا اینکه این جریان کجا میره مهم نیست . مهم اینه که از سیم نولی که کلید محافظ بهش وصله بر نمی گرده . اینجاست که کلید باید عمل کنه .
                        مگه نه اینکه این جریان هست که باعث برق گرفتگی میشه نه ولتاژ . ولتاژ عامل ایجاد جریان هست ولی عامل برق گرفتگی نیست . یعنی اگه زیر پای شخص عایق کامل و مناسبی باشه میتونه با اطمینان سیم فاز رو تو دستش بگیره و جریانی از بدنش عبور نکنه و این یعنی برق اونو نمی گیره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yosef.podine
                          من که هر چی بیشتر به این موضوع فکر می کنم بیشتر به این باور می رسم که نیازی به سیستم ارت نیست.
                          مگه نه اینکه این کلید اساس کارش بر اساس اندازه گیری جریان نشتی هستش . یعنی یه جریانی از فاز به سمت مصرف کننده میره و قاعدتا همون جریان از طریق سیم نول برمی گرده .
                          موقع برق گرفتگی مستقیم که سیم فاز مستقیم به بدن متصل میشه ، اتفاقی که می افته اینه که جریانی از سیم فاز وارد بدن میشه و از طریق زمین خارج میشه . حالا اینکه این جریان کجا میره مهم نیست . مهم اینه که از سیم نولی که کلید محافظ بهش وصله بر نمی گرده . اینجاست که کلید باید عمل کنه .
                          مگه نه اینکه این جریان هست که باعث برق گرفتگی میشه نه ولتاژ . ولتاژ عامل ایجاد جریان هست ولی عامل برق گرفتگی نیست . یعنی اگه زیر پای شخص عایق کامل و مناسبی باشه میتونه با اطمینان سیم فاز رو تو دستش بگیره و جریانی از بدنش عبور نکنه و این یعنی برق اونو نمی گیره .
                          این وسیله که تنها برای تماس مستقیم نیست.ممکنه یه قسمت از سیم فاز به بدنه متصل شده باشه.در اینصورت جریان نشتی به چاه ارت برقرار میشه و این وسیله مدار را قطع میکنه.

دیدگاه

دوستان اگه میشه توی یه استاندارد نشون بدن که وجود کلید محافظ جان الزامیه !
                            من توی نشریه 110 ندیدم.
                            توی مبحث 13 هم زده اختیاریه
                            ممنون میشم اگه کسی اطلاعی داره سریع بگه

دیدگاه

دوستان آیا میشه اینو خودمون بسازیم؟
                              در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                              گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X