اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حذف *خازن* سیم بلند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حذف *خازن* سیم بلند

یه سیم حدود 20 متر دارم که خاصیت خازنیش نمیزاره از پروتوکول 1-Wire استفاده کنم . باید کاری کنم که این خسیسش کم بشه حد اقل یک سوم بشه.

چطوری میشه اینکارو کرد؟

پاسخ : حذف *خازن* سیم بلند

اگه سیمت جفتیه بیا از هم بازشون کن تا از هم فاصله بگیرن که باعث میشه ظرفیت خازنیش خیلی کمتر بشه
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سیم 6زوجه با فویل. که فویل رو منفی گرفتم شاید اشکال از این باشه! نمیدونم.

هیچ راه ساده تری وجود نداره؟ یه سلفی چیزی بهش اضافه کنم که ضرفیت خازنی رو ببره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        یه سیم حدود 20 متر دارم که خاصیت خازنیش نمیزاره از پروتوکول 1-Wire استفاده کنم . باید کاری کنم که این خسیسش کم بشه حد اقل یک سوم بشه.

چطوری میشه اینکارو کرد؟
        س
        شرمنده ها
        اینی که گفتی یکمی بیشترک توضیح میدید
        برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
        راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

2 سنسور DS1820 هستش , بیرون منزل نصب میشه و دمای بیرون رو به یه PIC16f887a میفرسته.

سیم یه کابل 6 زوج هست که هم فویل داره هم شیلد. منفی رو به شیلد و فویل وصل کردم. +5 ولت و دیتای ای سی DS1820 رو هم از رشته های توی خود کابل استفاده کردم.

حالا مشکل اینه که هر 2 سنسور توی فاصله کم از میکرو عاللییی کار میکنه ولی وقتی از سیم استفاده میکنم .

روی اسکپ که میبینم زمان Rise-up خیلی زیاد میشه و انهنایی خازنی داره.

دیدگاه

میشه بیت ریت رو پایین آورد(کلاک یا سرعت انتقال داده ها).(هر چه کمتر بهتر)
            نوع کابل و چند مورد دیگه هم موثر هستش ولی در کل 1-wire یا I2C واسه فاصله های طولانی مناسب نیست(اونم این اندازه). شاید CAN یا RS-423 بکارتون بیاد نه این پروتکول.(با یه آداپتور پروتکولتون رو تغییر بدید)

دیدگاه

قبول دارم پروتوکول خوبی نیست ولی یه جای کار میلنگه . با کابل CAt-5 میشه تا 100Mbps رو تا 100 متر انتقال داد .
              اومد با یه کمپایلر دیگه تست کردم همون سیمکشی و همون مدار جواب داد! :eek: شکل موج هم همونشکلی بهم ریخته بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                قبول دارم پروتوکول خوبی نیست ولی یه جای کار میلنگه . با کابل CAt-5 میشه تا 100Mbps رو تا 100 متر انتقال داد .
                اومد با یه کمپایلر دیگه تست کردم همون سیمکشی و همون مدار جواب داد! :eek: شکل موج هم همونشکلی بهم ریخته بود.
                oo:

دیدگاه

یک مقاومت کم در حدی که مشکلی برای سیستم بوجود نیاره مثلا 100 الی 1000 اهم و یا بیشتر بین سیم سیگنال و سیم زمین وصل کنی اثر خازنی کم میشه (هم در مبدا و هم در مقصد). در ضمن برای نتیجه بهتر هر سیگنال نیاز به یک زوج سیم داره ،یک سیم برای خودش و سیم دیگه برای زمین. تغذیه هم همینطور یک زوج بایستی باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad751
                    یک مقاومت کم در حدی که مشکلی برای سیستم بوجود نیاره مثلا 100 الی 1000 اهم و یا بیشتر بین سیم سیگنال و سیم زمین وصل کنی اثر خازنی کم میشه (هم در مبدا و هم در مقصد). در ضمن برای نتیجه بهتر هر سیگنال نیاز به یک زوج سیم داره ،یک سیم برای خودش و سیم دیگه برای زمین. تغذیه هم همینطور یک زوج بایستی باشه
                    ممنون . ولی تغذیه رو متوجه نشدم زوج باشه یعنی با 2 تا سیم که زوج هم هستن ( به هم تابیده شده ها) تغذیه رو بفرستم؟ یا فقط به یکی از زوجها وصلش کنم کافیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      ممنون . ولی تغذیه رو متوجه نشدم زوج باشه یعنی با 2 تا سیم که زوج هم هستن ( به هم تابیده شده ها) تغذیه رو بفرستم؟ یا فقط به یکی از زوجها وصلش کنم کافیه؟
                      خواهش میکنم .برای جلوگیری از مشکلات نویز ،هر سیگنالی با جفتش بایستی باشه مثلا مثبت و منفی تغذیه با یک زوج. حالا اگر منفی از طریق شیلد یا سیمهای دیگه انتقال پیدا میکنه باز هم همین کارو بکنید

دیدگاه

مقدار RCL سیم رو گرفتم.

C=4.6nf
                        H=5uH
                        R=4.4

میگم اصلا شیلد رو آزاد بزارم . برای منفی و + یه زوج استفاده کنم. و برای دیتا از منفی و یه سیم؟ یا برای منفی و دیتا یه زوج و برای + هم یه سیم؟ چون 3 سیمه پاک قاط زدم.
                        این رو میدونم که سیم های تابیده شده ضرفیت خازنیشون کمتره...

دیدگاه

سلام
                          منفی رو با سیگنال روی یک زوج بگیرین و مثبت رو هم روی یک سیم دیگه میتونین دوباره منفی رو هم به همون زوج سیم مثبت بدین
                          مقاومت pull up رو دو قسمت کنین یکی شو سمت سنسور و اون یکی رو سمت میکروتون بذارین
                          درست کنار سنسور بین مثبت و منفی سنسور یک خازن 100 نانو بذارین

اگر با همه اینها جواب نداد مقدار مقاومتهای pull up رو کم کنین .

دیدگاه

اگه از شیلد و فویل برای انتقال تغذیه استفاده کردین .تغدیه رو از طریق یک زوج سیم دیگه انتقال بدین . شیلد رو از فقط از طرف میکرو زمین کنید و فویل رو ازاد بزارید.
                            نوشته اصلی توسط mohsen++
                            مقاومت pull up رو دو قسمت کنین یکی شو سمت سنسور و اون یکی رو سمت میکروتون بذارین
                            اگر با همه اینها جواب نداد مقدار مقاومتهای pull up رو کم کنین .
                            مقاومت رو در حد 1 کیلو نگه دارید.
                            دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              مقدار RCL سیم رو گرفتم.

C=4.6nf
                              H=5uH
                              R=4.4

میگم اصلا شیلد رو آزاد بزارم . برای منفی و + یه زوج استفاده کنم. و برای دیتا از منفی و یه سیم؟ یا برای منفی و دیتا یه زوج و برای + هم یه سیم؟ چون 3 سیمه پاک قاط زدم.
                              این رو میدونم که سیم های تابیده شده ضرفیت خازنیشون کمتره...
                              مثل اینکه گفتین کابل شش زوج هست ولی در صورت کم بودن تعداد زوج سیم ،اولویت با سیگنال است. تغذیه هر جور بود زیاد مهم نیست محاسبه خازن لازم نیست. بین سیگنال و زمین (منفی )در طرفین مقاومت بزارین تا خازن سریعتر تخلیه بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X