اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از کدام زبان برنامه نویسی برای avr استفاده کنیم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از کدام زبان برنامه نویسی برای avr استفاده کنیم؟

از دوستانی که با avr کار کرده اند خواهشمندم پاسخ دهند

1-چرا کسی از زبان اسمبلی برای avr حرفی نمی زند مگر از این زبان قویتر هم زبان دیگری هست مانند اسمبلی 8051

2-وقتی زبانهایی مانند basic , codevision محدودیتهایی دارند چرا از این زبانها استفاده می کنند؟

3- نظرتان را در مورد winavr بفرمایید

من با زبان اسبلی 8051 آشنایی دارم برای کار با avr از کجا شروع کنم
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پاسخ : از کدام زبان برنامه نویسی برای avr استفاده کنیم؟

سلام
    من پیشنهاد می کنم شما کارت رو اول با زبان C و کدویژن شروع کنی. بعدش که به یه جاهایی رسیدی ، تازه می فهمی که نوشتن avr به زبان اسمبلی دیوانگی محضه! درسته C و basic محدودیت هایی دارن. ولی مثلاً اگه شما با C برنامه رو بنویسی و به این محدودیت ها برخورد کنی ، می تونی چند خطی رو به زبان اسمبلی بنویسی و دوباره برگردی به C . تعداد رجیستر های avr خیلی خیلی بیشتر از 8051 و طبیعتاً تنظیماتی که باید حین برنامه نویسی انجام بدی ، یه جورایی سرسام آور میشه! ولی تو کد ویژن شما ابزاری داری به اسم codewizard که با چند تا کلیک همه این تنظیمات رو برات انجام میده!

دیدگاه

در این مورد بحث مفصلی شده بهتره به لینک زیر یه سر بزنید: :bye
      کدام زبان برنامه نویسی برای avr بهتر است؟
      اگر ندانی کجا میروی هر راهی تو را باخود خواهد برد.

دیدگاه

اینه: :mrgreen:
        [url=http://http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,13477.0.html[/url]
        اگر ندانی کجا میروی هر راهی تو را باخود خواهد برد.

دیدگاه

asm قوی تر ازC نیست ، بلکه فقط یک زبان سطح پایین تر هست و C هم سطح وسط . هرکاری رو که تو ASM بتونی انجام بدی رو تو C هم به راحتی میشه انجام داد ولی هر کاری رو که تو C انجام میدی رو به راحتی نمیشه در ASM انجام داد .

درواقع کدهای asm شما مستقیما به binary تبدیل میشن ولی کد های C اول کامپایل ( ترجمه به اسمبلی ) و بعد تبدیل به باینری میشند .

---

اگر میخواهید حرفه ای کار کنید و تجربه خوبی در C دارید Winavr رو پیشنهاد میکنم و گرنه CodeVison کافیست .
          فتو بلاگ من
          کاردستی ها :
          روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
          فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
          کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shankimout
            اگر میخواهید حرفه ای کار کنید و تجربه خوبی در C دارید Winavr رو پیشنهاد میکنم و گرنه CodeVison کافیست .
            IAR شاهکاره، فقط کافیه یه مقدار کدهای C رو که اسمبل می کنه، آنالیز کنید تا بهش ایمان بیارید.
            از الگوریتم هایی در ترجمه ی کدهای سطح بالا استفاده می کنه، که گاهی اوقات حرفه ای ترین اسمبلی نویس ها به فکرشون خطور نمی کنه :smile: (مخصوصا کتابخانه های dlib)

با این حال شما از اسمبلی بی نیاز نخواهید بود، بهترین راه حل: ترکیب C و اسمبلی
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

کاملاً موافق با نظر آخر
              به جز چند تا Bug تو محیط شبیه سازیش : مثلاً مقادیر Float رو بعضی مواقع اشتباه نشون میده تو Watch
              CPP اش هم خیلی توپه ( به غیر از چند موردش که Support نمی کنه، البته زیاد هم مهم نیستند)

در مورد C و Asm بحث قوت رو مطرح نکنیم.
              شما اگه با Application های Time-Critical سر و کار داشته باشین (و یا فرکانسهای بالای 5-10MHz) و یا مواقعی که با پشته سر و کار جدی داشته باشین
              و یا Status Register و یا Flag ها ... خیلی بهتره با ASM کار کنین
              و یا نهایتاً با ترکیبی از C و ASM

یه کاربرد دیگه اسمبلی تو تحلیل Code های از پیش نوشته شده اسمبلیه
              حجم بسیار کمتری رو هم نسبت به C میگیره

در ضمن اسمبلی AVR به نظر من نسبتاً فوق العاده قشنگه
              اگه باهاش کار کنین به همین راحتی ها ولش نمی کنین

C که حرفی توش نیست. عالی
              اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
              پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

استفاده از یه زبان خاص برای برنامه نویسی AVR بستگی به این داره که شما چه هدفی رو از این کار داشته باشین؟ اگه هدفتون فقط برنامه نویسی برای AVR باشه،خوب زبان C یا بیسیک کارتون رو راه میندازه ولی اگه میخواین با سخت افزارش هم درگیر بشید،اونجاست که اسمبلی خیلی به درد میخوره.البته یه دانشجوی الکترونیک باید بتونه با سخت افزار هم به راحتی کار کنه.به همین دلیل پیشنهاد میکنم کنار هر زبانی که انتخاب میکنید اسمبلی رو هم یاد بگیرید.
                موفق باشید.
                Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
                Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار

IAR شاهکاره، فقط کافیه یه مقدار کدهای C رو که اسمبل می کنه، آنالیز کنید تا بهش ایمان بیارید.
                  از الگوریتم هایی در ترجمه ی کدهای سطح بالا استفاده می کنه، که گاهی اوقات حرفه ای ترین اسمبلی نویس ها به فکرشون خطور نمی کنه :smile: (مخصوصا کتابخانه های dlib)

با این حال شما از اسمبلی بی نیاز نخواهید بود، بهترین راه حل: ترکیب C و اسمبلی
                  سلام :smile:

آقای سپاس یار ایا برنامه نویسی با IAR با codevision فرق زیادی داره

اینو میدونم که C++ ه لطفا کمی در مورد برنامه نویسی در iar توضیح بدید

خیلی ممنون :job:
                  ِِDie for Life, Not Live to Die
                  Freedom Fighter
                  " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

بله ، شکی درش نیست ، ولی یه مشکل بزرگ داره اونم اینه که پولی هست . ( البطه این هم جای بحث داره ) ، تنها ایرادی که به فکر من خطور میکنه همینه ، اگر بازم هست بگین .

--

حالا شما خودت با چی کار میکنی ؟! :rolleyes:
                    فتو بلاگ من
                    کاردستی ها :
                    روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
                    فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
                    کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

سلام :smile:

آقای سپاس یار ایا برنامه نویسی با IAR با codevision فرق زیادی داره

اینو میدونم که C++ ه لطفا کمی در مورد برنامه نویسی در iar توضیح بدید

خیلی ممنون :job:
                      سلام،

اگر به سخت افزار میکروکنترلر مسلط باشید زیاد فرقی نمیکنه، فقط تفاوت اش اینه که IAR بر خلاف کامپایلرهای دیگه هیچ تابع سطح بالایی برای کنترل اجزای جنبی در اختیارتون نمی گذاره (حتی تاخیر نرم افزاری) و بجای این مسئله کاملا با ANSI C سازگاره.

در مورد C++ هم مجبور نیستید شی گرا بنویسید، این فقط یه امکانه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shankimout
                        بله ، شکی درش نیست ، ولی یه مشکل بزرگ داره اونم اینه که پولی هست . ( البطه این هم جای بحث داره ) ، تنها ایرادی که به فکر من خطور میکنه همینه ، اگر بازم هست بگین .

--

حالا شما خودت با چی کار میکنی ؟! :rolleyes:
                        بله، کتابخانه های Full dlib فقط در نسخه ی رجیستر شده کار می کنه، که فکر می کنم تهیه ی لایسنس برای یک شرکتی که تولید کننده است ارزش داشته باشه.

من فعلا دارم رو نسخه ی آزمایشی اش کار می کنم تا انشالا تهیه اش کنم. :smile:

دیدگاه

سلام
                          اقای رضا میشه بفرمائید چطوری اقدام به خرید لایسنس این نرم افزار می کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                            سلام
                            اقای رضا میشه بفرمائید چطوری اقدام به خرید لایسنس این نرم افزار می کنید
                            تو تهران شرکت های زیادی هستند که با Paypal براتون پول واریز می کنند، من یه بار PDF یک استاندارد رو می خواستم تهیه کنم رفتم پول رو ریالی دادم و اونها هم برام واریز کردند. فعلا باید همین طوری ساخت دیگه :angry:

دیدگاه

آقا یه سوال :

اگه میشه یه آدرسی، اسمی ، نشونی از اون شرکت رو بگذارید/

مبلغی که رفت رو Paypal همون مقدار دلاری بود که ریختین توش ؟؟ یا با کسری جاتش ؟
                              اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
                              پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X