اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه خطی 24 ولت 15 آمپر ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه خطی 24 ولت 15 آمپر ساده

با سلام خدمت دوستان

من برای یه پروژه نیاز به یه منبع تغذیه 24 ولتی 15 آمپری دارم. یه قسمت از مجموعه که بیشتر آمپر رو اون میکشه ( 12 آمپر حداکثر) نیاز به سیگنال DC عالی نداره ! یه قسمت دیگه هم مجموعه میکروکنترلریه که با یه رگولاتور حل میشه.

به نظرتون این مدار ساده کافیست ؟؟ البته برای این مقدار جریان خازن بزرگتری باید انتخاب کنم تا ولتاژ ریپل کوچکتری داشته باشم. سوال هایی که پیش اومده برام:

* ولتاژ ریپل قابل قبول و محاسبه ظرفیت خازن ( Vr=I/2fC)
    * مقدار ولتاژ ثانویه ترانس برای جبران افت ولتاژ در پل دیودی.
    * دیود مناسب برای پل دیودی یا استفاده از پل های آماده.
    * آیا جریان یورشی خازن ها مشکل آفرین نخواهد بود ؟ ( inrush current )

میدونم مدار خیلی سادست ولی تو یه دستگاه که قدیم دیده بودم و مصرف آمپر بالایی هم داشت همین منبع رو داشت! یه ترانس حلقوی ، یه پل و یه خازن بزرگ!

با تشکر
    به رویاهات فکر کن!!

پاسخ : منبع تغذیه خطی 24 ولت 15 آمپر ساده

بله کافیه اما خازن هم بزرگتر انتخاب کنید بهتره یا از چند خازن موازی استفاه کنید .اگر ترانس دارید که خوب همین مدار خوبه اما اگر قراره ترانس بخرید به نظر من یدونه سویچینگ بخرید بهتره
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mo-h
      بله کافیه اما خازن هم بزرگتر انتخاب کنید بهتره یا از چند خازن موازی استفاه کنید .اگر ترانس دارید که خوب همین مدار خوبه اما اگر قراره ترانس بخرید به نظر من یدونه سویچینگ بخرید بهتره
      ممنون داداش.. منظورت اینه کلا منبع تغذیه سوییچینگ بگیرم یا ترانس .. ؟؟ نگرفتم منظورتو. :redface:

کلا هیچی ندارم هنوز نه ترانس نه دیود و .. :smile:
      به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

یدونه سویچینگ بخرید از همه روشی بهتره
        مشابه این فقط مدل 15-20آمپری
        http://eshop.eca.ir/%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D9%BE%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%DA%86%DB%8C%D9%86%DA%AF/1410-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%DA%86%DB%8C%D9%86%DA%AF-24v-10a.html

ترانس هم سنگینه. هم بازدهی انرژیش پایینه ،ولتاژ خروجیش هم رگوله نیست و نیاز به خازن و پل دیود داره ، از همه مهمتر خیلی گرون در میاد 24*15=360شما نیاز به یک ترانس 360وات دارید که قطعا بالای 100تومن قیمتشه (من دقیق قیمت ندارم اما 50وات من دادم برام بپیچند اگر اشتباه نکنم 20تومن شد)دیگه خودتون جساب 360وات را بکیند
        ولتر

دیدگاه

در تأیید گفته های دوستان، چون ترانس نخریدید هنوز، یه دونه منبع تغذیه سوئیچینگ بخرید
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mo-h
            شما نیاز به یک ترانس 360وات دارید که قطعا بالای 100تومن قیمتشه (من دقیق قیمت ندارم اما 50وات من دادم برام بپیچند اگر اشتباه نکنم 20تومن شد)دیگه خودتون جساب 360وات را بکیند
            با تشکر از mo-h و محمد رستمی!

چقدر گرون :eek: من رو حساب این گفتم با ترانس درست کنم که ارزون تر دربیاد.. خوب اگه سوییچینگ ارزون تر در میاد چه بهتر.. دردسرشم کمتر :smile: ممنون!

بعدش این منبع ها قابلیت موازی شدن دارن؟

مثلا دو تا 24 ولت 10 آمپر و 5 آمپر رو موازی کنم. البته اگه توجیه اقتصادی داشته باشه و 24 ولت 15 آمپر پیدا نکنم! :biggrin:

اضافه شده در تاریخ :
            اینم مدل 15 آمپریش.. فکر کنم همین ارزون تر در بیاد! :smile:

http://iran-micro.com/%D9%BE%D8%A7%D...B1-p-7631.html
            به رویاهات فکر کن!!

دیدگاه

اگر پروژه شما دقیقا 15 آمپر نیاز داره از یدونه سویچینگ 18-20آمپر باید استفاده کنید اما اگر حدود 12-13آمپر مصرف داره همین که لینک دادید خوبه
              در مورد سری کردن و موازی کردن سوچینگ تو انجمن بحث شده .شدنش هم میشه اما روش علمی چطوری میشه من دقیق نمی دونم یک سرچی بکنید شاید به نتیجه برسید
              ولتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X