اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از جرقه موتور DC زمان استارت؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری از جرقه موتور DC زمان استارت؟

سلام

من یه Air pump دارم که یک موتور 12 ولت هستش در حقیقت

مشکلی که قبل از این داشتم موتور قبلا مستقیمآ به وسیله یه لغزنده که روی لایه مس متصل به 12 ولت PCB بالاو پایین میرفت قطع و وصل میشد اما یه مشکل پیش می اومد بعد از 24 ساعت

دقیقآ نقطه استارت خوردن موتور روی PCB یه جرقه خیلی بعد می خورد و pcb رو آب میکرد.

بعدش تصیمم گرفتم فرمان روشن شدن موتور رو به صورت دیجیتال بدم با یه میکرو ATtiny

تغذیه مدارم سوئیچینگ صنعتی 12 ولت 2 آمپر هستش و اینکه برای مدارم نمی خوام سراغ درایواری موتور برم

و همینطور اطلاعات این موتور اینها هست:

rated voltage: DC6V / DC12V
    rated current: <430mA / <300mA inflation time: <10 S (From 0 to 300 mmHg in a 500CC tank.) air flow without load: >1.8LPM

noice level: 63dB (30cm away)
    apply for: air certificate: RoHS

سئوال اول) سه پایه خالی uln2003 روی مدارم هست....آیا می تونم این 3 پایه برای پخش شدن جریان بین هر سه اونا موازی کنم و هر 3 رو مستقیمآ به موتور وصل کنم بدون ایکنه برای مدارم مشکل ایجاد بشه یا اینکه باید رله بزارم؟

سئوال دوم: آیا نیاز هست من از یه المانی مثل خازن یا چیزی دیگه ای برای موتور استفاده کنم که جلوی آسیب رسوندن این جرقه رو بگیرم؟

ممنونم

پاسخ : جلوگیری از جرقه موتور DC زمان استارت؟

uln2003 قابل موازی شدن هست.
    برای جرقه در لحظه استارت هم فک کنم مقاومت NTC به کار بیاد
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

دیدگاه

بله میشه موازی کرد برای جلو گیری از جرقه زدن هم فک نکنم از ان تی سی بشه استفاده کرد یا اسنابر بذار یا یه خازن 104 موازی کن.
      من یه موتور خفن آمریکایی داشتم تو دو طرف ورودی یه سلف با خازن گذاشته بودن اصلا نویز ایجاد نمی کرد این دوتارو برداشتم نویز وحشتناک رو تصویر تلوزیون و صدای رادیو کاملا معلوم بود.
      حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

خوب تا الان دو تا گزینه شد....مقاومت NTC و خازن عدسی 104.....میشه دوستان یه کم دقیق تر راهنمایی ام کنن

این خازن 104 آیا حتمآ نیازه نزدیک موتور باشه....یا میشه با فاصله روی برد کار میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X