اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد سیم ارت برای کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد سیم ارت برای کامپیوتر

سلام
    من میخوام برای سیستمم یک سیسم ارت وصل کنم!
    دلی این کار اینه که بدنه سیستم برق داره (طبق گفته کارشناسان شرکت "آینده سیما" این مورد طبیعی هست!) و باید با سیم ارت این برق تخلیه بشه!

اولین راه اینه که به سیستم ارت وصل کنم، ولی ساختمون ما سیمکشی ارت نداره!
    دومین راه اینه که به لوله آب یا رادیات وصل کنم!
    ولی اینم یک مشکلی داره:
    لوله کشی ساختمان ما از لوله های پلاستیکی استفاده شده، یعنی عایق الکتریکی هستند و در مسیر افت ولتاژ و جریانی صورت نخواهد گرفت!(در حالی که در لوله های فلزی بیشتر برق در مسیر لوله کشی از بین میره)

و میدونم این خطرناک هست چون موردی رو دیدم که سیم ارت لباس شویی که به لوله کشی آب وصل بوده(لوله ها پلاستیکی بودن)، باعث برق گرفتگی یک نفر در حمام شده و اون فرد رو کشته بود.

حالا سوال اصلی:
    من چاره ای ندارم جر اینکه سیم ارت رو به رادیات متصل کنم!
    بفکرم رسید که برای کاهش ولتاژ و شدت جریان و کم کردن خطر برق گرفتگی، در مسیر سیم ارت چند تا مقاوت با اوهم بالا قرار بدم!
    مثلا 3 تا مقاوت 10 مگا اوهم 3 وات جواب میده؟ این میتونه خطر رو برطرف کنه؟ یا حداقل کاهش بده؟

پاسخ : سوال در مورد سیم ارت برای کامپیوتر

ارت کارش اینه که الکتریسیته رو به زمین منتقل میآ‌کنه. هر چه قدر مقاومت ارت کم تر باشه بهتره چون جریان بیشتری رو میآ‌تونه به زمین منتقل کنه و موقع برق گرفتگی برق به جای این که از بدن انسان که مقاومت بالایی داره عبور کنه و به زمین برسه از ارت که مقاومت کمتری داره عبور میآ‌کنه.
    اگه شما مقاومت در حد مگا اهم سر راه ارت بزاری که دیگه هیچ جریانی به زمین نمیره و از بدن انسان که مقاومتش در حد کیلو اهم هست عبور میکنه و انسان رو نابود میآ‌کنه!
    ارت و بدن انسان هر دو واسطه ای برای انتقال برق به زمین هستند. ولی برق همیشه مسیر کم مقاومت تر رو انتخاب میآ‌کنه

دیدگاه

اینی که شما میگید در شرایطی هست که انسان و سیم ارت همزمان وصل باشن.

ولی هدف من اینه که برقی که در بدنه کیس هست رو تخلیه کنم، یعنی هدف جلوگیری از برق گرفتگی نیست.
      به همین دلیل فکر کردم اگه در مسیر سیم ارت مقاوت قرار بدم مقداری از انرژی رو ازش میگیره(چون در این زمان مسیر دیگه ای وجود نداره که بخواد مقاومتش کمتر باشه).

حالا سوالم رو طور دیگه ای میپرسم:
      سیم ارتی رو تصور کنید که یک سرش به بدنه کیس متصله و سر دیگش به رادیاتون.
      اگه من در مسیر این سیم ارت، مقاوت بالایی(در حد ده با بیشتر مگا اوهم) قرار بدم، کدوم حالت پیش میاد:
      1:برقی که در بدنه کیس هست تخلیه میشه ولی بدلیل تلف شدن انرژی در مقاومتی که در مسیر هست، برق ضعیفتری به رادیاتور میرسه!
      2:این مقاوت ده مگا اوهمی کلا مسیر رو میبنده و برقی که روی بدنه کیس هست سرجاش باقی میمونه!

*هدف من حالت شماره 1 هست!

دیدگاه

توی مقاومت چیزی تلف نمیشه چون اون قدر مقدارش زیاده که جریانی ازش رد نمیشه.(در واقع جریان خیلی خیلی کمتری رد میشه.شما الکتریسیته ساکن نداری که میآ‌خوای با این روش ها از بین ببریش.
        حالت 2 پیش میاد. هر چه قدر مقاومت کمتر بشه الکتریسته بیشتری ازش عبور میکنه و ولتاژ روی کیس کمتر بشه.

دیدگاه

و برای آخرین سوال:
          این کار خطری نداره؟
          (با در نظر گرفتن اینکه لوله کشی با لوله های پلاستیکی هست)

دیدگاه

لوله پلاستیکی که نارساناست و اصلا جریان ازش رد نمیشه!

دیدگاه

خوب آبی که توش هست رسانا نیست مگه؟ یعنی جواب نمیده؟

دیدگاه

اگه لوله کشی رادیات پلاستیکیه به هیییچ وجه این کار رو نکنید
                میتونید وصلش کنید به چهارچوب فلزی در!
                یا یه جایی از دیوار رو بشکافید وصلش کنید به تیر آهن! (تو هنرستان ارت کل شبکه ازمایشگاه وصل بود به تیر آهن !!)
                یا اگه میتونید یه چاه ارت کوچیک بسازید !!
                زمینو نیم متر بکنید و یه کم ذغال(مخصوص ارت) بریزید توش بعد یه سیم قدرت (10میلی مثلا!) رو کمی پیچ و تاب بدید بزارید وسط ذغالا
                حالا سر سیم رو بیرون بیارید و روی چاه رو بپوشونید

دیدگاه

از لوله کشی گاز استفاده کنید
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط radobarg
                    خوب آبی که توش هست رسانا نیست مگه؟ یعنی جواب نمیده؟
                    آخه برادر من این چه راهکاریه که میدی؟ اینجوری که هر کسی بخواد آب بخوره به لقاء الله میآ‌پیونده!
                    چهار چوب فلزی در که به زمین اتصال نداره که. باز تیرآهن و اسکلت فلزی ساختمون خیلی بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط radobarg
                      بدنه سیستم برق داره (طبق گفته کارشناسان شرکت "آینده سیما" این مورد طبیعی هست!) و باید با سیم ارت این برق تخلیه بشه!

منظور برق شهره، یا الکتریسیته ساکن ؟ اگر برق شهره که طبیعی نیست ولی بهتره برای مواقع اتصال برق به بدنه سیستم ارت وجود داشته باشه . اگر الکتریسیته هست مربوط به جنس لباس و فرش میشه که نهایتا الکتریسیته از بدن انسان و از طریق جرقه به فلزی که دست می زنید منتقل میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X