اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل سطح مایع درون یک مخزن با plc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل سطح مایع درون یک مخزن با plc

برای کنترل آب سطح یک مخزن به دو صورت میشه عمل کرد:

1.
    نصب یه سنسور در بالاترین سطح و یکی هم در پایین ترین سطح : به اینصورت که وقتی آب به بالاترن سطح رسید سنسور بالا عمل کرده و جلوی آب تزریقی به مخزن را بگیرد و در این حالت میشه به صورت دستی یا اتومات شیر تخلیه را فعال کرد تا آب از مخزن خارج شود . وقتی آب به پایین ترین سطح رسید سنسور پایین عمل کرده و شیر تخلیه را بسته و شیر تزریق را باز کرده تا مخزن پر شود.

در این حالت دوستان تحلیل کنند که
    1- چه نوع سنسوری استفاده بشه
    2- محل نصب سنسور
    3- نوع شیر تزریق و تخلیه آب
    4- نحوه اتصال این سنسور و این شیر به logo

2.
    اگه بخواهیم سطح مخزن را طوری کنترل کنیم که در هر لحظه مقدار آب داخل مخزن را از طریق مانیتور (hmi) ببینیم مثلاً بر حسب لیتر یا کیلو مقدار لحظه ای آب درون مخزن از روی مانیتور قابل نمایش باشد.

در این حالت نیز دوستان تحلیل کنند که
    1- چه نوع سنسوری استفاده بشه
    2- محل نصب سنسور
    3- نوع شیر تزریق و تخلیه آب
    4- نحوه اتصال این سنسور و این شیر به logo و یک نمونه plc دیگه
    5- نحوه برقرای ارتباط بین plc و hmi
    6- نحوه برنامه نویسی hmi و شرح کامل آن

از دوستان خواهش میکنم فقط در مورد این موضوع بحث کنند . این موضوع خودش یه پروإ¾ژ خیلی جالبی میتونه باشه و اگه دوستان توجه کنند با پرداختن به همین موضوع خیلی چیزها میشه یاد گرفت و از اون در صنعت استفاده کرد .

از دوستانی که تجربه کار عملی در این فاز دارند انتظار می ره من و بقیه دوستانی که تازه کار هستیم و تجربه ای نداریم را راهنمایی بفرمایند تا بتونیم از درسی که خوندیم حالا درست استفاده کنیم و لذتشو هممون ببریم.

از مدیر سایت نیز خواهشمندیم که دوتا از بچه های با تجربه و فعال رو تعیین کنند تا این موضوع با موفقیت به اتمام برسه و یه فایل آموزشی جالبی با همین موضوع درست بشه.

با تشکر از مدیریت سایتو
    تمام بچه های فعال انجمن

پاسخ : کنترل سطح مایع درون یک مخزن با plc

سلام لطفا اگه میشه برنامه از این پروژه روسایت بزارید خیلی خوبه میشه ..(کنترل سطح مایه مخزن) ..حالا به هز زبان که میتونی ..تشکر
    قيمتي زندگي کن و قيمتي زندگي کردن را بياموز ؛ ولي نه به هر قيمتي....

دیدگاه

سلام
      اینی که شما تعریف کردید یه پروژه کاملا صنعتی و کاربردی هست
      اینجا هم اینجور نیس که بیایید بگید اینو میخوام و مدیر سایت هم دو نفر رو تعیین کنه که واسه شما انجام بدن :eek:
      چون باید وقت گذاشت و فکر نکنم کسی این وقت و انگیزه رو داشته باشه که بشینه کامل اینو کار کنه مگر اینکه معدن علاقه به plc باشه
      شما خودت شروع هرجا به مشکل برخوردی بپرس هرکس هم کمکی از دستش براومد مطمئن باش دریغ نمیکنه
      telgram:09396888049

دیدگاه

سلام

برای چنین کار پیش پا افتاده ای که نیاز به PLC نیست. به دستگاه صنعتی که کار کنترل سطح مایع را انجام میده میگن فلوتر بهترین مارک ایرانیش هم به نظر من شیوا است.

مگر اینکه بخوای دقیق باشه.

در این صورت باید مشخص بشه دمای مایع و نوعش چیه.

از سنسورهای فشار میشه استفاده کرد.

جالبترینش که الان به نظر میرسه شرکتهای ایرانی هم دارن میسازن Magnetostrictive Level Transmitters هست که خروجی 4 تا 20 میلی آمپر میده برای PLC که میشه باهاش هر مایعی را با دقت کنترل کرد.

more info
        http://www.sensorsmag.com/sensors/leak-level/a-dozen-ways-measure-fluid-level-and-how-they-work-1067

کلا تو صنعت شیر ما خیلی با کنترل سطح سرو کار داریم البته من خودم با رید رله و حبابهای استنلس استیل با قطر میله 12 میلیمتری کار میکنم که البته دقیق نیست اما سطح را همیشه ثابت نگه میداره مقاومت حرارتی و خوردگی اش هم که معلومه عالیه.

اما کلا این مبحثی که شما مطرح کردی سالها (ببخشید دهه هاست!) حل شده. چیز قابل بحثی اینجا وجود نداره!
        The real measure of your wealth is how much you’d be worth if you lost all your money

دیدگاه

مهندس من تمام این کارا با میکرو کنترل میتونم انجام بدم عین اب خوردن ولی PLC خوب راه نیوفتادم..در ضمن مشکل زبان برنامه نویسی عین زبانهای bascome.c. نیست ... وگرنه دستم بهشه..

دیدگاه

سید بزرگوار من واقعا نمیفهمم مشکل شما توی راه اندازی کجاست در قسمت سنسور یا نوشتن برنامه؟ (ضمنا من رشته ام مهندسی نیست. راستش رشته ام فنی هم نیست)

PLC خیلی راحتتر از AVR برنامه نویسی میشه. شما اگر با میکروکنترلر برنامه نوشته باشید PLC که انگشت کوچیکه است!

شما اگر بخوای به شکل صنعتی کار انجام بشه و سطح مایع و جایی که قطع و وصل میشه براتون مهمه و خروجی هم باید آنالوگ باشه به نظر من سفارش بدید براتون سنسور و میسازن با هر ابعادی میفرستن. اگر فقط برای آب معمولی در دمای محیط باشه که انتخابهای شما برای کنترل سطح به اندازه بینهایت هست. (بیشوخی عرض کردم.)

اگر فقط ON/OFF و برای دو نقطه به صورت High و Low باشه و فقط قرار باشه چند تا رله و کنتاکتور روشن و خاموش بشن به نظر من همین شیوا ها به درد شما میخوره اگر میخوای اکسید نشه و خطا نداشته باشید از استیل ضد زنگ برای الکترودها استفاده کنید.

یه بار که انجام بدی از سادگیش بعد از یه مدت چشم بسته انجام میدی.
            The real measure of your wealth is how much you’d be worth if you lost all your money

دیدگاه

مهندس عزیز و با تجربه یه نگاه به این بندازید ببینم کجای کارم اشکال داره با تشکر از همه ..
              پروژه همین کنترل سطح مایع ولی نه زیاد پیشرفته ...
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=107505.0
              جواب داده ولی از لحاظ فنی میگم .. :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X