اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با اپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با اپ امپ

من دیوونه شدم
    خروجی مدار زیر چیه؟

چرا اسکوپ اینجوری نشون میده پس؟(کانال 1 ورودی و 2 خروجی)
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

پاسخ : مشکل با اپ امپ

خوب با دیود یکسوش کردی اینی که بستی مقایسه کننده بستی باید همین باشه دیگه راستی از این اسکوپ tnm راضی هستی؟
    قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
      خوب با دیود یکسوش کردی اینی که بستی مقایسه کننده بستی باید همین باشه دیگه راستی از این اسکوپ tnm راضی هستی؟
      همینو تو پروتیوس میبندم خروجی یه چیزه دیگه میشه ها
      دیود رو هم برمیدارم فرقی نمیکنه
      کلا خروجی همیشه یک هست!
      مگه اینکه جای ورودی + و - اپ آمپ رو عوض کنم!
      آقا یه مدار عبور از صفر خواسته باشم با اپ امپ باید چیکار کنم؟

عرض شود برای کارهای ساده و افراد مبتدی مثل من آره خوبه
      فقط یکم ادا داره
      قبلا هم گفتم مثلا روی ویندوز8 درایور نداره
      یا مثلا اگه دقت کنید شکل موج صاف و تمیزی نشون نمیده
      وقتی دارین ازش استفاده میکنینن هیچ دستگاه USB دیگه ای نباید به کامپیوتر وصل باشه(درواقع نباید در حال کار باشه)
      نزدیک نیم آمپر جریان میکشه(که هر پورت USBی نمیتونه این جریان رو تامین کنه)
      و...
      اینا معایبش بود
      مزایای زیادی هم داره
      قیمت پایین(زمانی که من خریدم 390 تومن بود)
      5 کاره هست که مخصوصا لاجیک آنالایزرش خیلی به درد من خورد(16 کانال)
      کابلهای خیلی با کیفیت بالا روش ارایه میشه
      پشتیبانی خوبی داره
      جمع و جور و سبکه
      یه امکان باحال داره اینه که شما با فرمان صوتی میتونید نمونه برداری رو شروع یا متوقف کنید!
      و...

ببخشید ظاهرا زیادی حرف زدم!
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

یک نکته عجیب
        وقتی دیود رو برمیدارم موج بین دوتا مقاومت سینوسی میشه
        اما وقتی اون نقطه رو به پایه 3 اپ امپ وصل میکنم دوباره یکسو میشه!!!
        این یعنی چی؟

دیدگاه

پس زیاد تعریفی نیست من خودم چند روزی باهاش کار کردم همین پروژه ای که شما داری باهاش کار می کنی می خواستم موج ac با تریاک برش بدم نمی تونست نشون بده این مداری که گذاشتی بدونه اون دیود توی خروجی باید یه مقایسه کننده هست وقتی ولتاژت از صفر میگذره خروجی اپ امپت باید بشه vcc توی اسکوپت که دارم می بینیم ظاهرا اون خط آبی خروجی پ امپه درسته ؟ علته اینکه همیشه خروجیت یک هست اینه که تغذیه ی اپ امپت به زمین وصله وصلش کن به -vcc مشکلت حل میشه ولی با یک ترانزیستور هم میشه عبور از صفر رو تشخیص داد با همین تقسیم مقاومتی ولتاژت رو بیار پایین و بده به بیس ترانزیستور مثلا bc337 و کلکتورترانزیستور رو هم به vcc پول اپ کن و امیترش هم به زمین هر موقع ولتاژت البته از تقسیم مقاومتی رو با یک مقاومت 10 کیلو به بیس ترانزیستور وصل کن همین تقسیم مقاومتی خوبه وقتی ولتاژ شهر از حدود 8 ولت بگذره ترانزیستورت روشن میشه و کلکتور رو زمین می کنه با میکرو می تونی تشخیص بدی
          البت توی مدار بالات هم میشه این مشکل رو حل کرد منفی اپ امپ رو با تقسیم ولتاژ به vcc وصل کن یعنی ولتاژ رفرنست که توی اینجا زمین هست بیار روی مثلا 1 ولت یا کمتر احتمالا درست میشه
          قم الکترونیک

دیدگاه

پس زیاد تعریفی نیست من خودم چند روزی باهاش کار کردم همین پروژه ای که شما داری باهاش کار می کنی می خواستم موج ac با تریاک برش بدم نمی تونست نشون بده این مداری که گذاشتی بدونه اون دیود توی خروجی باید یه مقایسه کننده هست وقتی ولتاژت از صفر میگذره خروجی اپ امپت باید بشه vcc توی اسکوپت که دارم می بینیم ظاهرا اون خط آبی خروجی پ امپه درسته ؟ علته اینکه همیشه خروجیت یک هست اینه که تغذیه ی اپ امپت به زمین وصله وصلش کن به -vcc مشکلت حل میشه ولی با یک ترانزیستور هم میشه عبور از صفر رو تشخیص داد با همین تقسیم مقاومتی ولتاژت رو بیار پایین و بده به بیس ترانزیستور مثلا bc337 و کلکتورترانزیستور رو هم به vcc پول اپ کن و امیترش هم به زمین هر موقع ولتاژت البته از تقسیم مقاومتی رو با یک مقاومت 10 کیلو به بیس ترانزیستور وصل کن همین تقسیم مقاومتی خوبه وقتی ولتاژ شهر از حدود 8 ولت بگذره ترانزیستورت روشن میشه و کلکتور رو زمین می کنه با میکرو می تونی تشخیص بدی
            البت توی مدار بالات هم میشه این مشکل رو حل کرد منفی اپ امپ رو با تقسیم ولتاژ به vcc وصل کن یعنی ولتاژ رفرنست که توی اینجا زمین هست بیار روی مثلا 1 ولت یا کمتر احتمالا درست میشه
            میگم برای افراد مبتدی و کم پول با پول کم امکانات زیادی میده ولی خب کیفیت...
            البته کیفیت خود محصول عالیه
            منظور دقت و ایناشه که تعریفی ندار

همون حرف شما شد
            این شماتیک رو بستم شد

اینم خروجی میکرو به ازای زاویه های 1 و 179 درجه:

بابت راهنمایی خیلی ازتون متشکرم

دیدگاه

راستی کدوم مدلش رو داری ؟ من یه آانالوگ داشتم به مانیتورش ترک ورداشت حالا می خوام یه اسکوپ دیگه بخرم موندم چی بخرم دارم تحقیق می کنم این اسکوپ چشمم رو گرفته بود چند روزی هم باهاش کار کردم از یکی از بچه ها غرض گرفته بودم مشکل بالا رو باهاش داشتم گفتم شاید من بلد نبودم باهاش کار کنم
              راستی اسپکتروم آنالایزرش چه جوریه به درد می خوره الان با این میخواهی دیمر بسازی دیگه؟ اگه تونستی برش شکل موجت رو عکس های اسکوپ رو بزار ببینم چه جوری هاست ممنون
              قم الکترونیک

دیدگاه

راستی کدوم مدلش رو داری ؟ من یه آانالوگ داشتم به مانیتورش ترک ورداشت حالا می خوام یه اسکوپ دیگه بخرم موندم چی بخرم دارم تحقیق می کنم این اسکوپ چشمم رو گرفته بود چند روزی هم باهاش کار کردم از یکی از بچه ها غرض گرفته بودم مشکل بالا رو باهاش داشتم گفتم شاید من بلد نبودم باهاش کار کنم
                راستی اسپکتروم آنالایزرش چه جوریه به درد می خوره الان با این میخواهی دیمر بسازی دیگه؟ اگه تونستی برش شکل موجت رو عکس های اسکوپ رو بزار ببینم چه جوری هاست ممنون
                من DSLR800C رو دارم
                حتما عکس رو میذارم
                اگه میخواید منم میتونم در اختیارتون بذارم تا باهاش کار کنید چون لازمش ندارم فعلا
                با اسپکترومش کار نکردم
                من کلا از مباحث آنالوگ هیچی بلد نیستم
                چندجا بچه ها پرسیدن گفتم اگه مدار خاصی برای آزمایش مد نظرتون هست بگین من چک میکم عکسش رو میذارم تا ببینید
                حالا اگه شما مورد خاصی میخواید بگید حتما انجام میدم
                یا اگه موافق باشید چندتا شماتیک بهم بدین(برای چک کردن قسمتهای مختلف) میبندم تست میگیرم تو یه تاپیک میذارم تا همه بچه ها استفاده کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
                  من DSLR800C رو دارم
                  حتما عکس رو میذارم
                  اگه میخواید منم میتونم در اختیارتون بذارم تا باهاش کار کنید چون لازمش ندارم فعلا
                  با اسپکترومش کار نکردم
                  من کلا از مباحث آنالوگ هیچی بلد نیستم
                  چندجا بچه ها پرسیدن گفتم اگه مدار خاصی برای آزمایش مد نظرتون هست بگین من چک میکم عکسش رو میذارم تا ببینید
                  حالا اگه شما مورد خاصی میخواید بگید حتما انجام میدم
                  یا اگه موافق باشید چندتا شماتیک بهم بدین(برای چک کردن قسمتهای مختلف) میبندم تست میگیرم تو یه تاپیک میذارم تا همه بچه ها استفاده کنن
                  ممنون مهندس زحمت میشه برات حاجی من اصلا جرات نمیدم به خودم که بهت بگم برو فلان مدار رو برام ببند همین که جواب دادی ممنون و متشکر اون چیزی که باید دستگیرم میشد شد نمونه برداریش اصلا خوب نیست شکل موج رو نابود نشون میده همون بریم یه آنالوگ دیگه بخریم به نظرم بهتره بازم ممنون
                  قم الکترونیک

دیدگاه

ممنون مهندس زحمت میشه برات حاجی من اصلا جرات نمیدم به خودم که بهت بگم برو فلان مدار رو برام ببند همین که جواب دادی ممنون و متشکر اون چیزی که باید دستگیرم میشد شد نمونه برداریش اصلا خوب نیست شکل موج رو نابود نشون میده همون بریم یه آنالوگ دیگه بخریم به نظرم بهتره بازم ممنون
                    ای بابا این حرفا چیه؟
                    این کاریه که خودم خیلی مشتاقم انجامش بدم
                    اصلا شاید من بلد نیستم با این دستگاه کار کنم
                    البته الان امتحانامه
                    شما هم واسه بچه های انجمن و از جمله خود من زیاد کار انجام دادی
                    اگه وقت و حوصله داری یه چیزایی آماده کن من از یکم ماه آینده بیکارم تا به بقیه هم که میخوان بخرن کمکی کرده باشیم

دیدگاه

سلام به دوستان
                      البته گویا مشکل حل شده ولی من دو تذکر می دهم
                      هرگز از یک اپ امپ به عنوان مقایسه کننده استفاده نکنید (بدون فیدبک)زیرا شما را نا امید می کند
                      به جای اپ امپ(حلقه باز) از مقایسه کننده استفاده کنید
                      اپ امپ و مقایسه کننده نماد های مشابه دارند ولی کاربرد متفاوت
                      339 یک مقایسه کننده است
                      324 یک پ امپ است
                      در صورتی که به دیتاشیت مراجعه کنید کاملا متوجه تفاوت ها خواهید شد

هرگز یک مقایسه کننده را تک سطحی استفاده نکنید زیرا شما را نا امید می کند و تنظیم آن شما را دیوانه خواهد کرد
                      همیشه مقایسه کننده را به صورت اشمیت تریگر استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-j
                        سلام به دوستان
                        البته گویا مشکل حل شده ولی من دو تذکر می دهم
                        هرگز از یک اپ امپ به عنوان مقایسه کننده استفاده نکنید (بدون فیدبک)زیرا شما را نا امید می کند
                        به جای اپ امپ(حلقه باز) از مقایسه کننده استفاده کنید
                        اپ امپ و مقایسه کننده نماد های مشابه دارند ولی کاربرد متفاوت
                        339 یک مقایسه کننده است
                        324 یک پ امپ است
                        در صورتی که به دیتاشیت مراجعه کنید کاملا متوجه تفاوت ها خواهید شد

هرگز یک مقایسه کننده را تک سطحی استفاده نکنید زیرا شما را نا امید می کند و تنظیم آن شما را دیوانه خواهد کرد
                        همیشه مقایسه کننده را به صورت اشمیت تریگر استفاده کنید
                        آها
                        ممنونم
                        یعنی به جای 741 چی باید بذارم؟

دیدگاه

lm339 چهار مقایسه کننده در یک پک.
                          خروجی مقایسه کننده یک ترانزیستور است که تلفات انرژی را کاهش می دهد ( در برخی از مقایسه کننده باید با یک مقاومت پول پ شود) ،
                          هرچند روی کاغذ می توان از یک پ امپ به عنوان مقایسه کننده استفاده کرد ولی در عمل هیچ تضمینی برای عملکرد صحیح پ امپ به عنوان مقایسه کننده نیست. (این را می تونید از دوستانی که روبات مسیریاب می ساختند و از 324 برای راه اندازی سنسور ها استفاده می کردند بپرسید).

شرکت تکزاس در مقاله ای تفاوت این دو قطعه را بیان کرد(متاسفانه در حال حاضر مقاله در دست رس نیست) و در اول مقاله می نویسد.بیشتر مهندسین تصور می کنند مقایسه کننده و تقویت کننده عملیاتی یکی هستند در صورتی که این گونه نیست.و سپس به تفاوت های آنها می پردازد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-j
                            lm339 چهار مقایسه کننده در یک پک.
                            خروجی مقایسه کننده یک ترانزیستور است که تلفات انرژی را کاهش می دهد ( در برخی از مقایسه کننده باید با یک مقاومت پول پ شود) ،
                            هرچند روی کاغذ می توان از یک پ امپ به عنوان مقایسه کننده استفاده کرد ولی در عمل هیچ تضمینی برای عملکرد صحیح پ امپ به عنوان مقایسه کننده نیست. (این را می تونید از دوستانی که روبات مسیریاب می ساختند و از 324 برای راه اندازی سنسور ها استفاده می کردند بپرسید).

شرکت تکزاس در مقاله ای تفاوت این دو قطعه را بیان کرد(متاسفانه در حال حاضر مقاله در دست رس نیست) و در اول مقاله می نویسد.بیشتر مهندسین تصور می کنند مقایسه کننده و تقویت کننده عملیاتی یکی هستند در صورتی که این گونه نیست.و سپس به تفاوت های آنها می پردازد.

متشکرم از لطفتون
                            من برد رو طراحی کردم
                            و برای یک واحد آزمایشگاه همینجوریش هم زیادی وقت گذاشتم
                            ولی این مطلب رو حتما در مدارات بعدی مورد توجه قرار میدم
                            باز هم متشکرم

دیدگاه

میگم من که این همه زحمت کشیدم
                              این آی سی رو هم عوض کنم
                              LM393 رو انتخاب کردم
                              میشه یه شماتیک بهم بدین که دیگه به مشکل نخورم؟
                              مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X