اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای راهنمایی رشته ابزاردقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای راهنمایی رشته ابزاردقیق

باسلام
    می توانید یک توضیحی درباره رشته ابزاردقیق بدهیدبرای این ای سوال رامی پرسم که وقتی مشورتی کردم گفتندبرای اینکه بازارکارخوبی داشته باشیدمی توانیدابزاردقیق راانتخاب کرده.
    شمامی توانیداموزشگاه مجازی رابرای فراگرفتن معرفی کنید(به علت کم بودن وقتم)اگرهم نوع مجازی ازاعتبارکافی یاکیفی کمی برخورداراست اموزشگاههای سطح شهررامعرفی کنید. :cry:
    برای ورود علم ، تکنولوژی ، پیشرفت به اجازه کسی احتیاج نیست !

پاسخ : کمک برای راهنمایی رشته ابزاردقیق

سلام.
    همانطور که خودتان مستحضرید کنترل ابزار دقیق رشته ایست که به تازگی قدم به دانشگاه های کشورمان نهاده و متقاضیان زیادی دارد به طوری که از 8 نفر از دوستانم کارشناسی کنترل خوندن.
    اما به طور کلی اگر سیلابس های این رشته رو دیده باشید بیشتر تمرکز بر روی plc و سنسور ها و اندکی میکروکنترلر هاست.
    که به نظر شخص بنده یک مهندس الکترونیک باید موارد فوق رو داشته باشه.
    اما اگر به دنبال اموزشکده هستید مجتمع فنی تهران دوره های plc و سنسور رو برگزار میکنه البته فکر میکنم کلاس انلایت هم داره.برای اطلاعات بیشتر به سایت مجتمع فنی سر بزنید.
    موفق باشید.
    Someone who can change the world
    ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

شما میخواهید آموزش عملی در مورد ابزار دقیق برای جذب در بازار کار ببینید
      و یا اینکه اطلاعاتی در مورد این رشته کسب کنید تا با دید بهتر بتوانید برای ادامه تحصیل تصمیم بگیرید
      در صنعت مخصوصا صنایع بزرگ واحدهای تعمیراتی کلا به دو دسته کلی تقسیم میشن مکانیکی و برقی که
      برق خود شامل دو دسته کلی ابزار دقیق و برق میشه. ابزار دقیق خود شامل دو قسمت میشه: یک قسمت مربوط به فیلده و یک قسمت مربوط به کنترل و مهندسی
      مفاهیم Field instrument ترکیبی از مفاهیم برق الکترونیک مکانیک سیالات و قوانین فیزیکی هستند. که افراد با تحصیلات در زمینه کنترل و الکترونیک و یا ابزاردقیق میتونن در این زمینه موفق باشند. در زمینه کنترل و مهندسی کمتر با مفاهیم فیلدی درگیر میشد و بیشتر باید با مفاهیم کنترلی آشنا باشید. در بعضی موارد کار کردن با plc و یا کنترلر های دیگر را یاد بگیرید. و یا با نرم افزار های حرفه ای HMI کار کنید مانند WINCC ، سایتکت، سنتیوم و ... که افراد در گرایشهای مانند کنترل و الکترونیک هم در این زمینه ها میتوانند موفق باشند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه ای خاص بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم.
      مهم نیست چه مدرکى دارید
      مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
        شما میخواهید آموزش عملی در مورد ابزار دقیق برای جذب در بازار کار ببینید
        و یا اینکه اطلاعاتی در مورد این رشته کسب کنید تا با دید بهتر بتوانید برای ادامه تحصیل تصمیم بگیرید
        در صنعت مخصوصا صنایع بزرگ واحدهای تعمیراتی کلا به دو دسته کلی تقسیم میشن مکانیکی و برقی که
        برق خود شامل دو دسته کلی ابزار دقیق و برق میشه. ابزار دقیق خود شامل دو قسمت میشه: یک قسمت مربوط به فیلده و یک قسمت مربوط به کنترل و مهندسی
        مفاهیم Field instrument ترکیبی از مفاهیم برق الکترونیک مکانیک سیالات و قوانین فیزیکی هستند. که افراد با تحصیلات در زمینه کنترل و الکترونیک و یا ابزاردقیق میتونن در این زمینه موفق باشند. در زمینه کنترل و مهندسی کمتر با مفاهیم فیلدی درگیر میشد و بیشتر باید با مفاهیم کنترلی آشنا باشید. در بعضی موارد کار کردن با plc و یا کنترلر های دیگر را یاد بگیرید. و یا با نرم افزار های حرفه ای HMI کار کنید مانند WINCC ، سایتکت، سنتیوم و ... که افراد در گرایشهای مانند کنترل و الکترونیک هم در این زمینه ها میتوانند موفق باشند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه ای خاص بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم.
        خب من برای کارواشتغال می خواستم

دیدگاه

پس توصیه میکنم بیشتر field instrument رو یاد بگیرید.
          و در مورد سنسورها و کمیتهای مختلف فشار دما لول فلو و ... مطالعه کنید.
          من بازدهی کلاسهای آموزشی در خصوص مباحث فیلد رو پایین می دونم
          و اگر به اندازه کافی کتابهای در خصوص سنسورهای اندازه گیری رو مطالعه کنید و در یک واحد صنعتی
          هم در قالب کارآموزی و یا هر چیز دیگر یک مدت کار کنید. آموزش مناسبی برای این کار خواهد بود.
          مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

پس توصیه میکنم بیشتر field instrument رو یاد بگیرید.
            و در مورد سنسورها و کمیتهای مختلف فشار دما لول فلو و ... مطالعه کنید.
            من بازدهی کلاسهای آموزشی در خصوص مباحث فیلد رو پایین می دونم
            و اگر به اندازه کافی کتابهای در خصوص سنسورهای اندازه گیری رو مطالعه کنید و در یک واحد صنعتی
            هم در قالب کارآموزی و یا هر چیز دیگر یک مدت کار کنید. آموزش مناسبی برای این کار خواهد بود.
            خب می توانیدبیشترتوضیح بدیداگرمی توانیدبه صورت ساده توضیح بدهید(چون من بااین رشته کاملاآشنانیستم)
            مخصوصاfield instrument

دیدگاه

ابزار دقیق بیشتر در صنایع بزرگ مانند پالایشگاه پتروشیمی کارخانه سیمان،نیروگاه و ... کاربرد داره
              و در صنایع خرد کمتر مورد توجه هست ولی بطور کلی هر کارخانه و صنعتی شامل یکسری سنسورها میشه
              که پارامترهای مختلف رو اندازه گیری می کنن مانند ارتفاع مایع داخل مخازن، فشار داخل لاینها، فلوی عبوری از مسیرهای مختلف، و دماهای نقاط مختلف،
              یکسری عملگرها هم داریم که مهمترینش ولوها هستند. که به کمک این سنسورها و عملگرها میتوان یک پروسه شیمیایی را هرچند هم پیچیده باشد انجام دارد.
              از طرفی برای خواندن اطلاعات سنسورها و تصمیم مناسب برای عمل کردن عملگرها نیاز به یک سیستم کنترلی میباشد. که اطلاعات سنسورها را قرائت کرده و فرمان مناسب عملگرها را تولید کند. این کنترل کننده میتواند یک میکروکنترلر ساده، یا یک plc باشد و در صنایع بزرگ از کنترلرهای اختصاصی از شرکتهای بزرگی مانند یوکوگاوا، اسمار، ا ب ب ، زیمنس و .. باشد. برای انکه یک ارتباط کاربری هم بین تجهیزات نصب شده و کاربر کنترل کننده فرایند برقرار باشد یک نرم افزارهای مناسبی هم در نظر گرفته میشود. که به HMI معروف است. این مجموعه از کارها کلا مربوط به ابزار دقیق میشود. و FIELD Instrument که عرض کردم به قسمتی از علم ابزار دقیق میگویند که برروی ساختار سنسورها و نصب راه اندازی عملکرد تعمیرات و ... آنها بیشتر توجه دارد.
              مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

ابزار دقیق بیشتر در صنایع بزرگ مانند پالایشگاه پتروشیمی کارخانه سیمان،نیروگاه و ... کاربرد داره
                و در صنایع خرد کمتر مورد توجه هست ولی بطور کلی هر کارخانه و صنعتی شامل یکسری سنسورها میشه
                که پارامترهای مختلف رو اندازه گیری می کنن مانند ارتفاع مایع داخل مخازن، فشار داخل لاینها، فلوی عبوری از مسیرهای مختلف، و دماهای نقاط مختلف،
                یکسری عملگرها هم داریم که مهمترینش ولوها هستند. که به کمک این سنسورها و عملگرها میتوان یک پروسه شیمیایی را هرچند هم پیچیده باشد انجام دارد.
                از طرفی برای خواندن اطلاعات سنسورها و تصمیم مناسب برای عمل کردن عملگرها نیاز به یک سیستم کنترلی میباشد. که اطلاعات سنسورها را قرائت کرده و فرمان مناسب عملگرها را تولید کند. این کنترل کننده میتواند یک میکروکنترلر ساده، یا یک plc باشد و در صنایع بزرگ از کنترلرهای اختصاصی از شرکتهای بزرگی مانند یوکوگاوا، اسمار، ا ب ب ، زیمنس و .. باشد. برای انکه یک ارتباط کاربری هم بین تجهیزات نصب شده و کاربر کنترل کننده فرایند برقرار باشد یک نرم افزارهای مناسبی هم در نظر گرفته میشود. که به HMI معروف است. این مجموعه از کارها کلا مربوط به ابزار دقیق میشود. و FIELD Instrument که عرض کردم به قسمتی از علم ابزار دقیق میگویند که برروی ساختار سنسورها و نصب راه اندازی عملکرد تعمیرات و ... آنها بیشتر توجه دارد.
                مرسی ازشماتشکرمی کنم بخاطرجواب بسیاکامل ودقیقتان
                حالامی خواستم نظرشمارادرمورداینکه اگرمن بخواهم به یک کلاس الکترونیک بروم شماچه نوع کلاسی راپیشنهاد می کنید . می توانیدبگوییدبازارکارهمین ابزاردقیقی که فرمودیدکجامی شود بازهم ازپاسختان سپاس گذارم

دیدگاه

چون هدف شما یک آموزش هدفمند جهت کار و اشتغال است. نیازی نیست برید سراغ موضوعاتی مانند الکترونیک دیجیتال، میکروکنترلر و ... چون تعداد افرادی که دارای چنین تخصص هایی بصورت نسبی هستند بسیار زیاد است و به نوعی اشباع شده ولی یک دانش آموخنه رشته الکترونیک اگر بخواهد در یک واحد صنعتی کار کند نیاز زیادی به موضوعاتی مانند الکترونیک دیجیتال و ... ندارد. در صنایع بزرگ که کامل یک واحد مجزا ابزار دقیق داریم که بیشتر افراد رشته الکترونیک در این زمینه کار میکنند. در صنایع خرد مانند کارخانه های مواد غذایی، کارخانه قند، لبنیات، بسته بندی ، نوشابه و .. این تفکیک دقیق به عنوان ابزار دقیق ممکنه وجود نداشته باشه. در صنایع خرد یک یا چند نفر به عنوان PLC man و یا مسوول قسمت کنترلی و نرم افزاری هستند و نفراتی هم تعمیرات و نگهداری سنسورها و تجهیزات برقی و ابزاردقیقی خط تولید. یکسری نیرو هم بسته به آن صنعت برای قسمتهای برق صنعتی و تابلو برق و ... هستند. بنابراین اگر بخواهید در کارخانه های صنایع خرد جویای کار باشید دوره های تعمیرات سنسورهای صنعتی و ابزاردقیقی و به همراه آن مطالعه کتابهای مرتبط با این موضوعات را توصیه میکنم.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

چون هدف شما یک آموزش هدفمند جهت کار و اشتغال است. نیازی نیست برید سراغ موضوعاتی مانند الکترونیک دیجیتال، میکروکنترلر و ... چون تعداد افرادی که دارای چنین تخصص هایی بصورت نسبی هستند بسیار زیاد است و به نوعی اشباع شده ولی یک دانش آموخنه رشته الکترونیک اگر بخواهد در یک واحد صنعتی کار کند نیاز زیادی به موضوعاتی مانند الکترونیک دیجیتال و ... ندارد. در صنایع بزرگ که کامل یک واحد مجزا ابزار دقیق داریم که بیشتر افراد رشته الکترونیک در این زمینه کار میکنند. در صنایع خرد مانند کارخانه های مواد غذایی، کارخانه قند، لبنیات، بسته بندی ، نوشابه و .. این تفکیک دقیق به عنوان ابزار دقیق ممکنه وجود نداشته باشه. در صنایع خرد یک یا چند نفر به عنوان PLC man و یا مسوول قسمت کنترلی و نرم افزاری هستند و نفراتی هم تعمیرات و نگهداری سنسورها و تجهیزات برقی و ابزاردقیقی خط تولید. یکسری نیرو هم بسته به آن صنعت برای قسمتهای برق صنعتی و تابلو برق و ... هستند. بنابراین اگر بخواهید در کارخانه های صنایع خرد جویای کار باشید دوره های تعمیرات سنسورهای صنعتی و ابزاردقیقی و به همراه آن مطالعه کتابهای مرتبط با این موضوعات را توصیه میکنم.
                    بسیارخب ممنونم ازپاسخهای کاملتان
                    برای مثال رشته های اموزشگاه فنی تهرانhttp://www.mft.info/00/Fa/default.aspxکدام یک ازبازارکاربهتری برخوردارندوشما پیشنهادمی کنید.
                    اگرترجیهابتوان راهنمایی کردکه خودم کارکنم بهتراست.

دیدگاه

خیلی از دوره های این مجتمع تهران که نگاه کردم کاربردی هستند و اگر اساتید قوی برای این دوره ها داشته باشند. میتونه مفید باشه.
                      چون شما روی بحث ابزاردقیق تاکید دارید دوره های زیادی در مورد plc داره. من آموزش عمومی در خصوص plc رو مفید میدونم ولی برای
                      شما به عنوان اینکه بشه تخصص اصلی توصیه نمی کنم. و به نظرم اون دوره کنترل ابزاردقیق شاید مفید باشه.
                      مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

خیلی از دوره های این مجتمع تهران که نگاه کردم کاربردی هستند و اگر اساتید قوی برای این دوره ها داشته باشند. میتونه مفید باشه.
                        چون شما روی بحث ابزاردقیق تاکید دارید دوره های زیادی در مورد plc داره. من آموزش عمومی در خصوص plc رو مفید میدونم ولی برای
                        شما به عنوان اینکه بشه تخصص اصلی توصیه نمی کنم. و به نظرم اون دوره کنترل ابزاردقیق شاید مفید باشه.
                        سپاس گذارم ازجواب بسیار سریع شما
                        1-من به مدتی یعنی چندسالی ازالکترونیک دوربودم (ولی این علاقه شدیدمن باعث شده کتابهای الکترونیک راهنوزبخونم و...والانم که درخدمت شماوecaهستم)
                        بااین حال بازهم می توانم ابزاردقیق یادروس دیگری رابخونم.
                        سوال دیگراینکه بااین توضیحات من باکمک شما می خواستم یک کلاسی روانتخاب کنم که بازارخوبی هم داشته باشداینجوری که خودم دراینترنت جستجوکردم وهمچنین ازتبیان مشاوره گرفتم ابزاردقیق می تواندمناسب باشدپیشنهادشماچیست؟
                        ببخشیداینهمه سوال می کنم!

دیدگاه

اگر محل زندگی شما بگونه ای است که به شهرک های صنعتی و کارخانجات نزدیک است و امکان پیدا کردن شغل در چنین مکانهایی را دارید.
                          به نظر من هم دورهای ابزاردقیقی بهترین مورد برای کسب مهارت صنعتی می باشد. شما بهتر است ابتدا در مورد ابزاردقیق و موارد مربوط مطالعه کلی
                          داشته باشید و بعد هم در موسسات معتبری مانند مجتمع تهران دوره های مورد نیاز را بگذرانید. برای شروع و فراگیری یکسری کلیات بهتره در مورد سنسورهای دما و فشار و طرز اندازه گیری این پارامترها به روشهای مختلف را فراگیرید. که کتابهای در این مورد موجود هست و توصیه میکنم تهیه کنید به عنوان نمونه یک سرچ ساده در اینترنت کردم مثلا لینک زیر میتونه مفید باشه ولی مانند خیلی کتابهای ابزاردقیقی کامل و منسجم نیست.
                          http://tesla-workgroup.persiangig.com/document/z/control%20and%20sensors.pdf/download
                          مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

اگر محل زندگی شما بگونه ای است که به شهرک های صنعتی و کارخانجات نزدیک است و امکان پیدا کردن شغل در چنین مکانهایی را دارید.
                            به نظر من هم دورهای ابزاردقیقی بهترین مورد برای کسب مهارت صنعتی می باشد. شما بهتر است ابتدا در مورد ابزاردقیق و موارد مربوط مطالعه کلی
                            داشته باشید و بعد هم در موسسات معتبری مانند مجتمع تهران دوره های مورد نیاز را بگذرانید. برای شروع و فراگیری یکسری کلیات بهتره در مورد سنسورهای دما و فشار و طرز اندازه گیری این پارامترها به روشهای مختلف را فراگیرید. که کتابهای در این مورد موجود هست و توصیه میکنم تهیه کنید به عنوان نمونه یک سرچ ساده در اینترنت کردم مثلا لینک زیر میتونه مفید باشه ولی مانند خیلی کتابهای ابزاردقیقی کامل و منسجم نیست.
                            http://tesla-workgroup.persiangig.com/document/z/control%20and%20sensors.pdf/download
                            حالا من آدرس رامی نویسم شایدبتوانیددراین موردهم به من کمک کنید.
                            لازم به ذکراست که من دارای مکانی می باشم به نظرشما می توان استفاده کردوکارتولیدی یک نوع وسیله یا...مثل تابلوروان راانجام داد
                            شایداین سوالهام هیچ ربطی به این انجمن یاشمانداشته باشدولی اگرمی توانیدکمک کنید :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X