اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با اولتراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با اولتراسونیک

سلام
    من سه تا اولتراسونیک رو بستم روی یه مگا 32 و هر سه هم دارن به درستی جواب می دن!
    همشون هم یک مدل و سالم هستن!
    کد هر سه هم طبق شکل زیره!
    مشکل اینجاست که همیشه یکیشون توی While اول موجود در کد گیر می کنه و از while خارج نمیشه!
    اول فکر کردم مشکل از خود ماژوله و پایه هاش صفر و یک نمیشه ولی وقتی جاشون رو با هم عوض می کنم باز هم این مشکل رو دارم! در حالی که بقیه در جاهای دیگه درست کار می کنن!
    وقتی مدار رو خاوموش می کنم و مگا 32 رو در می آرم و دوباره جا می ندازم بعضی وقتا درست میشه!(بدون هیچ گونه تغییری در مدار- فقط درآوردن و جا انداختن دوباره ی میکرو) بعضی اوقات هم باید 3 تا 4 بار این کار رو کرد تا درست بشه!
    در ضمن اتصال پایه ها به میکرو رو هم با مولتی متر تست کردم و هیچ قطعی ای نیست!

در کد زیر x یه متغییره که با سرریز تایمر یدونه اضافه میشه!
    پایه ی تریگر اون مشکل داره با B5 و پایه ی اکوش به B4 متصل شده!
    کد:
    x=0;
      PORTB.5=1;
      delay_ms(20);
      PORTB.5=0;
      lcd_puts(""); 

while(PINB.4==0);
      TCNT0=0;
      TCCR0=0x01;

while(PINB.4==1);
      TCCR0=0x00;  

T = (float)x*(256.0/1000.0) + (float)TCNT0/1000.0; 
      d = (float)T*340.0/2.0;

پاسخ : مشکل با اولتراسونیک

کسی نیست کمک کنه؟

دیدگاه

سلام
      حتما" watchdog و فعال کن تا این مشکل پیش نیاد

TCCR1B=0x00;
      TIMSK=0x00;

TCNT1=0x0000;
      trig=1;
      delay_us(20);
      trig=0;
      while(echo==0);
      TCCR1B=0x02;
      distance=0;
      timer_v=0;
      #asm("wdr&quot

while(echo==1);
      TCCR1B=0x00;

دیدگاه

من نمی خوام میکرو رو ریست کنم!

اگه ماژول اولتراسونیک مشکل داره چرا وقتی اون ماژول روجای دیگه می ذارم درست کار می کنه؟
        اگه پی سی بی مشکل داره پس چرا بعضی وقتا درسته؟
        اگه کد مشکل داره چرا بعضی وقتا درسته و کد بقیه اولتراسونیک ها هم همینه و فقط پایه هاشون فرق می کنه!
        می خوام مشکل رو پیدا کنم

دیدگاه

سلام مقدار رجیستر ِDDRB رو چقد دادی؟؟

دیدگاه

اول یا آخر برنامه یه دیلی حدود 200 میلی ثانیه بذار تست کن ببین تاثیر داره
            از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pouyaojaghi
              سلام مقدار رجیستر ِDDRB رو چقد دادی؟؟
              B1 , B5,B7 که پایه های تریگر سه تا اولتراسونیک هستند رو خروجی کردم و بقیه B رو ورودی

دیلی در هیچ کجای برنامه هم کارساز نیست

دیدگاه

دقیقا تو کدوم خط گیر می کنه

دیدگاه

توی while اول
                  یعنی دقیقا خط 6!
                  این وایل میگه که تا زمانی که پین شماره ی 4 پورت بی صفر است پین رو مرتب چک کن و به مجرد این که 1 بشه از وایل در می آید.
                  مشکل من این جاست که بعضی اوقات این پین 1 نمیشه و همین طور میکرو توی این وایل می مونه!!!! :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
                  دوتا اولتراسونیک دیگه دارم به پایه های دیگه وصلند ولی این مشکل رو ندارن در حالی که کدشون از روی هم کپی شده و دقیقا یک نوع و یک جنس و یه چیزند که روی یک پی سی بی سوارند!

دیدگاه

سلام
                    اونیکی ماژولام رو این قسمت جواب نمیدن؟؟
                    اون پایه رو با یه مقاومت 1کیلو پول اپ کن ببین چی میشه؟
                    اگه نشد مجازی تا حدود 20 اهم بیای پایین اما نه دایم لحظه ای که نتیجه رو ببینی اما ذره ذره بیا پایین یهو نیای بزنی مازول بترکه(دوستان گل میدونم یکم غیر منطقیه اما تو sim900 این کار باعث شد چنتا مازولو راه بندازم

دیدگاه

سلام
                      اوضاع بدتر شد!
                      بدون اینکه من تغییری در مدار بدم حالا دیگه همشون هنگ می کنن!
                      من دارم روی یه ربات کار می کنم که سه تا اولتراسونیک داره و یه l298!
                      وقتی l298 روی مدار هست اولتراسونیک ها ممکنه هنگ کنن ولی وقتی نیست یک ساعت هم اولتراسونیک ها رو روشن بذاری درست فاصله از سه طرف جلو و چپ و راست نشون می ده!!!!
                      دیگه دارم دیونه می شم!!!!!!! :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

خوب من اصلا تغیری توش ندادم ولی دیگه با l298 مشکلی نداره!
                        حالا یه cny70 دارم که به کمک یه اپ امپ(lm324) یه خروجی 0 و 1 داره! به محض اینکه مدارش رو وصل می کنم سیستم هنگ می کنه!(یعنی توی اون وایل گیر می افته!) جالبه که فقط vcc , gnd مدار cny70 رو وصل کردم و این طوری میشه!

1- مدار cny70 رو اگه به تنهایی وصل کنی و اولتراسونیک ها روی مدار نباشند خود cny70 کاملا درست کار می کنه!
                        2- مدار اولتراسونیک ها رو اگه به تنهایی وصل کنی و cny70 روی مدار نباشند خود کاملا درست کار می کنه!
                        3- تغذیه مدار cny70 و اولتراسونیک ها کاملا از هم جداست(دو تا رگولاتور دارم!) ولی gnd تمام تغذیه ها یکسان است!
                        4- از نظر جربان کشی هم مشکلی نیست. مدار کلا 46 میلی حداکثر جریان می کشه و من یه آداپتور 500 میلی وصل کردم!
                        چرا درست کار نمی کنه؟ :angry: :angry: :angry: :angry:...

دیدگاه

سلام
                          دوست عزیز بیا یه کاره دیگه کن تمام ورودی ها و خروجی هاتو دیجیتالی کن و به همه اپتوکوپلر بزن بعد تغذیه مدارو جدا کند همه قسمت هارو میکرو کامل جدا سنسورام جدا
                          حتی زمین هم به هم وصل نباشه ها

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X