اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد حرکت الکتریسیته در فضا ... ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد حرکت الکتریسیته در فضا ... ؟

سلام دوستان.
    خسته نباشید.
    یک سری سوال داشتم و ممنون میشم کمکم کنید.
    من رشته ام برق نیست و ممکن سوالاتم عجیب ، ساده و بی معنی باشه پس پیشاپیش عذرخواهی میکنم .( سوالات به هم ارتباط دارند )

هوا یا فضایی که دارای اکسیژن هست نمیتونه الکتریسیته را منتقل کنه مخصوصا زمانی که هوای خشک باشد.
    1-حال چطور هنگام برخورد دو ابر به هم و ایجاد رعد و برق ، الکتریسیته در فضا منتقل میشود؟

2-از آنجایی که اتم ها میل بالایی به پیوستن به الکترون ها دارند آیا بعد از جدا سازی الکترون ها از اتم ها و آزاد سازی آن ها به صورت جداگانه در فضا آیا باز هم به صورت خودمختار به هم ملحق میشوند و یا باید با یکسری فعل و انفعالات آنها را با هم دوباره ادغام کرد ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.
    با تشکر

پاسخ : در مورد حرکت الکتریسیته در فضا ... ؟

سلام
    منم اطلاعاتی ندارم ، اما می تونید در انجمن های فیزیک سوالتونو مطرح کنید و بصورت تخصصی پاسخ صحیحو دریافت نمایید .
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rayson
      سلام دوستان.
      خسته نباشید.
      یک سری سوال داشتم و ممنون میشم کمکم کنید.
      من رشته ام برق نیست و ممکن سوالاتم عجیب ، ساده و بی معنی باشه پس پیشاپیش عذرخواهی میکنم .( سوالات به هم ارتباط دارند )

هوا یا فضایی که دارای اکسیژن هست نمیتونه الکتریسیته را منتقل کنه مخصوصا زمانی که هوای خشک باشد.
      1-حال چطور هنگام برخورد دو ابر به هم و ایجاد رعد و برق ، الکتریسیته در فضا منتقل میشود؟
      در مورد سوال اولتون باید بگم از آنجایی که صاعقه یا همون رعد و برق دارای ولتاژ بسیار بالاییست ( در حدود چند ده هزار ولت) دیگر محیط عایق که همون جو زمین هست تاثیر ایزولاسیون چندانی ندارد و بصورت آنی یک قوس الکتریکی یا Arc بین دو ابر با اختلاف پتانسیل متفاوت زده می شود.همانطور که بعضاً در بعضی از پست های فشار قوی بدلیل قطع سکسیونر ها زیر بار این پدیده دیده می شود.
      quand on veut,on peut...

دیدگاه

دوست عزیز وقتی الکتریسیته در خلاء حرکت میکنه (لامپ خلا معروف ادیسون!) چطور ممکنه در اکسیژن حرکت نکنه؟!

هیچ عایقی عایق مطلق نیست
        هر عایقی در یک ولتاژی میشکنه و بالاخره جربان رو عبور میده حتی پلاستیک و سرامیک!!

مثلا سیلسیوم در 0.7 ولت میشکنه و رسانا میشه
        و ژرمانیوم تا زیر 0.2 ولت کاملا عایقه ولی وقتی از 2 دهم رد میشه جریان عبور میده

اما برای عبور از عایق هوا به چندین هزار ولت انرژی نیاز داریم

شما به جرقه زن اجاق گاز خونه تون نگاه کن تا ببینی چطور الکتریسیته در هوا منتقل میشه
        یا شب رو با پتو بخواب صبح دستتو به دستگیره در نزدیک کن تا حرکت الکترون ها رو با چشم ببینی
        برای ازمایش بهتر میتونی از ترانس نئون استفاده کنی(خطر مرگ!)

وقتی دو ابر که در اثر اصطکاک با مولکول های هوا شدیدا باردار میشن و بعد دو ابر با بار متفاوت به هم نزدیک میشن(قبل برخورد صاعقه رخ میده!)
        چنان نیروی عظیمی تولید میشه که زمین رو به لرزه در میاره
        یا بعضی اوقات این ابر ها به ساختمان های بلند نزدیک میشن و به خاطر اختلاف بار تمام انرژی رو در ساختما تخلیه میکنن این باعث میشه یه قوس الکتریکی بین ابر و ساختمان شکل بگیره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X