اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد نویز با روشن شدن مهتابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایجاد نویز با روشن شدن مهتابی

سلام دوستان....
    من یه مدار تایمر ساختم که با روشن شدن مهتابی کلا قاطی میکنه وممکنه خروجی ها رو روشن یا خاموش کنه..
    از خازن عدسی 104 زیاد استفاده کردم،برای تغذیه میکرو از فیلتر clc هم استفاده کردم.برای ورودی وخروجی رگلاتور هم خازن گذاشتم.... در ضمن از ترانس برای تغذیه استفاده میکنم.توی ورودی ترانس هم یه خازن 0.1u و یه مقاومت 100 اهم 5w هم گذاشتم اما بازم تاثیری نکرد،واریستورهم گذاشتم...بازم تاثیری نداشت.
    :angry: :angry: :angry:

بازم راهی به نظرتون میرسه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : ایجاد نویز با روشن شدن مهتابی

سلام
    GND با اسکوپ بگیر ببین چیزی روش نمیفته / اگر بود gnd ایزوله کن / قبلا من همچین مشکلی خوردم با جدا کردن GND درست شد.
    خداوندا
    از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
    فراموشش کن
    دکتر علی شریعتی

دیدگاه

ممنون از جوابتون
      متاسفانه اسکوپ ندارم...
      منظورتون از ایزوله اینکه از دو ترانس استفاده کنم(یکی برای رله ها و یکی برای میکرو؟)
      آخه وقتی که مهتابیو چند با قطع ووصل میکنم میکرو قاطی میکنه،یعنی وقتی خروجی ها باید قطع باشن اگه مهتابیو قطع ووصل کنم میره تو روتین روشن کردن خروجیا...حالا اگه از دو ترانس هم استفاده کنم به نظرتون وقتی میکرو بره تو روتین روشن شدن ، فرقی میکنه از دو ترانس استفاده کنم چون دستوری که نباید بده رو میده :angry:

دیدگاه

سلام
        یه سوال بی ربط
        من مهتابی خونمون بعد روشن شدن 2 تا 7 بار چشمک میزنه و بعد دائم روشن می مونه ،دلیلش رو نمیدونین ؟؟
        برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
        راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

رو مدارت میکرو استفاده کردی؟

استارت مهتابیت خرابه به همون خاطر چشمک میزنه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ایجاد نویز با روشن شدن مهتابی

نوشته اصلی توسط reza javahery
            رو مدارت میکرو استفاده کردی؟

استارت مهتابیت خرابه به همون خاطر چشمک میزنه
            استارتر خراب باشه باید دائم چشمک بزنه ولی این بعد اینکه کلید زده میشه 2ثانیه روشن و بعد قطع و روشن که تا 5یا 6بار ادامه داره

دیدگاه

سلام
              مهتابی هنگام روشن شدن توسط یک ترانس ولتاژ بسیار بالایی رو ایجاد میکنه که این ولتاژ لحظه ای بسیار بالا می تونه نویز زیادی رو در محیط ایجاد کنه برای مبارزه با نویز من راهکار های زیادی بلدم که در اینجا به چند راهکار مهم و حیاتی اشاره می کنم :
              1- استفاده از خازن 100 نانو فاراد در نزدیکترین محل برای اتصال تغذیه آی سی ها
              2- استفاده از فیلتر ال سی که می تواند با یک خازن صد نانو و یک سلف 10 میکرو هانری ایجاد شود برای تغذیه AVREF در میکرو کنترلر ها
              3- کشیدن یک لایه مسی در دور مدار چاپی و اتصال آن به زمین
              4- کشیدن یک لایه آلومینیومی ( که توسط چسب شیشه ای از دو طرف عایق شده ) روی میکرو ها و اتصال آن به زمین
              5- استفاده از یک لایه فویل آلومینیوم که با چسب پهن از دو طرف عایق شده و دور تا دور مدار کشیده شده است برای مکان های پر نویز صنعتی که اگر طوری سوراخدار پیدا کنید نیز جواب بهتری می دهد
              6- کشیدن یک لایه مسی دور ترانس به طوری که از لحاظ عایقی محافظت شده باشد و به زمین متصل شده باشد
              7- برای حذف نویز تغذیه مدار باید از خازنهای الکترولیت با ظرفیت بالا در خروجی مدار تغذیه استفاده کنید
              8- استفاده از سلف های 10 میکرو هانری از خط تغذیه به مدار تغذیه شونده تاثیر نویز را تا حد زیادی کم می کند.
              9- در مدارهای دیجیتالی پایه گیت هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرد را زمین کنید.
              10- در مدارهایی که حرارت تولید می کنند از خنک کننده مناسب استفاده شود زیرا یکی از مهم ترین نویز ها نویز حرارتی می باشد
              11- در مدارهای سوئیچینگ بهتر است هر بخش مدار جدا از هم باشد
              12 - در مدارهایی که هم دارای قسمت آنالوگ و هم دارای قسمت دیجیتال هستند سعی کنید کل مدار را ابتدا جدا از هم ایجاد کنید و هم چنین خطوط تغذیه را و در آخر آنها را توسط یک سیم به هم اتصال دهید این گونه نویز مدار تا حد زیادی کاهش می یابد.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                استارتر خراب باشه باید دائم چشمک بزنه ولی این بعد اینکه کلید زده میشه 2ثانیه روشن و بعد قطع و روشن که تا 5یا 6بار ادامه داره
                برای روشن شدن مهتابی لازمه فیلامان آن به اندازه کافی گرم شود به همین خاطر هنگامی که مهتابی شما روشن نشده اول چند بار چشمک می زند و هنگامی که فیلامان آن گرم شد مهتابی روشن می ماند.
                و این امر به دلیل کهنه شدن مهتابی و یا ترانس می باشد.
                عملکرد مهتابی به این گونه است که ابتدا یک استارت قطع و وصلی را ایجاد می کند و ترانس در اثر تغییرات آنی جریان ولتاژ بسیار بالایی تولید می کند و این ولتاژ بالا فیلامان را گرم می کند و فیلامان گرم شده الکترون ها را به فیلامان دیگر پرتاب می کند . الکترون ها به سطح فسفری مهتابی برخورد می کنند و این امر تولید نور می کند.

sigpic

دیدگاه

ممنون از جواب آقای ادیسون..
                  از خازن 104 که زیاد استفاده کردم،برای تغذیه avref فیلتر استفاده نکردم بهنظرتون میتونه این گزینه موثر باشه ؟
                  در ضمن ائمدم از دوتغذیه مجزا هم استفاده کردم اما بازم وقتی مهتابی خاموش روشن میشد فرمانیو ه نباید میداد رو میداد :angry: :angry: :angry:
                  توی ورودی تغذیه 12 ولت دوتا خازن 3300 میکرو 16 ولت هم گذاشتم بازم بی تاثیر بود..فیلتر تغذیه میکرو هم دوتا سلف 100 میکرو هانری ودوتا خازن الکترولیتی بودن(clc).اما بازم....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edeeson_nm1
                    برای روشن شدن مهتابی لازمه فیلامان آن به اندازه کافی گرم شود به همین خاطر هنگامی که مهتابی شما روشن نشده اول چند بار چشمک می زند و هنگامی که فیلامان آن گرم شد مهتابی روشن می ماند.
                    و این امر به دلیل کهنه شدن مهتابی و یا ترانس می باشد.
                    عملکرد مهتابی به این گونه است که ابتدا یک استارت قطع و وصلی را ایجاد می کند و ترانس در اثر تغییرات آنی جریان ولتاژ بسیار بالایی تولید می کند و این ولتاژ بالا فیلامان را گرم می کند و فیلامان گرم شده الکترون ها را به فیلامان دیگر پرتاب می کند . الکترون ها به سطح فسفری مهتابی برخورد می کنند و این امر تولید نور می کند.
                    ممنون دوسته من
                    تست درستیه ترانسش چیه؟

دیدگاه

در رابطه با نویز باید بگم پایه های تغذیه اگه با فیلتر تغذیه بشن خیلی موثر هست ولی روکش آلومینیومی عایق شده رو فراموش نکنید تاثیرش خیلی خیلی زیاد هست
                      در مسیر تغذیه ای سی رگولاتور و سلف فراموش نشود و با رعایت تمام نکات گفته شده در بد ترین شرایط نویز نمی تواند اثر گذار باشد.

در رابطه با تست ترانس هم باید بگم میشه اونو با اهمتر تست کرد مقدار اهمش مقدار خاصی هست اما راحت ترین راه تست بستن یک مدار مهتابی با استارت و مهتابی نو هست که میشه از عملکرد درست اون اطمینان پیدا کرد.

sigpic

دیدگاه

سلام
                        یکسری نکات مهم رو دوستان گفتن من هم با اجازتون چند نکته عرض میکنم:
                        1- یکی از مهم ترین چیزهایی که تاثیر بسیار زیادی میذاره تقسیم ستاره ای GND است. خودم به شخصه تاثیر عجیب اون رو در مداراتی که قطعات جریان کش در مدار هست دیدم. به این معنی که تغذیه قطعات حساس مانند میکرو و قطعات جریان کش مانند سون سگمنت ها رو درست از نقطه ورود تغذیه به مدار بگیرید و وصل کنید. یعنی اتصال GND اینطور نباشه که مثلا از GND میکرو وصل کنید به GND مثلا LCD و از پایه زمین LCD بگیرین بدین به رله و ... . این کار باعث میشه مثلا وقتی رله وصل میشه، به خاطر جریان لحظه ای که میکشه، روی میکرو و LCD هم تاثیر بذاره. پس GND قطعات حساس و جریان کش رو مستقیما از نقطه ورود تغذیه به مدار بگیرید.
                        2- اگر تغذیه جداگانه برای مدار میکرو و رله ها استفاده میکنید، بهترین راه این هست که با اپتوکوپلر، به رله ها فرمان بدید که در اینصورتاین دو تغذیه کاملا مستقل از هم خواهد بود و دیگه نیازی نیست حتی زمین این دو تغذیه به هم وصل بشه.
                        3- قبل از ورودی ترانس، در مسیر برق ورودی 220V از فیلتر برق شهر استفاده کنید که میتونه نویزی که از طریق برق شهر به مدار وارد میشه رو تا حد زیادی جلوش رو بگیره. در مورد فیلتر برق شهر هم میتونید به ویدئوهای آموزش AVR از جناب طراح مراجعه کنید.
                        4- در مسیر برق شهر VDR برای حذف پیک های ولتاژ که ممکن است در اثر روشن شدن مهتابی ایجاد شود قرار دهید.
                        5- در دو سر بوبین رله حتما دیود قرار دهید.
                        6- بقیه نکات رو دوستان گفتن و تکرار مکررات نمیکنم دوست عزیز
                        امیدوارم با رعایت این نکات مشکلتان حل شود. باز هم اگه حل نشد مطرح کنید بلکه به امید خدا با همکاری همدیگه حل شود.

دیدگاه

دوستان مشکل حل شد... :wow: اما به یه چیز عجیب برخوردم

من تو برنامه دو حالت برای تایمر تعریف کرده بودم
                          1-مثلا زمان رو شن شدن یه وسیله از ساعت 15 تا 22 هست که زمان خاموشی بزرگتر از زمان روشن شدنه
                          2-عکس حالت اول یعنی زمان روشن شدن یه وسیله از ساعت 22 تا 5 صبحه که زمان خاموشی کوچکتر از زمان روشن شدنه...

حالا وقتی حالت دوم رو از برنامه حذف میکنم همه چیز درست میشه.... oo: oo: oo:
                          یعنی با چند بار قطع ووصل مهتابی به هیچ عنوان خروجی تغییر نمیکنه ولی به محض اینکه اونو میارم تو برنامه خروجی به نویز حساس میشه..... oo:

به نظرتون چیکار میشه کرد؟؟؟؟

دیدگاه

برای بررسی این اشکال باید برنامه رو بزاری ببینیم چی نوشتی ؟
                            خود برنامه نویسی یکی از مهم ترین قسمت های مدار هست که تاثیر عجیبی در عملکرد مدار داره . مثلا هنگامی که از مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو استفاده می کنیم اگر نکات گفته شده رو رعایت کنیم و همچنین در برنامه به جای خوندن مستقیم adc از مد idle , adc noise reduction استفاده کنیم خیلی خیلی دقت بالا میره و نویز کاهش پیدا می کنه.
                            من یک منبع تغذیه سوئیچینگ ساخته بودم و برای ولت مترش از میکرو مگا 8 استفاده کرده بودم و ابتدا نکات مبارزه با نویز رو رعایت نکردم و چیزی که روی ال سی دی نشون میداد این بود که کلی عدد نشون میدا که اصلا دقیق نبود و بعد ال سی دی حروف عجیب و غریب نشون میداد و ... حسابی نویز داشت مدار
                            سپس تمام نکات رو برای مدار ولتمتر رعایت کردم و از adc در مد adc noise reduction استفاده کردم و در آخر کل مدار رو در یک پوشش آلومینیومی قرار دادم و الان ولتمترم بسیار دقیق شده و هنگ هم نمی کنه فقط بعضی اوقات ال سی دی هنگ می کرد که پشتش یک لایه آلومینیوم که با چسب عایق شده بود قرار دادم که این مشکل هم برطرف شد.

sigpic

دیدگاه

ممنون از جوابت دوست عزیز...
                              برنامه رو گذاشتم اما من از یه نوع سون سگمنت خاص استفاده کردم (میگن سون سگمنت 3.5 ،12 ساعتیه و 6 تا ال ای دی هم کنارش هست )که این 6تا ال ای دی و نمایشگرای ثانیه هم رو خطوط a تا g قرار گرفته...که توی پروتیوس چیزی معلوم نمیشه...

noname2.rar

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X