اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوزاندن میکرو به نحوی که کارایی داشته باشد!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوزاندن میکرو به نحوی که کارایی داشته باشد!!!

با سلام
    یکی از دوستان دیروز این سوال رو از من پرسید شاید کمی مسخره به نظر بیاد :
    آیا می شود میکرو را زمان پرگرم کاری کرد که دیگر قابل پرگرم نباشد و تنها همین یکباری که شما پرگرام کرده اید باشد و البته این پرگرام شما کار کند ولی آن میکرو بار اول آخر پرگرامش باشد یا اینکه فقط خود ما بتوانیم آنرا پراگرام کنیم ؟

پاسخ : سوزاندن میکرو به نحوی که کارایی داشته باشد!!!

برای بعضی میکرو ها بله!
    مثلا ATM8 رو میتونید با فیوز بیت مربوط به RESET پایه ی ریست رو غیر فعال کنید که دیگه به هیچ وجه نمیشه پروگرامش کرد

یا بعضی میکرو ها که قابلیت JTAG دارند فیوز بیتی دارند که میشه SPI اون رو غیر فعال کرد که بازم به هیچ وجه دیگه نمیشه با SPI اون رو پروگرام کرد.

دقیقا خاطرم نیست ولی فکر کنم از طریق لاک بیت هاش هم بتونید پروگرام میکرو رو غیر فعال کنید که البته با پاک کردن میکرو غیر فعال میشه %

موفق باشید

دیدگاه

مثلا ATM8 رو میتونید با فیوز بیت مربوط به RESET پایه ی ریست رو غیر فعال کنید که دیگه به هیچ وجه نمیشه پروگرامش کرد
      میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید ؟
      موردهای دوم بعلت اینکه معمولا با spi پرگرم می کنم و البته از پورتهای jtag هم در برنامه استفاده کردم فکر نکنم ممکن باشه
      مورد آخر شما هم در واقع lock کردنه که با erase کردن ساده برداشته می شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داریوش عباسی
        میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید ؟
        تو میکرو مگا 8 پایه ریست رو هم میشه به عنوان I/O استفاده کرد و هم به عنوان ریست که اگه فیوز بیت مربوط به این پایه رو در حالت I/O تنظیم کنیم در واقع دیگه با پروگرامر هایی که برای پروگرام کردن نیاز به پایه ریست دارن نمیشه این میکرو رو پروگرام کرد
        تو این تاپیک برای جلوگیری از دزدی برنامه روی میکرو بحث شده :mrgreen:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=87445.msg541075;topicseen#new
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

خوب شما پایه ریست رو از ته بکنید و جهت اطمینان محل رو با هویه بسوزونید!

دیدگاه

سلام،
            در میکروهای سری LPC اگر CRP سطح سوم رو فعال کنید از طریق JTAG و از طریق ISP دیگه نمی تونید به میکرو دسترسی داشته باشید و فقط با استفاده از Bootloader امکان پذیره که در واقع اگر از Bootloader یا IAP استفاده نکنید همون چیزی میشه که شما می خواهید.
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
              برای بعضی میکرو ها بله!

یا بعضی میکرو ها که قابلیت JTAG دارند فیوز بیتی دارند که میشه SPI اون رو غیر فعال کرد که بازم به هیچ وجه دیگه نمیشه با SPI اون رو پروگرام کرد.

دقیقا خاطرم نیست ولی فکر کنم از طریق لاک بیت هاش هم بتونید پروگرام میکرو رو غیر فعال کنید که البته با پاک کردن میکرو غیر فعال میشه %

موفق باشید
              مهندس همه ی اینهایی رو که گفتی با پروگرامر های tnm بر می گردن
              قم الکترونیک

دیدگاه

اگه واقعا tnm این حالت پایه ریست رو برمی گردونه پس یعنی کاری نمیشه کرد؟

دیدگاه

:-?

فکر کنم فقط بتونه ریست رو برگردونه چون این یه ایراد برای میکرو به حساب میاد ولی فکر نکنم بتونه برنامه ی میکروی قفل شده رو بخونه!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوزاندن میکرو به نحوی که کارایی داشته باشد!!!

نوشته اصلی توسط A-Ice Man
                    :-?
                    فکر کنم فقط بتونه ریست رو برگردونه چون این یه ایراد برای میکرو به حساب میاد ولی فکر نکنم بتونه برنامه ی میکروی قفل شده رو بخونه!
                    سلام
                    بله می تونه پایه ریست برگردونه. ولی نمی تونه قفل باز کنه فقط می تونه حافظه رو پاک کنه که خود به خود قفل میکرو هم باز میشه (البته Atmega نمی دونم چون تست نکردم :biggrin: )

هیچ راه حلی نداره که 100% از برنامتون حفاظت کنید اگه برنامتون خیلی مهم باشه بازم کپی میشه .
                    بسته به نوع میکرو و پسوند و..... کد Hex در میاد و هزینه پایش از حدود 2 تومان (AVR ) تا هر چقدر که بشه هم زیاد میشه ( هزینش شخصی ممکنه رایگان هم باشه :smile: )
                    میکرو ARM هم معمولا حدود 5 تومان به بالا
                    کدتون خیلی دیگه مهم باشه میشه ASM , C کد رو هم در بیاریم البته یکم وقت گیر و فقط 1 بار انجام دادم اونم میکروش At89C51 بود
                    ضریب کار هم 99% یعنی ممکنه کد 100% نباشه ولی 99% درسته که با یه ویرایش درست میشه
                    این ضریب تو Hex هم هست ولی خیلی کم پیش میاد خراب باشه
                    کلا مبلغ تا حدودی بالا هست که بشه طرف راضی کرد بیخیال میکرو بشه و 1 برنامه براش نوشته بشه
                    زیادم نمی خواد تو نت بگردید که بدونید چجوری چون یه جورای اصلا مطلب در موردش نیست و این کارهم به نسبه کثیف به نظرم ولی چاره چیه ارباب رجوع دیگه :rolleyes:

دیدگاه

اشتباه نکنید من نمی خوام برنامه خونده نشه ! اون که براحتی با lock بیتها قابل انجامه و اصلا بحثی نداره.
                      من می خوام خود میکرو دیگه برای طرف قابل استفاده نباشه و اگه خواست فایل دیگه ای روش بریزه نتونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط داریوش عباسی
                        اشتباه نکنید من نمی خوام برنامه خونده نشه ! اون که براحتی با lock بیتها قابل انجامه و اصلا بحثی نداره.
                        من می خوام خود میکرو دیگه برای طرف قابل استفاده نباشه و اگه خواست فایل دیگه ای روش بریزه نتونه
                        بزای این کار ریختن رزین روی میکرو میتونه یک گزینه خوب باشه :rolleyes: البته در صورتی که بخوایین به صورت فیزیکی میکرو قابل دسترسی و استفاده نباشه
                        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                        [hr]

دیدگاه

با میکرو های pic از نوع c اون فقط 1 بار پروگرام میشه بس. مثلا PIC16 C xx

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین غفاری
                            بزای این کار ریختن رزین روی میکرو میتونه یک گزینه خوب باشه :rolleyes: البته در صورتی که بخوایین به صورت فیزیکی میکرو قابل دسترسی و استفاده نباشه
                            بله ولی با این کار پشتیبانی اون محصولم می شه 0 :biggrin: شما برای هر مشکل مجبورید برد عوض کنید

نوشته اصلی توسط jonbakhsh
                            با میکرو های pic از نوع c اون فقط 1 بار پروگرام میشه بس. مثلا PIC16 C xx
                            بله حرف شما هم 100% درست چون حافظه فلش دیگه در کار نیست و حافظه رام ولی داره
                            این سری تا حدودی منقرض شده و تولیدش خیلی محدود اونم بیشتر برای شرکت ها به سفارش
                            این سری پیشرفت چندانی نداشته و هیچ ارتقا مثل XLP , ... اصلا روش لحاض نشده
                            و اخرین اشکال چون هم رنج خوانواده C, CE خانواده F هم وجود داره کافی طرف میکرو رو عوض کنه و خلاص

اقای عباسی عزیز نمی دونم میکرو یک بار مصرف بشه که چی اون دوستی که سوال کرده هدفش چیه ؟ چون به هر حال می شه میکرو رو جایگزین کرد انقدر هم هزینه نداره
                            حالا از سخت افزار شما استفاده بشه چه اشکالی داره ؟ از نظر قانونی هیچ مشکلی وجود نداره شخص خریدار مجاز به اعمال هر تغییری هست بجز تولید دوباره اون محصول
                            میکرو دوباره قابل استفاده باشه که خیلی بهتره شما خدمات بهتری می تونید ارئه کنید مثل به روز رسانی و ....

دیدگاه

میکرو یک بار مصرف بشه که چی اون دوستی که سوال کرده هدفش چیه ؟ چون به هر حال می شه میکرو رو جایگزین کرد انقدر هم هزینه نداره
                              حالا از سخت افزار شما استفاده بشه چه اشکالی داره ؟ از نظر قانونی هیچ مشکلی وجود نداره شخص خریدار مجاز به اعمال هر تغییری هست بجز تولید دوباره اون محصول
                              میکرو دوباره قابل استفاده باشه که خیلی بهتره شما خدمات بهتری می تونید ارئه کنید مثل به روز رسانی و ....
                              من هم هیمن رو بهش گفتم ولی اون الکترونیکی نیست و دقیقا به من نگفت که چرا چنین کاری می خواد بکنه !
                              البته من همون موقع بهش گفتم که نه نمیشه و فقط شما میکرو رو قفل کن که قابل کپی نباشه ولی بعدش فکر کردم شاید راه حلی باشه که فکر نکنم باشه چون اصلا هیچ منطقی حکم به چنین کاری نمی ده و شرکت اتمل هم برای میکروهاش چنین قابلیتی نذاشته .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X