اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وصل کردن فاز و نول به سیم المنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وصل کردن فاز و نول به سیم المنت

سلام
    وقت به خیر
    دو تا سوال:
    1- من یه سیم المنت به طول 160 سانتی متر با 6 خم به طول 15 سانتی متر دارم. این سیم النت دارای توان 2000 وات هست. میخوام مستقیم به برق شهر وصل کنم اما کمی میترسم که به وسایل برقیه محیط کار لطمه وارد کنم، از طرفی این سیم المنت با برق DC هم گرمای لازم رو تامین نمی کنه. حالا سوال اینه اول اینکه این کار خطرناکه که مستقیم به برق شهر وصل کنم؟ ( سر راهش یه محافظ که فییوز داره هم قرار میدم) دوم اینکه اول سیم فازش رو وصل کنم، بعد نول یا اینکه فاز و نول را همزمان به دو سر سیم المنت وصل کنم، سپس دو شاخه رو به برق شهر بزنم؟ (مثل یه دستگاه؟)
    2- یه آداپتور صنعتی 12 ولت، 15 امپر خریدم. هر چیزی که بهش وصل می کنیم بدلیل جریان بالا فوری داغ می کنه اما با این سیم المنت حتی از یه منبع تغذیه Dc با ولتاژ 20 ولت و 2.5 آمپر کمتر داغ می کنه (اصلا داغ نمی کنه). راجع به آداپتور صنعتی که از سمت چپ به ترتیب: 1- فاز 2- نول 3 زمین (که نداریم) 4 و5- com پایه 6 و 7- ولتاژ مثبت. اصلا جریان به این سیم المنت نمیده اما 12 ولت رو کامل میده. نمی دونم چی کارش کنم برای این پروژه تهیه کرده بودم و پروژه هایی که نیاز به آمپر بالا دارم اما جواب نمیده و فقط مدل چینی بدون گارانتی هم توی بازار بود.
    با تشکر

پاسخ : وصل کردن فاز و نول به سیم المنت

نوشته اصلی توسط nazanin66
    سلام
    وقت به خیر
    دو تا سوال:
    1- من یه سیم المنت به طول 160 سانتی متر با 6 خم به طول 15 سانتی متر دارم. این سیم النت دارای توان 2000 وات هست. میخوام مستقیم به برق شهر وصل کنم اما کمی میترسم که به وسایل برقیه محیط کار لطمه وارد کنم، از طرفی این سیم المنت با برق DC هم گرمای لازم رو تامین نمی کنه. حالا سوال اینه اول اینکه این کار خطرناکه که مستقیم به برق شهر وصل کنم؟ ( سر راهش یه محافظ که فییوز داره هم قرار میدم) دوم اینکه اول سیم فازش رو وصل کنم، بعد نول یا اینکه فاز و نول را همزمان به دو سر سیم المنت وصل کنم، سپس دو شاخه رو به برق شهر بزنم؟ (مثل یه دستگاه؟)
    2- یه آداپتور صنعتی 12 ولت، 15 امپر خریدم. هر چیزی که بهش وصل می کنیم بدلیل جریان بالا فوری داغ می کنه اما با این سیم المنت حتی از یه منبع تغذیه Dc با ولتاژ 20 ولت و 2.5 آمپر کمتر داغ می کنه (اصلا داغ نمی کنه). راجع به آداپتور صنعتی که از سمت چپ به ترتیب: 1- فاز 2- نول 3 زمین (که نداریم) 4 و5- com پایه 6 و 7- ولتاژ مثبت. اصلا جریان به این سیم المنت نمیده اما 12 ولت رو کامل میده. نمی دونم چی کارش کنم برای این پروژه تهیه کرده بودم و پروژه هایی که نیاز به آمپر بالا دارم اما جواب نمیده و فقط مدل چینی بدون گارانتی هم توی بازار بود.
    با تشکر
    سلام
    هر چندتا المنت بود بطور موازی ببندید و به برق بزنید مثل مصرف کننده
    حالا ،2000وات میشه تقریبا 9امپر
    نباید عملا مشکلی داشته باشه ولی به جریان فیورها هم مربوطه (سیم های پریز هم تحمل این جریان رو در دراز مدت داشته باش )ند
    پس برا اطمینان یه فیوز 10 امپر سر راش بزار
    قسمت دوم رو نفهمیدم :mrgreen:
    در کل ببین بقیه چه نظری دارن
    موفق باشی
    برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

خطرناک که نیست مثل اینه که جارو برقی داره کار میکنه با بخاری برقی فوقش اینه که فیوز اتاقی که استفاده میشه میپره .. بهتره اول وصل کنید به سیم بعد بزنید به پریز .. فیوز هم که بذارید دیگه نور علی نور
      قبل از به برق زدن هم یه تستی بکنید ببینید اهمش چقدره باید حدودا 24 اهم باشه

اگه المنت 2 هزار واتی و 220 ولتی باشه طبیعیه که با 12 ولت گرم نشه حتی اگه 12 ولت 1000 آمپر هم داشتین باز گرم نمیشد
      این المنت مقاومتش میشه24.2 اهم که روی 12 ولت شما6-7 وات گرما میتونین بگیرین (نیم آمپر فقط استفاده میشه).. 6 وات کجا و 2000 وات کجا
      رو 20 ولت حدودا 17 وات توان تلف میشه
      خلاصه اینکه المنت 2000 واتی رو نمیتونین با این منبع های دی سی تست کنین
      زندگی پر ز وجود است ولی ..
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

ای بابا! ما هزار بار سیم 5 میلی رو صاااف کردیم دو دوشاخه هنوز هم سالمیم (البته اون موقع خوب کتک خوردیم!!)
        با یه ذره احتیاط بزنش به پریزی که کامپیوتر روشن و این چیزا باهاش موازی نباشه (فیوزشون مشترک نباشه)
        یا طبق گفته دوستمون یه فیوز ده امپر بزار سر راهش

فوقش فیوز میپرونی دیگه . . .

دیدگاه

سلام
          با همکارم رفتیم کلی معاونت رو ترسوندیم که ممکنه برق ساختمون آتیش بگیره...فیوز بپره و کلی از این چیزا...قرار شد برقکار تاسیسات که اومد با اون بریم سیم المنت رو به برق شهر وصل کنیم. هیچی آقاهه سیم رو گرفت...خیلی راحت زد به برق....به همین سادگی!!!! و کاملا جواب گرفتیم....نه ترکیدگی، نه سوختگی، نه پریدن فیوز...هیچ اتفاقی رخ نداد. کلی ضایع بودیم!!!
          از همگی ممنون.
          (گل)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
            خطرناک که نیست مثل اینه که جارو برقی داره کار میکنه با بخاری برقی فوقش اینه که فیوز اتاقی که استفاده میشه میپره .. بهتره اول وصل کنید به سیم بعد بزنید به پریز .. فیوز هم که بذارید دیگه نور علی نور
            قبل از به برق زدن هم یه تستی بکنید ببینید اهمش چقدره باید حدودا 24 اهم باشه

اگه المنت 2 هزار واتی و 220 ولتی باشه طبیعیه که با 12 ولت گرم نشه حتی اگه 12 ولت 1000 آمپر هم داشتین باز گرم نمیشد
            این المنت مقاومتش میشه24.2 اهم که روی 12 ولت شما6-7 وات گرما میتونین بگیرین (نیم آمپر فقط استفاده میشه).. 6 وات کجا و 2000 وات کجا
            رو 20 ولت حدودا 17 وات توان تلف میشه
            خلاصه اینکه المنت 2000 واتی رو نمیتونین با این منبع های دی سی تست کنین
            دوست عزیز سلام میشه بفرمایید چطوری اون عدد ۲۴ و بدست آوردین و اینکه اگه من یه المنت بخوام که ۱۲۰۰۰ هزار وات توان داشته باشه برق تک فاز جواب میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aliakbar1 نمایش پست ها
              دوست عزیز سلام میشه بفرمایید چطوری اون عدد ۲۴ و بدست آوردین و اینکه اگه من یه المنت بخوام که ۱۲۰۰۰ هزار وات توان داشته باشه برق تک فاز جواب میده
              درود
              ۲۴ از رابطه
              کد:
              W=V^2/R
              میاد (میزان مصرف برق مساویست با ولتاژ به توان۲ تقسیمبر مقاومت)
              که ما مصرف رو داریم (۲۰۰۰وات) ولتاژ هم ۲۲۰ تقریبا که R یا همون مقاومت میشه ۲۴ اهم

...
              ۱۲۰۰۰ وات کمی کار میخواد (تجربه کار با این توان رو ندارم)
              ربطی به تک فاز بودن نداره
              در این محدوده شما رو اول فیوز اصلی و بعدا سیمکشی ساختمون محدود میکنه چون در ولتاژ ۲۲۰ ولت برای داشتن ۱۲ هزار وات باید ۵۵ امپر بکشید که فیوز های عادی ۳۰ یا ۲۵ امپرن همچنین باید سیمهای مناسبی انتخاب کنید تا آتیش نگیرن اگه اینا رو حل کنید میمونه کلید زنی که اینو باید اساتید نظر بدن .. منظور از کلید زنی اینه که چون امپر کمی بالاس ممکنه در هنگام وصل و قطع کردن برق به مشکل بخورید و کلیدتون تحمل ۵۵ امپر رو نداشته باشه

خود المنت رو هم میتونید با موازی کردن ۶ المنت ۲ هزار واتی بسازید
              زندگی پر ز وجود است ولی ..
              ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

سلام
                سال نوتون مبارک
                من یه سیم المنت 4 میل خریدم بعد به شکل دستکش درش اوردم طول سیم المنت 120 سانت وقتی به برق شهر زدم اتصالی کرد وفیوز پرید
                بعد به شارژر لبتاب وصل کردم 19 ولت و جذریان 4.74 پر که اصلا داغ نشد وری توی اندازه دوسانت داغ شد
                حالا اگه میشه راهنمایی کنید تا بتونم راه اندازیش کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MTA1 نمایش پست ها
                  سلام
                  سال نوتون مبارک
                  من یه سیم المنت 4 میل خریدم بعد به شکل دستکش درش اوردم طول سیم المنت 120 سانت وقتی به برق شهر زدم اتصالی کرد وفیوز پرید
                  بعد به شارژر لبتاب وصل کردم 19 ولت و جذریان 4.74 پر که اصلا داغ نشد وری توی اندازه دوسانت داغ شد
                  حالا اگه میشه راهنمایی کنید تا بتونم راه اندازیش کنم
                  سلام اگر میشه مقاومتشو با اهم متر بگیرید بگید

دیدگاه

سلام
                    روز همه اساتید بخیر
                    میخواستم بدونم چجوری باید بفهمیم برای گرم کردن یه المنت چه توانی(چه ولتاژ و آمپری) نیاز داریم؟به چه چیزهایی بستگی داره(مثلا ضخامت و طول و ...) و فرمول محاسبش چیه؟
                    هنین طور میخواستم بدونم آیا این ولتاژ رو حتما باید با ترانس ایجاد کرد یا راه های دیگه ای هم وجود داره؟ مثلا آداپتور یا چیزهای دیگه
                    ممنون میشم پاسخ بدین

دیدگاه

سلام به همگی..یه سوال..آیا میشه المنت های تک فاز رو جوری به هم وصل کرد که با برق سه فاز کار کنن؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

اخ گفتی... یاد خاطرات افتادم

دیدگاه

سلام، با ستاره یا مثلث بستن میشه.
                          ستاره ببندی بهتر باشه شاید، چون اگه مثلث ببتدی ولتاژ خط میوفته رو هر المنت که باعث ایجاد گرمای زیادی میشه و جریان زیادیم میکشه احتملا میسوزه.
                          توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                          همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                          https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

نوشته اصلی توسط L.G.h نمایش پست ها
                            سلام
                            روز همه اساتید بخیر
                            میخواستم بدونم چجوری باید بفهمیم برای گرم کردن یه المنت چه توانی(چه ولتاژ و آمپری) نیاز داریم؟به چه چیزهایی بستگی داره(مثلا ضخامت و طول و ...) و فرمول محاسبش چیه؟
                            هنین طور میخواستم بدونم آیا این ولتاژ رو حتما باید با ترانس ایجاد کرد یا راه های دیگه ای هم وجود داره؟ مثلا آداپتور یا چیزهای دیگه
                            ممنون میشم پاسخ بدین
                            اگه فرمول داشته باشه یکمی سر آدم رو درد میاره
                            بهترین راه اینه که مقاومت دو سر رو اندازه میگیری
                            وطبق قانون اهم توان وجریان رو بدست میاری مثلا:
                            R.I=U
                            P=R.I2
                            P=U.I
                            U2/R=P
                            U/R=I
                            توی این فرمولاIمیشه جریان،Rمیشه مقاومت،Uمیشه ولتاژ،
                            Pهم میشه توان.
                            امبد وارم موفق باشی
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام دوستان من هم سوالی در مورد همین موضوع داشتم اگه بخوام با فندک خودرو یه هیتر درست کنم ، منبع تغذیه 12 ولت باید چند آمپر باشه و اینکه اگر برای این کار از ترانس استفاده بکنم برای جلوگیری از داغ شدن ترانس چه کاری میتونم انجام بدم ممنون از شما

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X