اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مولد برق برای لامپ چادر کمپ با جاذبه زمین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مولد برق برای لامپ چادر کمپ با جاذبه زمین

سلام
    میخوام با دوستان در ساخت این مولد , همفکری داشته باشم
    فکر کنم قابل ساخت باشه و وسیله ای کارآمد خواهد بود
    این طرح از ساعتهای قدیمی الگو گرفته و اساس آن به این صورت است که یک کیسه پارچه ای یا نایلونی را پر از
    شن و یا خاک کرده و آن را به مولد (ژنراتور طراحی شده را که انشا... با دوستان آن را میسازیم) وصل میکنیم که به یک شاخه درخت متصل است
    با کشیدن کیسه شن به بالا (با دست) و حرکت کیسه (به آرامی) به سمت زمین با نیروی گرانش زمین , تولید برقی محدود کرده و لامپ LED
    داخل چادر را روشن میکنیم و یا موبایل - ام پی تری پلیر - ریش تراش.... شارژ میکنیم
    نظر دوستان در این باره چیست ؟ آیا همفکری میکنید یا باید خودم (همانند....) تنهایی پیش برم؟

این هم نمونه صنعتیش که نفرمایید که نمیشه ساخت و یا غیر ممکن است....

http://www.thenestway.com/2012/12/gravitylight-lighting-for-developing-countries/

http://www.indiegogo.com/projects/gravitylight-lighting-for-developing-countries

اسم این دستگاه هم GravityLight است
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : ساخت مولد برق برای لامپ چادر کمپ با جاذبه زمین

خب اینکه بسیار راحته
    باید از:
    نیروی جاذبه زمین
    خاصیت چرخ دنده ها
    و یک دینام(که برای مصارف پایین میشه از موتور DC استفاده کرد)
    بهره جست
    ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

خیلی جالبه و قبلا هم ساخته شده
      برای مردم افریقا هم یه تعداد اهدا شده

کار خاصی برای هم فکری نداره غیر از طراحی گیر بکس و انتخاب موتور
      از جاییکه مقدار نیروی وارده استاندارد نیست بهتره از چرخ دنده فلزی بادوام استفاده بشه

شما میتونید به طور موقت با موتور گیربکس دار های کوچک که برای هلیکوپتر مدل استفاده میشه یه بار امتحان کنید
      من یکی دارم وقتی بهش ال ای دی وصل میکنم و با انگشت میچرخونمش لامپ خووب روشن میشه

برای کار بزرگ تر میتونید از ترکیب گیربکس و دینام ماشین یا دوچرخه استفاده کنید

اگه کمکی بخواید من در خدمتم

دیدگاه

راستی ..به نظرم طرح اون سازنده بهتر باشه
        یعنی از تسمه ای استفاده بشه که روش به فاصله هر چند سانت یه سوراخ باشه و زمانی که کیسه پایین اومد اونرو به سوراخ بالایی منتقل کرد

♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

سلام
          ۱. دینام آلترناتور پراید
          ۲.گیربکس
          ۳.مبدل و شارژر
          ۴.باطری
          ۵.لامپ ال ای دی
          ۶.یک عدد دست
          موفق باشید
          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
          از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
            سلام
            ۱. دینام آلترناتور پراید
            ۲.گیربکس
            ۳.مبدل و شارژر
            ۴.باطری
            ۵.لامپ ال ای دی
            ۶.یک عدد دست
            موفق باشید
            دوست عزیز فکر نمی کنید دینام آلترناتوری 50 آمپری پراید برای روشن کردن LED زیاد باشه(باقیمت حدودا 240 هزار تومان)
            ایشون همونطور که گفتم میتونه از موتور DC استفاده کنه(با قیمت حدودا 5 هزار تومان)
            در ضمن بعید میدونم نیاز به مبدل و شارژر و باطری داشته باشند(فقط یه رگولاتور)
            ثانیا با یه دست که نمیشه کار کرد ،دو تا دست میخواد :mrgreen:

دیدگاه

خوشمان آمد :-B
              دوتا نظر
              اول چون از اون نخها نداریم بریم سراغ زنجیر و چرخ زنجیر(حالا هر مدلی)
              چون اگه چیزه دیگه ای باشه سر میخوره
              باید یه چیزی باشه که درگیر بشه
              دوم باید قدرت رو تبدیل به سرعت کنیم

فکر نمیکنم قدرت داشته باشه از دینام ماشین برق بگیره
              آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بینوایان
                دوست عزیز فکر نمی کنید دینام آلترناتوری 50 آمپری پراید برای روشن کردن LED زیاد باشه(باقیمت حدودا 240 هزار تومان)
                ایشون همونطور که گفتم میتونه از موتور DC استفاده کنه(با قیمت حدودا 5 هزار تومان)
                در ضمن بعید میدونم نیاز به مبدل و شارژر و باطری داشته باشند(فقط یه رگولاتور)
                ثانیا با یه دست که نمیشه کار کرد ،دو تا دست میخواد :mrgreen:
                سلام
                فکر نمیکنم.من گفتم دینام پراید چون باید یه برق درست و حسابی ازش بگیریم.آلترناتور تا بتونه توی دور های پایین هم کار کنه.موتور دی سی مگه چقدر خروجی داره که بتونه نیازهای یه چادر : چراغ قوه+موبایل+gps+پنکه+دستگاه گرمکن+دوربین و ... (حالا نه همشون یه جا)رو تعمین کنه؟وقت هم که میذارید برای یه چیز درست حسابی بذارید.
                بعدشم دینام 150 تومنه اونم نیاز نیست نو باشه بگردین استوک پیدا کنید.
                یه استارتر نخی جور کنید با گیربکس وصل کنید به دینام که هر بار با کشیدن نخ یه برق درست حسابی برای شارژ یه باتری بهتون بده.یه چند دقیقه که بکشین و ول کنید میبینید که چقدر خوب جواب میده.کی گفته حتما طرح زپرتی و ساده فوق باید اجرا بشه مگه ما عقلمون با اونا یکیه خوب بهترشو میسازیم.
                ولی اگه فقط برا ال ای دی میخواین از موتور دی سی ولتاژ بالا دور پایین استفاده کنید.مثلا 24v زیر 300 دور.
                امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

اگه قراره از یه چیزی مثل آلترناتور ماشین استفاده کنید بهتره از خود آلترناتور به جای وزنه استفاده کنید!
                  یعنی یه نخ یا زنجیر یا هر چیزی از سقف آویزون باشه و دینام رو اون سوار بشه و با وزن خودش بیاد پایین
                  نظرتون چیه؟
                  آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Charger
                    سلام
                    فکر نمیکنم.من گفتم دینام پراید چون باید یه برق درست و حسابی ازش بگیریم.آلترناتور تا بتونه توی دور های پایین هم کار کنه.موتور دی سی مگه چقدر خروجی داره که بتونه نیازهای یه چادر : چراغ قوه+موبایل+gps+پنکه+دستگاه گرمکن+دوربین و ... (حالا نه همشون یه جا)رو تعمین کنه؟وقت هم که میذارید برای یه چیز درست حسابی بذارید.
                    بعدشم دینام 150 تومنه اونم نیاز نیست نو باشه بگردین استوک پیدا کنید.
                    یه استارتر نخی جور کنید با گیربکس وصل کنید به دینام که هر بار با کشیدن نخ یه برق درست حسابی برای شارژ یه باتری بهتون بده.یه چند دقیقه که بکشین و ول کنید میبینید که چقدر خوب جواب میده.کی گفته حتما طرح زپرتی و ساده فوق باید اجرا بشه مگه ما عقلمون با اونا یکیه خوب بهترشو میسازیم.
                    ولی اگه فقط برا ال ای دی میخواین از موتور دی سی ولتاژ بالا دور پایین استفاده کنید.مثلا 24v زیر 300 دور.
                    حالا بقیه رو بیخیال پنکه و دستگاه گرمکن(احتمالا المنت) رو کجای دلم بزارم
                    دوست عزیز اگه تا این حد بشه ازش ولتاژ گرفت که من برق خونمونو(حداقل کل سیستم روشنایی)رو با همین ترفند تامین می کردم
                    نه برادر من
                    دینام خودرو اگه در حالت شارژ باشه به سختی با دست می چرخه
                    این چیزی که شما میگی یه وزنه 500کیلویی میخواد که از فاصله 200متری به سمت زمین بیاد تا بتونه دینام خودرو رو بچرخونه

دیدگاه

:|
                      یه چیزی!
                      اینجا میخایم یه برق در حد شارژر و روشنایی ال ای دی بسازیم دیگه!
                      اون دینام ماشین و اگه خاستیم استفاده کنیم که بیاد یه باطری خفن و شارژ کنه بهتر نیست که یه پدال و دم و دستگاه وصل کنیم بهش ؟ بعد باطری که شارژ شد مطمعنن تا یه روز نیاز نداریم ریش تراش و شارژر موبایل بزنیم بهش دیگه!

به نظرم اگر سبک باشه و خیلی کوچیک و قابل حمل خیلی خوبه ! همون یه دی سی موتور کوچیک که بتونیم یه سیستم شارژ کوچیک بسازیم باهاش!
                      این وزنه شنی ها خیلی باحال بودن , ولی وقتی تو چادر هستیم هی مجبوریم کیسه رو بکشیم بالا؟؟
                      یه دسته نمیخاد ببندیم به موتوره و یه مدت بچرخونیمش و مثلا برای نیم ساعت مصرف ال ای دی باطری شارژ کنیم؟

دیدگاه

به نظر من دینام دوچرخه(البته اگر هنوز گیر بیاد) از همه بهتره. هم سبکه و هم برای تولید برق ساخته شده....
                        اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                        اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                        اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                        ...بگين که
                        [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

سلام دوستان
                          ممنون برای همفکری که انجام میدید
                          اگر متن نویسنده مقاله را مطالعه کردیه باشید
                          توضیح داده که در مدل صنعتی این وسیله , به این صورت عمل میکنه که در مدت 3 ثانیه وزنه شنی را به بالا میکشه و این وسیله تا 30 دقیقه لامپ را روشن
                          نگه میداره و وزنه به آرامی پایین میاد
                          اگر باتری هم برای شارژ قرار بدهید که خیلی بهتر است ولی در مدل صنعتی به دلیل استفاده در کشورهای فقیر که تهیه باتری غیر ممکنه , این مدل بر
                          اساس آن طراحی شده
                          نکته دیگه دوستان فرمودند که دینام ماشین استفاده بشه
                          بحث سر این است که یک کوهنورد و یا بک پکر قرار است دستگاه را با خود حمل کند و اگر سنگین باشد , حمل آن غیر ممکن است
                          اگر قرار است فرد مدل سنگین آن را طراحی کند , برای کمپ باید ماشین با خود ببرد که دیگر با وجود باتری ماشین و یا حمل موتور برق پرتابل
                          مشکلش حل میشود و نیاز به این سیستم نیست...
                          هدف به نظر من برای بک پکرهاست که به مدت یکی دو هفته با یک کول پشتی به بیابون میرنند و بر اساس تجربه من
                          نه باتری (هر مقدار هم که با خود ببرید) جواب گوست و نه سلول خورشیدی به دلیل این که سلول خورشیدی در حرکت شارژ زیادی بر نمیدارد
                          و باید آن را (مدلهای شارژر خورشیدی موجود در بازار) برای ساعاتی (8 تا 20 ساعت در مدلهای مختلف که تست کردم) رو به خورشید و ثابت قرار داد تا بیشترین
                          بازده را از آن گرفت یا سلول خورشیدی را بزرگ کرد که به دلیل گران بودن سلولهای تا شونده و سنگینی و بزرگ بودن مدلهای تابلویی موجود در بازار
                          قابل استفاده نمیباشد
                          همچنین استفاده از ترمو الکتریک و آتش هم (TEC) بر اساس بررسی های دوستان در همین سایت , تقریبا بیفایده است...
                          مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام دوستان
                            قدیما از موتور DC به جای دینام خیلی بهره میبردم ولی سالهاست که این کارو نکردم
                            هر چی هم فکر میکنم یادم نمیاد (دارم کم کم آلزایمر میگیرم) :eek: که
                            برق تولیدی از موتور DC (وقتی به عنوان دینام از اون استفاده میکردیم در خروجیش) به صورت AC بوده یا DC ؟
                            تا جایی که یادمه انگار DC بود ولی بد جور تو شک رفتم :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                              سلام دوستان
                              قدیما از موتور DC به جای دینام خیلی بهره میبردم ولی سالهاست که این کارو نکردم
                              هر چی هم فکر میکنم یادم نمیاد (دارم کم کم آلزایمر میگیرم) :eek: که
                              برق تولیدی از موتور DC (وقتی به عنوان دینام از اون استفاده میکردیم در خروجیش) به صورت AC بوده یا DC ؟
                              تا جایی که یادمه انگار DC بود ولی بد جور تو شک رفتم :mrgreen:
                              DC :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X