اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت رطوبت سنج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت رطوبت سنج

دوستان من زیاد تو این انجمن گشتم اما چیز مورد نظرمو پیدا نکردم حالا میشه شما منوراهنمایی کنین من میخوام با سنسور رطوبت سنج مقاومتی یک رطوبت سنج درست کنم
    اینطور که من فهمیدم مقدار اهم مقاوت با کم زیاد شدن رطوبت تغییر میکنه
    ایا میشه مقدار مقاومتو بایه اهم متر اندازه گیری کرد ویه رطوبت سنج درست کرد؟
    بزار سوالمو ساده تر بگم:
    ما یه میکروداریم اول با میکرو یه اهم متر درست میکنیم بعد میایم مقدار اهم رطوبت سنج مقاومتی اندازه گیری میکنیم ودر میکرو با یه سری محاسبات تبدیل به مقدار رطوبت میکنیم ایا چنین کاری امکان پذیر است؟
    یعنی اگه موارد بالا درست باشه هرچی اهم متر دقیق تر باشه منظور کمترین مقدارو اندازه گیری کنه رطوبت سنج دقیق تره ؟
    میشه بیشتر توضیح بدین :read: :read:
    باتشکر از همه دوستان
    سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

پاسخ : ساخت رطوبت سنج

سلام چیزی که گفتین امکان پذیره یعنی ابتدا ما با اپ امپ یک مدار تقویت کننده می بندیم و به جای مقاومت فیدبک سنسور مقاومتی رو قرار می دهیم حال با تغییر مقدار مقاومت مقدار ولتاژ خروجی اپ امپ تغییر کرده و می تونیم با adc میکرو این ولتاژ رو بسنجیم و اونو با یک رطوبت سنج دقیق کالبره کنیم.
    راه دوم که جدیدا ابداع شده اینه که چون این سنسور های رطوبت سنج دارای تا خیر و خطا هستند به جای استفاده از یک سنسور از دو سنسور استفاده می کنند که روش پیچیده ای داره ولی دقت رو بالا می بره
    برای رفع این مشکل به روش ساده می تونید سنسور رو در محلی قرار بدید که زود خشک بشه مثلا یک فن به سنسور باد بزنه زیرا هنگامی که با این سنسور ها کار می کنیم وقتی که به جایی با رطوبت زیاد برویم و بعد به یک جای کم رطوبت برویم مدت زمان زیادی طول میکشد تا مقدار درست رطوبت نشان داده شود و این امر به دلیل خاصیت نگه داشتن رطوبت توسط خود سنسور ایجاد می شود.

sigpic

دیدگاه

اگه رطوبت سنج در کنار یک منبع گرمایی مثلا30یا 40 سانتی گراد درجه قرار بگیره چطور

دیدگاه

باید در عمل بررسی کرد که حرارت تاثیر منفی داره بر روی سنسور یا نه .
        اما مهمترین نکته در کارهای دقت بالا این است که سنسور پاسخ درستی بدهد.
        البته اگر کار دقیق مد نظر نیست می توانید از همان مداری که خودتان گفته بودید استفاده کنید.

sigpic

دیدگاه

مدار تو نت زیاده ولی مدار دقیق نیست مدارو واسه یه کار حساس میخوام بودجه انچنانی هم ندارم که برم سنسور مدل sht بخرم بخاطر همین چسبیدم به این سنسور
          اگه تعداد دوتا باشه دقتش بالا میره؟

دیدگاه

بله دقتش خیلی میره بالا یکیش باید تو آب باشه و دیگری در هوا که راجع به این روش خودم اطلاعات زیادی ندارم اما می تونید در اینترنت چیزای زیادی پیدا کنید.
            فقط اگه اون رطوبت سنج ساده با یک سنسور رو ساختید باید با یک رطوبت سنج خوب کالیبره بشه همین .

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X