اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ابهام در مورد پورت A

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ابهام در مورد پورت A

یه مقاله دارم از میکروچیپ در مورد mTouch هستش و راهنماییی میکنه که با فقط 1 پورت A/D میتونید یه سنسور خازنی فینگر تاچ بسازیم .

روشش رو کامل متوجه نشدم ولی چیزی که برام خیلی عجیبه و باعث شد این پست رو بزارم اینه که اومده پورت رو به صورت ورودی نتظیم کرده یعنی TRISA.1=1 و پشتش دستور Porta.1=1 رو درخواست داده! این کار مجازه؟ و اگه مجازه چه اتفاقی میافته؟

این روششه :

پاسخ : ابهام در مورد پورت A

1 مقاله نیست کلی مقاله هست ا :redface:

روشش یه کوچوله پیچیدس و همین روش تا حدودی در capacitive touch هم رعایت میشه .
    خیلی خلاصه و ساده اینجوری که شما در عمل یک ظرفیت خازنی دارید و یک مقدار انرژی هم ذخیره شده بعد وقتی شما به اون صفحه دست می زنید بدن شما با هوای اطراف شما زمین شده و بدن شما خاصیت خازنی خودشو نشون میده و در خازن داخلی ذخیره می شه (البته بگم این خیلی ساده و بچه گانه بود به صورت تخصصی خیلی پیچیدس که طول میکشه بحث کردن روش :rolleyes: و اینی که گفتم یه جورای در واقعیت کلا عوض میشه )

اما اون بخش کد
    خیلی راحت اینو می تونید تست کنید ADC راه اندازی کنید و نمایش بدید بعد اول پورت 0 کنید بعد 1 وقتی پین رو هوا باشه به منطقی که شما گفتید میره دقیقا داستان Pullup/PullDown که تو AVR همه به این روش کار می کنن ولی خود میکروچیپ این روش به عنوان یک مقاومت تعیین سطح اصلا قبول نداره چرا شو بگزیم :smile:
    حالا اگه کد جابجا کنیم چی میشه اول ست کردن PORT بعد TRIS : خوب چه کاری وقتی شرکت نکرده شما هم نکنید :redface:
    اشکال خاصی نداره فقط ممکنه اعمال نشه مخصوصا تو کامپایلر های که کد اپتیمایز می کنن مثل MicroC,MicroBasic,CCS,..... بعضی مواقع با جابجا کردنش مسخره بازی در میاره

البته یه چیزم هست که mTouch فقط با ADC راه اندازی نمی شه و تو یه مد دیگه میشه میکرو رو شبیه به OpAmp کرد بعد با اون پد مسی که لمس میشه یک نوسانساز تشکیل بدیم و کارو انجام بدیم
    شکل هم فکر می کنم گویای خیلی چیزا باشه قشنگ عملکرد نشون داده و نیازی به توضیح نداده احتمالا
    فکر می کنم جایشو اشتباه نگفته باشم به هر حال هر جاشو مشکل داشتید و فکر می کنید غیر معقول بگید یه بار دیگه میرم مقالاتش چک می کنم چون خیلی وقت پیش خونده بودم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X